פרסומת
דלג

סיבה לשמוח: אוכלוסיית היעלים בערבה ממשיכה להתאושש

מאת: אהובה מאמוס ● צילום: אהובה מאמוס ● 4/1/2019 12:53 ● ערב ערב 2896
אוכלוסיית היעלים באזור הרי אילת והערבה הדרומית גדלה ב15.5% בחמש השנים האחרונות, כך עולה מספירה שערכה רשות הטבע והגנים ● בהרי אילת נרשם גידול של 6.4% מאז שנת 2009 ● ועם זאת עדיין מדובר ב-110 פרטים בלבד ● מצבו של צבי השיטים עם זאת ממשיך להיות קריטי ונותרו ממנו כ-20 פרטים בלבד, אולי האחרונים בעולם
סיבה לשמוח: אוכלוסיית היעלים בערבה ממשיכה להתאושש
אופטימיות זהירה: היעלים מתאוששים כבר עשור ברציפות

בחודש נובמבר השנה ערכה רשות הטבע והגנים (רט"ג) ספירת יעלים במרחב ערבה דרומית. צוות שמונה על הספירה כלל את גיל עברון, יובל שגיא, עומרי עומסי, בני שלמון וצוות החי בר, אליהם הצטרפו מתנדבים נוספים. הספירה נעשתה בשלוש חזרות ונספרו בה 110 יעלים, מתוכם 12 גדיים, 33 נקבות ו-52 זכרים. יחס גדי לנקבה היה בממוצע 0.23%. מניתוח  מגמות האוכלוסייה נרשמה  עליה בגודל האוכלוסייה בעשר השנים האחרונות של 13.8%, ובחמש שנים האחרונות בהן האוכלוסייה גדלה בכ- 15.5%. "תוצאות הספירה השנה ממשיכות מגמת גידול מזה עשר שנים. בבחינה רב שנתית מאז החלה הספירה במתכונתה הנוכחית בשנת 1999, נראה שהעלייה של השנים האחרונות היא חלק מתהליך התאוששות של האוכלוסייה". 
ברט"ג מציינים כי "מטרת ספירת היעלים במרחב אילת היא לאמוד את גודל האוכלוסייה ולעקוב אחר מגמותיה, כביו אינדיקטור למצב הצומח ולאור חשיבות היעלים כמין מטריה וכמפיץ זרעים למרחקים ארוכים. מטרה נוספת של הספירה היא לאמוד פרמטרים דמוגרפיים של אוכלוסיית היעלים כגון שרידות בוגרים וצעירים וכן פוריות, מספר צאצאים לנקבה בוגרת". ברט"ג מסבירים כי מדובר "בספירה מדגמית שאינה כוללת את כל היעלים בשטח, אלא מעריכה מגמות לאורך השנים".  
ספירת היעלים במרחב אילת החלה בשנת 1980. בשנים 1996-1990 הספירה הופסקה והתחדשה שוב בשנת 1997 ביוזמת בני שלמון, ששימש אז כאקולוג המחוז. "החל משנת 2002 הספירה מבוצעת עם שלוש חזרות עוקבות. ניתוח הנתונים משתמש בתוצאת המקסימום מבין שלושת הימים למסלול ספירה. סך היעלים בספירה הוא סכום של תוצאות המקסימום של כל מסלול. מספר הזכרים, הנקבות והגדיים נלקח גם הוא כסכום המספר המקסימלי שנספר מבין שלושת ימי הספירה למסלול ספירה" מסבירים ברט"ג. 
נתונים אלה מצטרפים לנתונים המעודדים כמעה שפורסמו בחודש נובמבר השנה אודות ספירת הצבאים שנערכה בערבה הדרומית. ספירה זו מצאה עלייה מתונה במספר צבאי הנגב כשהשנה נספרו 1,242 פרטים לעומת 1,151 פרטים בשנה שעברה ו-1,158 פרטים בשנת 2016 ורק 652 פרטים ב-2009. זן אחר המצוי בסכנת הכחדה של ממש הוא צבי השיטים, עד אמצע המאה ה-20 חיו מאות צבאי שיטים באזור חצבה שבצפון הערבה, אך ציד פרוע על ידי חיילי צה"ל, טרף, תנאים שהשתנו ועוד, הביאו לחיסולה של אוכלוסייה זו. עד 1965 נחשב הזן לנכחד, אלא שאז זיהה גיורא אילני כמה פרטים של תת-המין, ובהמשך הסתבר שישנה אוכלוסייה קטנה שלו באזור יטבתה. כיום נותרו פרטים בודדים בדרום הערבה. בשנת 2017 נספרו 20 פרטים בלבד מזן זה, בפברואר השנה נספרו 29 פרטים. על מנת להגן עליהם מפני טורפים, גודר עבורם שטח של כ-4 קמ"ר מול החי-בר. אם ימותו גם הם, יכחד זן זה מהעולם. ''הספירה מעידה על יציבותה של אוכלוסיית הצבאים ואף ניכרת עלייה במספר הפרטים באזור הנחלים הגדולים'', אמרו ל'ערב ערב' ברשות בחודש נובמבר, אך ציינו כי עדיין נשקפים איומים על עתיד הצבאים בערבה עקב פיתוח תשתיות, חקלאות ואף בשל הפעלתו של שדה רמון.


חדשות אילת - ערב ערב באילת