פרסומת
דלג

על סמך מה אושרה הקמת בריכות שחייה במלון שיוקם בחוות היען?

מאת: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● צילום: אילוסטרציה ● 23/4/2019 15:38 ● ערב ערב 2912
התכנית להקמת מתחם תיירות על חורבות חוות היען קיבלה היתר מוועדת הרישוי ● במקום צפוי לקום מתחם תיירות ובו 62 יחידות אירוח בצורת אוהלים משפחתיים אקסקלוסיביים ● ואולם אף שהוועדה קבעה כי התכנית עומדת בשטחי הבנייה המותרים, לא מופיעה בטבלה המפרטת אותם שטח בריכות השחייה שאושרו במקום
על סמך מה אושרה הקמת בריכות שחייה במלון שיוקם בחוות היען?
“אילת צריכה שיהיה בה גיוון מבחינת מקומות האכסון. לא רק בניינים רבי קומות. הדמיית הפרויקט המתוכנן בנחל שלמה”

וועדת הרישוי בעיריית אילת אישרה בישיבתה מחודש מרץ השנה בקשה להיתר במסלול רישוי, להקמתו של מרכז נופש ותיירות מדברית על חורבות חוות היען הנטושה בנחל שלמה. המלון יכלול 62 יחידות אירוח, מסעדה, בריכות שחיה, מרכז ספורט ופעילות מדברית, אזור לבעלי חיים, מתקן אירועים, שירותי תברואה, מלתחות ומצללות. שטח המיזם המבוקש 4,215 מ"ר שטח עיקרי ועוד 3,078 מ"ר שטחי שירות, סה"כ 7,293 מ"ר מתוך 9,400 מ"ר המותרים. אלא שהבקשה כוללת גם 1191 מ"ר המבוקשים בעבור בניית בריכות שחייה, בעוד שטבלת השימושים המותרים כוללת רק את השטחים העיקריים (שטחי לינה, מזנונים, חדרי אוכל, מסעדות, חנות, משרדים, אזור קבלה, מרכז פעילות מדברית ושירותי תברואה) וכן מפרטת את שטחי השירות המבוקשים והיא אינה כוללת כל התייחסות לשטחי בריכות השחייה המבוקשות במסגרת הבקשה. למרות חוסר התאימות לכאורה בין הטבלה לבקשה, מצאה לנכון הוועדה לאשר את הבקשה בכפוף להערות מנהל ההנדסה, תוך שהיא קובעת כי: "התכנית עומדת בשטחי הבנייה המותרים על פי התב"ע". 
’ערב ערב' פנה לעיריית אילת וביקש את התייחסותה לחוסר התאימות לכאורה, העולה מהבקשה אך עיריית אילת אינה מגיבה ל'ערב ערב' כבר למעלה משנה. 

 


נושא נוסף המעלה סימן שאלה על הבקשה היא כלילתו של "אזור לבעלי חיים", בעוד שמהות הבקשה כוללת התייחסות לנושא (מבלי לפרט למה הכוונה), לא כוללת טבלת השטחים המבוקשים כל התייחסות לנושא ואף גורעת מטבלת השימושים המבוקשים הקמתן של סככות לשימוש כללי ובין היתר בעבור מזון לבעלי חיים, כך שלא ברור האם אמור המתחם התיירותי החדש לכלול מתחם בעלי חיים ואם כן, האם נתנה הוועדה את דעתה על ההשלכות שיש לדבר מבחינה סביבתית כמו גם מבחינת רווחת בעלי החיים המתוכננים לשהות במקום אם בכלל. 
בחודש מאי 2013 פרסם 'ערב ערב' ראיון עם עו"ד משה אביטן מיזמי הפרויקט, שהסביר אז על כוונתו להקים במקום מתחם אירוח לאוהלים משפחתיים אקסקלוסיביים: "זה יהיה כפר נופש שבנוי מאוהלים", סיפר אז, "הרעיון הוא להתחבר לסביבה, להיטמע בקניון המדברי. אילת צריכה לחזק את הקטע הזה. שיהיה בה גיוון מבחינת מקומות האכסון. לא רק בניינים רבי קומות עם מעליות. היום, הכיוון העולמי הולך לבתי מלון נושאיים שמתחברים למקום. עד היום אילת מכרה נופש 'בטן גב' והיא זקוקה לאתרים שיעסקו גם במדבר. חלק מהעניין בעיר הם ההרים מסביב. לא הכל זה ים. גם ההרים יפים. תיירים יבואו למלון הזה כאטרקציה, כמו 'ריף הדולפינים' או המצפה התת ימי. הרעיון הוא להעניק שירותים שמלון צריך לתת. אנחנו לא רוצים להשקיע בשטחים משותפים, אלא לתת לכל אחד את השקט והחצר שלו. כמו שקורה למשל בחאן שחרות".


יהיו שם מסיבות כמו בגלגול הקודם של החווה?
"לא. בדיוק להיפך".


בחוות הגמלים מתקיימות הופעות גדולות. זה לא יפריע לשקט?
"לא בטוח שזה יפריע. יש הרים שמשמשים כמחסום. אני מקווה שלא תהיה בעיה".


הכביש בנחל שלמה לא יהיה מטרד?.
“זאת יכולה להיות בעיה. אני מאוד מקווה שיימצא פיתרון למשאיות ושלא תמומש תוכנית להפיכת הכביש לציר לנמל".


האוהלים יהיו מבודדים מספיק? עמידים מפני החום והקור?
"יש בכל העולם כפרי נופש כאלה הבנויים מאוהלים. הם עשויים מבד מיוחד ויש בהם מזגנים. הם מיועדים למשפחות ויכילו את כל השירותים”.


תבקשו בעתיד אישור למבני קבע?
"לא חושב. האוהלים האלה עמידים כמו מבנה קבע. אין לנו סיבה לבקש משהו אחר".


והמחירים?
"אני עדיין לא יכול להגיד. אני לא יודע אם הייחודיות תהיה במחיר, אלא בזה שהתיירים לא יגיעו לבית מלון עם מעליות ושטחים ציבוריים גדולים, אלא לריזורט".
"אנחנו משפחה אילתית שעושה עסקים בכל העולם", מספר אביטן, "בשנים האחרונות, חזרנו להשקיע באילת, וזה הפרויקט השני שלנו בעיר לאחר חוף ה'ניין ביץ''. הוכחנו שאנחנו יודעים לעשות דברים ברמה גבוהה, כך יהיה גם בנחל שלמה".


'ערב ערב' פנה לחברה להגנת הטבע וביקש את עמדתה לגבי הפרויקט התיירותי שאמור לקום בלבו של ואדי נחל שלמה, אך בשל החג לא ניתן היה לקבל את תגובתם, לכשתגיע היא תפורסם.


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש