פרסומת
דלג

פורטרט מקומי - באה מאהבה

מאת: ציפי קרליק ● צילום: ציפי קרליק ● 5/3/2019 09:16 ● מה נשמע 594
אילת מלאה בגיבורות וגיבורים מקומיים עם חזון ועשייה קהילתית. לא כולם עושים זאת בהתנדבות וחלקם עושים זאת תמורת תשלום ועדיין בשם החזון הקהילתי
פורטרט מקומי -  באה מאהבה

שם: טלי אלון, גיל: 44, נשואה + 2 
מה עושה? כרגע מחכה בקוצר רוח להתחיל בתפקיד הבא. (סיימה בדיוק לפני שבוע תפקיד ניהול תחום התנדבות במועצה האזורית חבל אילות אותו מילאה במשך 15 שנה).

 

ספרי קצת על העשייה שלך 


"במסגרת העשייה והעבודה שלי השתתפתי במספר מיזמים חברתיים שהקמתי וחברתי אליהם, ביניהם: מיזם "משוררי ישראל מקריאים משיריהם", במסגרתו מקליטים המשוררים בהקראה שניים משיריהם. תערוכת השירים "מאחורי המילים אל מול המצלמה" שהוצגה בלובי שדה התעופה של אילת. בנוסף יזמתי יחד עם עו"ד אפי פדידה – את התחרות הארצית "משהו מהבטן", לעידוד יצירה נשית בתחומי הצילום והשירה הכתובה". 

 

 

 איך התחלת לעשות את מה שאת עושה ?   
"התחלתי בשנת 2004 כשהתקבלתי לעבודה ברשות המקומית, המועצה האזורית חבל אילות".


 איפה בעשייה הזו שלך יש נקודות השקה לצדדים חברתיים ולמה התחלת בזה?   
"כל העבודה שלי היא בהשקה לצדדים חברתיים. אני מאמינה בכל ליבי ובכל נים מנימי נפשי שניתן לשנות כל דבר שאת רוצה. יש לי "דרייב" ותשוקה מאוד חזקה להוביל, להשפיע ולשנות. לשמחתי בשנים האחרונות אני מצליחה בכך היטב. אני מאמינה בערכים, אני מאמינה בשיתופי פעולה, בעשייה בצניעות ובאמת שלי שמוליכה לכיוון הכי נכון לי. בנוסף, אני מאמינה באמונה שלמה באפשרויות שנפתחות כשאת מטה אוזן להקשיב ולא רק לשמוע, גם את מה שנאמר מבין השורות. אני פועלת רבות לפי המשפט "אלוהים נמצא בפרטים הקטנים", ואני משתדלת לדייק, להצטיין ולעשות את הטוב ביותר ומעבר, בכל פעולה אליה אדרש".


 מהן תגובות אנשים והמשפחה לעשייה שלך? 
"בן זוגי תומך נלהב והילדים מעריכים אותי מאוד".

 
 הזיכרון הראשון שלך מהזווית החברתית מרגע שהתחלת בעבודה הזאת?
"הזיכרון החל עוד לפני התחלת העבודה. הגעתי למקום מסוים כדי להתנדב, זה היה אחה"צ, הייתי עם ילדה בת 4 ותינוק בן שנה על הידיים. צחקו לי בפנים ואמרו לי שאחזור כשהילדים יהיו גדולים יותר ושזה לא מתאים לי. במקום להיעלב, הבנתי שאולי יש לי שליחות בחיים והיא ללמד את כל אותם אירגונים חברתיים איך לנהוג במתנדבים. לשמחתי הצלחתי. 

 


מה גורם לך לסיפוק במה שאת עושה? 
"התחושה שאני מביאה את העולם למצב טוב יותר מבחינת אווירה והלך רוח. התחושה שאני מצליחה לעזור במקומות שאחרים כבר התייאשו. אני אוהבת אנשים, ולכן תחושת הסיפוק היא דבר קבוע מעצם המפגש עם כל אחד". 


מה החזון, האם אפשר לשנות דברים?  
"אני רוצה לשנות את תחום ההתנדבות ובמיוחד את החינוך והיחס לתחום ההתנדבות. אני מתכננת להתמקצע עוד ולהתחיל בלימודי דוקטורט שישלבו מודל שאפתח בהתאם למחקר שכבר ערכתי בתחום. אני רוצה להשפיע על תושבי הארץ ואולי גם בעולם, לחשוב אחרת ולקבל את ההתנדבות כדרך חיים. למרות  שרבים חושבים שישראל היא מדינה מתנדבת, בהשוואה למדינות הoecd-  אנחנו איפשהו במקום לא טוב באמצע. אחוז ההתנדבות ברוב מדינות המערב עומד על מעל 40% בממוצע, כשאצלנו ההתנדבות היא באחוז נמוך בהרבה. לאחר שהתמחיתי בתחום ההתנדבות בעשור האחרון, אני יכולה לומר שהתנדבות תורמת לאיכות חיים גבוהה ואף לבריאות טובה בקרב העוסקים בה. לשמחתי התחום החל להתפתח ולקבל תנופה ותאוצה של ממש בחמש השנים האחרונות בהובלת משרדי ממשלה, ולכן השאיפות שלי לא מנותקות מהמציאות". 


 נקודות שיצרו השפעה על אנשים ועלייך לאורך עבודתך בהתנדבות? 
"אחת ההשפעות הכי גדולות של התנדבות בחיי היתה ההצטרפות שלי לפני מספר שנים לקורס 'מנהיגות את המחר', שם נחשפתי לאפשרויות להשפיע על הסביבה שבה את חיה. משם התחלתי לחשוב על תחרות כתיבת שירה בעידודה של מרלן רוזנפלד שהייתה יועצת ראש העיר לקידום מעמד האשה, שם הכרתי חברות שהפכו לחברות קרובות שלי, אחת מהן היא סופיה גורדייב (שהכרתי כבר במהלך הלימודים לתואר), שהמציאה פרויקט בשם 'תו ריספקט'. היא אדם מעורר השראה בעיניי. גם חני רובין שרצה ברשימה לעיריית אילת מוערכת מאוד בעיניי ושאר החברות המדהימות כל אחת בדרכה: עדי, טליה, רונית, מירב, סמדר, ליסט, ליאת, יעל ועוד. אני חושבת שאלמלא החשיפה להתנדבות הציבורית הזו, לא הייתי זוכה להכיר חבורה כזו נפלאה".


מה בקרוב?  
"סיימתי לעבוד אחרי 15 שנים רצופות מדהימות בהן נהניתי מכל רגע, בהן הספקתי לא מעט לשמחתי. אני מאמינה שבעתיד אהיה קשורה למיזמים חברתיים נוספים וכנראה אעבוד בחברה עסקית אם לא אעבוד במגזר הציבורי".  


החזון שלי לעתיד? 
"אני חולמת שהתיזה שלי בתחום החינוך להתנדבות, תהפוך למחקר דוקטורט ארצי ובהמשך תהפוך למחקר בינלאומי. חולמת לפתח מתוכה מודל שיתאים לחינוך החדש של שנות המאה ה-21 בשיתוף ובתמיכת משרד החינוך. הייתי רוצה לפתח פרויקטים הקשורים ללמידה, הכשרות והדרכות למנהלים בתחום ההתנדבות, להמציא פרויקטים של נוער עם צרכים מיוחדים ונוער בסיכון. אני מתכננת לקדם ולפתח עוד את התחרות 'משהו מהבטן' (שממשיכה לשמחתי מהשנה שעברה), אותה יזמתי יחד עם יו"ר תנועת כל הנשים- עו"ד אפי פדידה. כרגע אני בעיקר מכוונת מטרה לתפקיד הבא של חיי ומאמינה שהכל אפשרי".


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש