פרסומת
דלג

תותי נופי: ''אם לא נצליח ליישם את התוכניות שלנו בעתיד יכול להיות שנחליט לקום וללכת''

מאת: פיני גניסלב ● צילום: מערכת ערב ערב ● 6/5/2019 18:14 ● ערב ערב 2914
עשר שנים שתותי נופי תורם מזמנו ללא שכר לקבוצות הכדורגל בעיר ולמעשה משמש כאיש החזק במערכת, על פיו יישק דבר ● אלא שבעשור הזה מדשדשות מחלקות הכדורגל של אילת כשקבוצת הבוגרים נאבקת כבר שנים שלא להתדרדר לליגה ג' ● בראיון סיכום עשור, ישבנו עם נופי על מנת להבין איפה נכשל, האם עליו להסיק מסקנות אישיות ושמענו על תכניות העבודה העתידיות של הכדורגל באילת ● לדברי נופי עדיין לא ברור האם יניב כהן ימשיך לאמן בשנה הבאה על אף התוצאות הטובות אליהן הגיע מאז כניסתו לתפקיד ● שמענו על השנה הקשה בנוער ובנערים, על האוהדים שמצביעים ברגליים ולא מגיעים ואף הופתענו לשמוע על האינטריגות והתככים בכדורגל נשים ● נופי: "הכי קל זה לקום וללכת”
תותי נופי: ''אם לא נצליח ליישם את התוכניות שלנו בעתיד יכול להיות שנחליט לקום וללכת''
"זה שאנחנו כבר מספר שנים בתחתית זה כישלון שלנו". נופי

במהלך השנים האחרונות יצאו , פעם אחר פעם קברניטי "בני אילת" בהצהרות על כך שמטרת הקבוצה היא לסיים את העונה בפלייאוף העליון. אלא שבמבחן התוצאה קרה בדיוק ההיפך. בשלוש השנים האחרונות סיימה הקבוצה האילתית עמוק בתחתית הטבלה, ואילולא הבאת שחקני חיזוק בהמוניהם, היתה "בני אילת" כבר מזמן מככבת בליגה ג'. אם לא די בכך, קבוצת הנוער ירדה לליגה המחוזית לאחר שסיימה במקום האחרון בטבלה. קבוצת הנשים של המועדון מתייצבת למשחקיה בחודשים האחרונים עם 11 שחקניות בלבד וללא שחקניות מחליפות. עיקר הדברים אמורים על משחקי הבית. בפועל יוצא שבזכות שחקניות החיזוק, המגיעות מחוץ לעיר, יש ל"בנות אילת" 11 שחקניות לפתוח במשחקים. שאפו גדול מגיע ללא ספק לקבוצות נערים ג' וכן לקבוצות הילדים ב"בני אילת" שעשו עונה מצוינת בליגות השונות. העבודה המשובחת של הצוות המקצועי ושל הנהלת הקבוצה אצל ילדי אילת מורגשת היטב והתוצאות בהתאם. לקראת סיום העונה ישבנו עם תמאר (תותי) נופי, המנהל המקצועי של כל קבוצות הכדורגל בעיר לראיון מקיף. תותי שתרם מזמנו ללא שכר עשר שנים, מילא שורת תפקידים בתחום הכדורגל בעיר, בין היתר שימש כאחראי מחלקת נוער, איש קשר מול התאחדות לכדורגל, מזכיר האגודה, בעל זכות חתימה, חבר עמותה, הנהלה וועד מנהל, ואף ניהל את קבוצות הבוגרים, הנוער ונערים ואפילו שימש בעברו כמחסנאי ומטפל בציוד, מזון ותשלומים, בקיצור, תותי נופי הוא הכדורגל באילת, ולכן לא יהיה מוגזם לומר שפני הכדורגל באילת הם כפני האיש שעומד מאחורי ניהולו בעשור האחרון.

 

על רונן שחרור המאמן הקודם: "אין זה סוד שלא הסתדרנו"

 

מה מניע אישיות כמוך, עם 2 תארים במנהל עסקים ומשפטים, לתת מעצמך ל"בני אילת" מדי יום, במשך כעשר שנים ללא שכר?
אהבת המשחק, אהבת ענף הכדורגל, אהבת העיר ואהבת ילדי העיר.

יוצא מכך שבמשך השנים חסכת לבני אילת שכר במאות אלפי שקלים על מגוון התפקידים שביצעת בהתנדבות לאורך שנים.
זה נכון. בתחילת דרכי כמאמן במועדון פנה אלי היו"ר דאז, שמעון אבו, וביקש ממני כי בשל המצב הכספי הקשה, אני אדחה את קבלת השכר למספר חודשים, ואז גם מסתבר שהמצב הכספי כלל לא השתפר. כעבור תקופה קצרה הצטרפתי להנהלת הקבוצה, ובשל כך הנושא הכספי ירד מהפרק, שכן לחבר וועד בעמותה אסור לקבל שכר. נותרו בפני שתי אפשרויות, ובחרתי מרצוני להיות חבר וועד בעמותה בהתנדבות במקום לקבל שכר כמאמן. לא רק שלא קיבלתי שכר לאורך השנים אלה, גם גייסתי במהלך השנים האחרונות ספונסרים שתרמו רבות לבני אילת.

קראתי כתבה בשבוע שעבר שבה אתה מעביר ביקורת ונותן ציונים לביבי נתניהו ,לרמטכ"ל בעבר בני גנץ ולעוד כמה מכובדים. צריך להסיק מזה שהפכת לפרשן פוליטי?
אני מאוד אוהב פוליטיקה. בילדותי חלמתי להיות משהו בתחום הפוליטי. לפני כעשר שנים רצתי עם אורי שיש ברשימה עצמאית בבחירות המקומיות באילת. כן, יש לי דעות פוליטיות, כך למשל אני חושב שביבי נתניהו מיצה את עצמו כראש הממשלה. מה שהוא עושה היום זה לכאורה לדאוג לעצמו ולמקורביו. אני לא מסתיר את זה. אני יודע שחצי מדינה אוהבת אותו ומעריצה אותו אבל אני חושב שהגיע הזמן להחליף אותו. 

בתום משחקי הליגה יצאתם בהצהרות שהמטרה שלכם הושגה, ויוצא מכך שהעונה הסתיימה בהצלחה. התייחסותך.
אני לא חושב כך. אני עצמי לא יצאתי בהצהרות, והמטרה בתחילת הסיבוב השני של המשחקים הייתה להישאר בליגה, בעוד שהמטרה בתחילת העונה הייתה להשתלב במשחקי הפלייאוף העליון ונכשלנו בכך. אני חושב שעצם זה שאנחנו כבר מספר שנים בתחתית זה גם כישלון שלנו. בימים אלו אנחנו עושים תכנית עבודה יחד עם מנכ"ל מחלקת הנוער במכבי פתח תקווה מליגת העל - אופיר לוזון, ואין לי ספק שהעתיד שלנו יהיה הרבה יותר ורוד בהמשך.

 

"ישנם חילוקי דעות בהנהלה לגבי מי יאמן בשנה הקרובה". על המאמן יניב כהן

 

מהתשובות שלך, מה אמור להבין מאמן הקבוצה ,יניב כהן לגבי העונה הבאה?
יניב כהן לא פתח את העונה כמאמן ראשי וגם לא היה לו כל חלק בבניית הקבוצה. הוא קיבל את שרביט האימון בחודש נובמבר, אחרי שהמאמן הקודם, מוטי גז, התפטר. יניב עשה לדעתי עבודה מצוינת, ובלי כל קשר עדיין לא החלטנו לגבי מי יהיה המאמן בעונה הקרובה. 

זה אומר שיש בכוונתכם לנהל משא ומתן גם עם מאמנים אחרים?
כן. יכול להיות. עוד לא החלטנו מי יאמן את הקבוצה בשנה הקרובה. יש חילוקי דעות בקרב חברי ההנהלה בנושא הזה.

יש האומרים שבינך לבין מאמן העבר, רונן שחרור, שהעלה לפני מספר שנים את בני אילת לליגה א', עבר חתול שחור, וכל עוד אתה בקבוצה הוא לא יחזור לאמן בבני אילת.
פיני אתה חריף...אני לא פוסל אף אחד. אין זה סוד שלא הסתדרנו בתקופתו, ואם מישהו פוסל אז בוודאי שזה לא אני. האמת שלא היה בינינו שיתוף פעולה מוצלח, ובנוסף היו לנו לא מעט חילוקי דעות מקצועיים. אני לא פוסל אף אחד, ולדעתי הוא מאמן ראוי ולגיטימי, כמו מאמנים אילתים אחרים. 

האם לא נראה לך מוגזם שיתוף של 42 שחקנים במהלך משחקי בני אילת העונה?
בהחלט כן. זו הייתה תוצאה בעיקר בשל מכת פציעות של הרבה שחקנים ושל התרשלות מספר שחקני רכש שהבאנו לאילת. חלקם גם לא הצליחו להתאקלם כאן מבחינה חברתית. ובשל כך חלקם גם נאלצו לעזוב את אילת במהלך העונה. 
מבחינה מקצועית, אכן מה שקרה לא היה בריא, והמטרה כעת היא לבנות לעונה הקרובה סגל שחקנים יציב, ולקוות שהשנה תהיה הרבה יותר טובה מהשנה שעברה.

מחלקת הנוער השנה לא הייתה במיטבה בלשון המעטה. קבוצת הנוער ירדה ליגה, קבוצת נערים א' כבר לא פעילה מזה כשנתיים, ועוד כמה תקלות קטנות בתוך המחלקה. 
מחלקת הנוער מתחלקת לשניים מבחינתי. מבחינה מקצועית קבוצת הנוער וקבוצת נערים ב' לא הביאו הצלחות, ויחד עם זאת המטרה שלנו היא להכשיר ולעלות שחקני נוער לקבוצת הבוגרים, וכך אכן עשינו השנה. העלינו לפחות שישה שחקנים מקבוצת הנוער למשחקים של הקבוצה הבוגרת, ובניהם: עדי אלטשולר, עמית כהן, יובל בנון, מוראל בן חיון, תומר אתל ובר רפאל. יש לציין שקבוצת הילדים גדלה מאוד, דבר שאילץ אותנו בשמחה רבה לפתוח שתי קבוצות באותם גילאים. אני חושב שאנחנו עושים עבודה מאוד טובה, ואת הפירות לכך אין לי ספק שנראה כבר בשנים הקרובות. נכון שלנוער וגם לנערים לא הייתה שנה טובה, אבל אני חוזר ומדגיש שהמטרה שלנו היא להכשיר את השחקנים למצוינות, וכן מעבר לקבוצה הבוגרת.

קבוצת נערים א' כבר לא קיימת מזה שנתיים, והשאלה המתבקשת היא מאיפה יהיו לכם שחקנים להרכיב את קבוצת הנוער לשנה הקרובה?
אתה צודק במה שאתה אומר, לכן יש בכוונתנו לעשות בקיץ הקרוב גיוס מאסיבי של שחקנים בגילאי 16-17 בעיקר מבתי הספר בעיר. זאת בכדי להתגבר על הבעיה שנוצרה, ובכך להציב קבוצת נוער ראויה למשחקי הליגה שיחלו בעוד מספר חודשים. כמו כן, בעונה הקרובה יש בכוונתנו להקים מחדש את קבוצת נערים א'.

מסתבר שבמהלך השנים האחרונות ביצעת כ-15 תפקידים שונים במחלקות שונות באגודה. השאלה, מאיפה נשאר לך זמן פנוי לכל המטלות שיש לך, לאחר סיום יום העבודה כמנהל כוח אדם בחברה של אביך, סמי נופי?
זה בוודאי לא 15. זה אולי 4 או 5 תפקידים שאני רשום בהתאחדות לכדורגל. 
פשוט ישנם תפקידים שהם כפל בהגדרות, כמו למשל איש קשר שהוא בעצם גם לנערים גם לנוער וגם לבוגרים. זה נכון, יש לי הרבה תפקידים בקבוצה, וזה בהחלט קשור לרה-ארגון  שאנחנו מבצעים במהלך השבועות הקרובים לקראת העונה שתיפתח בקרוב.

מדוע אתה לא מחלק יותר סמכויות לחברי ההנהלה האחרים ולוקח כמעט הכל על עצמך?
המטרה שלנו היא לחלק תפקידים ככל האפשר, ויחד עם זאת ההחלטות החשובות נקבעות על ידי חברי הוועד המנהל של בני אילת, שכמובן מורכב כולו מחברי ההנהלה הפועלים בהתנדבות במהלך כל השנה.

לדעת רבים, למרות שאתה לא היו"ר בבני אילת, אתה האיש החזק בקבוצה ומעביר לכאורה כל החלטה שאתה רוצה. 
אני לא חושב שזה נכון.

אתן לך דוגמה – אתה מנהל משא ומתן לבד עם שחקנים, קובע את השכר שלהם, וגם את כל התנאים מסביב.
אני חלק מחברי ההנהלה, והיא זו שמנהלת את המשא ומתן עם השחקנים. לגבי ההגדרה של "האיש הכי חזק", אני לא חושב שזה נכון. בכל מה שקשור לתחום המקצועי אכן אני זה שקובע, ועל כן אני גם מקבל גיבוי מלא מחברי הוועד המנהל של הקבוצה.
זה נכון שאני מוביל את רוב הדברים, אבל אני חייב לציין שהיו הרבה מקרים בהם חברי הנהלה אחרים הובילו החלטות שהתקבלו בניגוד לדעתי. ולכן אני חושב שההגדרה "האיש הכי חזק"  אינה נכונה.

סיכום פעילות בארבע השנים האחרונות מצביע על ירידה מליגה א' לליגה ב' ובשלוש השנים האחרונות סיימתם עמוק בתחתית הטבלה, תוך כדי שאתם נאבקים לא לרדת לליגה ג'. האם לדעתך לא הגיע הזמן לחדש ולהחליף תפקידי מפתח בקבוצה ובכלל...המילים לקיחת אחריות מוכרת לכם ?
אני חושב שהכי קל זה לקום וללכת. אנחנו בחודשים האחרונים עושים הרבה שינויים והרבה תכניות שיביאו לדעתי לשיפורים רבים בכל התחומים, בהם גם שיתוף פעולה מלא עם הצוות המקצועי של מכבי פתח תקווה, אימונים, מפגשים ועוד. במידה ולא נצליח ליישם את התוכניות שלנו בעתיד יכול להיות שנחליט לקום וללכת. יש לציין שאני בתפקיד של מנהל מקצועי רק בשנתיים האחרות, ומי שהיה קודם לכן הוא רונן שחרור. 

מה הסיבה שקבוצת הבנות של בני אילת מתייצבות למשחקים בחודשים האחרונים עם 11 שחקניות בלבד וללא שחקניות מחליפות כלל. עיקר הדברים אמורים  גם על משחקי הבית. 
זה נכון. סבלנו השנה במחלקת הנשים מסגל שחקניות קצר, בין 17 ל18 שחקניות. בסגל הזה היו למשל שתי שחקניות שעשו לכאורה מרד פנימי. דוגמה – אם אחת מהן לא הייתה פותחת בהרכב אז גם החברה שלה הייתה מודיעה לנו שגם היא לא משחקת. אצל קבוצת הנשים זה הרבה יותר מורכב ועם הרבה יותר רגישות מהמחלקות האחרות. היו לנו גם שתי  שחקניות שעזבו אחרי חודשיים. בנוסף שתי שחקניות נוספות שלנו מגיעות מאזור המרכז ומחיפה. כך שבפועל יצא שכמעט בכל משחק בין 3 ל-4 שחקניות לא יכלו להגיע למשחקים מסיבות שונות. 

אתה רוצה לומר לי שגם ב"בנות אילת" יש שחקניות חיזוק בשכר?
יש לנו בסגל של השחקניות (18) 5 שחקניות חיזוק שמקבלות שכר. כן, במחלקת הנשים מקבלות שכר. אי אפשר להחזיק קבוצת נשים מבלי לשלם שכר.

מדוע לדעתך צריך תקציב של 2 מיליון ₪ כדי להתמודד מדי שנה נגד הירידה לליגה ג'?
בתוך 2 המיליון שהזכרת יש מאות אלפי שקלים המיועדים לתשלומי חוב מהעבר, כך שזה לא בדיוק כפי שזה נשמע. בנוסף, 900 אלף מתוכם מיועדים למחלקת הנוער, וסכום נכבד נוסף מיועד לקבוצת הנשים של המועדון. דבר שיש להזכיר היא התופעה שבמהלך השנים האחרונות תמיד קיבלנו מהעירייה פחות כספים ממה שהובטח לנו על ידם קודם לכן.

אוהדי הכדורגל באילת כמעט ולא מגיעים למשחקים של קבוצת הבוגרים "בני אילת". במקרה הטוב הממוצע הוא בין 50-60 אוהדים למשחק. מה צריך לעשות כדי לגרום לאוהדים לחזור ולהגיע למשחקים בהמונים כפי שהיה בעבר?
אין לי ספק שברגע שיהיו הצלחות ותוצאות טובות אנחנו נראה את אותם אוהדים חוזרים למגרשים בהמוניהם. זה הוכח גם לפני כ-6 שנים כשעלינו לליגה א'. אז הצלחנו למלא את הטריבונות כמעט בכל משחק. מנהל יחסי הציבור שלנו שהוא גם דובר הקבוצה, אלון יהב, יחד עם יו"ר ארגון האוהדים, ליעד יהודה, עושים בימים הללו כמיטב יכולתם בכדי להחזיר את האוהדים למגרשים ואני בטוח שנצליח בכך.


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש