פרסומת
דלג

חשיפה ארצית: היזם יואב איגרא הרים ידיים: ''לא יקום מלון בעמק ססגון''

מאת: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● צילום: מערכת ערב ערב ● 8/2/2019 21:03 ● ערב ערב 2901
לאחר שנים רבות בהם גררו את היזם יואב איגרא בערכאות התכנון השונות ● הצליחו הירוקים במשימתם להתישו והביאו אותו לוותר על חלומו להקים מלון בעמק ססגון שבתמנע ● איגרא: ''על ההחלטה נודע לנו מהעיתונות, זאת הפתעה מלאה ● על החלופה המוצעת במבואה הדרומית של תמנע אמר: ''בחלומות הכי גרועים שלנו אנחנו לא רואים את עצמנו שותפים לדבר'' ● ''בנו שדה תעופה, ומבאר שבע עד אילת אין מלון. בסוף יהיו רק אוהלים וכל התוכניות להביא תיירים תתבטא בתיירות תרמילאים'' ● מתנגדי המיזם: ''אם לא יבנה מלון בכלל עוד יותר טוב''
חשיפה ארצית: היזם יואב איגרא הרים ידיים: ''לא יקום מלון בעמק ססגון''
המבואה הדרומית של תמנע, האם יקום יזם שיביע במקום עניין? ● צילום: דב גרינבלט החברה להגנת הטבע

מסיכום ישיבה של גורמי התכנון הארציים והמקומיים בדרום, שהתקיימה בסוף דצמבר, בנושא הקמת בית מלון בתמנע, עולה כי ישנה העדפה ברורה של כל גורמי המקצוע, להקמת המלון בחלופת המבואה הדרומית - החלופה אותה קידמו בשנים האחרונות החברה להגנת הטבע ותושבי האזור, במקום חלופת עמק ססגון, לה קיימת התנגדות רחבה. היזם יואב איגרא אומר השבוע ל'ערב ערב': "על ההחלטה נודע לנו מהעיתונות, זאת הפתעה מלאה...נראה לנו כי לא יהיה פרויקט, אין לנו את הכוחות ואת הרצון לעמוד בפני כל הגופים...מישהו יצטרך להסביר מה קרה, ומה האופציות לפני שניגש לתביעה משפטית...אך נראה לי שאין מושיע. זה סתם את הגולל על הפרויקט הזה, גם לעתיד".

 

"המבואה הדרומית עדיפה על המיקום המקורי"


התוכנית החדשה מגיעה על רקע החלטת ועדת המשנה לערערים של המועצה הארצית לתכנון ולבניה, שביטלה בשנת 2016 את התוכנית שהוגשה על ידי היזם לבניית הקומפלקס שאמור היה להיות מורכב מארבעה מבנים: מלון ספא, מלון ספורט אתגרי, מלון ילדים שבנוי בתוך פארק מים, ומלון תיירות מדברית. כל המבנים אמורים היו להיות פזורים לאורך מתחם דמוי בועה, המכוסה באגמים ובנחלים שופעי צמחייה מוריקה. בחודש דצמבר 2017 פסלה הוועדה את התוכנית הקיימת, ושלחה את היזמים להכין תכנית חדשה תוך הגבלת שטחי הבינוי והפיתוח מ-80 ל-40 דונם בלבד. כעת פועלים במנהל התכנון על מנת לבטל את התוכנית הקיימת להקמת מלון בעמק ססגון ולהכין תוכנית חדשה במבואת הכניסה.
בסיכום הישיבה, נכתב: "קיים צורך להקים מלון באזור בקעת תמנע ואזור המבואה הדרומית מתאים לכך והוא עדיף על יתר החלופות מבחינות רבות ובהן שמירה על ערכי טבע, סביבה ונוף...יש הסכמה רחבה בקרב חברי ועדת ההיגוי, לגבי קידום המלון באזור זה". עוד נכתב בסיכום, כי הקמת המלון במבואה הדרומית, דורשת מספר שינויים והתאמות תכנוניות וכי גורמי התכנון יבדקו ויקדמו הליכים אלה.

 

"שינוי התב"ע ייקח 20 שנה"


השבוע אמר איגרא ל'ערב ערב': "על ההחלטה נודע לנו מהעיתונות, זאת הפתעה מלאה, התכנסו גורמי התכנון ומחליטים החלטות על שטח חלופי בכוונה לבטל את השטח שלנו, ואנחנו לא יודעים מזה". לדבריו, "מתקיים משא ומתן בין הגופים הירוקים לרשות התכנון. הגופים הירוקים אומרים מצדם: אנחנו נאשר את המבואה הדרומית (החלק השלישי בסאגה לאחר אישור ראשוני לססגון , אישור שני שניתן בססגון אך בהקטנת התוכנית בנייה - א.מ) שהוא שטח ירוק ושייך לרשות. אין לו תב"ע ואין לו תמ"א ואין מלונאות, הם מוכנים לוותר על השטח אם תבטלו את אישורי הבנייה בססגון", לדבריו: "השטח שהם קוראים לו המבואה הדרומית נמצא בכניסה לפארק תמנע, לא קרוב לשטח שלנו. הם יוצאים מנקודת הנחה שניקח את השטח, בחלומות הכי גרועים שלנו אנחנו לא רואים את עצמנו שותפים לדבר". איגרא הודיע מפורשות כי לא יבנה במבואת החלופה השלישית ולדבריו אף יזם אחר לא יסכים לבנות במקום המוצע מכיוון שהמקום אינו בעל ערך נופי ונראה כמו קיבוץ. "נגיד שיש מישהו, לא אנחנו, שרוצה את השטח השני בכניסה לפארק, יש עם זה בעיה טכנית מכיוון שזאת שמורת טבע. להוציא את השטח מהשמורה הטבעית זה סיפור בפני עצמו אם אנחנו מחכים 17 שנה ייקח עוד 17 שנים לשנות. צריך שינוי תמ"א ואחר כך  שינוי תב"ע, זה לא יקרה. אנחנו חכינו 17 שנה שם יחכו 20 שנה ואני לא חושב שיש יזמים שיעמדו בתור", סיכם איגרא".  
בחודש נובמבר 2018 אמר היזם יואב איגרא ל'ערב ערב' כי בכוונתו לבנות בעמק ססגון וכי אינו מקבל את תכנית החלופה: "אנחנו עומדים על שלנו. אין לנו ארץ אחרת. זה המקום, זה מה שקנינו, על זה שילמנו ועל זה תכננו 15 שנה. הפוזיציה כיום היא שאנחנו נחדש את המענק ממשרד התיירות ואנחנו הולכים על עמק ססגון". איגרא הדגיש אז כי, "יש בידנו את האישורים, יכול להיות שיהיה עוד דיון בוועדה המחוזית להתיישר עם כולם. עד היום עצרנו את הבניה, גם מתוך רצון לא לריב ולא להתקוטט. היה לנו אישור לגידור כבר לפני שמונה שנים ולא עשינו זאת, היו שאמרו שהיינו צריכים לעשות ובדיעבד עשינו טעות. אבל היו כאלו שאמרו שיקפצו מתחת לטרקטורים ולא רצינו להתחיל ככה פרויקט. מבחינת הפרויקט זאת הייתה טעות כי היינו כבר עובדים אבל היינו קנדים, אלגנטיים, ושילמנו מחיר בגלל זה".

מה בכוונתכם לעשות?
"כרגע אנחנו מתייעצים עם עו"ד ונגיע להחלטות. נראה לנו כי לא יהיה פרויקט, אין לנו את הכוחות ואת הרצון לעמוד בפני כל הגופים. כולל משרד התיירות , אין לנו מושג מה ההתפתחויות שגרמו למשרד התיירות לשנות פוזיציה אחרת ממה שהבטיח לנו . 17 שנה זה הרבה זמן והרבה כסף ואנחנו לא רואים את האור בקצה המנהרה . בלבל אותנו לגמרי הסיפור הזה...מישהו יצטרך להסביר מה קרה, ומה האופציות לפני שניגש לתביעה משפטית, אך נראה לי שאין מושיע. זה סתם את הגולל על הפרויקט הזה גם לעתיד. נבנה שדה תעופה ומבאר שבע עד אילת אין מלון. בסוף יהיו רק אוהלים וכל התוכניות להביא תיירים תתבטא בתיירות תרמילאים". 


גורם מקרב הגורמים הירוקים המתנגד לתוכנית מסר השבוע ל'ערב ערב' לאחר שנשאל מה יהיה אם לא יהיה יזם שיסכים להשקיע ולבנות בחלופה: "גם אם לא יהיה יזם שיחליט לבנות, אנחנו נברך, אם לא יבנה מלון בכלל עוד יותר טוב".  
מהחברה להגנת הטבע, הפועלת כבר שנים רבות לקידום חלופת המבואה הדרומית, נמסר: "אין ספק שהלחץ הציבורי רב השנים, בשילוב הצגת חלופה ישימה ורצינית ואוזן קשבת מצד גורמי התכנון הארציים הבכירים ביותר, מביא להישגים משמעותיים בשמירה על הטבע והסביבה".


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש