פרסומת
דלג

האם ישנם מספיק חלקות קבר בחלקת ותיקי העיר?

מאת: אהובה מאמוס ● צילום: עומר כרמון ● 8/2/2019 18:22 ● ערב ערב 2901
לפני כחודש נפטר תושב אילת, ונקבר בחלקת ותיקי העיר, אף שמדובר בתושב שמתגורר בעיר מספר שנים מועטות ● ותיקי העיר טוענים כי קבורה של אנשים שאינם ותיקי העיר לא תותיר מספיק חלקות עבור הוותיקים שעדיין חיים ● חיים עמר יו"ר המועצה הדתית "מצאתי מספר חלקות קבורה שלא נרכשו והוריתי לקבור בהן זה לא על חשבון חלקות הוותיקים עליהן אני שומר בקנאות לוותיקי העיר"
האם ישנם מספיק חלקות קבר בחלקת ותיקי העיר?
עמר: "בחלקת הוותיקים יש עדיין חלקות פנויות, אין מחסור בחלקות זמינות". בית הקברות

ל'ערב ערב' הגיעו תלונות של תושבי אילת ותיקים החוששים כי כשיגיע זמן וילכו לעולמם, לא תיוותר עבורם חלקת קבר באזור הקבורה המיועד לוותיקי העיר. החשש עלה לאחר שנודע לכמה וותיקים כי בחלקה המיועדת להם נקבר אדם שהינו תושב אילת מספר שנים בלבד, ובוודאי אינו נכנס לקטגוריה של וותיקי ומייסדי העיר. 


לטענת אחד הוותיקים: "ככל הנראה המועצה הדתית או חברת קדישא לא הכשירו חלקות קבר ובשל כך נאלצו לקבור בחלקות הוותיקים". חיים עמר יו"ר המועצה הדתית דוחה את הטענה: "יש חלקה חדשה ומונגשת". 
עמר אף ביקש להדגיש את חשיבות שמירת חלקות באזור הוותיקים: "אני מהבודדים ששומר בקנאות אזורי קבורה למען ותיקי העיר, אם נפטר ותיק אילת גם אם לא רכש חלקת קבר, ההוראה שלי ברורה - לשמור לבת הזוג חלקה לידו". לדבריו, "לפני מספר חודשים ערכתי סיורים במקוואות ובבית העלמין וביקשתי לערוך מיפוי על מנת לדעת כמה חלקות קבר שמורות, על ידי חוזים. אגב התעריף באילת הוא הזול במדינה".

 מה זאת אומרת חוזים? 
"כאשר אנשים רוצים להבטיח כי יקברו לצד יקיריהם, הם רוכשים חלקות קבר עוד בחייהם עבור המשפחה. הם חותמים ומשלמים עבור החלקה והיא נשמרת עבורם עד סוף חייהם שיזכו לחיים ארוכים". עמר מדגיש, "קבורה לא עולה כסף, מי שנפטר נקבר בחינם, אולם מי שרוצה להבטיח כי מקומו ישמר, משלם סך של 4600 שקל לחלקה והמחיר יורד לפי מספר החלקות". 
על פי הנתונים, קבורים בבית הקברות באילת 5071 איש (נכון לדצמבר 2018). כ-180 איש נפטרים באילת מידי שנה. לדברי עמר: "לאחרונה פיתחנו חלקות חדשות, הפיתוח מתאפשר מהכסף שאנשים משלמים עבור רכישת חלקות, מזה מפתחים חלקות חדשות וחלק מהתקציב מופנה לפיתוח בית העלמין. כרגע יש 494 חלקות לקבורה שאמורות להספיק על פי הממוצע לשנתיים וחצי, אחר כך נפתח חלקות נוספות".

ובכל זאת עולה טענה כי קברתם בחלקת וותיקי אילת תושב שאינו נכלל בקטגוריה, האם זה נבע כתוצאה ממחסור בחלקות?
"הקבורה נעשתה לאחר מיפוי בו נמצא כי ישנם שתי חלקות פנויות ללא חוזה כבר 15 שנה, המשפחה ביקשה לרכוש אותם. אגב הנקבר אינו ותיק הוא תושב אילת עשר שנים, אך משפחתו שרכשה את החלקות, הינה משפחה וותיקה העונה להגדרות וותיקי העיר".  עמר מוסיף: "החלקה מונגשת. בחודש דצמבר התחלנו לקבור בה. החלקה מכילה ארבע מאות תשעים וארבעה קברים. בחלקה שפתחנו זה עתה ישנם ארבעים ושמונה קברים בהגדרת חריגים שהעדפה הינה לנפגעי פעולות איבה, כל תושב ותיק שירצה להיטמן בחלקה זו ייענה בחיוב".


האם יש חובה מתוקף חוק לשמור חלקות לוותיקי העיר?
"אין חובה פשוט מאוד בעיני זה מוסרי וראוי לכבדם". 


כמה ותיקים חיים כיום באילת? והאם יש מספיק חלקות עבורם? 
"לא ידוע לי כמה וותיקים חיים בעיר, אני מניח שלעיריית אילת יש את התשובה. בחלקת הוותיקים יש עדיין חלקות פנויות, חלקן נרכשו בחוזים על ידי וותיקי העיר וחלקן נרכשו על ידי המשפחות על מנת להיטמן לצד יקירם. אין מחסור בחלקות זמינות". 


מהמשרד לשירותי דת לא נמסרה תגובה עד סגירת הגיליון.


חדשות אילת - ערב ערב באילת