פרסומת
דלג

הורים לבנות באולפנה בעיר מוחים: ''לימודי הבנות יקרים יותר מבתי הספר החילוניים''

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● צילום: מערכת ערב ערב ● 18/1/2019 16:40 ● ערב ערב 2898
הורים לתלמידות באולפנה 'תהילת ישראל' באילת טוענים כי עליהם לשלם עבור לימודי הבנות הרבה יותר משנדרשים הורים לשלם בבתי ספר תיכוניים חילוניים ● מבדיקה שעשינו עולה כי בעוד שתלמיד כתה יב' בבית ספר חילוני בעיר נדרש לשלם סכום של 1388 ש"ח, תלמידות האולפנה נדרשות לשלם 1990 ₪ ● משרד החינוך: "בדיקתנו העלתה כי האולפנה באילת לא חרגה מגובה התשלום המותר בנהלים וכי חוזר התשלומים אושר על ידי נציגות ההורים הבית ספרית" ● יו"ר פורום ההורים העירוני אייל סורגיט מוחה: "הסכומים גבוהים מאוד, לצערי אין באולפנה שקיפות וגם אין וועד הורים נבחר"
הורים לבנות באולפנה בעיר מוחים: ''לימודי הבנות יקרים יותר מבתי הספר החילוניים''
"משום מה נדמה שהכל אצלנו מותר". הורי האולפנה זועמים

אם בבתי הספר החילוניים זועמים הורים על יוקר עלות הלימודים במסגרת 'חוק חינוך חובה חינם', הרי שלאחרונה הביעו הורים לבנות שלומדות באולפנה באילת את כעסם על יוקר המחירים שהם נדרשים לשלם. בעוד שעלות לימודי תלמיד בכתה יב' בבית ספר חילוני בעיר הוא הסכום הגבוה ביותר במערכת החינוך, בגלל הטיול השנתי הארוך והתוספת הנגבית בגין מסיבת הסיום ועומד על סכום של 1388 ש"ח, הרי שתשלום שנתי עבור ילדה שלומדת באולפנה באילת החל מכתה ז' ועד כתה י'ב עומד על סכום של 1990, סכום גבוה לכל הדעות שנגזר בעיקר מכך שבאולפנה מתקיימות כמה וכמה פעילויות לימודיות תוספתיות כפי שהן מוגדרות במשרד החינוך. כך למשל בניגוד לבתי ספר יסודיים יוצאות בנות האולפנה באילת לשבת סמינריונית המתקיימת בעיר (200 ש"ח), שבת סמינריונית המתקיימת מחוץ לעיר (300 ש"ח). בעבור אירועי "חודש בחודשו", סעיף שלא קיים בבתי ספר חילוניים, נאלצות בנות האולפנה לשלם סכום של 440 ש"ח בשנה ואם לא די באלו, הרי שמאחר וכל בנות האולפנה מכתה ז' ועד יב' יוצאות יחד לטיול שנתי בן שלושה ימים מחוץ לאילת, נדרשת כל ילדה לשלם 756 ש"ח עבור הטיול, למרות שבבתי ספר חילוניים הסכום הנגבה מההורים לשלושה ימים מוגבל על ידי משרד החינוך לסכום של 616 ש"ח בלבד. אין פלא איפה כי לנוכח ההבדלים הכספיים המשמעותיים, העלו לאחרונה הורים לבנות באולפנה של אילת את הטענה כי לימודי הבנות יקרים יותר ויקרים מדי. "אם ניקח בחשבון שלמשפחה במגזר הדתי יש הרבה יותר ילדים מאשר למשפחה במגזר החילוני, הרי על אחת כמה וכמה המצב קשה", הסבירו ההורים שנאנקים תחת נטל התשלומים. ואם לא די בכל אלו, הרי שבניגוד לבתי הספר היסודיים בעיר, עד היום לא משתייכת האולפנה באילת לפורום ההורים המרכזי ואגב כך גם לא מתקיימים בה בחירות לתפקיד וועד ההורים. "לא ייתכן שחוק חינוך חינם כל כך רחוק מאיתנו", זועמים ההורים. "לא יתכן שגם אנחנו מפוקחים על ידי משרד החינוך, אותו משרד שיודע לשים ברקסים לבתי הספר החילוניים, אלא שאצלנו משום מה זה לא קורה ונדמה שהכל מותר".
חוסר שקיפות
יו"ר פורום ההורים העירוני אייל סורגיט הסכים השבוע עם טענות ההורים וציין כי הסכומים הנגבים באולפנה בעבור דמי לימוד שנתיים גבוהים מאוד. "לצערי אין באולפנה שקיפות וגם אין וועד הורים נבחר. אם כי מבדיקה שעשיתי באולפנות מחוץ לאילת עולה כי שם המחירים אפילו גבוהים יותר. ברגע שמנהלת האולפנה תחליט לקיים בחירות ולקבל עליה שיתוף פעולה עם וועד ההורים נוכל להוזיל עלויות ולשתף פעולה. עד אז זכותם של ההורים לשלם רק ביטוח חובה וכל השאר בגדר זכות. ראוי שבית הספר ישתף את ההורים בסכומי הגביה והשירותים הניתנים ולא יכפה עליהם לשלם וזאת בהתאם לחוק ולחוזר מנכ"ל". 

ממשרד החינוך נמסר: "מוסדות החינוך התורניים המקיימים תוכנית לימודים תוספתית, רשאים לגבות תשלום עבור הפעילויות עד לתקרה המוגדרת בהנחיות משרד החינוך. בדיקתנו העלתה כי האולפנה באילת לא חרגה מגובה התשלום המותר בנהלים וכי חוזר התשלומים אושר על ידי נציגות ההורים הבית ספרית. לכל הורה ניצבת האפשרות לפנות אל בית הספר או אל אתר 'אפיק תשלומי הורים' ולקבל הסבר מפורט בעניין. מידע נוסף קיים בחוזר מנכ"ל משרד החינוך בנושא תשלומי הורים במוסדות תורניים. יצויין כי להורים ניצבת האפשרות להגיש בקשה למלגה בכפוף לעמידה בקריטריון ההכנסה".


חדשות אילת - ערב ערב באילת