פרסומת
דלג

מאיר יצחק הלוי: ''נתניהו והליכוד מנתקים את אילת''

מאת: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● צילום: מערכת ערב ערב ● 8/3/2019 14:35 ● ערב ערב 2905
לאחר שלטענת דוברת העירייה הפגישה בין נתניהו ליצחק הלוי בעניין שדה דב לא הניבה כל תוצאות, נערכת העיר להסלמת המאבק נגד סגירת השדה ● עם זאת עומדת הודעת הדוברת בניגוד למכתב שהוציא לאחר הפגישה נתניהו ובו הוא דווקא נענה לאתגר שהציבה בפניו הכנסת באמצעות התיקון לחוק שדה דב, את עמדתה של מערכת הביטחון בסוגיית נחיצותו של שדה צבאי במרכז הארץ ● בכוחה של חוות דעת זו לעצור את סגירת השדה הצבאי ומכוח כך גם האזרחי ● ובתוך כך - מאיר יצחק הלוי ורון חולדאי חוברים במסיבת עיתונאים שתערך היום (ה') ובה יודיע יצחק הלוי ובו ביקש על השבתת העיר ב-12.3
מאיר יצחק הלוי: ''נתניהו והליכוד מנתקים את אילת''
למישהו יש פרוטקציה בצבא? יצחק הלוי ונתניהו ראש בראש

דוברת עיריית אילת פרסמה אתמול (ד') הודעה לפיה: "ביום שלישי הבא (12.3) תיסגר העיר אילת בתמיכת ההסתדרות ותיערך הפגת המונים של תושבי העיר בשעה 11:30 בקדמת שדה התעופה אילת. על רקע הפגנת המחאה תיסגר כאמור העיר אילת החל מהשעה 10:00 בבוקר על כל שעריה, באוויר, בים וביבשה כולל מעברי הגבול. החל מהשעה 11:00 תושבת גם מערכת החינוך למעט בגני הילדים והחינוך המיוחד. בשעה 8:00 בבוקר ייפתחו הלימודים בשיעורי מחנך סביב המאבק ובשעה 11:00 יופסקו כאמור הלימודים. בני הנוער יצעדו במרוכז ובליווי צוותי המורים לאורך שדרות התמרים עד למקום ההפגנה בחזית שדה התעופה. הורים לתלמידי בתי הספר היסודיים יתבקשו לקחת את ילדיהם מבתי הספר ולהצטרף להפגנה. עוד יצטרפו לשביתה מרכזי הקניות, חברת אגד, נהגי המוניות, ועדי עובדים של כל החברות והארגונים, עובדי בית החולים וחולים הטסים לטיפולים תכופים במרכז הארץ, עובדי העירייה ומשרדי הממשלה, עובדי כוחות הביטחון ועוד. גם תושבי חבל אילות יצטרפו להפגנת המחאה וינועו ברכבים לאורך כביש הערבה. קבלני העפר העובדים בשירות העירייה, יפעילו גם הם עשרות כלים כבדים באמצעותם ייסגרו הכניסות לעיר אילת". הודעתה זו מגיעה לאחר שעל פי לשון ההודעה, לא הניבה פגישתם של יצחק הלוי ונתניהו מהשבוע שעבר, כל תוצאות. עם זאת, ובניגוד להודעה, ביום ג' השבוע נודע כי ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו כתב למנכ"ל משרד הביטחון, לממונה על התקציבים באוצר וליועמ"ש לממשלה, מכתב ובו הוא מבקש את התייחסותה של מערכת הביטחון לסגירת השדה הצבאי. בכך נענה נתניהו לתיקון בחוק שהעבירה הכנסת רגע בטרם יצאה לפגרה ואשר ספק אפשר ספק דרש משר הביטחון לשקול את סגירת השדה הצבאי הפועל בו, ומכאן גם את האזרחי, וזאת בהתאם לצרכי הביטחון של המדינה. החלטת גורמי הביטחון יכולה לפיכך למנוע את סגירת השדה, שכן חוק שדה דב כרך את סגירת השדה האזרחי בסגירתו של הצבאי. בתיקון לחוק נכתב כי: "שר הביטחון יבחן את הודעתו הקודמת, בין היתר על רקע שינוי הנסיבות במצב הביטחוני, ויתייעץ עם הגורמים במשרדו וגורמים מקצועיים רלבנטיים – היועץ המשפטי לממשלה והממונה על התקציבים. אם מצא לאחר ההתייעצות כי יש לשנות את הודעתו, יודיע על כך". יו"ר וועדת הפנים, ח"כ יואב קיש, שאחראי על הוספת הסעיף אמר בדיון: " לאור השינויים בשנה האחרונה בגיזרה הצפונית ובדרומית, לוותר על מסלול צבאי זה ויתור על נכס אסטרטגי. אני כמפקח על הממשלה דורש בדיקה חוזרת. זו זכותי וחובתי. חובתו של שר הביטחון לחזור לכנסת כרשות המפקחת ולומר: בדקתי. מצאנו נוסח לסעיף שעונה על הצורך בבדיקה חוזרת ולא פוגע בהסכם על בעלי הקרקעות".

 

חולדאי ויצחק הלוי חוברים


כאמור, צפויים מאיר יצחק הלוי ראש עיריית אילת ורון חולדאי ראש עיריית תל אביב, לערוך היום (ה') מסיבת עיתונאים משותפת בה יחזרו על טיעוניהם בדבר הנזק שיגרם מסגירת השדה לעיר אילת, כן צפוי יצחק הלוי להודיע על השבתת העיר ליום אחד ביום שלישי 12.3 ועל צעדי מחאה חריפים תחת הכותרת "נתניהו והליכוד מנתקים את אילת". מסיבת העיתונאים תערך במתחם שדה דב וצפויים ליטול בה חלק חה"כ בצלאל סמוטריץ', מיקי לוי, איתן ברושי ודוד ביטן. כן תוצג במסיבת העיתונאים תכניתו החלופית של חולדאי המשמרת מסלול נחיתה בסמוך לחוף ומקטינה את מספר יחידות הדיור שיבנו בשטח ל-8,000 כמחצית מהזכויות המאושרות כיום לבנייה. מינהל החינוך הוציא ביום ב' השבוע הודעה שנשלחה לציבור הורי התלמידים בעיר ובה נכתב: "הורים יקרים, ביום שלישי 12/3, תושבת העיר אילת במחאה על הסגירה הצפויה של שדה דב. כחלק ממחאה זאת תוקדשנה השעתיים הראשונות לפעולות הסברה, פעילות ושיעורי מחנך בנושא. בשעה עשר יתקיים תרגיל הג"א ארצי ובשעה 11:00 יסתיים יום הלימודים, ביה"ס ייסגרו ואתם מתבקשים להגיע לאסוף את ילדיכם מביה"ס. נשמח מאוד אם תוכלו להצטרף למחאה העירונית הגדולה שתלך לקראת 12:00 בחלק התחתון של שדרות התמרים. עם זאת התרעמו הורים על הבחירות ה"תמוהות" לדבריהם של ראש העירייה ומטה המאבק, "לא יאומן, שתי שעות חינוך יבוטלו כדי להעביר פעילות הסברה לילדים ששדה דב לא מעניין אותם ואין להם כל דרך לתרום למאבק", אמרה אחת מהם ל'ערב ערב': "אם ראש העיר שהתפקד לליכוד, יקרא לתושבים לא לבחור בליכוד ובביבי אם לא תבוטל הסגירה של שדה דב, זו תהיה מחאה. לא פעילות הסברה והשבתה של מערכת החינוך, אבל מה הסיכוי שהוא יעז לעשות את זה?". 

 

רמ"י תומכת גם היא בפינוי


שבועיים לאחר שרשות שדות התעופה (רש"ת) הוציאה לחברת ארקיע מכתב ובו היא מתרה בה כי היא "גוררת רגליים" בכל הנוגע לפינוי שדה דב לקראת סגירתו ב-1 ביולי השנה, מצטרפת גם רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) לביקורת ותוקפת את חברת ארקיע בטענה כי היא: "עושה שימוש ציני בתושבי אילת". על המכתב חתום צחי דוד, מנהל מרחב עסקי תל אביבי ברמ"י, שטוען בתוקף כי נתב"ג מוכן לקלוט את פעילות שדה דב החל מה-1.7 השנה.  המכתב, שיצא ביום ד' שעבר, לבא כוחה של חברת ארקיע, עו"ד אייל בר אליעזר, הינו תשובה למכתב התשובה שהוציאה ארקיע לרשות התעופה האזרחית, ובו הודיעה כי אינה מכירה בהחלטתה על הפסקת הפעילות התעופתית האזרחית, לאור כך ששר הביטחון (קרי: ראש הממשלה בנימין נתניהו) טרם בחן את נושא הפינוי בשנית, כפי שקובע התיקון האחרון לחוק שדה דב, שתוקן ממש עם יציאתה של הכנסת לפגרה. במכתבה מצוינת רמ"י כי הרשות מצטרפת באופן מלא לעמדת היועץ המשפטי של רש"ת, לפיה עמדה בלוח הזמנים להפסקת הפעילות האזרחית משדה דב, לאחר שפעלה במימון רמ"י בהיקף של מאות מיליוני שקלים. עוד נטען כי: "כל טענותיכם בדבר חוסר המוכנות להעתקת הפעילות לנתב"ג נדחות מאחר ועובדת הפינוי ידועה לכם מזה שנים, בהן בחרה מרשתך שלא לשתף פעולה עם רשות שדות התעופה לצורך השלמת ההיערכות תוך גרימת נזק לאינטרס הציבורי".  
באשר לטענה לפגיעה פוטנציאלית בתושבי אילת כתוצאה מהפסקת פעילות השדה, מציין דוד: "אינני מוצא לנכון להתייחס לאמירותיך בדבר הפגיעה לכאורה בתושבי העיר אילת, ונושא זה יידון בין גורמי הממשלה לבין עיריית אילת...השימוש הציני שלכם בתושבי אילת והערבוב בין האינטרסים העסקיים של מרשתך לבין רמת השירות שתינתן לתושבי אילת אינה בריאה וראויה בלשון המעטה, וכל תכליתה להמשיך ולהסתיר את האמת הנעוצה באינטרסים הכלכליים של חברת ארקיע, הא ותו לא". עוד מציין המכתב כי לארקיע אין כל זכויות בקרקע עליה פועל שדה דב וכי משהתקבל פסק הדין של ביהמ"ש העליון בסוגיית השימוש, בכוונתה של הרשות לקדם את תביעת הפינוי כנגד ארקיע. עוד הבהיר דוד כי מכתבו מתואם עם פרקליטות המדינה.


מארקיע נמסר בתגובה: "לאחר שרשות מקרקעי ישראל הפסידה בתביעה הכספית שהוגשה כנגד ארקיע, היא מנסה להצדיק את חיסול התעופה האזרחית הפנים ארצית ואת התחנה המרכזית לאילת באמצעות שיווק קרקעות לעשירים בתל אביב. טענת רשות מקרקעי ישראל כי נתב״ג ערוך לקלוט את הפעילות התעופתית בשדה דב אינה בתחום המקצוע של רמ״י והיא מופרכת לחלוטין. אופי השדה הבינ״ל וסביבתו אינם מתאים לקליטת פעילות שדה דב וכל גורמי התעופה בישראל מכירים בחשיבות השארת שדה דב פתוח למען תחבורה ציבורית עם כנפיים".


חדשות אילת - ערב ערב באילת