פרסומת
דלג

הפיל הלבן מתעורר לחיים?

מאת: אהובה מאמוס ● צילום: חיים דוד ● 11/1/2019 14:01 ● ערב ערב 2897
במשך כמעט שני עשורים עומד שומם מרכז האומנויות הנטוש שנבנה בקול צהלה בימי רפי הוכמן, סמוך לנמל אילת, במטרה שישמש בית לאומנים וכן למפגשי תרבות ובילוי ● השבוע יועלה להצבעת מועצת העיר, אישורו של המכרז להפעלתו המחודשת של המקום בו זכתה קבוצה של חברות למשך 25 שנה ● בתכנית: השמשת שני אולמות מופעים, כיתות אומן, גלריה וסדנאות ● עם זאת על העירייה לבצע במקום שינוי תב"ע, שכן כרגע יפעל המקום מכוח היתר לשימוש חורג המוגבל לעשר שנים בלבד
הפיל הלבן מתעורר לחיים?
האם יתווספו לאילת בקרוב שני אולמות מופעים חדשים? מרכז האמנויות השומם, כיום

מרכז אומנויות הוקם בשנת 1992 לאחר שרשות הנמלים העבירה את זכות החכירה על המגרש לעיריית אילת. מטרת הבחירה תפעול וניהול של מרכז אומנויות. העירייה, אז בראשותו של רפי הוכמן, חתמה במקביל על הסכם עם חברת מבנה תעשייה שוויתרה על היותה החוכרת הראשית במקרקעין  לטובת עיריית אילת. 

 

עבר מפואר


בשנת 1993 נפתח המרכז שיועד לשמש כאולם קונצרטים וסדנאות מוסיקה על ידי החברה לפיתוח חוף אילת (חפח"א) והופעל על ידי חברת יונייטד ישראל אפל אינק. המרכז אירח בפעם הראשונה את הפסטיבל הקלאסי הראשון בעיר. במשך מספר שנים אירחו במקום אירועי הפנינג כמו "צבע בטבע", ובמקום פעלו תערוכות מתחלפות ותושבים רבים נהנו מהופעות חיות של אומנים מהשורה הראשונה. במקום פעלו אף כיתות לימודי אומנות והוא שימש בית עבור אמנים מקומיים שפתחו שם סדנאות. למרות הכוונות הטובות, המקום שהוקם בקול תרועה, נסגר בשנת 2001 ונשאר עזוב במשך שנים רבות בשל ניהול כושל, העדר תכניות, ומשקיעים שלא ממש התעניינו במקום. כך הצטרף מרכז האמנויות לעדר הפילים הלבנים הזרוע ברחבי אילת. 

 

רק קבוצה אחת ניגשה למכרז


בשנת 2017 הוציאה עיריית אילת באמצעות החברה הכלכלית מכרז פומבי לצורך שיתוף פעולה עסקי לתכנון, שיפוץ והפעלה של מתחם אירועי תרבות ופנאי במרכז האומנויות באילת. המציעים במכרז נדרשו להציג תנאי סף ביניהם התבקשו להוכיח כי הינם בעלי מחזור כספי של 40 מיליון שקל לפחות באחד מהשנים 2015-16. כמו כן נדרש המציע לקיים התחייבויות בהיקף כספי של לפחות 25 מיליון שקלים. עוד נדרש ממנו להיות בעל ניסיון של חמש שנים לפחות מתוך שבע השנים האחרונות בהפקת אירועים, הופעות, הפעלות מרכזי תרבות וכדומה. כמו כן נדרש הזוכה במכרז להציג ערבות בנקאית על סך 700 אלף שקל, ובמידה ויבחר להקים את שני השלבים המתוכננים במיזם המתחדש, הערבות תעמוד על סך של מיליון שקלים. למכרז נגשו במשותף וזכו החברות הליקון כנען (1989)בע"מ, ע. לוזון נכסים והשקעות בע"מ, טו גוד טו בידור בע"מ, בי קונטקט בע"מ וקופת תל אביב כרטיסים ומופעים בע"מ. מלבד קבוצה זו לא ניגשו גורמים נוספים למכרז.

 

עלות הפרויקט 21 מיליון ש"ח


החברות שזכו במכרז ינהלו במשותף את המרכז ויפעילו אותו למשך 24 שנים ו11 חודשים. עבודות השיקום יכללו שיקום של שני אולמות, האחד בקיבולת של 1500 איש והשני בקיבולת של 200 איש. כמו כן, יכללו העבודות שיקום של מפעל השמנים הקיים בשטח וכן של מבנים נוספים, לצורך הקמת כיתות אומן, גלריה ומבנה סדנאות, בהם ישולבו בין היתר מוזיאון אומנות ומיצג תדמיתי, מרכז הכשרה והדרכה בתחומי האומנות, סטודיו לאומנויות הבמה, חוגים שונים, בית קפה ומסעדה. 
השטח הבנוי משתרע על 4,800 מטר אולם המציעים ידאגו לפיתוח שטח של כ-6,400 מטר שינוצל לקיום פעילויות משלימות וירידים תחת כיפת השמים, כך שהמתחם יוכל להכיל בו זמנית 2300 מבקרים בשטחים הבנויים ומספר זהה בשטחים הפתוחים. 
על פי תנאי המכרז, תחולק העבודה לשני שלבים כאשר הזוכים יוכלו לבחור לאחר שיסיימו את ההקמה של שלב א' הכולל תכנון, שיפוץ והפעלה של האולם הגדול כולל שטחי שירות ורחבת הכניסה, האם להקים ולהפעיל את שלב ב' (האולם הקטן) במידה ויחליט הזוכה שלא לעשות כן, תוכל חכ"א לבצעו בעצמה או להתקשר עם חברה אחרת. 
על פי המכרז אומדת חכ"א את עלות התכנון וביצוע הקמת הפרויקט על 13 מיליון שקל לשלב א' ועוד כ-8 מיליון שקלים לשלב ב'. 
על פי תנאי המכרז המרכז מיועד להופעות פתוחות לקהל הרחב במשך כל ימות השנה שבעה ימים בשבוע, מלבד ביום הכיפורים, עבור האירועים יקבע הזוכה את דמי הכניסה כאשר במכרז ניתנת עדיפות לתושבי אילת. עוד עולה מהמכרז כי, "במסגרת ההפעלה המשותפת יאפשר הזוכה לעירייה לקיים עד 15 אירועים עירוניים בשנה עליהם תגבה עלות מופחתת".
הזוכה ישלם לעיריית אילת תשלום קבוע של -120 אלף שקל בשנה והחל מהשנה הרביעית ישלמו אחוז מהרווחים שלא יקטנו מ15% מהרווחים. 

 

אם לא תשונה התב"ע החוזה יפקע


על מנת להוציא את התוכנית לדרך מחייב ההסכם אישור של חברי מועצת העיר, ההצעה תעלה להצבעה ביום רביעי. כמו כן בתנאים להתקשרות נכתב כי ההתקשרות עם הזוכה תלויה: "בקבלת היתר לשימוש חורג בקרקע עליה בנוי המרכז אשר יאפשר את השימושים הנדרשים במסגרת המכרז (לתקופה של חמש שנים לפחות)". 
היתר חורג ניתן ל- 10 שנים בלבד כאשר ההיתר הראשון ניתן באישור מועצת העיר, לחמש שנים ולאחריהן ניתן להגיש בקשה להאריך את האישור לחמש שנים נוספות בכפוף לאישור המועצה. על מנת להבטיח לזוכים במכרז את קיומו, על העירייה לפעול לשינוי התב"ע במקום היות והמכרז מבטיח לזוכים  ניהול ותפעול למשך-25 שנים, היה ולא תפעל העירייה לשינוי התב"ע או שזו לא תתאפשר מסיבות שונות, יפקע ההסכם בין הצדדים בתום עשר שנים בלבד.


חדשות אילת - ערב ערב באילת