פרסומת
דלג

צלילי הקאמרי כבשו את ישרוטל

מאת: אביבה דקל ● צילום: אביבה דקל ● 9/1/2019 10:08 ● מה נשמע 582
הפסטיבל הקלאסי קאמרי של 'ישרוטל' כבר בן 21 והוא רק הולך ומשתבח משנה לשנה ● כל מי שעוקב אחרי הפסטיבל מאז שנתו הראשונה שואל את עצמו מה יהיה בפסטיבל הבא, ואיך כבר אפשר לשפר ולהפתיע? ● מסתבר שאפשר ● אם בשנה שעברה חשבנו שאי אפשר להתעלות יותר, הפסטיבל השנה הוכיח שתמיד אפשר לשבח ולהשתבח ● עובדה
צלילי הקאמרי כבשו את ישרוטל

בכל אחד מהקונצרטים של הפסטיבל הקאמרי שהתקיימו בסוף השבוע האחרון בשעות היום והערב, היו האולמות מלאים מפה לפה בקהל מכל הגילאים. החל מאנשים לא צעירים (בלשון המעטה) שעוקבים אחרי הפסטיבל משך כל שנות קיומו ועד לצעירים רבים להם זה היה הפסטיבל הראשון. קהל היה מורכב מחובבי ז'אנר ישראלים שהדרימו לטובת האירוע מכל רחבי הארץ, והרבה מאוד תיירים מאמריקה, גרמניה, צרפת ואיטליה, ביניהם היום תיירים שגם עבורם זה לא היה הפסטיבל הראשון באילת.

 

כל קונצרט - הפתעה נעימה


הנהלת תזמורת 'הסימפונט רעננה': המנהל המוסיקאלי עומר ולבר, המנהלת הכללית אורית פוגל שפרן ומנצח הבית דוד זבה וכל מי שיש לו חלק בבחירת הרפרטואר, בחרו ברפרטואר מקסים והפתיעו באמנים האורחים שהופיעו לצדה של התזמורת המעולה, שמצליחה לרגש בכל פעם מחדש.
כבר בקונצרט הפתיחה ביום רביעי, עליו ניצחה קרן גרליצקי, מנצחת הבית של התזמורת, קונצרט אותו הוביל נתאי צרי, הכנר הראשי של התזמורת,  מהכנרים הבולטים החיים בישראל - פגשנו את אחת ההפתעות שהכינו לנו מפיקי הפסטיבל - 'דואו ירושלים' - הילה אופק על הנבל ואנדרי צירלין, נגן הסקסופון, זוג נשוי צעיר, שמככבים כנגנים וכמורים באירופה ומתגוררים מזה שבע שנים בגרמניה, אבל כמו שסיפר אנדרי צירלין הסקסופוניסט, "למרות העובדה שאנחנו מנגנים ועובדים באירופה ומופיעים בפסטיבלים בולטים בחו"ל, אין חוויה מרגשת עבורנו מלנגן בפסטיבל באילת - לנגן בבית, בישראל". הקונצרט לנבל ולחליל של מוצרט שניגן הצמד כשאת החליל המסורתי החליף סקסופון, הצליח לרגש את הקהל שעמד על רגליו והריע להם שעה ארוכה.

 

העתק מדוייק אחד של השני. האחים צרי

 

ביום חמישי הופיע דואו נגני המנדולינה בעלי שם עולמי: יקי ראובן וכרמן סימון שחברו לאנסמבל סולני המנדולינה. ומי שלא הכיר את כל הכלים קודם, פגש בהרכב מנדולינות, מנדולות, גיטרות, מנדוצ'לו ועוד. בקונצרט הערב של יום חמישי פגשנו את בוריס גילטבורג פסתרן וירטואוז צעיר ישראלי המוכר בכל העולם, שזכה בפרסים רבים ומצליח לרגש קהלים בעולם כולו, ושאת הרסיטל לפסנתר שהגיש ביום שישי לא ישכח הקהל זמן רב. על הקונצרט בכיכובו  ניצח עומר ולבר המנהל המוסיקלי, שבניגוד לקרן גרליצקי העדינה והגבעולית כרקדנית בלט, הניצוח שלו הוא כוחני מאוד. הוא לא עמד לרגע בשקט על הבמה והמוסיקה, כך נדמה, זרמה דרכו, מה שהזכיר לנוכחים הוותיקים את אופן ניצוחו של גרגייב, המנצח המהולל שהאילתים זכו לפגוש באופן הניצוח שלו בעבר, שגנב לעיתים את ההצגה מהתזמורת.  

האחים ניתאי צרי הכנר והלל צרי הצ'לן, מחשובי המוסיקאים הישראלים,   ניגנו עם התזמורת כסולנים וגם בהרכבים קאמריים כצמד, וריגשו את הקהל ואיך אמרה מנהלת התזמורת, "מה שאתם רואים כשאתם רואים את האחים צרי זו לא טעות אופטית הם פשוט נראים בדיוק אותו הדבר".... 
 
ואי אפשר לסכם את הכתבה בלי ההופעה המרגשת ביותר של הכנר המהולל סרגיי קרילוב, אחד הכנרים הגדולים המככבים כעת בסצינת המוסיקה הבינלאומית, שהצליח לגרום לקהילת הכנרים האילתים התרגשות רבה בעצם העובדה שהגיע לאילת. קרילוב ריגש בהופעתו  בקונצרט וגרם לחלק מהקהל לדמוע מהתרגשות. בסופו של הקונצרט עמד הקהל שעה ארוכה על רגליו והריע, והתשואות לא חדלו עד שקרילוב חזר לבמה להדרן.  
קונצרטים התקיימו משך כל שעות היום. החל מהשעה 10:30 בבוקר ועד חצות הופיעו על הבמה הרכבים קאמריים מרגשים וקונצרטים בלווי התזמורת. והיה אפילו ערב אחד של שירים ישראלים בהם הוזמן הקהל לקחת חלק בשירה בציבור. תם ונשלם והשאיר טעם טוב, אני אישית כבר מחכה לשנה הבאה וכמו בכל סוף פסטיבל אני לא יכולה שלא לתהות איזה הפתעות יחכו לנו בפעם הבאה….


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש