פרסומת
דלג

יותר סידן במי השתייה של אילת

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● צילום: אילוסטרציה ● 8/2/2019 18:19 ● ערב ערב 2901
אם גם אתם שמתם לב שצצה לכם יותר אבנית בתחתית הקומקום, אל תתפלאו ● לאחרונה, בעקבות החלטת משרד הבריאות, החלה מקורות להוסיף כמות בלתי מבוטלת של סידן למי השתייה של אילת ● "אין לזה שום השפעה על הריח, הטעם או הצבע של המים", מדגישה חן סלטי, מנכ"לית תאגיד המים 'עין נטפים' באילת ● ממשרד הבריאות נמסר: "צריכת קלציום חיונית מאוד לבריאות האדם" ● יוסי בן המתמחה בנושא סידן מאשר: "למרות שהסידן מצוי במים הוא נספג בגוף"
יותר סידן במי השתייה של אילת

עשרות פניות של תושבים מופתעים התקבלו לאחרונה בתאגיד המים 'עין נטפים' בעיר. עיקר הפניות נבעו כתוצאה מכך שפתאום, לאחר שבאילת לא הכירו את תופעת האבנית המצטברת בתחתית הקומקום,  יש גם לנו אבנית. "בשם הרצון לחתום על שיפור נוסף באיכות המים באילת, הורה משרד הבריאות לחברת מקורות להעלות את ריכוז הסידן במים המסופקים לעיר", מסבירה השבוע את המצב החדש חן סלטי, מנכ"לית תאגיד המים והביוב 'עין נטפים' בעיר. סלטי מזכירה כי כבר בשנת 2013 במסגרת מה שהוגדר במשרד הבריאות כ'תקנות בריאות לעם', החליט המשרד להוסיף סידן למים באילת כי זה טוב יותר ובריא יותר. אלא שמאחר והיה מדובר בהקמת מפעל במקורות אילת בעלות מיליוני שקלים, היה צורך בזמן התארגנות והקמה. וכך היה. לאחרונה נפתח המפעל הממוקם על שטח מפעל מקורות בעיר והוא מוסיף על פי דרישת משרד הבריאות, ולאחר שנעשו כל הבדיקות הנחוצות, סידן למים באילת. "וזה לגמרי לא אמור להשפיע על הריח, הטעם או הצבע של המים", מבהירה סלטי. "השוס הוא שאם בכל השנים באילת לא הכירו את תופעת האבנית מאחר והמים אצלנו מקורם במים תהום המהולים במי ים מותפלים הכוללים סידן, הרי שפתאום אנשים מגלים שיש להם משקעים בתחתית הקומקום. בבתי המלון מרגישים את זה גם במדיחי הכלים", היא מציינת את התופעה החדשה. "ככל שמוהלים את מי התהום עם יותר מי ים מותפים, כמות הסידן במים קטנה ולכן משרד הבריאות מצא לנכון להוסיף כמות סידן למים גם באילת. אם מישהו בכל זאת נתקל בטעם, ריח או צבע שונה למים, שייצור איתנו קשר, אין לזה מן הסתם קשר לסידן ועדיין נבדוק את הנושא", מבהירה סלטי.

נשלם על התענוג יותר?
סלטי: "ממש לא. את העלות סופגת מדינת ישראל".

ומה זה אומר לגבי איכות המים שלנו כיום?
סלטי: "עד היום המים באילת נחשבו למים באיכות הגבוהה ביותר בארץ מאחר ומי התהום בסביבה עשירים בסידן ובמגנזיום. ככל שמוהלים את המים האלו ביותר מי ים מותפים הרי שכמות המינראלים במים פוחתת, זו הסיבה להוספת הסידן. ואף על פי כן, גם כיום עדיין נחשבים המים באילת למים באיכות הגבוהה בארץ".
 

אז מה, אבנית?
חן: "בעקבות התלונות ביקשתי ממנכ"ל מקורות בעיר להתחיל עם תוספת הסידן למים בשלב הראשון בטווח הנמוך ביותר כדי שנתרגל לזה בהדרגה. בכל מקרה אין שום מקום לדאגה. נהפוך הוא, משרד הבריאות דואג לאיכות המים שלנו".


מנהל יחידת הערבה במקורות איתי דובדבני סיפר על המתקן החדש: "מדובר במתקן שקיים בכל מתקני ההתפלה בארץ ומחקה את התהליך הטבעי במהלכו סופגים המים את הסידן. בדיוק כמו שבטבע סופגים המים את המינראלים עם מגעם בקרקע, כך גם במתקן מים בלי סידן שעברו התפלה עוברים דרך אבן גיר טבעית לחלוטין ובמגעם זה עם האבן סופגים את הסידן. מדובר בעלות לא מבוטלת של מתקן שהוקם על פי דרישת משרד הבריאות מתוך כוונה ורצון לשפר את איכות המים ותכונותיהם הבריאות", מסביר דובדבני.
ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: באילת עובד מתקן התפלה שנים רבות, המתפיל בעיקר מים מקידוחים מליחים וגם מי ים בהתאם לתקנות משרד הבריאות, וכנהוג בכל העולם, נדרשת הוספת קלציום (סידן) למים לאחר התפלה (לפחות 80 מג"ל) וזאת משתי סיבות עיקריות: א. מים מותפלים הם מים דלי מינרלים, ובשל כך עלולים להיות קורוזיבים ותוקפניים כלפי צנרת ההולכה. הוספת קלציום קרבונט (אבן גיר שתורמת את הסידן) ממתנת את המצב ומאפשרת לשלב מים אלו ללא חשש בכל מערכות ההולכה.
ב. צריכת קלציום חיונית מאוד לבריאות האדם, והוכח כי צריכתו מהמים יעילה וחיונית במיוחד. לכן נדרשים כל מתקני ההתפלה בארץ להוסיף סידן בריכוזים נמוכים למים המותפלים.
לשמחתנו, בסוף דצמבר 2018 נחנך מתקן הקשיה גם במתקן ההתפלה באילת, המוסיף קלציום קרבונט גם למערכות האספקה בעיר זו.
חשוב לציין, המתפיל באילת סיפק מים עם סידן בכמות של 40-50 מג"ל בשיטה אחרת, לאחרונה שונתה שיטת ההוספה, מדובר בתוספת המיועדת בעיקר למניעה של תופעות קורוזיה.
לסידן אין כל השפעה על טעם וריח המים".


לשאלה האם מי השתייה באילת מפלואורים נמסר ממשרד הבריאות: " נכון להיום אין תוספת של פלואוריד למי השתייה". 

 

יוסי בן: "הגוף סופג סידן מהמים"

 

אם תהיתם עד כמה באמת יוצא לנו משהו מתוספת הסידן למים, השבוע מבהיר יוסי בן, חקלאי באזור הערבה שמגדל את הסרטן הכחול העשיר בכמויות הסידן והפך למומחה בתחום, כי למרות שמדובר בסידן המהול במים, עדיין הגוף שלנו מרוויח תוספת סידן. "הגוף מחליף מיליוני תאים ביום ולפיכך חייב 'דשן' מבחוץ. סידן נחשב למינרל החשוב ביותר בגוף, כשהגוף יודע לפנות בעצמו סידן עודף. ממים מותפלים מוצאים כל המינראלים שאנחנו צריכים, לכן חשוב מאוד להוסיף להם מינראלים גם באופן יזום. תוספת הסידן במים עושה עבודה חלקית ועדיין זה יותר טוב מכלום. זה חשוב מאוד לתינוקות ולזקנים אצלם יש בדרך כלל מחסור בסידן ובכלל, כולכם יכולים רק ליהנות מזה".


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש