פרסומת
דלג

חולה אונקולוגי: ''אין בכוחי לעלות לוועדת ביטוח לאומי, אז ביטלו את זכאותי''

מאת: אהובה מאמוס ● צילום: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● 10/4/2019 19:38 ● ערב ערב 2910
ש' תושב אילת המוכר כחולה אונקולוגי טוען כי כבר ארבעה חודשים אינו מקבל קצבת נכות ● ש' טוען כי כדי להיות זכאי לקצבה הוא נדרש בכל פעם להגיע לוועדה רפואית, אלא ש: "הוועדות מתקיימות במרכז הארץ ואני לא יכול לנסוע כי קשה לי", הוא מספר בכאב ● "הגעתי לחרפת רעב אני ישן במקלטים, אני מתבייש" ● בעבר עלה הנושא לסדר היום בוועדה לתלונות הציבור שהבטיחה לטפל בנושא, אך מאז לא התקדם דבר ומרבית הוועדות עדיין לא יורדות לאילת ● ביטוח לאומי: "לאילת מגיעות וועדות בתחומים מסוימים...אם יש רופאים מתקיימת וועדה באילת. יש וועדות כמו וועדת ערר שלא מתקיימות כי זה לא מתאפשר"
חולה אונקולוגי: ''אין בכוחי לעלות לוועדת ביטוח לאומי, אז ביטלו את זכאותי''
שירות חלקי ולא מספק לתושבי העיר המוגבלים היכולתם לעלות לוועדות במרכז. ביטוח לאומי אילת

 נושא הוועדות הרפואיות של הביטוח לאומי הוא עניין כאוב וארוך שנים באילת. שנים שמנסים להוריד את הוועדות לאילת, אך לפחות לגבי מרביתן - ללא הצלחה, כך הדבר בוועדות ערר וכך הדבר בוועדות לנפגעי תאונות עבודה, המהוות את מרבית הדרישה לוועדות אלה. עוד ב-2015, ביקר באילת מנכ"ל הביטוח הלאומי דאז פרופ' שלמה מור יוסף, ובשיחה עם ראש העירייה מאיר יצחק הלוי תמך בהגעת הוועדות הרפואיות של ביטוח לאומי לאילת. זה לקח זמן אבל רק בחודש אפריל 2017 נעשתה באילת היסטוריה לאחר שוועדת נכות ונפגעי תאונות עבודה של הביטוח לאומי ירדה לראשונה לאילת. האחראים למהלך החשוב שאמור היה להפוך לסנונית הראשונה בדרך להורדת כל וועדות הביטוח הלאומי לעיר - היו סגן ראש העירייה סטס דינקין וראש העירייה מאיר יצחק הלוי, אלא שמאז האירוע הסימלי לא חל כל שינוי בתחום והוועדות ברובן עדיין לא מגיעות לעיר.

 

70 מקרים בחודש


בזמנו הסביר דינקין את הצורך בירידת הוועדות לאילת  בכך שאנשים מתקשים בנסיעות לבאר שבע ותל השומר בשל מצבם הבריאותי והלוגיסטיקה הכרוכה בדבר. "כשמגיעים לשם זה לחכות שעות ונכנסים לשתי דקות", הסביר, "אנשים פשוט ויתרו על זכויותיהם ככל שזה כרוך בנסיעות רחוקות". בעקבות פניות של תושבים אליו, פנה דינקין עוד ב-2016 אל ח"כ יוליה מלינובסקי מישראל ביתנו, שהעלתה את הנושא בוועדה לתלונות הציבור של הכנסת, בראשות ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה). בישיבתה של הוועדה מדצמבר 2016 סיכם ח"כ אייכלר את הדיון באמרו כי: "תהיה חובת קיום ועדות רפואיות באילת, לפחות פעם אחת בחודש. כמו שיש ועדות נכות לילד נכה, כך תהיה גם על נכות כללית וגם על נפגעי תאונות עבודה". עם זאת הוועדה שהגיעה לאילת בסופו של דבר באפריל 2017 בעקבות החלטה זו, כללה רופאה אחת בלבד ואף היא רופאה כללית, כך שמי שנדרש לעמוד בפני רופא מומחה עדיין נאלץ לכתת רגליו לבאר שבע או למרכז. 
ח"כ עודד פורר שהאזין לתלונות אמר אז: "יש שתי אפשרויות: האחת היא שהמוסד לביטוח לאומי ייקח על עצמו את העניין הזה ויפתור אותו תוך פרק זמן קצר. השנייה היא שלא תהיה ברירה ונעשה את זה – וזה אבסורד לעשות את זה – אבל אם צריך חוק,  אדוני, אנחנו נגיש חוק ועדות ביטוח לאומי. היו"ר אייכלר הדגיש: "חייבים מהחודש הבא – ואנחנו נפנה גם לשר הבריאות וגם לשר הרווחה - שלפחות תהיה הטסה של ועדות בהכנה מוקדמת ואם יש 70 מקרים בחודש, זה מצדיק פי כמה ממה שחשבתי. חשבתי שיוליה (ח"כ מלינובסקי א.פ.) מדברת על 5-6 אנשים, אבל אם מדובר על 70 בחודש – בוודאי שצריך לפחות פעם בחודש או אפילו יותר ועדות רפואיות לפי הצורך". וועדת התלונות סיכמה אז, על פי בקשת מנכ"ל ביטוח לאומי דאז, כי יינתנו להם שלושה חודשים להתארגנות ואכן הוועדה הראשונה הגיעה לאילת כאמור באפריל 2017, אך מאז לא שבה לעיר.
מאיר יצחק הלוי אמר אז ל'ערב ערב': "ביטוח לאומי הביאו ועדה אחת בינתיים אבל זו עוד לא אמירה מלאה. במאבק הגדול שלנו צריך לדאוג שהעיר אילת תוכר כעיר נפה, זה אחד המאבקים הבאים שלי בעניין. אני שמח שהצליח לנו, צריך רק לראות שזה נכנס לשגרת טיפול”.

 

"הנסיעה קשה לי מידי"


ש' בן ה-70 נכנס כשהוא נסער למערכת העיתון והתיישב על המדרגות מכיוון שאינו מסוגל לטפס ולעלות אותן. לאחר שהתיישב פרץ בבכי: "אני מתבייש", אמר, "הגעתי לחרפת רעב, אני ישן במקלטים הילדים שלי לא יודעים, אני מתבייש להגיד להם, אדם בגילי". ש' אובחן בשנת 2008 כחולה אונקולוגי שנדרש לאין ספור טיפולים ועבר מספר ניתוחים בשל גידולים. בעוד הסרטן מכרסם בגופו, הוא נאלץ להילחם בכל פעם מחדש בבירוקרטיה, על מנת שיוכל להמשיך לשרוד. לדבריו: "לפני מספר חודשים הפסיקו לי את קצבת הנכות שהייתי מקבל וממנה נאלצתי לחיות בצמצום אומנם אבל לפחות היה לי איך לשרוד". לדבריו, "המלחמה שלי היא לא רק בגלל הסרטן וכל המחלות הנלוות, נמאס לי, אני לא מסוגל יותר להתמודד, קשה לי. 11 שנה אני חולה ובכל פעם אני נדרש להגיע לוועדה רפואית של הביטוח הלאומי על מנת שיקבעו את דרגת הנכות ואוכל לקבל קצבת נכות ממנה אני חי. לאחרונה הייתי צריך לנסוע לוועדה אבל אני שבור וקשה לי לנסוע לוועדה שמתקיימת במרכז הארץ".

ש' כמו תושבי אילת אחרים קובל על הצורך לנסוע לוועדה רפואית: "אני לא מבין למה עבור המבוגרים והמוגבלים לא מקיימים את הוועדה בעיר אילת? הוא שואל, "למה אנחנו צריכים לעלות למרכז, מדובר בנסיעה שהיא קשה עבורי במיוחד עכשיו כשהתבגרתי ואני כמעט בן 70. תוסיפי לזה את כל המלחמות שהגוף שלי מנהל. יש הרבה אנשים באילת שוויתרו על קצבת הנכות בגלל שהם צריכים לנסוע. זאת לא רק הנסיעה, מדובר ביום מתיש ואין איפה לנוח בכל היום הזה. אני לא מסוגל לעמוד לאורך זמן ומתעייף מהר". 

מה אתה מבקש ? 
"דבר ראשון שיתנו לתושבי העיר החולים והמתקשים לנסוע לוועדות לעבור את הוועדה באילת. מה הבעיה להוריד רופא הוא שואל? הרי יש את כל ההבחנות ושום דבר לא משתנה ויש עוד הרבה כמוני. אני רק רוצה לחיות בכבוד וזקוק לסיוע משפטי שיעזרו לי שביטוח לאומי יכיר בנכות שלי ולא שאצטרך בכל שנה לעבור את הסיוט הזה שוב ושוב. קצבת הנכות זה מה שמחזיק אותי כלכלית וכאשר מבטלים את הקצבה אין לי אפשרות לחיות", הוא מסכם בבכי.  
"במשך שנים עבדתי, שילמתי מס הכנסה, שילמתי לביטוח הלאומי ועכשיו אני צריך לרוץ ולהילחם, בהתכתבויות וריצות, על כל דבר. הגעתי לחרפת רעב, אני ישן במקלטים או ברכב נכים שבני קנה לי. אני אוכל בבית רפאל, הילדים שלי לא יודעים, גם להם קשה, אני לא רוצה ליפול עליהם, אני מתבייש. כל הפנסיה הלכה על הטיפולים מה אני אעשה".

מהביטוח הלאומי נמסר בתגובה: " למר ש' אושרה קצבת הבטחת הכנסה החל מחודש מרץ 2019, והתשלום יועבר לחשבונו בימים הקרובים. כמו כן, הוא הגיש תביעה לקצבת נכות ונבדק בוועדה רפואית לפני מספר ימים, אנו נעדכן אותו בתוצאות הוועדה כשיתקבלו".

סטס דינקין סגן ראש עיריית אילת מסר: " אחת לחודש לערך, מתקיימת באילת וועדה רפואית לנכות כללית , אולם כל מי שאינו מוגדר תחת נכות כללית עדיין נאלץ להגיע לוועדות רפואיות שמתקיימות במרכז הארץ ". דינקין הבטיח כי הוא ימשיך להילחם על מנת לאפשר שיותר וועדות יגיעו לאילת על מנת להקל על תושבי אילת.  

לשאלה מדוע לא מקיימים וועדות באילת למבוגרים ולאנשים המתקשים להתנייד השיב דובר הביטוח הלאומי: "לאילת מגיעות וועדות בתחומים מסוימים, תלוי בתחומי הפגיעה. הכל תלוי ברופאים המתאימים לתחומי הפגיעה, אם יש רופאים מתקיימת וועדה באילת. יש וועדות מסוימות כמו וועדת ערר וכדומה שלא מתקיימות כי זה לא מתאפשר". דובר הביטוח הלאומי הבטיח כי יעביר רשימה מסודרת הכוללת את הוועדות שמתבצעות בעיר אילת, 'ערב ערב' ימשיך לעדכן. 


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש