פרסומת
דלג

יצחק הלוי: ''האוצר מאיים לפגוע בתקציבים לאילת בגלל המאבק נגד סגירת שדה דב''

מאת: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● צילום: מערכת ערב ערב ● 4/1/2019 13:18 ● ערב ערב 2896
בפעם החמישית נדחה פינויו של שדה דב לאחר שהצעת חוק לתיקון חוק שדה דב אפשרה לשר הביטחון לבחון את מועד הפינוי של השדה הצבאי מחדש ● מנהלי הגוש הגדול: "מדובר בניצול ציני של מערכת הבחירות" ● ובתוך כך הוציא ראש העירייה מאיר יצחק הלוי מכתב חריף לשר האוצר משה כחלון ובו הוא קובל על איומים הנשמעים מכיוון האוצר לעצירת תקציבי פיתוח לטיילת ולמיזמי תיירות שונים באילת כתגובה למאבק נגד סגירת השדה ● באוצר מכחישים את הדברים ● מטה המאבק התכנס בשבוע שעבר ובראשו יעמוד יו"ר ההסתדרות במרחב אילת, אבי אזולאי ● על הפרק: סגירת העיר אילת מהאוויר, הים והיבשה
יצחק הלוי: ''האוצר מאיים לפגוע בתקציבים לאילת בגלל המאבק נגד סגירת שדה דב''
"יש פה שרשרת איומים של האוצר שהם אפילו לא סמויים וזה חמור". יצחק הלוי

שלשום (ג'), אישרה הכנסת הצעת חוק לתיקון חוק שדה דב שנחקק לפני מספר חודשים ואיפשר את דחיית מועד פינוי השדה האזרחי למועד פינוי השדה הצבאי ביולי 2019, לפיה שר הביטחון, כיום ראש הממשלה בנימין נתניהו, יוכל לבחון את הנושא מחדש, לאחר שייוועץ בגורמים הרלוונטיים. ההערכות הן כי נתניהו יכריע בנושא רק לאחר הבחירות, ומכאן שפינוי השדה ידחה שוב, למועד בלתי ידוע. עצירת הפינוי בפעם החמישית בתוך שבע שנים מהווה מכה קשה למנהלי הגוש הגדול המייצגים את בעלי הקרקעות הפרטיות במקום, הממתינים לפינוי השטח על מנת להתחיל בתכנית הבנייה המאסיבית שאושרה במינהל לבנייתן של 16 אלף יחידות דיור המהוות את עתודת הצמיחה המתוכננת של העיר תל אביב. לתכנית זו מתנגד כידוע ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, המבקש לקדם תכנית חלופית לפיה יוותר מסלול נחיתה ובית נתיבות קטן בקרבת החוף, כאשר סך יחידות הדיור שניתן יהיה לבנות במקום יוקטן ל-8000 בלבד. בעלי הקרקעות והמינהל מתנגדים לתכנית זו. לפני מספר חודשים כבר הודיע נתניהו כי השדה יפונה במועדו, לאחר שקיים בנושא ישיבת שרים מיוחדת ואולם הכנסת, התומכת בהשארת השדה עשתה כל אשר לאל ידה על מנת לטרפד החלטה זו, ונראה כי לפחות לפי שעה הצליחה לדחות את רוע הגזירה עד לאחר הבחירות. 

 

"האוצר מתעלם מסיכומים מוקדמים"


בתוך כך כתב ראש עיריית אילת מאיר יצחק הלוי, מכתב לשר האוצר ובו הוא מבקש את התערבותו הדחופה: "לאחרונה נשמעים איומים ואמירות צורמות מגורמים שונים במשרד האוצר ומבכירים במינהל מקרקעי ישראל, המזהירים אותנו שמאבקנו בנושא שדה דב לא יאפשר לקדם תחומים ותקציבים לפיתוח העיר", כתב יצחק הלוי וביקש את התערבותו של כחלון במה שכינה פגיעה בקידום תכניות הפיתוח של העיר, ובראשן התכנית האסטרטגית לעיר במסגרתה חתמה עיריית אילת על הסכם גג עם ממשלת ישראל שאמור להגדילה למטרופולין בן למעלה ממאה אלף תושבים. "צוותי האוצר ובכירי רשות מקרקעי ישראל בוחרים להתעלם מסיכומים מוקדמים תוך אמירות ברורות, שבעבר היו שקטות והיום הפכו לקולות ברורים ולא לגיטימיים. אלו מבהירים כי העיכוב לאישורים נובע מהמאבק שלנו בנושא שדה דב", כתב יצחק הלוי. בעיריית אילת טוענים כי תקציבים שהיו מיועדים לפיתוח רצועת החוף וכן תקציבים המיועדים למיזמי תיירות שונים שהיו אמורים לעבור ממשרד התיירות, מעוכבים בשבועות האחרונים בשל חוסר שביעות הרצון באוצר מעמדת העיר אילת בכל הנוגע לפינוי שדה דב. במכתבו מציין יצחק הלוי למשל כי בכיר באוצר אמר שהסכם הגג של עיריית אילת יוכל להתקדם רק אם זו תחדל ממאבקה נגד סגירת השדה.
לדה מרקר אמר יצחק הלוי: "הפקידים לא שבעי רצון מהמאבק שלי והם כמעט ולא מסתירים את חוסר שביעות רצונם. פקיד אחד אמר לי לאחרונה שבתוך רוח המאבק, קשה להתייחס לבקשות של תקציבים תוספתיים לעיר. פקיד אחר אמר שהסכמי הגג יצטרכו להיבחן מחדש. יש פה שרשרת איומים שהם אפילו לא סמויים וזה חמור, במיוחד שבין אם נזכה במאבקנו על השארת שדה התעופה פתוח או לא – המאבק הוא לגיטימי עבור תושבי העיר".   
באוצר דחו עם זאת את טענות יצחק הלוי ומסרו בתגובה: "משרד האוצר מחויב באופן מלא להסכם הגג לפיתוחה של העיר אילת. התנהלות משרד האוצר מול עיריית אילת, כמו עם כל הרשויות המקומיות, היא מקצועית ועניינית במטרה להביא לחיזוקה, לביסוס איתנותה ולפיתוחה הכלכלי".  
הסכם הגג של עיריית אילת שנחתם במרץ 2017 קובע כי באילת יוקמו בשני העשורים הקרובים 18 אלף יחידות דיור וכן 7000 חדרי בתי מלון, כן קובע ההסכם הקצאת כספים לבניית תשתיות וכן תשתיות תחבורה, פיתוח רצועת החוף, הקמת פארקים, קריית ספורט ועוד.
כזכור, פגישה שנקבעה בשבוע שעבר בין יצחק הלוי לראש הממשלה נתניהו בוטלה במפתיע וטרם נקבע לה על פי הידוע מועד חדש. 

 

הכנסת נגד ראש הממשלה


מי שמסייעת בימים אלו למאבק היא וועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת, שערכה ביום שלישי השבוע דיון בנושא תיקון להצעת חוק שדה התעופה דב הוז, בו נקבע כי שר הביטחון ישקול מחדש את ההמלצה על סגירתו. מטרת התיקון לאפשר לנתניהו לרדת מהעץ עליו טיפס עם הכרזתו על פינוי השדה ולאפשר את דחייתו מחדש. לטענת הח"כים החברים בוועדה, נדרשת הפעלת שיקול דעת מחודשת מצד שר הביטחון בכל הנוגע למועד פינוי השדה הצבאי, בשל השינויים בנסיבות ובמצב הביטחוני בישראל בחודשים האחרונים. עם זאת הדיון נסוב גם על ההשלכות הכלכליות והמשפטיות של הפינוי וכן על השפעותיו על התיירות לאילת כמו גם איכות חיי תושבי העיר. 
אחת הסיבות המרכזיות בעטיה עומדת רשות מקרקעי ישראל על פינויו של שדה דב, מעבר להשלכות המשפטיות בדמות תביעת מיליארדים שיגישו מנהלי הגוש הגדול כנגד המדינה בשל הפרת ההסכם מולם, נעוצה בקשר ההדוק שבין פינוי השדה הצבאי מתל אביב להעברתם של בסיסי צה"ל לדרום, שכן התזרים שיאפשר את פינוי הבסיסים והקמתם בדרום נשען במידה רבה על שיווק הקרקעות המתפנות בשדה דב. היה ואלו לא יפונו בקרוב, לא תוכל רמ"י לממשם ולקבל בעבורם את הכסף שנדרש להעברת הבסיסים לדרום. במקרה כזה יגרם לרמ"י גרעון של מיליארדי שקלים אותו יצטרך לכסות האוצר במסגרת ההסכם שלו מול רמ"י. הסכום הכולל אותו אמורה רמ"י לשלם למערכת הביטחון בשנים הקרובות עומד על 35 מיליארד שקל. רק בשנה הקרובה היא צריכה להעביר מתוקף הסכם זה סכום של 2.5 מיליארד שקל, אלא שכבר כעת מצויה רמ"י בגרעון של 5 מיליארד שקל בשל תכנית "מחיר למשתכן", מה שממעיד את יציבותה הכלכלית בבעיה.

 

"ניצול פסול של תקופת הבחירות"


המנהלים המיוחדים לניהול שדה דב שמונו מטעם בית המשפט ומייצגים את אלפי בעלי הקרקעות הפרטיות במקום, שלחו אף הם מכתב ליועמ"ש לממשלה עו"ד אביחי מנדלבליט, ובו טענו כי המהלך האחרון של תיקון חוק שדה דב מהווה ניסיון לנצל את תקופת הבחירות במטרה לשנות את מועד הפסקת פעילות השדה.
ביום ה' שעבר כינס יצחק הלוי את מטה המאבק נגד סגירת השדה ומינ האת יו"ר ההסתדרות במרחב אילת – אבי אזולי, כיו"ר המטה. בדיון השתתפו יושבי ראש ועדי העירייה, ארקיע, נמל אילת, כיבוי, בית החולים, נעמ"ת, קצא"א ואף יו"ר פורום ההורים המרכזי. ראש העירייה סקר בפני החברים את המצב הקיים ואת האפשרויות העומדות בפני העיר. כל הגורמים הביעו תמימות דעים לגבי התמיכה במאבק, גם אם יסלים עד כדי סגירה מוחלטת של העיר אילת מהים, מהאוויר ומהיבשה. ראש העירייה הנחה את אזולאי לגבש את סדר הפעולות של המאבק. בהודעה שפרסמה דוברת העירייה נכתב: "העיר אילת לא תקבל שום תרחיש בו תושבי העיר לא יטוסו לשדה דב וממנו הביתה".


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש