פרסומת
דלג

בדיקה מחורבנת

מאת: אהובה מאמוס ● צילום: מערכת ערב ערב ● 11/1/2019 14:20 ● ערב ערב 2897
בחודש אפריל הופנתה י' תושבת העיר בשנות ה-70 לחייה, המבוטחת בקופת חולים לאומית, לבצע בדיקת צואה דחופה ● מכיוון שהבדיקה לא מתבצעת באילת הופנתה המטופלת לבית חולים תל השומר ● "בדיקה שאמורה להתקיים כמה דקות, התארכה ליום שלם", היא קובלת, יום במהלכו נאלצה לדבריה, להוציא כסף רב מכיסה
בדיקה מחורבנת
מדוע להטיס את הנבדק במקום את הבדיקה?

תושבי אילת מכירים טוב מאד את הצורך מידי פעם לטוס על מנת לקבל טיפולים ולערוך בדיקות רפואיות במרכז הארץ. בדיקות וטיפולים, שמסיבות שונות אינם ניתנים בעיר. קופות החולים מצדן פותרות את חוסר היכולת שלהן, לספק את הטיפול/בדיקה בכך שהן מעניקות כרטיס טיסה. אך מה קורה כאשר המטופל הוא אדם מבוגר? ולמה בדיקות שלכאורה ניתן להטיס עדיין נאלצים המטופלים לנסוע? שואלת י'. הסיפור של י' החל בחודש אפריל אז התגלו אצלה בעיות במערכת העיכול, הרופא המטפל חשד כי מדובר בדלקת חמורה בדרכי העיכול, וביקש כי תבצע בדיקת צואה לגילוי זיהום במעי. י' ביקשה לערוך את הבדיקה אך התברר לה כי לשם ביצועה עליה לנסוע לבית החולים תל השומר, במרכז הארץ. י' קיבלה כרטיס טיסה הלוך ושוב עבורה. י' ביקשה כי יבצעו את הבדיקה באילת וכי יהיה קל יותר להטיס את הבדיקה למעבדה בתל השומר, " קל וזול יותר", היא מציינת. אולם בקופת חולים לאומית אמרו לה כי עליה להיות פיזית במקום על מנת לקחת ממנה את הבדיקה. י' ביקשה כי יאשרו לה מלווה אולם בקופת החולים הבהירו כי למרות גילה היא אינה זכאית למלווה. י' רכשה בכספה כרטיס טיסה עבור ביתה. 
לאחר שטופלה בטיפול תרופתי, נתבקשה י' לעבור את הבדיקה בשנית. "שוב לנסוע, לבזבז יום שלם", אומרת בתה. לדבריה, "זה ממש לנסוע בשביל לחרבן. זה לא הגיוני שבכל העיר אילת אין אף אחד שיכול לקחת את הבדיקה ולהעביר אותה בהטסה למעבדה לבדיקה. למה צריך לטרטר אנשים לבזבז יום שלם. וזה כמובן גם עולה בכסף רב למטופל שצריך לדאוג לאש"ל, לשלם על מלווה כמו במקרה שלנו ובכלל לעבור יום ארוך ומתיש בשביל בדיקה שאורכת מספר דקות".

מקופת חולים לאומית נמסר: "מדובר על בדיקת קלפרוטקטין- לאבחון מחלת מעי דלקתית. הבדיקה לא מבוצעת ביוספטל. לא קיימת בדיקה שיוספטל מאפשר לבצע שלאומית לא מאפשרת. לגבי המלווה, הלקוחה לא ציינה כלל שמבקשת מלווה שילווה אותה. הנושא נבדק ולא נכתב בתיק הרפואי כנדרש וגם הצוות לא מכיר זאת. לגבי מימון הטסת מלווה ללקוח מבוגר, הנושא מנוהל למופת וכל בקשה להטסת מלווה עם אדם מבוגר נבדקת ע"י רופא אזורי ומאושרת בהתאם למצב הרפואי של הלקוח".


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש