פרסומת
דלג

מי ישן במיטה שלי?

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● צילום: מערכת ערב ערב ● 23/4/2019 09:39 ● מה נשמע 597
אם פעם זה אולי נשמע הזוי, הרי שהישראלים גילו זה מכבר שבמקום לשלוח את היד עמוק לכיס ולשלם עבור בית מלון בחו''ל, אפשר פשוט לתת את הדירה הפרטית ולקבל דירה מעבר לים ● מזה כמה שנים התופעה הגיעה גם לתיירות הפנים ● חושבים על חופשה משפחתית, רוצים קצת נוף של ים ועדיין לא לקחת משכנתא? למה לבזבז על מלון - פשוט תחליפו דירות
מי ישן במיטה שלי?

על הנייר, מדובר בפתרון המושלם למשפחה החסכנית. אתם פותחים את ביתכם למשפחה שאתם לא תמיד מכירים ובתמורה הם פותחים את ביתם בפניכם. חופשה נהדרת ומפנקת בעלות מינימאלית. לא רק שאין הוצאות על מלון, ואין צורך לצאת למסעדות, כי הרי אפשר להכין בבית, יש מי ששומר לכם על הבית בזמן שאתם בחופשה. ואם יש לכם כלב או בעל חיים אחר שזקוק להאכלה או השגחה, בכלל הסתדרתם (בתנאי כמובן שאין להם בעיה עם בעלי חיים).
טרנד החלפת הדירות שכבש את החופשות הטראנס אטלנטיות, כובש בשנים האחרונות גם את החופשות הפנים ארציות. כי מי אמר שאפשר לעשות את זה עם שוודים, אבל לא עם תושבי קריית שמונה?


הילדים לא תמיד משחררים


רונן וחן צברי וארבעת ילדיהם הספיקו גם הם כבר לחוות את רעיון החלפת הבתים. אם בפעם הראשונה הקושי העיקרי לשחרר היה דווקא אצל הילדים, בעיקר אצל שני המתבגרים שלהם, שאיך לומר בלשון עדינה- לא ממש אהבו שמישהו יישן במיטה שלהם, הרי שכבר אחרי הפעם הראשונה הם חזרו כל כך מרוצים, שהחליטו לאמץ את הרעיון גם בעתיד, ולראייה הם הספיקו לעשות את זה עוד פעמיים מאז הפעם הראשונה, בכל פעם עם משפחה אחרת ומבחינתם- השמים הם הגבול.

 


 

זה לא נעים לראות מקרר ריק

 

לפני שהחילופים מתבצעים, כדאי להקפיד על כמה דברים:

 • מומלץ לעדכן את השכנים, שלא ידאגו שאנשים זרים נכנסים לכם הביתה.
 • אם יש דברים שהם רגישים לכם, כדאי לעדכן את הדיירים החדשים שעומדים להיכנס, כדי למנוע אי נעימויות.
 • מומלץ לעשות כמה הכנות בסיסיות לאורחים שיבואו, בתקווה שהם יעשו את אותו הדבר. לסדר את החדרים, להכין מגבות וסבונים, להחליף שקית בפח האשפה, וגם לצייד את המקרר במצרכים בסיסיים.
 • עכשיו כל שנותר לכם לקוות שגם המשפחה השנייה תעשה כמותכם כי ממש לא נעים להגיע לבית זר בערב חג ולגלות שהמקרר ריק והחנויות כבר מזמן סגורות. 


את לא מכירה את האנשים האלה בכלל, לא הפריע לך שהם ישנו במיטה שלך?
"זה התחיל דווקא עם משפחה שאחותי הכירה", מספרת חן, "מבחינתנו הם היו זרים גמורים, אבל נאלצתי לסמוך על אחותי, והשידוך היה יותר מוצלח ממוצלח. הגענו לבית מושלם בנהריה, קרוב לים, במקום פסטורלי ומהמם. בית מושקע, יפה, נקי ומסודר. אם בתחילת הדרך שני בני הטיפש עשרה שלנו לא אהבו בכלל את הרעיון ודווקא הם סירבו לשחרר עד שכמעט והכרחנו, הרי שכשהגענו לבית הם נפעמו. כל כך נהנינו בחופשה הזו שמבחינתנו זו הייתה רק ההתחלה. בפעם השנייה כבר היינו אמיצים יותר ויצרנו קשר עם משפחה מלונדון דרך אתר, זה היה אפילו מלחיץ יותר כי לכי תדעי על מי תיפלי. יצא לנו להחליף דירה עם משפחה של שני הורים ושתי בנות שיש להם דירה במרכז לונדון והחגיגה הייתה גדולה. הפעם הבנים כבר היו יותר אמיצים וצחקנו מאוד כשהם ישנו בחדר של שתי בנות מתבגרות על כל המשתמע מכך ומהצבעים הנילווים, וחשבנו על זה שהבנות ישנות בחדרים של הבנים. וכן, גם עלה לנו בראש הרעיון של שידוך...", היא צוחקת. "גם במקרה הזה השידוך היה מושלם והחופשה הייתה נהדרת. ממש כמו שאנחנו נהנינו, הם נהנו ובגדול ואהבו מאוד את אילת. יצרנו קשרים כאלו טובים שגם הפעם השלישית שלנו בעסקי החלפת בתים הייתה עם אותה משפחה. האמת, נפגשנו פעם אחת, כי ממש הרגשנו צורך, בתפר שבין החזרה שלנו ושלהם הביתה, נפגשנו בתל אביב, זה היה מאוד נחמד ומצחיק משהו, ועכשיו לנו יש בית בלונדון ולהם באילת כי אנחנו מרגישים ממש נוח להחליף בתים. אבל", ממהרת חן לציין, "זה לא הסוף מבחינתנו. עכשיו כשהבנו שזה לא בשמים, היד נטויה ולכי תדעי לאן עוד נגיע במסגרת חילופי הבתים".


איך התארגנת וארגנת את הבית שלך לפני בואם?
"העוזרת הייתה יום לפני, החלפנו מצעים ומגבות, קנינו כמה דברים בסיסיים למקרר: חלב, ביצים, לחם, כדי שלא יגיעו לכלום...על אף שבאילת יש יתרון שהכול פתוח. הם מצידם השאירו לנו מכתב מפורט על השולחן עם כל הפרטים וההסברים שנצטרך".

 

"למי שקשורים לבית שלהם כמו לילד, הרעיון הזה של החלפת בתים לא הכי מתאים, כי בכל זאת מישהו זר נכנס לטרטוריה שלך. לפני ארבע שנים חיפשנו סידור לטייל בזול, ועלה בראשי הרעיון של חילופי דירות. הסתכלתי באינטרנט וגיליתי שלרעיון יש אבא ואמא"

 

לא מתאים לכל אחד


על פניו הפתרון המושלם, אלא שלא כל אחד יכול לסמוך על משפחה שהוא לא מכיר ולמסור לידיה את ביתו, מבצרו, המקום הכי פרטי ואינטימי שיש לו.
אור ויעל עזרא, תושבי אילת מזה שנים, לא ממש מתרגשים מזה שמישהו יחטט בארונות ביתם שבאילת, בזמן שהם ייהנו מחופשה בפרדס חנה בביתם של המתארחים אצלם. "עברתי כבר מאה אוהלים, מחנות, טיולים ויבשות, כך שזה לא מפריע לי", אומר ליאור. "למי שקשורים לבית שלהם כמו לילד, הרעיון הזה של החלפת בתים לא הכי מתאים, כי בכל זאת מישהו זר נכנס לטרטוריה שלך. לפני ארבע שנים חיפשנו סידור לטייל בזול, ועלה בראשי הרעיון של חילופי דירות. הסתכלתי באינטרנט וגיליתי שלרעיון יש אבא ואמא. חילופי דירות מתאים לכל מי שיש לו זמן ומתאים לו לטייל מבלי שיעשקו אותו בבתי מלון או צימרים. אז גרים יומיים פה, יומיים שם. זה נחמד”.
- "את טבילת האש הראשונה עשינו דרך חברה שמכירה את הזוג מפרדס חנה", מספרת יעל, "היא סיפרה לנו עליהם, נתנה לי את הטלפון והתקשרתי. הצעתי להם את רעיון חילופי הדירות והם התלהבו. ככה בעצם התחלנו את הרומן שלנו איתם בארבע השנים האחרונות...חוץ מהשנה הנוכחית שהחלפנו דירות עם החברים שלהם", היא אומרת בחיוך. "השיחה הראשונית בינינו הייתה זורמת, והרגשנו ממש כחברות טובות, דרך אגב, במרוצת הזמן רכשנו הרבה חברים משותפים, ועד היום בעצם אנחנו ממש בקשר חברי. ביום שישי האחרון היינו אצלם לארוחת ערב, ונהנו מהם ולא רק מביתם המדליק", היא מספרת.
כמו תופעות רבות אחרות של השנים האחרונות, גם במקרה של החלפת הדירות מדובר בחזרה לעבר, לימים בהם חילופי דירות בין דיירי קיבוצים לבין אלה שגרים בערים היו דבר שבשגרה. מדי קיץ אנשי הקיבוץ ארזו את החפצים ויצאו לחופשה שכולה פיח, כבישים סואנים וחיים אינטנסיביים, ואילו העירוניים שהתחלפו עמם, נהנו מקצת ניחוחות חציר וביצים טריות ישר מהלול.


לא קשה לתת את הדירה האהובה לאנשים אחרים?
"צריך לעשות הפרדה ולזרום. אנחנו קיבלנו בית הורס, חצר מדליקה עם טרמפולינה ענקית, בית על העץ, תרנגולות שמטילות ביצים שכל בוקר הילדים היו אוספים, בית שהוא מאוד בסגנון שלנו. מהר מאוד הרגשנו בו ממש בבית, אפילו במטבח, כל מה שחיפשנו, ידענו איפה הוא נמצא...זה מסקרן וכיף..".


משאירים הוראות הפעלה לבית?
"כן סוג של...איפה המתג של החצר, להשקות את הגינה, להאכיל את הכלבים וכו'...חייבים מכתב לקבלת פנים בסיסית, איזה עוגה נחמדה, שוקולד..לתת הרגשה טובה", מציינת יעל. "השנה החלפנו עם חברים שלהם וההרגשה הייתה אחרת. הגענו בלילה, ערב חג, שום מכתב "ברוכים הבאים", המקרר שאוב ואין שום דבר פתוח באזור בערב חג. נחיתה שונה ומוזרה, אבל בסך הכול היה ממש כיף. אני באמת חושבת שזה פתרון עם ילדים. אני מעדיפה לחסוך בלינה ולא לחסוך בחופשה. יותר מסעדות, אטרקציות, היתרון ברעיון הזה גם שאפשר לבשל בבית".

 


 

איך מוצאים משפחה מתאימה?

 

אתרים זרים ואתרים ישראליים להחלפת דירות:
לא מעט אתרי אינטרנט ופורומים מרכזים בעלי דירות ובתים שמחפשים להחליף לתקופה את מעונם עם מעון במקום אחר ברחבי העולם. האתר המוכר הומלס מציע שירות לוח להחלפת דירות ובתים בחו"ל ויש בו היצע מכובד, וכמוהו קיים גם לוח באתר ההחלפות ברטר. 

 • בעמוד הפייסבוק הישראלי Home Exchange Israel חברים אלפי ישראלים וזרים, והוא עמוס בפעילות.
 • עמוד נוסף בפייסבוק שמתמחה בנושא הוא HouseExchange - Mutual Exchange Made Easy בו ניתן למצוא אלפי הצעות רלוונטיות. הליך ההרשמה ארוך ומפורט ומבטיח את רצינות מציעי ההחלפות.
 • הדרך הטובה ביותר למצוא מעון להחלפה בחו"ל היא לחפש באתרים זרים. האתר Homeexchange קיבל אזכור בסרט 'החופשה', והוא נחשב למקצועי וידידותי. יש בו מדריך שלם למחליף הדירות המתחיל, אפשרויות מגוונות להחלפה וגם דוגמאות לדרך בה מבצעים את ההחלפה כולל מכתב יצירת קשר, דף עובדות אודות המעון והסכם לדוגמה בין המחליפים.
 • Jhomeforexchange מאפשר יצירת קשר מיידי עם מפרסם המודעה. פרסום מודעה באתר כרוכה בהרשמה ובדמי מנוי שנתיים, אבל בדיקה מעלה כי אחוזי ההחלפות באתר גבוהים, וכנראה שהתשלום מתקזז עם החיסכון בכסף שמאפשרת ההחלפה.
 • Houseexchange הוא אתר בריטי מורכב קצת יותר, אבל הוא מספק את הסחורה ויש בו כמות גדולה מאוד של אופציות ברחבי העולם ובמגוון של שפות.

 

רק עם חברים


רונית שי, בעלה אופיר ובנם בן השלוש כבר שנתיים עושים החלפת בתים עם משפחה בתל אביב, משפחה של חבר... וכשמדובר על הבית שלהם באילת - וילה מהודרת ומפנקת, לא ברור מהיכן האומץ. "לא נראה לי שהייתי מכניסה אלי הביתה זרים מוחלטים", מבהירה רונית נחרצות. "עם כל הכבוד, זהו ביתי ומבצרי. בכל מקרה הייתי רוצה לדעת מי הם האנשים שיתגוררו בביתי כמה ימים, איזה סוג של אנשים, מי, מה, רוצה להרגיש רגועה יותר".


ואיך היה?
"האמת היה מושלם אם כי אני מודה, לאורך כל הנסיעה כל הזמן תהיתי מה עובר על הבית שלנו באילת וכן הייתי מודאגת. אני בחורה מאוד נקייה ושומרת והיה לנו בהחלט מה להפסיד אם משהו היה קורה לבית, אבל לשמחתי הכל עבר בשלום. חבל רק שלא ממש שיחררתי והייתי דאגנית מדי ופחות נהנתי מהחופשה. אני בטוחה שאם נחליט לעשות את זה שוב, אני אהייה רגועה יותר".


עד כמה זה משתלם?
"אין חוכמות, זה משתלם מאוד. בראש ובראשונה את חוסכת את עלויות הלינה. תוסיפי לזה את העובדה שאת חיה בבית על כל המשתמע מכך, מה שאומר שיש לך חניה מסודרת לרכב ובתל אביב זה לא פשוט, יש לך מטבח להכין בו את כל השגעונות שלך. זה לגמרי נוח וזול יותר, בהרבה יותר".


מכירה עוד אנשים מסביבך שמחליפים בתים? 
"לא הרבה", היא אומרת בחיוך. "אנשים לא אוהבים כל כך את הרעיון שזרים מוחלטים ישהו בביתם. אני יכולה להבין להבין את זה".


היית עושה את זה בחו"ל?
"בפריז. עכשיו זה הכיוון אבל עדיין זה יהיה רק עם אנשים שאנחנו מכירים או שמישהו בקרבתנו מכיר. נוח לי ככה יותר עם הרעיון".

 


 

מה שואלים לפני שמחליפים דירה?

 

 • האם המשפחה השנייה כבר עשתה את זה בעבר? אם הם נכוו ממקרים לא נעימים, לא כדאי שיוציאו את זה עליכם.
 • האם יש להם תמונות של הדירה וסביבת הבית? כמו כן מומלץ גם לשלוח בחזרה תמונות של הבית שלכם, לתיאום ציפיות.
 • מה יש ומה אין בבית. במידה ואתם רוצים לבשל, אם יש שם את כל כלי הבישול והמצרכים, במידה ויש ילדים, אם יש צעצועים, במידה ואתם מביאים כלב, אם יש רהיטים שאסור לו לאכול.
 • מה הם מקומות הבילוי והטיול המומלצים באזור, הרי אתם לא מתכוונים לשבת בבית כל היום.
 • האם יש חיות בבית שצריך לטפל בהן? צמחים שצריך להשקות?
 • האם יש סיכוי שהם יבטלו ברגע האחרון? סיכונים כלשהם? שלא תתכננו את הכל ותקבלו ביטול ברגע האחרון.

 

חופשה מושלמת בעלות אפסית


מחליפי דירות יכולים להאריך ולתאר את הקסם שבשיטה, ואת שלל היתרונות. אבל כשיורדים לעומקו של עניין כולם מודים שבסופו של דבר, בבסיס הרעיון טמון העניין הכלכלי. "זאת חופשה מושלמת בעלות אפסית", אומרת גלית כהן, נשואה ואם לשתיים, שמחליפה בתים כבר שלוש שנים עם שתי משפחות קבועות. האחת בעין הוד, והשנייה מקיבוץ בגליל העליון. "בבתים יש מטבח מצויד לחלוטין ואנחנו חוסכים הרבה כסף על אוכל כי מבשלים לבד ואוכלים בבית. במשפחה של ארבעה זה חיסכון גדול והילדים כל כך מתלהבים ממשחקים של ילדים אחרים שהם מעסיקים את עצמם רוב הזמן". במילים אחרות - לא משלמים על מלון, לא משלמים על מסעדות, כמעט לא משלמים על אטרקציות והנה נחתכו רוב סעיפי ההוצאה בחופשה. במקרה כזה גם הבלת"מים (בלתי מתוכננים) נספגים: "קרה מקרה", מספרת גלית, "שהחלפנו דירה, והילדה שלהם חלתה. הם התקשרו וביקשו לחזור. שברנו את החופשה באמצע. במלון היו מחייבים אותנו לשלם על מלוא הימים שהזמנו. בהחלפת דירות הכל הרבה יותר גמיש".
מעבר למצב הכלכלי, משהו נוסף ברוח הציבורית המשתנה של השנה האחרונה הרחיב את רעיון החלפת הבתים גם במעמד הביניים. איזו תחושה של ביחד, של הדדיות. כשאני שואלת את גלית אם היא לא חוששת לבית שלה, היא אומרת: "אני אוהבת את הבית שלי, אבל אין בו שום דבר מיוחד או נדיר שאני צריכה להיות חרדה לו. בסופו של דבר לרוב האנשים יש אותם דברים בבית. מה יקרה, הם ישרטו לי רהיט מאיקאה? יש בהחלפת בתים איזו תובנה של איפה אנחנו ייחודיים ואיפה לא. הבית שלי נמצא במיקום טוב באילת והוא מואר ויפה. זה ייחודי ושווה הרבה. ובמקביל, וילה עם נוף בהרי ירושלים או על מצוק מעל הכנרת זה משהו ייחודי מבחינתי, ששווה לי הרבה, והנה אני יכולה לקבל אותו בלי כסף, רק תמורת אמון ופתיחות. זה המטבע בכל הסיפור הזה, אמון וסולידריות. הידיעה שמשפחה ממקום רחוק מסדרת לי את חופשת הקיץ, ואני מסדרת להם את החופשה, זה העניין. זה באמת משמח".
במטבע של אמון וסולידריות אפשר מתברר, לקנות עוד כמה דברים. "אנחנו לא אוהבים מלונות", אומרת גלית, "גם בחו"ל אנחנו משתדלים לא להיות בהם. אנחנו מרגישים חנוקים בחדרים קטנים. יש משהו מאוד נחמד בבית. אתה לא צריך להביא צעצועים, ספרים, לא היינו צריכים לדאוג לבעלי החיים שלנו, שמרו לנו עליהם ואנחנו שמרנו על החיות של המשפחה המארחת. זה היה הניסיון הראשון שלנו בהחלפת דירות, ואנחנו מקווים שיהיו עוד".


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש