פרסומת
דלג

חופי אילת מהנקיים בישראל

מאת: מערכת ערב ערב ● צילום: מערכת ערב ערב ● 18/1/2019 16:58 ● ערב ערב 2898
המשרד לאיכות הסביבה פרסם את נתוני מדד חוף נקי לשנת 2018 ● באילת נמדדים חמישה חופים בלבד, אך הציון שהם מקבלים הוא מהטובים בארץ ● עם זאת נדרשת שימת לב יתרה בחוף השמורה הפתוחה מהמגדלור ועד למסוף הגבול טאבה, שנוטה לקבל ציונים נמוכים יותר
חופי אילת מהנקיים בישראל
השמורה הדרומית - עקב אכילס של הניקיון

שנת 2018 תחשב כשנה ששברה שיאים בכל הנוגע לניקיון החופים בישראל. על פי מדד חוף נקי של המשרד לאיכות הסביבה, 65% מהחופים בארץ זכו לציון 'נקי'. כאשר הושקה התכנית בשנת 2005, עמד אחוז החופים הנקיים על 19.7% בלבד. מדד חוף נקי הוא כלי המשמש להערכה אחידה ואובייקטיבית של מידת ניקיון חופי הארץ הלא מוכרזים, בים התיכון ובמפרץ אילת. המדד מספק מידע שקוף ועדכני על מצב הניקיון בחופים אלו ומסייע לפעילות האכיפה של המשרד להגנת הסביבה, מול רשויות שלא מבצעות את חובתן בשמירה על ניקיון חופיהן. מדד הבסיס להערכת מצב הניקיון בחופים נערך בתחילת התכנית, ביוני 2005. בשנים הבאות נמדדו אחוזי הפחתת הפסולת ביחס לנקודת ההתחלה בכל קטע חוף נתון.

 

חוף השמורה טעון שיפור


בבדיקות שנערכו בחודשיים האחרונים של השנה, קיבלו חופי אילת ציון גבוה גם כן, אף שלא מושלם. במסגרת הבדיקה נבדקים באילת חמישה חופים בסך הכל – חוף דג סוף שנמשך מתעלת הקינט ועד לדג סוף, שאף שבחודש נובמבר נמצא נקי בלבד, בשתי בדיקות חוזרות שנערכו בדצמבר 2018 קיבל את הציון נקי מאוד. שני חופים נוספים שזכו גם בחודשיים האחרונים של השנה לציון טוב מאוד, הם חוף מפרץ השמש וחוף חברת חשמל, חוף נוסף שנמצא נקי בלבד בנובמבר, אך עלה לנקי מאוד בדצמבר הוא חוף השמורה הפתוחה מגדר חוף המגדלור ועד סנובה, והחוף היחידי שעדיין זקוק לתשומת לב הרשות הוא חוף אלמוג בחלקו הדרומי מסנובה ועד טאבה, שנמצא נקי בנובמבר, עלה בתחילת דצמבר לציון נקי מאוד, אך שב וירד לנקי בלבד בסוף אותו חודש.

 

 

המדד בודק פלסטיק ובדלי סיגריות


המדד שנקבע להצלחת תכנית חוף נקי הוא שחוף הים יימצא 70% מהזמן במדד "נקי" או "נקי מאד" ב-70% מהרשויות החופיות. מתוך סקרים שנערכו בשטח ועל סמך מידע מוקדם, עלה כי המרכיב העיקרי של פסולת בחוף הוא פלסטיק, המהווה לפחות 80% מסך כל הפסולת. לפיכך הוחלט כי הפלסטיק יכול לשמש כסמן טוב למידת הניקיון של החוף. בתהליך הדיגום נספרים כל פרטי הפלסטיק הפזורים ביחידת שטח חוף נתון, החל מגודל של פקק של בקבוק ומעלה. כיוון שהפסולת אינה מפוזרת בצורה אחידה לאורך החוף, נבחרות מספר נקודות דיגום אקראיות בכל חוף שנבדק. מדד חוף נקי מתבצע אחת לשבועיים בכל חודשי השנה. בחודש יוני 2015 הוחלט להוסיף ולספור במסגרת המדד גם את בדלי הסיגריות, שנמצאו כפריט פסולת נפוץ ומזהם מאד בחופי הארץ.החופים נמדדים במספר מקטעים של 20 מ"ר, כאשר אם בקטע הנמדד נמצאו פחות מ 2 פרטי פסולת, החוף מוגדר נקי מאד, אם בקטע הנמדד נמצאו בין 2 ל 5 פרטי פסולת, החוף מוגדר נקי, בין 5 ל 10 פרטי פסולת, החוף מוגדר בינוני, בין 10 ל 20 פרטי פסולת, החוף מוגדר מלוכלך ומעל ל 20 פרטי פסולת, החוף מוגדר מלוכלך מאד כאמור, ‏במהלך עונת הרחצה שהסתיימה בחודש אוקטובר 2018, עולה כי 70.4% מהחופים היו "נקיים" או "נקיים מאוד", לעומת 61% בעונת הרחצה בשנת 2017. כך שלמרות ששנת 2017 הייתה הנקייה ביותר עד כה, עונת הרחצה בשנת 2018 הגיעה להישג נוסף.
עם הרשויות המצטיינות לפי המדד, בהן למעלה מ-70% מהחופים היו נקיים או נקיים מאוד, נמנות: אשדוד, אילת, בת ים, ג'סר א-זרקא, הרצליה, חדרה, מועצה אזורית מטה אשר, נתניה, מועצה אזורית עמק חפר, קריית ים ותל אביב-יפו וכן חופי רשות הטבע והגנים.


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש