פרסומת
דלג

נמל התעופה המתפנה באילת יהפוך למספר חודשים לשדה חיפוש גז טבעי

מאת: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● צילום: חיים דוד ● 8/2/2019 18:23 ● ערב ערב 2901
סקר תלת ממדי ראשון מסוגו בישראל, ייערך על ידי חברות גוליבר ושפיר הנדסה, במטרה לבחון האם קיים מרבץ גז טבעי במישור המלחה שבין יוטבתה לקו החוף באילת ● את הסקר יוביל הגיאולוג יוסי לנגוצקי ● אחת מנקודות הסקר תוצב בשדה המתפנה של אילת ● בחברות טוענים: ''הנתונים על האפשרות למצוא באזור גז או נפט נמצאים כבר משנות ה-90, הסעודים מצאו שדה ענק במרחק 150 ק''מ מכאן''
נמל התעופה המתפנה באילת יהפוך למספר חודשים לשדה חיפוש גז טבעי
האם תהפוך אילת למעצמה לייצוא גז טבעי? שדה התעופה המתפנה

את זה שישראל היא מעצמת גז טבעי בהתהוות כבר יודעים כולם, אלא שעד היום נמצאו כל מאגרי הגז הטבעי בים ולשם גם כוונו החיפושים אחריו. כעת מסתמן כי משרד האנרגיה יעניק רישיון לחיפוש גז מתחת על היבשה, לא פחות מאשר באזור אילת, במישור שבין יוטבתה לקו החוף של אילת. את הרישיון יקבלו שתי חברות וותיקות בתחום חברת גוליבר וחברת שפיר הנדסה, שיחלו בקיץ הקרוב בסקר גיאולוגי תלת ממדי כמותו טרם נערך בישראל. לנגוצקי הוא אבי תגליות הגז בישראל, לאחר שהיה הראשון לזהות את שדה הגז הראשון והגדול בישראל, הקרוי אף על שם נכדתו "תמר". לרישיון הנוכחי קרא על שם אחותה הצעירה של תמר והוא יקרא "איה".
הכוונה של שתי החברות להכנס לשותפות בתחום חיפושי הגז פורסמה כבר באפריל 2018, אך הרישיון הוענק רק לאחרונה ועמו הוגשו גםהתכניות וכן לוחות הזמנים לצד תקציב ראשוני בגובה עשרה מיליון ₪. הסקר צפוי להערך לאורך מספר חודשים במספר אתרים שונים. אחת הנקודות בהן תתבצע הססמיקה (הדמיית המבנה התת קרקעי) תהיה בנמל התעופה המתפנה של אילת. 
בשיחה עם "כלכליסט", הסביר לנגוצקי שהשטח האמור לא נחקר מעולם - בוודאי לא בצורה יסודית. לדבריו, "הנתונים על האפשרות למצוא באזור הזה גז או נפט נמצאים בידי כבר משנות ה־90 של המאה שעברה. במסגרת השלבים הראשונים של הטיפול ברישיון, נעבד את המידע הידוע לנו מסקר דו־ממדי, עם תוכנות ומחשבים מודרניים, כדי לקבל תמונת מצב עדכנית". 
היה והתוצאות יהיו משביעות רצון, יעברו המחזיקים ברישיון איה לחיפושי אקספלורציה, עם אופציה לקידוח עומק של עד 4 ק"מ. בשותפות מזכירים כי סעודיה מצאה לפני מספר שנים שדה גז ונפט ענק פחות מ־150 ק"מ קו אווירי מאזור החיפוש המיועד.
תחום חיפושי הגז והנפט היבשתיים בישראל אינו מפותח כמו זה שבים, ומספר הגילויים שלו נמוך יחסית. 


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש