פרסומת
דלג

בעלי היאכטות במרינה זועמים: ''חכ''א מתעמרת בנו''

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● צילום: מערכת ערב ערב ● 11/1/2019 14:10 ● ערב ערב 2897
15 חודשים בדיוק מיום בו קיבלה הפשרה בין מנהל מקרקעי ישראל לבין יושבי הדוכנים בכניסה למרינה תוקף של בית משפט, מיקמו השבוע עובדי חכ"א את הדוכנים החלופיים בתוך שטח המרינה כנדרש ● אלא שבאותה נשימה הרסה החברה שני דלפקי מכירה שפעלו במקום מזה שנים ● אילן זינו, הבעלים של היאכטה 'גלאקסי' שנפגע מביצוע החלטת בית המשפט, זועם ומבהיר שלא זו בלבד שפרקו לו את העמדה אחרי 20 שנות פעילות במקום, אלא שאף אחד לא טורח להציע לו פיתרון חלופי: "אין לי ספק שבית המשפט לא התכוון לעזור בפרשה על חשבון הגב שלנו. לא יתכן שאחרי 20 שנה הדוכן שלי פתאום מפריע למישהו" ● במקביל, בעלי הדוכנים שאמורים להתפנות לא מוכנים לעבור לדוכנים החדשים: "הם קטנים מדי, צפופים מדי והדרישות של חכ"א מוגזמות", הם מבהירים השבוע ● בחכ"א בחרו שלא להגיב
בעלי היאכטות במרינה זועמים: ''חכ''א מתעמרת בנו''
הבוטקות הישנות שפונו בצו בית המשפט

אם מישהו חשב שפינוי הדוכנים הממוקמים לפני הכניסה למרינה, דוכנים השייכים לחמישה בעלי יאכטות העוגנות במרינה של אילת ומשמשות אותם מזה שנים לממכר כרטיסי ההפלגה יעבור חלק, כדאי לו לחשוב פעם נוספת. אמנם השבוע קיימה חכ"א את חלקה בפשרה אליה הגיעו בבית המשפט בעלי הדוכנים ומנהל מקרקעי ישראל, פשרה שקיבלה בחודש יוני 2017 תוקף של בית משפט ומיקמה על שטח המרינה חמישה דוכנים חדשים שנועדו לממכר כרטיסים, ואולם מה שאמור היה להיות סוף הסאגה, רק פותח אותה מחדש. לא רק מול בעלי הדוכנים שאמורים להתפנות, אלא גם מול שני בעלי יאכטות אחרים במרינה שגילו כי הם אלו שמשלמים עכשיו שלא באשמתם את מחיר הפשרה שקבע בית המשפט.

 

הסכמה שקיבלה תוקף בית משפט


למעלה משבע שנים נלחמה עיריית אילת מול חמישה בעלי יאכטות העוגנות במרינה של אילת, שמיקמו את הבוטקות שלהם למכירת הכרטיסים במשך שנים מחוץ לשטח המרינה על שטח שלטענת עיריית אילת לא נועד למטרה זו. מדובר בבוטקות שנבנו לפני מעל ל–25 שנים מול מתחם הספירל על הרצועה הצרה של הטיילת הנושקת לקו המים וגובלת במרינה של אילת. לאורך השנים התקיימו דיונים וניסיונות להגיע לפשרה בין הצדדים, אלא שרק בחודש יוני 2017 הצליחו הצדדים להגיע לפשרה שקיבלה תוקף של פסק דין בבית משפט השלום באילת. השופט גל שלמה טייב, קיבל את ההסכמות אליהם הגיעו הצדדים ונתן 'צו הריסה ללא הרשעה' כפי שנתבקש מלכתחילה. "אני מורה למשיבים להרוס את כל הבנייה שנעשתה ללא היתר ולהחזיר את המצב לקדמותו", קבע השופט טייב ונתן 15  חודשים לביצוע ההחלטה מעת מתן הצו. עוד קבע השופט: "כחלק מן הצו, אני מורה כי מיד עם כניסתו של הצו לתוקף, יועמדו לרשות המשיבים עמדות חילופיות בתוך מתחם המרינה, כשמיקומם יהיה הראשון בכניסה למתחם המרינה וזאת על פי הסדר בו מוצבים העמדות הנוכחיות של המשיבים".

 

הבוטקות החדשות "קטנות מידי" ● צילום: מירב לוי דיאמנט

 

הדוכנים עולים על המרינה


ביום שני השבוע, בדיוק 15 חודשים מיום קבלת הפשרה וקביעת הצו של בית המשפט, מילאה חכ"א את חלקה בהסכם ומיקמה על שטח המרינה, מתחת לפרגולה רחבת ידיים את חמשת הדוכנים החדשים אליהם, כך על פי הפשרה, אמורים לעבור מפעיליהם של חמשת הבוטקות מחוץ למרינה. עד כאן הכל טוב ויפה. אלא שבדרך, על מנת לעמוד בדרישות בית המשפט, לא בחלה חכ"א בפגיעה בשני בעלי יאכטות שדוכניהם פעלו בשטח המדובר מזה שנים. לפני כחודשיים כבר פעלו אנשי חכ"א על המרינה כדי לפנות את המקום המיועד. "לי היה כאן בדיוק דלפק ושלט", מלין השבוע אילן זינו הבעלים של היאכטה 'גלאקסי' שמצא את עצמו נקלע למצב אליו לא היה קשור עד כה. לפני כשנה הוא רכש את היאכטה מבעליה הקודמים, והמשיך לפעול באותו דוכן בו הם פעלו למעלה מ- 20 שנה. "במשך כל השנים האלו לאף אחד על המרינה לא הפריע שהדוכן הזה ממוקם כאן", הוא טוען, "עד שפתאום חכ"א הייתה צריכה לפנות מקום לדוכנים החדשים שצריכים להיכנס פנימה וככה מבלי לחשוב פעמיים הם עשו את זה על חשבוני. יש כאן בכל המרינה ארבע ספינות בלבד שעובדות על בסיס יומי עם שעות הפלגה קבועות, כל השאר עובדים על קבוצות שמתואמות מראש בשעות שמשתנות על פי הצורך, זו גם הסיבה שאנחנו חייבים דלפק כדי להיות נוכחים בשטח. איך נוכל למכור כרטיסים ולהתקיים אם לא ככה?". אם לא די בזאת, הרי שבמרוצת השנים היה ידוע ומקובל כי כל אחד מפעיל את הדוכן שלו מול היאכטה שלו. כך נוח יותר לכולם. גם לבעל היאכטה וגם לנוסעים שרוכשים כרטיסים, רואים מקרוב איך נראית היאכטה עליה הם עומדים להפליג ומכאן הם גם עולים עליה ללא הפרעה. אלא שאחרי שהדברים האלו הפכו כבר לנוהל על המרינה מזה שנים, פתאום החליטו בחכ"א לשנות סדרי עולם.

 

"לא הציעו אפילו פיתרון חליפי"


"זה התחיל בזה שנציגי חכ"א הגיעו אלי והודיעו לי שאני צריך להתפנות", מספר זינו. "אמרתי להם שעם כל הכבוד אותי זה לא מעניין ואם הם רוצים שאני אזוז מהמקום עליו הדוכן שלי עומד מעל 20 שנה, שיביאו צו בית משפט". אבל בחכ"א לא התרגשו. לטעת זינו הוא עבר מסכת התעללות מצד אנשי חכ"א. "הם איימו עלי במכתב שינתקו לי את חשמל, טענו שאני מצוי בהפרת הסכם מולם וציינו כי הם בעלי הבית והם יכולים להחליט על הכל. שיהיה ברור, אני מקבל את החלטת בית המשפט ואין לי שום בעייה שהדוכנים החדשים ייכנסו לפני על המרינה, או אחרי אבל לא יתכן שהם ייכנסו במקומי על המקום שהיה שלי במשך כל השנים. זוהי נבלות בחסות החוק", הוא מוחה ומזכיר: "חכ"א היא חברה ציבורית. לא יתכן שהיא תבוא לקראת חמישה בעלי יאכטות ועל הדרך תפגע בבעלי יאכטות אחרים". לטענתו לפני כחודשיים הגיעו אנשי חכ"א למקום, פירקו לו את הדוכן ואת הציליה "וזרקו את הכל לפח. מיהרתי להחזיר הכל למקום. מה הם חשבו שחודשיים עד שהם יביאו את הדוכנים החדשים אני לא אעבוד?", הוא אומר. לטענתו, בשבת האחרונה שוב חזרו למקום אנשי חכ"א ופירקו לו שלט מואר שהיה ממוקם במקום ברישיון ודורגל (שלט רצפה משולש). "אלו שלטים עליהם שילמתי לשנה מראש. בכל שנה צריך לחדש את התשלום על השלט. הם חיכו עד לתחילת השנה, לסיום מועד התשלום ופירקו. בלי רשות ובלי לשאול אף אחד בביריונות לשמה. את מבינה מה הזוי בכל הסיפור הזה?", הוא אומר לי בכעס, "שהרי ברור שהשופט לא היה פוסק ככה אם היה יודע שפסק הדין יהרוג מישהו על חשבון האחר".

 

"הציעו לי עמדה ליד השירותים"


גם את שלומי הבעלים של היאכטה 'טלרי' פינו אנשי חכ"א כבר לפני חודשיים. שלומי נשוי ואב לארבעה ילדים הניח להם לפנות את הדוכן שלו. "כי אם הייתי מקבל מהם דו"ח על סך 700 ש"ח מאיפה הייתי מביא כסף לשלם על זה?". חודשים שכבר אין לו דוכן. במקרה שלו הציעו לו בחכ"א עמדה חליפית לזו ממנו פינו אותו- "בסוף המרינה ליד השירותים", הוא אומר בחיוך כנוע. "ומה נראה להם שהייתי מסכים? אז לא תודה שישמרו את המקום הגרוע הזה לעצמם. אני צריך להביא פרנסה הביתה. גם ככה העסק קשה מאוד ולי אין כסף ולא יכולת להילחם בהם. אז הרמתי ידיים ונתתי להם להרוס כי גם כסף לפנות בעצמי לא היה לי. אז עכשיו אני מסתובב כאן ומוכר את עצמי בלי דלפק ובלי עמדה. זה לא נוח אבל זה מה שיש. אם ככה הם חושבים צריכים להראות הפנים של המרינה באילת, עליה עוברים המוני תיירים, שיהנו מזה".
אם לא די באלו, הרי שעכשיו מול היאכטה של אילן אמורים להתמקם שני מתחריו שישבו עד היום מחוץ למרינה. "אם עד היום היה קשה למכור כרטיסים, עכשיו כשאין לי עמדה משלי, יהיה קשה אפילו יותר. אני לא מצליח להבין את חוסר השיוויוניות הזה". אילן מציין ומראה לי בשטח כי על המרינה ישנן עוד לפחות ארבע עמדות מכירת כרטיסים, אלא שאלו ממוקמים עמוק יותר בתוך המרינה ולא במקום אותו הייתה חכ"א צריכה על מנת להכניס את הדוכנים החדשים. "אליהם אף אחד לא פנה",מבהיר אילן. "אף אחד לא קיבל דו"ח על חריגה במיקום, אף אחד לא דרש מהם לקפל את העניינים. אני לצערי הייתי במקום הלא נכון בזמן הלא נכון, אבל אין שום סיבה שאני אשלם עכשיו את המחיר".

 

בעלי הבוטקות לא מוכנים להתפנות


אם לא די באלו הרי שגם בעלי הבוטקות שאמורים עכשיו להתפנות ולעבור על פי ההסכם לדוכנים החדשים שהוכנסו למרינה, לא מוכנים לעבור. לטענתם הדוכנים קטנים מדי וצפופים מדי. "ככה אי אפשר להתנהל כלכלית", הבהירה השבוע בעלת יכאטה שנחרדה לראות איזה דוכנים חליפיים מיקמה להם חכ"א בתוך המרינה. "אלו דוכנים שונים ממה שדובר עליהם בבית המשפט", טען בתוקף בעל יאכטה אחרת. "מסתבר שהציגו בבית המשפט תצוגת שווא ועל זה לא נשתוק", הוא אומר. בנוסף הם מציינים כי חכ"א העמידה לפניהם רשימה לא הגיונית של דרישות בדרך לקבלת הדוכן, כמו למשל תשלום של 1200 ש"ח בחודש על הפעלת הדוכן, העמדת ביטוחים שונים, קביעת ימים ושעות פעילות ועוד כהנה וכהנה תנאים ודרישות להם לא מוכנים בעלי הבוטקות להסכים. "גם ככה היחסים בינינו בעלי הבוטקות לא משהו מי יודע מה, איך הם רוצים שנעבוד אחד על השני?", זעמה בעלת יאכטה. "אם עד היום הייתה סרסרות על הטיילת והגשר ומכירת כרטיסים, עכשיו כולם ייצאו לשם. בעיריית אילת מנסים לפתור בעייה אחת ויוצרים בעייה אחרת".

פנינו לחכ"א לקבלת תגובת בנושא ואולם אלו העדיפו שלא להגיב לטענות המועלות כלפיהם.


חדשות אילת - ערב ערב באילת