פרסומת
דלג

תושבת אילת, אזרחית אוקראינה, שבן זוגה נפטר, תגורש מהארץ

מאת: אהובה מאמוס ● צילום: אילוסטרציה ● 11/1/2019 14:41 ● ערב ערב 2897
בית משפט לערערים בירושלים קבע כי תושבת אילת שמעמדה האזרחי לא הוסדר ובן זוגה נפטר, תגורש מהארץ תוך 60 יום ● לא עזרו לאישה בת ה-60 העובדה כי היא עובדת בבית החולים, ומתנדבת בתיאטרון הקהילתי ואפילו לא תחינתה לפקוד את קברו של בן זוגה
תושבת אילת, אזרחית אוקראינה,  שבן זוגה נפטר, תגורש מהארץ

תושבת העיר ילידת אוקראינה הגישה בקשה לבית המשפט לערערים בטענה כי ההחלטה שלא לאשר לה להמשיך לשהות בארץ, לאחר שבן זוגה נפטר, חורגת ממתחם הסבירות באופן המצדיק התערבות שיפוטית, וכי על בית המשפט לפסוק כי עליה לעבור בדיקה של הוועדה הבינמשרדית המייעצת לקביעה ומתן מעמד בישראל מטעמים הומניטריים". האישה הגיעה לישראל בשנת 2012 באשרת תייר, ואף יצאה ונכנסה לארץ מספר פעמים. באותו הזמן הכירה בעיר אילת גבר עמו ניהלה מערכת יחסים ארוכת שנים, במהלכן החלו השניים בהסדרת מעמדה של האישה "מכוח חיים משותפים". בשנת 2016 הוענקה לאישה מעמד תושב ארעי, אולם בשנת 2017 נפטר בן זוגה והאישה הגישה בקשה לקבלת מעמד מטעמים הומניטריים בהתאם לנוהל הקיים. לאחר שעברה ראיון במשרד הפנים נדחתה בקשתה על הסף והאישה פנתה לבית הדין לערערים בטענה כי ההחלטה חורגת ממתחם הסבירות וכי משרד הפנים שגה כאשר הורה על ניתובה להליך המדורג של ידועים בציבור חרף קשר הנישואין מוכח בינה לבין המנוח, והכל תוך "גרירת זמן" מצד המשרד. לסיום טוענת העוררת, כי טעה משרד הפנים בהחלטתו כי לא קיימים בעניינה טעמים הומניטריים אשר יש בהם לכל הפחות כדי להביא את בקשתה לעיון בפני הוועדה הבינמשרדית.
הדיין מיכאל זילברשמיד מבית הדין לערעורים דחה את טענת האישה: "לא מצאתי ברצונה של העוררת להמשיך ולשהות בישראל משום טעם הומניטרי מיוחד. העוררת הינה בת 60 ושוהה בישראל 6 שנים בלבד. לעוררת שני בנים במדינת מוצאה ואין לה בני משפחה בישראל. לא נעלמה מעיניי טענת העוררת כי היא עובדת למחייתה בבית החולים יוספטל באילת וכי היא פיתחה חוג חברים בעיר מגוריה. כמו כן, לא נעלמה מעיניי הפעילות ההתנדבותית של העוררת בתיאטרון העירוני. גם בקשתה של העוררת לפקוד את קבר המנוח נרשמה בפניי. עם זאת, אין בכל אלו די כדי להביא את עניינה של העוררת בפני הוועדה. בחנתי את נימוקי הצדדים וטענותיהם, ולא מצאתי כל עילה להיעתר לבקשת העוררת למתן מעמד בארץ, גם לא מקום להעביר את עניינה אל הוועדה הבינמשרדית".
בנימוקיו ציין הדיין: "אשר לטענת העוררת כי נפלה שגגה בהחלטת המשיב (משרד הפנים) שלא להכיר בקשר עם המנוח כקשר מכוח נישואין באופן אשר היה מקנה לה מעמד בישראל, הרי שאין בידי לקבלה. נדמה כי אין מחלוקת כי העוררת והמנוח כלל לא פתחו בהליך מדורג. טענותיה של העוררת כי נפלה שגגה בהחלטת המשיב בעבר לאור הראיות אשר הובאו בפניו באותו שלב אינה יכולה לעמוד. המשיב קיבל את החלטתו  להפנות את העוררת להגיש בקשה לפי נוהל חיים משותפים . למצער (הטעות במקור א.מ), נפטר המנוח. משלא הוגשה כל בקשה להתחיל בהליך המדורג, לבחינת הרשות לצורך מתן החלטה באם מדובר בקשר נישואיו אם לאו, וזאת לאחר שהתאפשר לעוררים להציג למשיב את כלל הראיות להוכחת כנות הקשר הנטען. משכך, נבדק עניינה של העוררת על ידי המשיב בהתאם להוראות פסק הדין עת נמצא כי יש לבחון את עניינה בהתאם לנוהל חיים משותפים. דא עקא, עוד בטרם החלה העוררת בהליך נפטר בן זוגה. בהינתן האמור, הגישה העוררת בקשה לקבלת מעמד מטעמים הומניטריים אשר החלטה בה מהווה כאמור את נשוא ערר זה. משאלו הם פני הדברים, אין לקבוע כי נפל רבב בהתנהלות משרד הפנים". כאמור, תגורש האישה מישראל בתוך 60 יום ממתן פסק הדין, כבר בחודש פברואר השנה.


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש