פרסומת
דלג

וועדת המליאה ויתרה לפארק המים בטקסס ראנץ' על חניות

מאת: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● צילום: אילוסטרציה ● 8/3/2019 14:40 ● ערב ערב 2905
וועדת המליאה של מועצת העירייה המנסה לקדם את פארק המים בטקסס ראנץ', החליטה בתחילת החודש לפטור את היזמים מהחובה להקים במקום חניון בהתאם לתקן ● הסיבה: שטח המגרשים אינו גדול דיו ● במקום זאת, תקצה העירייה מגרש ציבורי שייעודו הקמת חניון הממוקם בצמוד למגרש האטרקציה, והיזם ישלם לה כופר חניה בהתאם לשומה שתערך ושתקבע את חלקו היחסי בהתאם לחניות שאמור היה לבנות ● נציגת משרד האוצר הדגישה בפני חברי המליאה כי מאחר וכנגד הפרויקט תלויים שני עררים, החלטתם כפופה להחלטה בהם ומשום כך יצטרכו להתכנס שוב בנושא בעתיד ● היזם רן אקשטיין: "חבר'ה הרגתם אותנו, 4 שנים לרוץ על בירוקרטיה של צמח של שביל...שפיים כבר התייאשו ופרשו מהפרויקט לפני שנתיים וחצי... אם זה לא היה החלום שלי סביר להניח שגם אני הייתי מתייאש"
וועדת המליאה ויתרה לפארק המים בטקסס ראנץ' על חניות
הדמיית פארק המים בטקסס ראנץ' – אמור להיות פארק המים הקטן בעולם

דיון שנערך בתחילת החודש בוועדת המליאה של המועצה, דן בהצעת החלטה לפטור את היזמים מעמידה בתקן חניה ולאשר להם במקום, השתתפות בקרן חניה. 

 

חניון ציבורי במקום חניה פרטית


שטח חוות הטקסס ראנץ' מחולק למעשה לשלושה מגרשים הממוקמים זה אחר זה מכביש 90 מערבה. האטרקציה מיועדת להבנות על שני המגרשים הראשונים, ובשטח זה אין מקום לחניה ציבורית כפי שדורש התקן, דבר המעמיד נכון להיום סימן שאלה מעל הפרויקט, המצוי גם כך תחת שני עררים שהוגשו בשלל נושאים, על ידי החברה להגנת הטבע ובית ויליאמס הממוקם בסמוך. החניה לציבור אמורה לפיכך לקום על המגרש השלישי, זאת היה והוועדה המקומית תאשר את בנייתו של חניון ציבורי בתוך עשר שנים מהיום. לשם כך למעשה התכנסה המליאה בתחילת פברואר השנה, על מנת להחליט על מתן פטור ליזמים מעמידה בתקן החניה לאטרקציה, במקומו הם יחויבו בהשתתפות בקרן חניה שבאמצעות כספיה תבנה הרשות את החניון הציבורי שישמש למעשה את האטרקציה. בדיון הוסבר כי לעירייה יש קושי לתת היתר לאטרקציה כל זמן שאין שטח שבו היזם יכול להקים חניה על פי התקן. כאן נכנס מגרש ג' לתמונה, שכן מגרש זה בייעודו מיועד להקמת חניון ציבורי ולכן לרשות סמכות להמיר את החניות של שהיזם מחויב בהן בחניות הציבוריות תמורתן הוא ישלם כופר חניה שגובהו ייקבע על פי שומה. הצעת ההחלטה שאושרה על ידי חברי המליאה פה אחד קובעת לפיכך כי: "הוועדה מאשרת פטור מהחובה להקים מקומות חניה על פי התקן, ומאשרת השתתפות בקרן חניה על פי התוספת לתקנות התכנון והבניה". עוד הוסיפו חברי המליאה כי החלטה זו כפופה לכל החלטה שתתקבל בעררים שהוגשו בנושא. עם זאת הסבירה היועמ"ש לעירייה כי: "אם היזם יקבל את הקרקע בחכירה, אז לא נצטרך לעשות את החניון ציבורי, אז נצטרך להחזיר למעשה את הגלגל אחורה, ולפטור אותו מהחובה לשלם לקרן החניה".

 

"כיום מדובר במפגע תברואתי וסביבתי". חורבות הטקסס ראנץ'

 

האוצר: ישנן הערות נוספות לפרויקט


נציגת משרד האוצר בישיבה ביקשה את זכות הדיבור והבהירה למליאה, כי טרם התקבלה החלטה בערר שהגישו בית ויליאמס והחברה להגנת הטבע כנגד הפרויקט: "כל עוד לא התקבלה החלטת ועדת הערר, לא ניתן לדעת מה תהא עמדתה, היא יכולה לדחות את הערר או לקבלו, והיא יכולה לקבלו תוך הצבת תנאים ליזמים, ואתם לא יכולים לקבל היום החלטה סופית ובכל מקרה תצטרכו לקיים עוד דיון". 
סימה נמיר הסבירה: "אין בכוונתנו להחליט כאן היום, אלא בכפוף לכך שוועדת הערר תדון ותחליט אנחנו נביא את הנושא שוב לוועדה מקומית". 
עוד הסבירה נציגת האוצר, כי היזמים נתבקשו לבצע מספר שינויים שחלק מהם כבר בוצע. עם זאת ציינה כי: "לאחר שעיינו בהיתר שנשלח רק אתמול בערב, מצאנו מספר דברים שעדיין צריכים לעשות, למשל ישנה בעיה עם החניה התפעולית (הכוונה לא לחניה הציבורית עליה נסוב הדיון הנוכחי ר.נ) שצריכה להיות ממוקמת על פי התקן בתוך המגרש ולא מחוץ למגרש. חניה תפעולית בניגוד לחניה רגילה לציבור לא ניתן לעשות עליה מניפולציות ולאפשר תשלום כופר חניה, ובמקרה כזה היזמים יאלצו להכניס אותה לתוך המגרש. בעיה נוספת היא בגדרות ההיקפיות של האטרקציה, הם צריכים להיות על כלונסאות, זאת על מנת שיסודות התמיכה שלהם לא יצאו מחוץ למתחם, כרגע לפי מה שראינו מדובר בקיר עם רגליים שנכנסות באלכסון לצלע ההר וזה חורג מגבולות המגרש. לגבי הבקשה לאישור שטחי מסחר, לגישתנו מסחר יאושר רק בעבור משתמשי האטרקציה, ולכן לא ניתן לאשר כניסה לשטחי המסחר מחוץ לאטרקציה, כרגע לפי מה שאנחנו רואים בתכניות ישנה גישה למסחר מחוץ לאטרקציה. מאחר ואתם עומדים לדון בנושא שוב ב-25 פברואר, כדאי שתדעו כבר מה עמדת המשרד. יש עוד כמה הערות נופיות שכרגע לא אכנס אליהן. אין הרבה כאלו, רוב הדברים כבר טופלו".

 

היזם: "הרגתם אותנו חבר'ה"


רן אקשטיין היזם: "חשוב לי לפנות לחברי המליאה להגיד כמה מילים מהלב, אנחנו דנים כבר קרוב לארבע שנים בנושא של פארק המים, שהיו בו הרבה עליות ומורדות ושינויים, הרבה מאוד בירוקרטיה ודברים שנאלצנו לשנות, אני 30 שנה מכיר את העיר אילת מכנער שעבד וגר בה, דרך מי שעשה בה המון פרויקטים וגר בה, וחולם כבר 20 שנה על פארק מים שיקום בה. כיזם, אני מבין מדוע פארק מים לא קם. חבר'ה הרגתם אותנו. זו האמת. 4 שנים לרוץ על בירוקרטיה של צמח ושביל זה פשוט בלתי נסבל. אני התחלתי את המסע עם שותפים שהיו מפארק שפיים, שאחרי שנתיים וחצי פשוט התייאשו מהתהליך ועזבו. אם זה לא היה חלום שלי, לעשות משהו איכותי לעיר שמשוועת לאטרקציות, כשבכל עיר תיירות בעולם קיימים פארקי מים, אם לא, סביר להניח שגם אני הייתי מתייאש, שכן הדרך שעברתי היא פשוט לא הגיונית. כמות החומר והעבודה, כמות היועצים, כמות הכסף שנשפכה על הפרויקט הזה לא תארתי לעצמי כשהתחלתי עם הרעיון. אני אומר בפה מלא – מגיע לאילת פארק מים, במקום אטרקציה עומדת כבר עשרים שנה מוזנחת, מפגע תברואתי וסביבתי. אני רוצה להאמין שהחברים פה יהיו מספיק אמיצים לקחת את ההחלטה ולהגיד מגיע לנו ולילדי העיר אילת פארק מים". 


לדבריו של היזם הגיב ראש העירייה מאיר יצחק הלוי: "כולם כאן חושבים כמוך".


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש