פרסומת
דלג

לראשונה באילת - רובע 2 חובר למערכת הביוב העירונית בשיטה ייחודית

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● צילום: מערכת ערב ערב ● 13/3/2019 19:57 ● ערב ערב 2906
רובע 2 החדש בשחמון שהולך ונבנה בימים אלו, חובר בשבוע שעבר לרשת הביוב העירונית בשיטה ייחודית של קידוח אופקי ● במהלך העבודות המורכבות הועבר לראשונה באילת קו ביוב באורך 500 מ' ובקוטר 1/2 מ' מוואדי השחמון לצומת הרחובות ארגמן-טופז מתחת לפני הקרקע ● מנכ"לית תאגיד המים והביוב 'עין נטפים' באילת ברכה על המוגמר בהתרגשות: "מדובר בחיסכון של כמה מיליוני שקלים בהקמה ובתחזוקה ובפתרון הסביבתי הטוב ביותר שיכולנו למצוא"

התרגשות רבה נרשמה בשבוע שעבר בצומת הרחובות ארגמן- טופז כשבשעות הבוקר המאוחרות התחיל בשטח תהליך משיכת קו הביוב מנקודה זו לכיוון נקודת היציאה בוואדי השחמון. עם סיום משיכת קו הביוב בחצות, בשיטה מורכבת ומיוחדת שנעשתה לראשונה באילת ובוצעה קודם לכן במקומות בודדים בלבד בארץ, חובר רובע 2 בשחמון המצוי בתהליך הקמה אל מערכת הביוב העירונית. אם אתם תושבי שכונת גנים א' או חיילים בבסיס חיל הים באילת, תתהו מן הסתם איך זה לא שמעתם בשבועיים האחרונים קולות קדיחה תת קרקעיים מתחת לבתים שלכם, שכן שיטת הקידוח האופקי, באמצעותה הונח קו הביוב החדש, הצריך קדיחה בעומק רב מתחת לפני הקרקע על מנת לגרום להשוואת גבהים ולפעילות בשיטת הגרביטציה (כוח המשיכה) שתאפשר את זרימת הביוב מרובע 2 אל מערכת הביוב העירונית. התבלבלתם? אל תיבהלו.

חן סלטי, מנכ"לית תאגיד המים והביוב 'עין נטפים' באילת מסבירה: "כשהתעורר הצורך לחבר את רובע 2 למערכת הביוב העירונית, הרעיון הראשון היה להקים תחנת שאיבה לביוב מאחר ומדובר בשני אזורים שיש ביניהם הפרשי גובה (וואדי השחמון נמוך ממערכת הביוב העירונית). מדובר במערכת יקרה המצריכה תחזוקה יקרה ומתמדת והקמת מבנה הנדסי בלב אזור המגורים, דבר שאף אחד לא ממש אוהב לגלות בלב השכונה שלו, לכן חיפשנו פתרון ידידותי יותר. היה זה מהנדס התאגיד שלנו שהגה את הרעיון לחבר את רובע 2 למערכת העירונית באמצעות צינור גרביטציוני שמנצל את הפרשי הגובה ולפיכך הוא צריך להימצא עמוק בקרקע. מאחר ותוואי הנחת קו הביוב היה צריך לעבור חלקו מתחת לשכונת מגורים בנויה וחלקו גם מתחת לבסיס חיל הים בדרכו לוואדי השחמון, השתמשנו בשיטה של קידוח אופקי בה קודחים מנהרה במעמקי האדמה (הגענו לעומק מירבי של 21 מ' מתחת לשטח). הקידוח שהתחיל בוואדי השחמון ויצא בצומת הרחובות ארגמן- טופז, בוצע באמצעים מיוחדים ובטכנולוגיה מתקדמת בכמה שלבים עד שהגענו לקוטר הנדרש. השיטה הייחודית אפשרה לנו לבצע את העבודה מתחת לשטחים ציבוריים בשכונה הבנויה מבלי להפריע לתושבים ומבלי לסגור כבישים, למעט בנקודת היציאה של הקידוח בה התבצע החיבור לקו הביוב העירוני".
לאחר עבודת קידוח שהתבצעה בשטח כשבועיים, בשבוע שעבר ביום אחד בלבד, יצאה לפועל מלאכת הנחת קו הביוב. במילים אחרות- מלאכת משיכת צינור הביוב שאורכו 500 מ' וקוטרו 1/2 מ'. מכונת משיכה מיוחדת שמוקמה בוואדי השחמון משכה את הצינור לכיוונה ואט אט הצינור נבלע מתחת לפני האדמה עד ליציאתו בנקודה הדרושה. "הקוטר והאורך של הצינור מעידים על כובדו ועל כך שמלאכת המשיכה שלו למרחק 500 מ' לא הייתה פשוטה", מבהירה סלטי הנרגשת שציינה עוד: "מדובר בעבודה שמבוצעת לראשונה באילת. בארץ נעשו מספר מועט של עבודות דומות גם הן באורכי צינור קטנים יותר או בקוטר קטן יותר מהעבודה שביצענו ובהצלחה באילת".
העבודה בוצעה על ידי הקבלן האילתי ראהד נופי שנעזר בקבלן משנה עם התמקצעות ארצית בתחום.
עכשיו משהחיבור למערכת הביוב העירונית קיים, כל שנותר הוא לחבר את תשתיות הביוב ברובע 2 לצנרת העירונית ואז יהיה מענה מיטבי לכל הצרכים של דיירי השכונה החדשה.

לשאלה כמה כסף נחסך בעצם הוויתור על תחנת שאיבה לטובת הקידוח האופקי, הבהירה חן סלטי בהתרגשות: "אפשר לדבר על חיסכון של כמה מיליוני שקלים בודדים, אבל לא פחות חשובה היא העובדה שמדובר בפתרון הסביבתי הטוב ביותר שלא יפריע חיצונית לשכונה החדשה המתפתחת".


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש