פרסומת
דלג

תיחשף רשימת בעלי הקרקעות בשדה דב

מאת: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● צילום: מערכת ערב ערב ● 6/5/2019 17:25 ● ערב ערב 2914
בית המשפט המליץ למנהלי "הגוש הגדול" לחשוף את רשימת 2,000 בעלי הקרקעות בשטח עליו בנוי שדה דב ● המשמעות: פתיחת "תיבת פנדורה" שתסביר מדוע התגייסו כל חברי הכנסת לתמיכה במניעת סגירתו של השדה ומנגד את הלחצים שהופעלו על ראש הממשלה לסוגרו
תיחשף רשימת בעלי הקרקעות בשדה דב
הדמיית השכונה המתוכננת לקום על שטח שדה דב - “הגוש הגדול”הדמיית השכונה המתוכננת לקום על שטח שדה דב - “הגוש הגדול”

לאחר 40 שנה בהן היתה רשימת בעלי הקרקעות - במה שמכונה "הגוש הגדול" בתל אביב, עליו יושבים שדה דב האזרחי והשדה הצבאי הסמוך לו – חסויה מעין כל, קבע בית המשפט המחוזי בתל אביב השבוע בערעור שהגישו מנהלי הגוש הגדול, כי הרשימה תחשף לעין כל, שכן לגישת בית המשפט, משמשים מנהלי הגוש כחליפי הרישום בטאבו ולפיכך מן הראוי שמידע המצוי בידיהם יהיה חשוף כפי שכל המידע המופיע בטאבו פתוח לציבור.


אחד הנעלמים הגדולים המרחפים מעל סוגיית סגירתו הקרבה של שדה דב, היא שאלת זהותם של 2,000 בעלי קרקעות, המוכרות בשם "הגוש הגדול". ראשיתו של הסיפור דווקא בסכסוך שהתגלע בין המנהלים לבין עצמם. בסך הכל ישנם חמישה כאלו, כאשר לפחות אחד מהם, עו"ד משה ליפקא, ביקש לקבל לידיו את רשימת בעלי הנכסים מחבריו ואולם נתקל בסירוב שבמהותו דיבר על פגיעה בפרטיות וכן על פן המיסויי של העניין כמו גם הזכות העומדת לכל אדם להסתיר מידע. עו"ד אליהו מינקוביץ', טען בדיון שנערך, כי ייתכן וחלק מבעלי הזכויות בגוש הגדול אינם מעוניינים שמידע אודות בעלותם בקרקע יהיה חשוף לציבור, ואילו הדבר יתגלה, הם יעדיפו למכור את הקרקע.


אל העתירה לחשיפת שמות בעלי הנכסים הצטרפה גם עיריית אילת. יש הטוענים כי חשיפתה של רשימה זו תפתח "תיבת פנדורה", או לכל הפחות תמוסס את המסתורין מעל הסוד השמור זה ארבעה עשורים ותספק הסבר אפשרי להתגייסות חסרת התקדים של רוב חברי הכנסת ה-20 לטובת מניעת סגירתו של השדה. חשיפת הרשימה אף תחשוף את מספרם המדויק של בעלי הנכסים שכעת עומד על אומדן בלבד. כאמור המליץ בית המשפט למנהלי הגוש לחזור בהם מהערעור שהגישו ולחשוף את זהות בעלי הקרקעות. המנהלים ביקשו לשם כך תקופת היערכות של 3-6 חודשים ואולם דרישה זו מוזרה בהתחשב בכך שהרשימה בוודאי מוכנה וקיימת ולא נדרש לגבשה, מה גם שבחלוף מועד זה ייסגר זה מכבר השדה שאמור להסגר ב-1.7.19. כאמור דחה ביהמ"ש המחוזי את טענות המנהלים וקבע כי מנהלי הגוש הגדול למעשה מנהלים את פנקס הזכויות בגוש כתחליף לטאבו, ומכאן שהוא צריך להיות פתוח לציבור ולכלול גם את שמות בעלי הזכויות, כפי שהדבר מתקיים בטאבו. השופט שנלר שב ושאל ממה מפחדים נאמני אנשי הגוש בהסתרת מידע. כן נידונה בקשה נוספת לקבל את פירוט העסקאות ההיסטוריות בשטח, כשנושא זה עדיין לא ברור, שכן מנהלי הגוש הגדול מתנגדים גם לעניין זה. הדבר דומה לקנייה של טאבה היסטורית של נכס, שחושפת למעשה את גלגוליו של כל נכס מהעבר ועד היום. בשלב הבא של הדיון תתקבל החלטה על מועד פרסום הרשימה. בהודעה שפרסמה דוברת עיריית אילת נמסר: "...בעניינו של שדה התעופה דב הוז היושב על קרקעות הגוש הגדול, התקבלו בשנים האחרונות החלטות רבות מבלי שזהות בעלי הקרקעות ידועה, ומבלי שנבדקו ניגודי עניינים פוטנציאליים בין מקבלי ההחלטות לאלפי בעלי הזכויות. פסק הדין שיינתן בהקדם, יסתום את הגולל על עשרות שנים בהן הוסתרה זהות בעלי הקרקעות מהציבור כאחד הסודות השמורים במדינה. אין לשלול את האפשרות שבקשת מנהלי הגוש הגדול לקבל תקופת היערכות לפני חשיפת השמות, קשורה ללוחות הזמנים הקיימים בעניינו של שדה דב ובפרט לכך שהמועד שנקבע לעת עתה להפסקת הפעילות של שדה דב הוא 1 ביולי 2019".


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש