פרסומת
דלג

אם לילדה שנפצעה במרוץ הלילה: ''היינו לבדנו במערכה''

מאת: מערכת ערב ערב ● צילום: מערכת ערב ערב ● 8/3/2019 15:32 ● ערב ערב 2905
למעלה משעתיים וחצי עברו מאז שרינת שגב, תלמידת כתה ד' בבית הספר 'צאלים', שנפצעה במהלך מרוץ הלילה שהתקיים בעיר הצליחה להגיע לקבלת טיפול רפואי בבית החולים 'יוספטל' ● כעת מאשימה האם את גורמי הביטחון במקום שלא הושיטו יד ● איך זה שבאירוע כזה לא היה מסלול חירום מהיר לטובת פינוי פצועים? היא קובלת, "התחננתי לשוטרים שיעזרו לי לחתוך את פקק התנועה, אבל לאף אחד לא היה אכפת ● מד"א: "הילדה קיבלה טיפול רפואי מהפרמדיק באמבולנס והאם החליטה לקחת את הילדה לבית החולים בכוחות עצמה" ● דובר טרם: "על פי חוק נדרש אישור הורים לטיפול בקטין ואת זה לא קיבלנו" ● ממשטרת ישראל נמסר: "אם הייתה מתקשרת למוקד 100 היינו פועלים לפינויה" ● יעקב מלכה: "אנחנו חייבים להפיק מכך את הלקח" ● כעת מתארגנת קבוצת נשים לרוץ עם הילדה על מסלול התחרות בכדי להעניק לה חוויה מתקנת
אם לילדה שנפצעה במרוץ הלילה: ''היינו לבדנו במערכה''
התחננתי בבכי שיש לי ילדה פצועה ברכב אבל אף אחד לא התרגש". רינת לאחר הפציעה

זה אמור היה להיות לילה מהנה ומרגש עבור רינת שגב, תלמידת כתה ד' בבית הספר 'צאלים', שיצאה יחד עם בית סיפרה לרוץ את המרחק הקצר העממי של מרוץ הלילה שהתקיים בעיר ביום חמישי שעבר. אלא שזמן קצר לאחר שהחלה הריצה, החליטה שגב לשאת על גבה כמשחק את חברתה, אלא שככל הנראה אחד הרצים שרץ מאחוריה, דחף אותה שלא בכוונה ורינת שידיה היו מופנות אחורנית כדי לתמוך בחברתה, לא הצליחה לבלום את הנפילה והתרסקה על פניה. רצים שהיו בסביבה של הילדה וראו אותה נופלת מיהרו לסייע לה. אחד הבוגרים אף מיהר עם הילדה הפצועה שותת הדם על ידיו ל'טרם', שהיה ממוקם מרחק קצר ממקום הנפילה, אלא שלטענת איריס, אימה של רינת, ב'טרם' סירבו להעניק לילדה עזרה מאחר ולא היה כרטיס קופת חולים או כסף והציעו לה להגיע לחדר המיון בבית החולים 'יוספטל'. למזלה של הילדה שלא הושארה לבדה, הבחינה בה שכנה שמיהרה להתקשר לאימה איריס שרצה גם היא והייתה ממוקמת לפני הילדה. "צחוק הגורל היה שבדיוק כשקיבלתי את שיחת הטלפון הזו עזרתי לילד שנפל ונחבט בברכיו", מספרת איריס שמיהרה לנקודת המפגש עם בתה הבוכייה והכואבת ומכאן לקחה פיקוד על הטיפול בה. "מיהרתי אתה לאמבולנס שהיה ממוקם בנקודת הזינוק", מגוללת איריס את השתלשלות העניינים. "הם ניסו לטפל בה אבל רינת לא אפשרה להם לגעת בה בגלל הכאבים העזים. בזמן הזה ניסיתי לאתר את הילדים האחרים שלי שהיו במרוץ. שלחתי את הבן הגדול שלי למצוא אותם כשבזמן הזה תהו החובשים באמבולנס אם להזמין למקום אמבולנס שיפנה את הילדה לבית החולים. הם עצמם היו במקום ככוננות ולא היו מורשים לעזוב. כך או כך כשהבנתי שהדברים לא ברורים, הצעתי שאקח אותה בעצמי ברכב הפרטי שלי והם אמרו לי שזה יהיה הטוב ביותר וכך אגיע הכי מהר שאפשר. מה שלא חשבתי באותו רגע זה על הפקק הנוראי שחיכה על הכביש". איריס שמצאה בינתיים את ילדיה מיהרה אל רכבה הפרטי מתוך כוונה להגיע כמה שיותר מהר לבית החולים. אלא שפקק התנועה הענקי שהשתרך על הכביש הבהיר לה שהמשימה לא ממש אפשרית. לטענתה לאורך כל הדרך הארוכה והאיטית היא ניסתה לפנות לליבם של שוטרים שחסמו את צירי התנועה, אבל אף אחד לא עזר לה לקצר את הדרך. "התחננתי אליהם, אמרתי להם בבכי שיש לי ילדה פצועה ברכב ואני חייבת עזרה וחייבת להגיע מהר לבית החולים אבל אף אחד לא התרגש. אף אחד לא פתח לי ציר תנועה מהיר או הציע לי לקחת בניידת את הילדה הפצועה לבית החולים", מספרת האם בכאב. מה היא לא ניסתה לעשות כדי לקצר את הדרך ואולם הריצה שהתקיימה ברחובות העיר חסמה כמעט כל כביש אפשרי בדרך לבית החולים. רק אחרי שעה הצליחו איריס ובתה רינת להגיע לחדר המיון בבית החולים 'יוספטל', שם קיבלה הילדה טיפול ואובחן כי היא סובלת משבר במחיצה באף ומשברים בשתי שיניים. "זו הייתה השעה הארוכה בחיי", מספרת איריס. "התחושה הייתה שאת לבדך במערכה, שלאף אחד לא אכפת ממה שקורה עם הבת שלך ושאף אחד לא מוכן לעזור. עד היום אני לא מצליחה להבין מה היה צריך לקרות כדי שמישהו מהאנשים שהיו באירוע בתפקיד היה אמור להגיש לנו עזרה. איך יתכן שכולם עמדו מנגד ולא עשו כלום? איך זה שבאירוע כזה לא היה מסלול חירום מהיר לטובת פינוי פצועים?  
בעקבות פוסט בנושא שהעלתה אחותה של רינת ב'פייסבוק', העלתה תמר בשקינד, תושבת העיר, מורה בבית הספר 'בגין' וספורטאית בפני עצמה לקיים לילדה לאחר שתחלים, מרוץ מצומצם לתיקון החוויה שנפגעה, רעיון שהתקבל באהבה רבה על ידי איריס אמה של רינת וגם ייצא בהמשך לפועל.
בתגובה לטענות המועלות בכתבה מסר יעקב מלכה, מנהל אגף הספורט בעיריית אילת, מנהל האירוע, כי הוא עצמו לא עודכן בזמן אמת על המקרה. "וחבל שכך", הבהיר מלכה, "כי זה הדבר הראשון שהיה מחויב לעשות. רק למחרת שמעתי על המקרה והצעתי כל עזרה דרושה. יש להפיק מכך לקחים ולהבין שמנהל האירוע חייב להיות מעודכן ראשון ובזמן אמת במה שקורה בשטח".
מדוברות מד"א נמסר: "האם הגיעה עם הילדה אל צוות מד"א שאבטח רפואית את האירוע עם ניידת טיפול נמרץ ושם קיבלה הילדה טיפול רפואי מהפרמדיק. לאחר הטיפול הוסבר לאם שעליה להגיע עם הילדה לבית חולים להמשך טיפול. צוות מד"א אף הציע לאם לפנות את הילדה לבית החולים באמבולנס, אך היא סירבה בכל תוקף בטענה ששאר ילדיה גם נמצאים במרוץ והיא צריכה לאתר אותם. לאחר מכן הודיעה האם לצוות מד"א שהיא החליטה לקחת את הילדה לבית החולים ברכבה הפרטי. יודגש, כי באירועים ציבורים מד"א מתואם עם מארגני האירוע והמשטרה שבמידת הצורך דואגים לפתוח לאמבולנסים צירי הגעה ופינוי".


ממיון 'טרם' נמסר: "למיון הובאה על ידי עובר אורח ילדה בת 9. רופא במיון קבע כי לא מדובר במצב רפואי דחוף ומסכן חיים. בהתאם לחוק, נתבקש אישור הוריה לטיפול, מאחר שהחוק אוסר להעניק טיפול רפואי לקטין ללא אישור ההורים במצב שאינו מסכן חיים. אולם חרף בקשתנו, אישור ההורים לא נתקבל. יודגש, ב'טרם' מטופלים מקרים דחופים ללא שיקול כלכלי ואנו דוחים בתוקף כל רמיזה בנושא המהווה דיבה".
 

ממשטרת ישראל נמסר: "במהלך המרוץ לא התקבל דיווח במשטרת ישראל אודות קטינה שנפגעה וביקשה להתפנות לבית החולים באמצעות אמבולנס או באופן פרטי, אלא רק בסיום המרוץ דווח למשטרה בדיעבד על אירוע בו קטינה קיבלה טיפול במקום. אנו מצרים על כך שלא התקשרה למוקד 100 או פנתה לנקודת המשטרה שעמדה בסמוך לנקודת הזינוק. לו הייתה עושה זאת, משטרת ישראל הייתה פועלת לפניוייה המהיר למיון בית החולים".


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש