פרסומת
דלג

דוח מצב שירותי הבריאות באילת מעלה תמונה עגומה משרד הבריאות: ''הפיכת בית החולים לממשלתי לא תפתור את הבעיה''

מאת: אהובה מאמוס ● צילום: מערכת ערב ערב ● 4/1/2019 13:25 ● ערב ערב 2896
בעקבות פניה של בוריס ימפולסקי, הכין מרכז המחקר של הכנסת, לדרישתה של וועדת הבריאות, דוח על מצב הרפואה באילת ● התוצאות חמורות: על אף שביה''ח יוספטל משרת כ-70 אלף איש בחודש, יש בו רק 65 מיטות ● ''בעיית כוח אדם רפואי באילת פוגעת ביכולת לספק רפואת חירום לתושבי העיר ואורחיה וכן משפיעה לרעה על בריאותם של תושבי העיר'' ● עוד מפרט הדוח תקנים בלתי מאוישים, מחלקות חסרות ומתקנים לקויים: ''ההמתנה לתורים לרופאים מומחים באילת היא מהארוכות בארץ וההערכה היא שאנו ניצבים בפני ירידה נוספת ברמת השירות'', נקבע ● כן עולה כי ב-12 השנים האחרונות הגיעו להתמחות ביוספטל 25 מתמחים בלבד ● קופ''ח כללית: בשנים האחרונות עבר בית החולים בהצלחה יתרה את מבדק האיכות בו נבדקים כל בתי החולים במדינה...האתגר המרכזי איתו מתמודדים בבית החולים הוא גיוס ושימור כוח אדם מקצועי...חובה על המדינה ליצור מערכת תימרוץ ייחודית לאנשי רפואה שמוכנים להעתיק את מרכז חייהם לאילת...רופא שנקלט לעבודה באילת מתחילת שנת 2018 ועד 1.8.2018 לא זכאי למענק. כמות המענקים שהוקצתה לאילת מוגבלת למומחה אחד ומתמחה אחד, בעוד שאנו נדרשים לקלוט בחודשים הקרובים ארבעה רופאים למקצועות קריטיים'' ● ד''ר אלדר מנהל בית החולים: ''הדוח ממחיש את הצורך למצוא פתרונות יצירתיים וייחודיים על מנת לתמרץ רופאים נוספים להגיע לפה, וגם לשמר את הקיימים'' ● מכבי: ''לצערנו בית החולים יוספטל לא מספק שירות שוויוני לכל תושבי העיר. יש להפוך את בית החולים היחיד בעיר לממשלתי ציבורי. המדינה מעניקה כיום עשרות מיליוני שקלים תמיכה לבית החולים אך לא ברור מה נעשה עם התקציב הזה'' ● מאוחדת: על המדינה לאגום באילת את כלל משאבי הרפואה היועצת ולהקים מרכז רב תחומי אחד לכל הקופות. אם המדינה אינה מסוגלת להביא לאיגום יעיל של המשאבים, מוצע להחליט על צמצום מספר הקופות הפועלות בעיר לשתיים בלבד'' ● לאומית: ''אנו פועלים רבות על מנת לשפר ולקדם את שירותי הבריאות הניתנים באילת'' ● משרד הבריאות: ''אנחנו לא סבורים כי הפיכת בית החולים לממשלתי יפתור את בעיית מצוקת כוח האדם הרפואי באילת. הפתרון הוא שילוב מאמץ של כלל קופות החולים, כשבכל תרחיש שהוא, יוספטל מהווה עוגן מרכזי בפתרון''
דוח מצב שירותי הבריאות באילת מעלה תמונה עגומה משרד הבריאות: ''הפיכת בית החולים לממשלתי לא תפתור את הבעיה''

בחודש יוני השנה חשף 'ערב ערב' כי וועדת הבריאות של הכנסת בראשותו של ח"כ אלי אללוף דרשה ממשרד הבריאות כי לאור מצב הבריאות באילת, ישקול משרד הבריאות את הפיכתו של בית החולים יוספטל מבית חולים פרטי בבעלות הכללית, לבית חולים ממשלתי. לשם כך נדרש המשרד להכין תכנית עבודה שתתאים לעיר אילת. ראש מטה מפלגת 'יש עתיד' באילת בוריס ימפולסקי היה זה שהעלה את הרעיון. לאחר שנפגש עם צוותי רפואה ועשרות מטופלים, גובשו הממצאים לכדי מכתב המלצות שנשלח למשרד הבריאות. השבוע נחשף הדוח שהכין מרכז המחקר והמידע של הכנסת המעלה תמונה קשה על מצב שירותי הרפואה באילת, הדוח כולל את ארבע קופות החולים: כללית, מכבי, מאוחדת ולאומית. משרד הבריאות: "אנחנו לא סבורים כי הפיכת בית החולים לממשלתי יפתור את בעיית מצוקת כוח האדם הרפואי באילת".

 

"יש צורך בהקמת מערך משותף לכל הקופות"


תושבי אילת והערבה סובלים שנים ארוכות ממחסור ברופאים מקצועיים ורפואה מצילת חיים. במכתב ששלח יאמפולסקי  בחודש נובמבר 2017, הוא מיקד את הבעיות איתן מתמודד בית החולים יוספטל. במכתבו ביקש כי משרד הבריאות יחוקק תקנה מיוחדת לאזור אילת וערבה בתחום הבריאות. הרעיון שהציע: להעביר את ניהול בית החולים יוספטל למשרד הבריאות ולבחון איחוד כוחות בין קופות החולים באילת. "כדי להתגבר על המחסור הקיים ברופאים בעיר יש צורך בהקמת מערך משותף, מעין 'תאגיד רפואי/טיפולי' משותף לכל קופות החולים באזור, שייתן מענה שווה ומהיר יותר למבוטחי כל הקופות ללא הפלייה על בסיס השתייכות לקופה כלשהי. תאגיד זה עשוי לספק שרותי רפואה יועצת וטיפולים פרה-רפואיים".
בקשתו זכתה לדיון בוועדת הבריאות בכנסת שם נדרש משרד הבריאות להכין תכנית עבודה שתתאים לעיר אילת. השבוע נחשף הדוח ומעלה תמונה קשה. מהדוח המסתמך על נתוני קופות החולים ומשרד הבריאות עולה כי בית החולים יוספטל הינו  היחיד המשרת את אוכלוסיית העיר אילת והאזור מצוי בבעלותה של שירותי בריאות כללית. המרכז הרפואי הנוסף הקרוב ביותר אל העיר אילת הוא המרכז הרפואי "סורוקה" בבאר-שבע, המרוחק מאילת כ-240 ק"מ. בית החולים  משרת את 60 אלף תושבי העיר וגם את החיילים המשרתים בבסיסי צה"ל באזור, תושבי 12 הקיבוצים והמושבים בערבה, עובדי המתקנים הלוגיסטיים השונים (נמל אילת, שדה התעופה ומתקני הדלק), ואת התיירים המגיעים לעיר ולסיני. על פי נתוני משרד הבריאות, מעניק יוספטל שירות לכ-70  אלף מטופלים בחודש. בית החולים מונה רק 65 מיטות אשפוז. אין בו כלל - וגם לא בעיר כולה - מיטות לאשפוז פסיכיאטרי, מיטות לאשפוז גריאטרי, מיטות לאשפוז לצורך שיקום ומיטות לאשפוז יום, לצורך טיפול שלא מצריך לינה.
 

"הדוח ממחיש את הצורך למצוא פתרונות יצירתיים". ד"ר אלדר


"השפעה לרעה על מצב הבריאות של תושבי העיר"


"בעיית כוח אדם רפואי באילת פוגעת ביכולת לספק רפואת חירום לתושבי העיר ואורחיה וכן משפיעה לרעה על בריאותם של תושבי העיר. כך לדוגמה, שיעורי הימצאות הסוכרת בעיר גבוהים לעומת האוכלוסייה הכללית, בבית החולים עובדים כ־40 רופאים, מהם כ־15 כלליים", נכתב בדוח. הדוח מציין כי כבר בשנת 2013 נכתב בדוח מבקר המדינה  באשר ליוספטל כי: "במחלקות האשפוז ובחדרי ניתוח לא מופעל סגל רפואי תורן, כמקובל בבתי החולים הכלליים והרופאים משמשים ככוננים רופאים מומחים הנמצאים מחוץ לבית החולים אך מתפקידם לענות באופן מידי לקריאה מבית החולים לאחר שעות הפעילות הרגילות. להתנהלות כזאת יכולות להיות השלכות על איכות הטיפול הניתן בבית החולים". על פי הדוח, "חדר ההתאוששות" אחרי ניתוחים הוא חדר מאולתר ולא תקין, וכי באחד מחדרי הניתוח מבוצעות פעולות רפואיות המנוגדות להוראות למניעת זיהומים - "התשתיות ישנות, המקום צפוף מאוד ועמוס בציוד". 
הדוח מפרט את המחלקות בהן קיימים תקנים באופן חלקי: "בעוד שבמחלקה הפנימית וטיפול נמרץ ומכון הרנטגן התקנים הקיימים מאוישים באופן חלקי, תקני רופאי המכון הנפרולוגי, מחלקת הילודים, מרפאת העור והתורנים הרופאים אינם מאוישים כלל. כמו-כן, תקני ניהול יחידת הסיכונים והנהלת מרפאות החוץ אינם מאוישים גם הם.  מרפאות החוץ פועלות בדרך כלל פעם בחודש. מרפאות אלה כוללות נוירולוגיה, אנדוקרינולוגיה, ריאות וגסטרו. לכך יש להוסיף את מרפאת נפרולוגיה כללית, הפתוחה רק יומיים בחודש, ומרפאת ריאות כללית, הפתוחה שלושה ימים בחודשיים. באילת לא קיים מערך של טיפולי בית לקשישים, והמערך הגריאטרי לוקה בחסר, וכן קיימים פערים בשירותי הפסיכולוגיה, הרוקחות, הריפוי בעיסוק והשיקום", נכתב בדו"ח.

 

חוסר במחלקות ותשתיות ישנות


בבית החולים יש כ-־900 לידות בשנה, אין בבית החולים מיטות טיפול מיוחד ביילוד - כלומר פגייה, אין טיפול נמרץ יילודים ואין בו טיפול נמרץ ילדים, אולם על-פי תשובת הכללית יש שתי עמדות המשמשות "פגיית מעבר", כלומר עמדות מאובזרות המיועדות לייצוב מצב הפגים מיד לאחר לידתם והכנתם להעברה לבתי חולים אחרים כסורוקה, שניידר וקפלן באמצעות אמבולנסים". הדוח העלה שבסמוך לחדר הלידה נמצא חדר שבו מבוצעות פעולות גינקולוגיות וגרידות, אולם גם חדר זה "אינו עומד בשום סטנדרט לביצוע פעולות פולשניות. קיימים בו חלונות הניתנים לפתיחה, קירותיו אינם ניתנים לרחיצה, ודלתותיו אינן אטומות. גם בחדר זה התשתיות ישנות, ואין דלתות המגבילות את הכניסה של עוברים ושבים. בסמוך לחדר אין חדר התאוששות, וההשגחה על המטופלות נעשית בחדר הניתוח עצמו, ללא תיעוד מתאים, וזאת בניגוד לדרישות משרד הבריאות".
ההמתנה לתורים לרופאים מומחים באילת היא מהארוכות בארץ. תושבי אילת נאלצים לטוס למרכז הארץ כדי להיבדק אצל רופא מומחה: "השירותים העומדים לרשות תושבי אילת. בנוסף, הטסת חולים לקבל טיפול רפואי במרכז הארץ, אינה נותנת מענה לליווי בני משפחה ושהות ממושכת לצורך קבלת שירותים מורכבים באזור המרכז, שכן אין כיום סעיף בסל שירותי הבריאות המאפשר מימון המעטפת על-ידי הקופה", כך למשל, סך הוצאותיה של מאוחדת על הטסת תשעה חולים אונקולוגיים בשנת 2017 עמדו על 7.5 מיליון ₪ וההוצאה השנתית של לאומית על הטסת מבוטחיה עומדת על כ-800,000 ₪ בשנה וזאת נוסף על 25,000 ₪ בשנה על הטסת בדיקות מעבדה, כאשר סגירתו של שדה התעופה באילת והעברת הטיסות לנמל התעופה רמון תקשה עוד יותר על המטופלים". מצב שירותי הרפואה באילת אינו מניח את הדעת, וההערכה היא שאנו ניצבים בפני ירידה נוספת ברמת השירות, לצד עליית ההוצאה על שירותי רפואת חירום ושגרה על ידי בית החולים וקופות החולים". במתווה משרד הבריאות נכתב כי למרות המחסור, קופות החולים פועלות באופן מאומץ לתת מענה לציבור המבוטחים באילת והן מתמודדות עם המחסור בכוח אדם באילת באמצעות הטסת רופאים מומחים יומיים וכן הטסת מטופלים לקבלת שירותים רפואיים, שאינם זמינים מקומית, במרכז הארץ. עם זאת, פתרונות אלה פוגעים בהמשכיות הטיפול ומורידים מאיכות הטיפול".  

 

זמינות נמוכה לשירותי הפגייה


בבית חולים קיים אשפוז יום אונקולוגי/המטולוגי ובו ארבע עמדות טיפול, במסגרת המרפאה ניתן טיפול תוך וורידי בתכשירי כימותרפיה, לאור העומסים הקיימים והזדקנות האוכלוסייה צופים בבית החולים צורך בהרחבת השירות והקצאת רופא ייעודי במקום לשירות. כאמור, בבית החולים אין אשפוז יום בתקן.
שלוש הקופות - מכבי, מאוחדת ולאומית - הצביעו על שירותים חסרים בבית החולים מחסור בכוח אדם רפואי ובכוח אדם סיעודי .מחסור בשירותי רפואה בתחומים שונים, ובהם: נוירולוגיה ,אונקולוגיה ,ראומטולוגיה, המטולוגיה, אנדוקרינולוגיה, גסטרו וקרדיולוגית ילדים. לא ניתנים בבית החולים טיפולי רדיותרפיה ולדברי לאומית המרפאה להיריון בסיכון אינה נותנת מענה הולם. זמינות שירותי האלרגולוגיה, הגריאטריה נמוכה, והמענה הקיים בתחום הנוירולוגיה, העור, הטיפולים המורכבים כגון צינתור, אונקולוגיה והשיקום אינו מספק. שירותי הפגייה ניתנים בזמינות מאוד נמוכה ושירותי המעבדה לא ניתנים לחברי קופות חולים אחרות". כך גם בשירותים הפרא־רפואיים, כמו ריפוי בעיסוק, טיפול באוטיזם, רוקחות ופסיכולוגיה. תורים ארוכים נצפו בשירותי בדיקות תפקודי ריאות למבוגרים ולילדים, ובקולונוסקופייה ואנדוסקופייה במבוגרים".
עוד מדווחות קופות החולים על קושי בגיוס כוח אדם הנובע, מריחוקה של העיר ומקשיי תעסוקה והתאמת מסגרות חינוכיות למשפחות הסגל הרפואי. קושי באופק הקידום המקצועי והאקדמי המוגבל לרופאים בעיר, ובהיעדר הזדמנויות לפרקטיקה פרטית משמעותית. בנושא רופאים מתמחים מתברר כי .ב2018 , הגיע ליוספטל רק רופא מתמחה אחד, מתוך כ־1,056 מתמחים רשומים בכל בתי החולים בארץ . בין השנים2007 ל־2018 עבדו באילת 25 רופאים מתמחים בלבד.

 

הציע להעביר את ניהול בית החולים למשרד הבריאות ולבחון איחוד כוחות בין קופות החולים. ימפולסקי

 

הפיכת יוספטל לממשלתי לא תפתור הבעיה"


בתגובה לדוח נמסר ממשרד הבריאות: "דוח של הכנסת הינו סיכום עמדות השונות כפי שהן גם מוכרות לנו. אנחנו לא סבורים כי הפיכת בית החולים לממשלתי יפתור את בעיית מצוקת כוח האדם הרפואי באילת. הפתרון לעמדתנו הוא שילוב מאמץ של כלל קופות החולים להבאת סגל רפואי לרווחת כלל הציבור. אנחנו ממשיכים לפעול מול ארגוני הבריאות למציאת פתרון שיאפשר לשפר את השירות לציבור המבוטחים, כאשר בכל תרחיש שהוא, יוספטל מהווה עוגן מרכזי בפתרון" .

מקופת חולים לאומית נמסר: "לאומית שירותי בריאות פועלת רבות על מנת לשפר ולקדם את שירותי הבריאות הניתנים באילת. במרכז הרפואי הקיים ישנם שירותי רפואה ראשונית (משפחה וילדים- רופאים מומחים), רפואה מקצועית- מומחים (נשים, עיניים, אורתופדיה, עור, כירורגיה, סוכרת, פסיכיאטריה, א,א,ג, פלסטיקה, ראות, אורלוגיה ועוד),  שירותי סיעוד ומעבדה נרחבים, שירותי בית מרקחת, שירותי פיזיותרפיה, שירותי התפתחות הילד (ריפוי בעיסוק וריפוי בדיבור), שרותי פסיכולוגיה, שירותי רפואה משלימה ושירותי מינהל .
שירותים הניתנים באילת לחברי לאומית מחוץ לכותלי המרכז הרפואי: רפואת שיניים, בדיקות us ראייה, כל השירותים שבי"ח יוספטל נותן נמצאים עם לאומית שירותי בריאות בהסכם, כלל השירותים הניתנים במרכז להתפתחות הילד באילת, המרכז לבריאות הנפש באילת. מוקד לילה ט.ר.מ הנותן שירותי רפואה בשעות הלילה עד חצות ובשישי שבת מהבוקר ועד חצות. שירותי רפואה שנוספו במהלך השנה האחרונה על מנת להטיב את השירות בקרב לקוחות לאומית באילת: נקלטה רופאת משפחה במשרה מלאה שהגיעה מחוץ לעיר על מנת לתת שירות ללקוחות לאומית באילת. נפתח הסכם עם ספק ש.ר.פ הנותן בדיקות ראייה שונות לטובת הלקוחות. פלסטיקאי, נכנסו שירותי פסיכולוגיה גם לתוך הקופה וקיימת פסיכולוגית שנותנת את השירות. נפתחו שירותי טלמדיסין בעולם הפסיכיאטריה (בנוסף לשירותי הניתנים במרכז לבריאות הנפש באילת) והסוכרת".
"לא ברור מה נעשה עם התקציב"


מקופת חולים מכבי נמסר: מכבי תשמח לשיתוף פעולה בין הקופות לשימוש נכון יותר במשאבי הבריאות באילת. לצערנו בית החולים יוספטל לא מספק שירות שוויוני לכל תושבי העיר. יש להפוך את בית החולים היחיד בעיר לממשלתי-ציבורי. כך יוכלו רופאי בית החולים להעניק טיפול גם במסגרת כל קופות החולים בעיר. המדינה מעניקה כיום עשרות מליוני שקלים תמיכה לבית החולים אך לא ברור מה נעשה עם התקציב הזה. מכבי הוסיפה בשנה האחרונה שבעה רופאים לאילת. לכל רופא מותאמת חבילת שרות הכוללת טיסות, לינות ועוד. מדובר בעלות כספית כבדה ומשמעותית. יש להקצות מענקי פריפריה מיוחדים לרופאים שיעברו לגור ולעבוד באילת. מכבי גם מממנת טיסות מטופלים מאילת לקבל שירותים רפואיים בתל אביב ושמה דגש רב על שירותי רפואה בווידאו, המגבירים את הזמינות והנגישות לשירותים בכל רחבי הארץ.


מקופת חולים מאוחדת נמסר: לנוכח התנאים הייחודים שבהם פועלת מערכת הרפואה הציבורית באילת, קרא מנכ"ל מאוחדת, זאב וורמברנד, לא אחת, למשרדי הבריאות והאוצר, לחשוב מחוץ לקופסה: "הריחוק ממרכז הארץ, מהווה "כשל שוק" ולכן על המדינה לאגום באילת את כלל משאבי הרפואה היועצת ולהקים מרכז רב תחומי אחד לכל הקופות רק כך יובטח שירות רפואי הולם לתושבי אילת והאורחים הרבים שנמצאים בעיר וכך גם יחסכו מאות אלפי ש"ח שמבוזבזים כיום על הטסת מטופלים ומלוויהם למרכז והטסת רופאים מומחים לאילת". אם המדינה אינה מסוגלת להביא לאיגום יעיל של המשאבים, מציע וורמברנד להחליט על צמצום מספר הקופות הפועלות בעיר לשתיים בלבד, לממן את הוצאת הקופות האחרות ולהבטיח שירות רפואי יעיל ומלא לכלל התושבים והאורחים באמצעות שתי הקופות שייוותרו בעיר. במקרה החריג הזה, מציין מנכ"ל מאוחדת – השיפור הצפוי בשירות שווה את מחיר הפגיעה בתחרות. יחד עם זאת, ועד שהמדינה תקבל את ההחלטה הנכונה, מאוחדת מקפידה לספק לכ-2,700 מבוטחיה באילת, שירות רפואי רחב – הן במתקני הקופה ובאמצעות רופאים עצמאיים העובדים עם מאוחדת. במרפאת מאוחדת באילת עומדים לרשות המבוטחים שירותי רפואת משפחה וילדים, גניקולוגיה, אורתופדיה, כירורגיה, רפואת תעסוקה, מרפאת סכרת, פסיכיאטריית ילדים ושירות פסיכולוגי, רפואת עיניים, פיזיותרפיה, דיאטנית, שירות סוציאלי וכמובן רוקחות. באחרונה אף שידרגנו את השירות ללקוחות מאוחדת באילת באמצעות שירותי טל-רפואה שאנחנו מעניקים בקשר ישיר בין קליניקת רופא המשפחה שנמצא באילת עם הרופא המומחה שיושב בקליניקה בבאר שבע. השירות הגביר מאוד את זמינות ונגישות ההיוועצות עם רופאים מומחים באופן שזוכה להערכה רבה מאוד ושביעות רצון ניכרת הן אצל לקוחותינו באילת, הן אצל הרופאים והמטפלים האחרים. במקביל, ממשיכה מאוחדת להעניק ללקוחותיה באילת שירותי רפואה ואבחון שאנו נאלצים לרכוש בהיקף כספי אדיר של עשרות מיליוני ש"ח בכל שנה ממכונים וספקים אילתיים– כמו ביה"ח יוספטל, שבפעילותו מאוחדת תומכת תקציבית בהיקף של כ-63 מיליון ש"ח - עלות של כמיליון ש"ח לכל מיטה בביה"ח! ועם כל שתואר לעיל, מאוחדת נאלצת עדיין להטיס מטופלים רבים מאוד לטיפולים ובדיקות שאין בנמצא באילת.

 

"ביה"ח עבר את מבחני האיכות בהצלחה"


מקופת חולים כללית נמסר: לפני שנים רבות נרתמה הכללית  למשימה לאומית והקימה באילת מערך שירותי בריאות כוללני לרווחת כלל תושבי העיר, אורחיה ותושבי חבל אילות. המערך כולל מרפאות קהילה. המאפיינים הייחודיים  ומצב של אוכלוסייה בגודל משתנה (עונות תיירות)  מכתיבים צורת הפעלה שונה בתכלית מכל בית חולים אחר במדינת ישראל.  נציין כי  בשנים האחרונות  עבר בית החולים בהצלחה יתרה את מבדק האיכות בו נבדקים  כל בתי החולים במדינה -  האקרדיטציה.
האתגר המרכזי איתו  מתמודדים  בבית החולים ובקהילה הוא גיוס ושימור כוח אדם מקצועי בתחומי הרפואה, סיעוד, רוקחות ומקצועות הבריאות.  אין חולק  כי על מנת להתגבר על הקושי  בהבאת  אנשי מקצוע בתחומי הרפואה חובה על המדינה ליצור מערכת תימרוץ ייחודית לאנשי רפואה, סיעוד ומקצועות הבריאות שמוכנים להעתיק את מרכז חייהם לאילת. בשנים האחרונות מקציב משרד הבריאות מענקים למקצועות במצוקה ולאזורי פריפריה. אילת נכללת בהם ללא התחשבות בייחודיות המקום וללא עדיפות על פני אזורים אחרים בישראל. מכאן נובע שרופא שעבר מפריפריה צפונית לאילת לא זכאי למענק כלשהו. בנוסף, השנה הוחלט לתת מענקים רק לרופאים שהחלו עבודתם בפריפריה מתאריך 1.8.2018. המשמעות שרופא שנקלט לעבודה באילת מתחילת שנת 2018 ועד 1.8.2018 לא זכאי למענק. כמות המענקים שהוקצתה לאילת מוגבלת למומחה אחד ומתמחה אחד, בעוד שאנו נדרשים לקלוט בחודשים הקרובים ארבעה רופאים למקצועות קריטיים. נושא כאוב זה הוצג לפני כשבוע ע"י מנכ"ל כללית לגורמים הרלבנטיים על מנת לשנות מצב זה. 
בשנים האחרונות נוספו שירותי רפואה רבים בבית החולים ובקהילה, ביניהם, היחידה לדימות שד שבשנה האחרונה נבדקו בה 2,600 נשים, יחידת CT והרחבה של מגוון הניתוחים הדחופים והמתוכננים. 
הכללית לקחה על עצמה באופן ייחודי וחריג אחריות להפעלת שני שירותים לכל תושבי אילת ללא שיוך לקופה זו או אחרת.  מכון להתפתחות הילד  אשר  עבר למשכן חדשני ומרפאה לבריאות הנפש ילדים ומבוגרים אשר זכתה למתקן חדש ומרווח בסטנדרטים הגבוהים ביותר ואף קלטנו לשורותינו כעובדי כללית 14 עובדי משרד הבריאות בתחום זה  על מנת לממש את הרפורמה בבריאות הנפש. 
בנוסף, בחבל אילות מופעלות שתי מרפאות לכלל מבוטחי הקופות, האחת מרפאה אזורית בקיבוץ יוטבתה והשנייה בישוב הקהילתי באר אורה, שתיהן בהשקעה כספית גדולה של הכללית.
מבוטחי הכללית באילת נהנים משירותי רפואת משפחה בפריסה רחבה ב-9 מרפאות ברחבי העיר, מרכז בריאות ילד היחיד באילת ושירותי טלה-רפואה בתחומים: עור, סכרת, אנדוקרינולוגיה ופסיכיאטריה של הילד. בימים אלו ,במסגרת הערכות הכללית לגידול האוכלוסייה בשכונת שחמון באילת, אנו מרחיבים ומשפרים את השירות למטופלי הכללית באזור זה, על ידי הקמת מרפאה חדשה ומרווחת.
בשנתיים האחרונות נקלטו בבית החולים ובקהילה  מומחה ברפואת נשים ומיילדות, מומחה בכירורגיה אורולוגית, מומחה בדימות, מומחה בהרדמה ,מומחה באורתופדיה, שני רופאי משפחה, מומחה ברפואת נשים ומומחית בהתפתחות הילד. בנוסף הורחבו שירותי הרפואה היועצת בתחומים: עור, נוירולוגיה, גסטרואנטרולוגיה וגריאטריה.
לאורך עשרות שנים תומכת הנהלת הכללית בפיתוח בית החולים יוספטל ומרפאות הקהילה, בהצטיידות, בגיוס כוח אדם מקצועי ואיכותי ובעידוד שיתופי פעולה עם מוסדות הכללית לתמיכה במערכת הבריאות באילת ע"י טלרפואה ויעוץ מומחים בתחומים רחבים. 
הושקעו עשרות מיליוני שקלים בתשתיות בית החולים ומרפאות הקהילה,  חידוש  והרחבה של חדר המיון בסטנדרטים המתקדמים ביותר, בחיזוק מבנה בית החולים בפני רעידות אדמה, בחידוש חדרי האשפוז בבית החולים, בהתאמות נגישות נכים וברכש ציוד רפואי מתקדם בעזרת עמותת ידידי בית החולים. 
נושא קריטי נוסף הנמצא על הפרק בימים אלו היא הסגירה הצפויה של נמל התעופה שדה דב. הקשר התחבורתי לצפון הארץ נשען כיום בעיקר על טיסות סדירות בין אילת לשדה דב. בשנה הקרובה עתיד שדה התעופה באילת לעבור למשכנו החדש 20 ק"מ צפונית לעיר אילת ואילו שדה דב צפוי להיסגר והחלופה תהיה נתב"ג. המשמעות של המעברים הללו הינה תוספת של כשעה וחצי לכל כיוון בזמן ההגעה מאזור המרכז לעבודה בבית החולים או במרפאות  הקהילה. הכללית מטיסה לאילת מדי חודש למעלה מ- 50 רופאים ומטפלים למתן שירות רפואי סדיר, ביניהם: קרדיולוג, המטולוג, אנדוקרינולוג, אונקולוג, נפרולוג, נוירולוג, פולמונולוג ומקצועות הרפואה. סגירת שדה דב והתרחקות השדה התעופה רמון מאילת עלולה להביא לכך כי  חלקם  של הרופאים  יעזבו את השירות  החשוב הזה. נציין כי, על אף הקשיים המפורטים כאן   נמשיך להוות עוגן רפואי לתושבי אילת והערבה ולהעניק להם שירותי בריאות רחבים ואיכותיים חרף הריחוק מהמרכז.
ד"ר אלדר מנהל בית החולים התייחס אף הוא לדוח ואמר: "הדוח ממחיש את החסר הגדול בכוח אדם רפואי, סיעודי , רוקחי ומקצועות הרפואה. ממחיש את הצורך למצוא פתרונות יצירתיים וייחודים על מנת לתמרץ רופאים נוספים להגיע לפה, וגם לשמר את הקיימים שזה לא ברור מאיליו שיישארו אתנו לאורך זמן בתנאים הקיימים ".


חדשות אילת - ערב ערב באילת

 

 

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש