פרסומת
דלג

הרואה בכוכבים

מאת: אביבה דקל ● צילום: חיים דוד ● 10/4/2019 13:47 ● ערב ערב 2910
אז נכון שבפועל כולם מכירים את איתן שוורץ עם העין מאחורי הטלסקופ הענק, וכולם עשויים לטעות ולחשוב שהכוכבים היו חלום חייו ● אלא שבפועל איתן הוא בכלל גנן, שאוהב בעיקר את עבודת ההדרכה שמאחורי עולם הכוכבים שיצר ● סיפור חייו של האיש הרואה בכוכבים ומגדל פרחים לתפארת
הרואה בכוכבים

16 שנים כבר מראה איתן שוורץ מאילת את הכוכבים לכל מי שמגלה עניין ואל תטעו, הוא אוהב מאוד את מה שהוא עושה אבל בעיקר אוהב את רעיון ההדרכה והעבודה עם האנשים שמאחורי נושא הכוכבים. ואל תטעו, הוא לא היה אחד כזה שחלם כילד להגיע לחלל ולהסתכל בכל יום על הכוכבים, למרות שבפועל הוא צמוד צמוד לטלסקופ הענקי שלו, זה היה משהו שנולד אצלו כבדרך אגב.
איתן יליד וושינגטון שבארצות הברית, היה חבר כילד יהודי בתנועת הנוער הציוני, והחליט בגיל 18 לארוז את הפקלאות ולעלות ארצה עם קבוצת הנוער נטו מטעמי ציונות. רק שלושה מהקבוצה כולה, איתה הגיע מארצות הברית בחרו להישאר בארץ, ואיתן ביניהם. הקבוצה הגיעה ליטבתה, וכשהגיע זמנו של איתן להתגייס הוא התגייס לנח"ל והיה בגרעין הנח"ל הראשון בקיבוץ סמר. גם מגרעין הנח"ל נשארו בארץ שישה בלבד ואיתן כמובן אחד מהם. עד היום הוא שומר על קשר בפייסבוק עם חבריו לגרעין הנחל שנשארו בארץ וגם עם אלה שחזרו לארצות הברית. 
זמן קצר אחרי שסיים את שירותו בצה"ל חזר איתן לוושינגטון עיר הולדתו, כדי ללמוד שם את ענף השתלנות – ענף של חקלאות העוסק בגידול צמחים כמו פרחים, עצי פרי וירקות – גידולים שבהם כל צמח יש לו ערך משלו ולא מודדים אותו לפי כמות, כי אם לפי איכות. וכל זאת למה? כי איתן האמין שדווקא המקצוע הזה יעזור לו כשיחזור לישראל ויהיה לחקלאי. במסיבת יום העצמאות האמריקאי שנערכה בקולג' קתולי פגש איתן את מי שתהיה רעייתו אנה – יהודיה כשרה למהדרין שלמדה בקולג'. לימים נישאו השניים והחליטו לעלות לישראל ולהגשים את החלום הציוני הזוגי שלהם, כשהם מכוונים לאחד הקיבוצים בארץ. אלא שהאדם מתכנן תוכניות, אבל החיים מובילים אותו אחרת. רצה הגורל והשנה בה הגיעו בני הזוג שוורץ לארץ הייתה שנת משבר בקיבוצים ואלו לא קלטו חברים חדשים. כך קרה שהזוג הצעיר והטרי הגיע בשנת 1983 לאילת והם כאן עד עצם היום הזה. באילת גם נולד להם בנם, שלומי, בהווה בן 29, קצין מהנדס בחיל האוויר, המתגורר בתל אביב. 

 

והוא בכלל גנן. שוורץ ואשתו

 

והוא בעצם אוהב להדריך


בשנים הראשונות שלו באילת עבד איתן במקצוע שלמד בוושינגטון והיה גנן במלון 'המלך שלמה'. עד היום הוא גאה על כך שהגינה היפה שלו כיכבה על השער של 'ערב ערב' כגינה עם הפרחים היפים ביותר באילת. בשלב מסויים כשהיה מנהל גינון במלון ה'רויאל ביץ'', הוחלט להביא לעבודה בגינון עובדים זרים, ואיתן לא אהב את זה. "אני גאה בכך שאני ציוני ועובד רק עם גננים ישראלים – לא משנה יהודים או ערבים, אבל ישראלים", הוא אמר ועזב את הרשת. כיום הוא משמש כגנן עצמאי ועוסק בעיקר בשיקומים ואחזקות של גינות פרטיות. בין היתר הוא מתנדב כגנן בגן ילדים. הילדים מגננים, איתן משגיח, נותן עצות ועוזר. "אני אוהב מאוד את העבודה בגן, זה משהו שאני נהנה ממנו ביותר. אנה אשתי עובדת אתי בגינון, מתנדבת בצבא, וכעת גם מלמדת בהתנדבות אנגלית בבית הספר בגין".

ואיך התחיל הרומן שלך עם הכוכבים? זה לא היה חלום ילדות?
"ממש לא", מחייך איתן כשהוא נזכר בתחילת הרומן שלו עם הטלסקופ. "היו לנו זוג חברים באילת, פפי ומיקל מלכין, שחזרו באחד הימים מטיול בניו אורלינס וסיפרו שראו באמצע העיר אדם עומד עם טלסקופ ענק ומראה לאנשים את כוכבי הלכת ואת הירח. הוא הביא איתו את הרעיון לעשות משהו כזה גם באילת. אז קנינו טלסקופ ענק והתחלנו לעבוד. ההתלהבות שלנו היתה גדולה, אבל העירייה לא נתנה לנו אישורים לעבוד בטיילת וככה התחלנו את הפעילות שלנו במדבר".

יש קהל למצפה נייד כזה?
"יש בהחלט קהל, אבל לצערי מעט מאוד ישראלים. רוב המתעניינים בכוכבים הם תיירים מאירופה ומארה"ב או עולים חדשים. הישראלים לא כולם מתעניינים בכוכבים וחבל כי זה עולם ומלואו". אלא שאיתן מודה שיותר משהוא אוהב את הטלסקופ, הוא אוהב את ההדרכה. "אני אוהב לעבוד עם אנשים, ואוהב לשמוע את ה"וואו"! כשהם רואים את העולם הנפלא הנפתח בפניהם בשחקים".

 

שותף לדרך של גינות המאכל בעיר

 


אז בעצם אלו לא הכוכבים אלא העבודה עם האנשים שאתה אוהב?
"נכון מאוד. אף פעם לא חשבתי להיות מורה או מדריך. הדרכתי בתנועות נוער ונהניתי מההדרכה וכשהפסקתי את עבודתי בגינון במלונות מצאתי את עצמי עובד בבתי ספר עם ילדים ונוער והתאהבתי בהדרכה, וגיליתי שאני כנראה עושה את זה טוב. דרך הכוכבים גם גיליתי שאני אוהב את ההדרכה ונהנה בעיקר כשאנשים נהנים. שש עשרה שנים עברו מאז התחלתי את העבודה עם מצפה הכוכבים – זה היה בשנה בה מאדים היה הכי קרוב לכדור הארץ וזו היתה חוויה מדהימה. הזוג השני שהיה שותף לרעיון המצפה עזב את אילת, וכיום אני עושה את זה בעצמי ואוהב את זה מאוד. אפילו אשתי לא מבינה שאני בעצם אוהב את ההדרכה לא פחות משאני אוהב את הכוכבים".

לא צריך תעודה כדי להדריך טיול בין כוכבים?
 "אין לי תעודות לא בגינון ולא בכוכבים. אני לא מסוגל ללמוד במסגרת, אבל אני לומד בעצמי כל הזמן. רק עכשיו, אחרי כשלושים וחמש שנים כגנן, אני מוציא סוף סוף תעודת גנן 2 של משרד העבודה. עושה בדיוק מה שאני אוהב גם בתחום המקצועי ובעיקר בתחום עבודת הדרכה ומפגשים עם אנשים מכל הגילאים".

אפשר להתפרנס ממקצועות כאלה?
"אם את שואלת אם אפשר להתעשר? - התשובה היא לא. אין לי בית גדול ואוטו חדש, אבל אני עושה רק מה שאני אוהב. יש לי בן מוצלח, אשה תומכת, בית נחמד ואוטו משומש שמשרת אותי היטב ואנחנו גם נוסעים לחו"ל מפעם לפעם, וקורים כל הזמן דברים חדשים. למשל עכשיו יש פרויקט חדש באילת- "יער מאכל" שאני חלק ממנו. מנהל הפרויקט לירון בלוך, הוא מנהל לילה במלון 'מלכת שבא' שהיה לו חלום לעשות יער שכל מה שגדל בו אפשר לאכול והעצים הם לא רק לצל. יש בו צמחי תבלין, שיחים כמו קריסה שאת הפירות שלו אוכלים רק כשהם כבר אדומים, פיטנגו, ועצים כמו פפאיה, מנגו, הדרים וכל עצי הפרי האחרים. אז גם מזה אני נהנה".

 

אוהב את ההדרכה יותר משאת החלל

 

גנן ומנהל ערב במלון מסתדרים?
"מסתדרים מצוין", אומר איתן בחיוך רחב. "לירון בלוך מבין ברשויות ורישיונות וקשירת קשר עם הרשויות ואני מבין בצמחים. יש לנו כבר שני אתרים בהם שתלנו בעיר– אחד מאחורי הכוכב השלישי, מעל כיכר העפרונות, והשני מאחורי בית המשפט, ליד הגדר של מלון 'סנטרל פארק', בהם אנחנו עושים פעילויות לילדים ונוער דרך בתי הספר (בעיקר בית הספר 'צאלים'). ויש לנו גם קבוצה בווטסאפ, אנשים שאיתם אנחנו עושים ימי שתילה ונטיעה, ימי אחזקה וגם אוכלים – ההצלחות הגדולות שלנו בינתיים הן הבטטות והחצילים. אנחנו מנסים להביא את היער לגידול אורגני ועד עכשיו זה עובד בהצלחה.  אנחנו מאוד מקוים שבקרוב נעבוד עם מחלקת הגינון בעירייה שכן קל מאוד לגייס מתנדבים לשתילה ונטיעה, אבל לא קל לגייס מתנדבים לעבודת אחזקה. אנו מודים לכל המתנדבים, אבל התודה הגדולה מאוד מגיעה לעירייה על שהם תורמים את המים ואת התשתיות. ללא עזרה זו לא היינו יכולים לעשות את מה שעשינו, וגם לא להמשיך לחלום על יערות מאכל נוספים בעיר בעתיד". 

אם כך, החיים בין הפרחים והכוכבים טובים?
"טובים מאוד. אפילו מצויינים", משיב איתן בחיוך.


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש