פרסומת
דלג

מדוע לא חוברות אילת וחבל אילות לאשכול?

מאת: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● צילום: אילוסטרציה ● 18/1/2019 16:42 ● ערב ערב 2898
שיטת האשכולות שהנהיג משרד הפנים ב-2017 תופסת תאוצה ויותר ויותר רשויות חוברות יחדיו על מנת למקסם את השירות שהן נותנות לתושביהן ● השבוע פורסם כי חמישה אשכולות חדשים הוכרו על ידי המשרד ● רק אילת וחבל אילות לא מצאו לנכון לחבור לאשכול על אף ריחוקן מהמרכז ועל אף שבמשרד הפנים פתחו את הדלת לחיבור שכזה
מדוע לא חוברות אילת וחבל אילות לאשכול?

התכנית לאיחוד ערים אמנם טרם צלחה במשרד הפנים, ואולם תכנית אחרת דווקא זוכה להצלחה. המדובר בשיטת האשכולות האזוריים אותה השיק לפני שנה משרד הפנים, במסגרתה חוברות מספר רשויות מקומיות קרובות לפעול יחדיו במגוון נושאים כאיסוף אשפה, חירום וביטחון. מטרת האשכולות לייעל את עבודת הממשלה מול הרשויות ובמקביל לסייע להן למקסם את יכולותיהן בקידום תחומים אלה. כמו כן, מאפשרים האשכולות לרשויות להקים יחדיו פרויקטים שרשות בודדת תתקשה לממן ולהרים בעצמה כהקמת מרכזים מסחריים, מרכזי תרבות אוניברסיטאות ועוד. מטרתה הסופית של השיטה היא לאפשר לממשלה להתנהל מול כמה עשרות אשכולות במקום מול 257 רשויות שונות. השיטה שהחלה לפעול לפני כשנה התגלתה כמוצלחת ובעקבות כך הכריז משרד הפנים על חמישה אשכולות חדשים, מי שנותר גם הפעם מחוץ לרשימה הן אילת וחבל אילות, שאף שהן חולשות יחדיו על שטח עצום, ודווקא בשל קרבתן זו לזו וריחוקן ממרכז הארץ היה זה אך טבעי כי יבקשו לחבור לאשכול, אך פניה כזו לא בוצעה על ידי מי מהגורמים למשרד הפנים. 
האשכולות החדשים שפורסמו השבוע הם: אשכול המפרץ, אשכול השרון, אשכול שורק דרומי, אשכול גליל והעמקים ואשכול כנרת והעמקים. כך לדוגמה יחברו כפר סבא ורעננה לאשכול ויחלקו ביניהן את השירות לתושב. 

עוד באוגוסט 2017, פנה 'ערב ערב' לעיריית אילת וביקש לברר מדוע לא יחברו אילת וחבל אילות לאשכול. ראש מועצת חבל אילות, חנן גינת שטען כי במשרד הפנים הבהירו לו כי שתי רשויות אין בהן די על מנת לקבל אישור לחבירה כאשכול, אלא שבמשרד הפנים דחו בתוקף את הטענה ואמרו כי לא התקבלה כל פנייה כזו מצד אילות ואילת.  "הייתה לי מחשבה יחד עם מאיר  להקים אשכול של אילת ואילות", אמר אז גינת, "אבל שאלתי אותם (את משרד הפנים) והם אמרו לי ששתי רשויות זה מעט לאשכול ובגלל זה לא קידמנו את זה. אולי בשנה הבאה." יצחק הלוי אישר אז כי היה דיבור בין שתי הרשויות לגבי הנושא, אך  לדבריו: "סיכמנו שאנחנו מדברים על זה, חנן ואני, הנהלה מול הנהלה. אני עדיין לא יודע איזה כסף יש בזה. בינתיים זו איזושהי תכנית. אנחנו הקדמנו את הדור הזה, לנו יש שיתופי פעולה ברמה של מנהלות משותפות. למשל יחידה סביבתית משותפת, מנהלת שדה התעופה - משותפת. יש עכשיו מנהלת משותפת של החברות הכלכליות. הגענו לוועדת גבולות במשותף, לנו אין בעיות של שיח. אבל העיקרון של האשכולות של משרד הפנים, חנן ואני סיכמנו שנשב ונבחן איפה אנחנו מתאגדים. להזיק לנו זה לא יזיק אין לנו בעיה להתחבר אבל אני לא בטוח שלשני ישובים זה רלוונטי".

בתגובה לדברים השיבו ממשרד הפנים: "במשרד הפנים לא התקבלה פניה רשמית מטעם הרשויות ולכן לא נדרשנו לסוגיה. ברמה העקרונית, אנו מעודדים אשכולות שכוללים לפחות 6 רשויות מקומיות. יחד עם זאת, אנו מודעים לייחודיות של אזור אילת וחבל אילות שנמצאים בריחוק גיאוגרפי המצדיק התבוננות נפרדת ככל שהרשויות יביעו עניין בכך". כאמור, מפרסום רשימת האשכולות החדשה עולה כי שתי הרשויות לא מצאו לנכון לפעול בנושא גם השנה.


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש