פרסומת
דלג

האישה על הספסל: ''לראות אותה ישנה על הספסל זה צובט בלב''

מאת: אהובה מאמוס ● צילום: אהובה מאמוס ● 11/1/2019 14:11 ● ערב ערב 2897
דיירים המתגוררים סמוך לבית רפאל טוענים כבר מספר שבועות שהם פונים למחלקת הרווחה בעיר ומתריעים על אישה שישנה על ספסל כשהיא חשופה לקור ● "אמרו לנו שהיא מסרבת להתפנות", סיפר אחד מדיירי השכונה ● "כל בוקר שאני עוברת לידה אחרי לילה מתחת לפוך ורואה אותה על הספסל זה צובט לי את הלב"
האישה על הספסל: ''לראות אותה ישנה על הספסל זה צובט בלב''
“אחרי לילה מתחת לפוך החם אני רואה אותה ישנה על הספסל וזה צובט בלב"

בכל בוקר שגלית מגיעה לגן אשל הנמצא בשכונת יעלים סמוך לבית רפאל ולסופרמרקט אלימלך ליבה מחמיץ פעימה כשהיא רואה את האישה הלבושה בלויים שוכבת על ספסל המשמש לה בית ומיטה בימי החורף הקרים: "אחרי לילה מתחת לפוך החם אני רואה אותה ישנה על הספסל וזה צובט בלב", היא אומרת. הדיירת על הספסל מכנים אותה דיירי השכונה, "כולם כאן מביאים לה תה חם ואוכל, היא אומרת תודה אבל לא מדברת יותר מזה". 

 

"כואב הלב"


לדבריה, "דיירים רבים כבר פנו לרווחה, גם אני באופן אישי והבטיחו שזה בטיפול אבל היא עדיין על הספסל והלילות וגם הימים הופכים קרים יותר". 
"כואב לראות את האישה כשכל הרכוש שלה נמצא בעגלת סופר. אני רואה שהיא הולכת לאכול בבית רפאל. ניסיתי פעם לדבר אתה אבל התביישתי שלא אביך אותה או אגרום לה לתחושת אי נעימות לכן אני משתדלת לדאוג לה למשהו חם ולאוכל". 
במדינת ישראל על פי החוק מותק ללון ברחוב ולכן לא ניתן לחייב אדם הבוחר לעשות זאת ואו לפנותו בכוח. הטיפול בהם, נעשה על ידי משרד הרווחה, משרד השיכון, ביטוח לאומי, ומשרד הבריאות. באחריות הרשות המקומית לסייר ולאתר דרי רחוב. 

באתר משרד הרווחה מדגישים מי נחשב דר רחוב (הומלס)? 
קטינים לא נחשבים דרי רחוב, כיוון שלרשות הרשויות ניתנת האפשרות להוציאם מהרחוב ולדאוג להם למקום לחיות . כך שדרי רחוב נחשב מי שמעל גיל 18. כאלה שלנים ברחוב, בבתים נטושים, בגנים, בשטחים ציבוריים, באתרי בנייה וכדומה. שרויים בהזנחה גופנית ו/או נפשית, ולרוב נמצאים בניתוק או ניכור ממשפחה תומכת.

 

לרשות המקומית אסור לגרש הומלסים


על פי החוק, דר רחוב יטופל על-ידי המחלקה לשירותים חברתיים ברשות המקומית שבה הוא שוהה, ובלי להתחשב במען הרשום לו בתעודת הזהות. לרשות מקומית אסור לגרש מתחומה דרי רחוב. דרי רחוב (בני 18 ומעלה) זכאים לסיוע בתחומים הבאים: טיפול במסגרת מקומית או ארצית המיועדת לדרי רחוב, לרבות לינה, מזון וטיפול רפואי. ליווי על-ידי עו"ס לצורך מיצוי זכויות. קבלת הבטחת הכנסה בהסדר מיוחד (בהתאם לתנאים) ולמי שמשתלב בתכנית טיפולית-שיקומית, ללא התייצבות בלשכת התעסוקה. הבטחת דמי קיום וביטוח רפואי לעולים בשנתם הראשונה בארץ. גמילה מהתמכרות לאלכוהול - במקרים מתאימים. מציאת מסגרת מגורים - דירת לווין, הוסטל שיקומי או מגורים עצמאיים וסיוע בשכר דירה.

ממשרד השיכון נמסר: "ראשית נציין כי משרד הרווחה אחראי על טיפול הדרי רחוב. משרד הבינוי והשיכון מעניק סיוע במסגרת התכנית לסיוע לדרי רחוב, למי שמוגדר כדר רחוב על ידי מחלקת הרווחה ביישוב. התבחינים להגדרת דר רחוב נקבעים על ידי משרד הרווחה  ותשלום הסיוע בשכר דירה משולם על ידי משרד הבינוי והשיכון. התכנית מופעלת  במסלול  מהיר, הפונה נדרש רק למלא שאלון ולצרף אישור הרווחה לפיו עונה להגדרת דר רחוב. עם קבלת אישור זכאות כדר רחוב ממשרד הרווחה במשרדנו, הפונה נכנס לתכנית ללא הרשמה והנפקת תעודת זכאות, וזאת במטרה למלט לאלתר את הזכאי מרחובות העיר. מדובר בחבילת סיוע ל- 4 שנים בשווי- 50,724 ₪. הסיוע ניתן למשך ארבע שנים וכולל סיוע של כאלף ₪ בכל חודש בשנתיים הראשונות, ובהמשך הסכום יורד בהדרגה. לשאלתך, מספר דרי הרחוב אשר מימשו את הסיוע הנ"ל במהלך שנת 2018 הינו 23. למשרדנו אין הוסטלים, ולכן מציע סיוע בשכר דירה".

ממשרד הרווחה ומעיריית אילת לא נמסרה תגובה עד למועד סגירת הגיליון.


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש