פרסומת
דלג

קייטנות או לא להיות?

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● צילום: מערכת ערב ערב ● 15/5/2019 09:15 ● מה נשמע 600
הספירה לאחור לקראת החופש הגדול מתחילה ויחד איתה גם התהיות לאיזו קייטנה לרשום את הילדים ● ספורט יבשתי או ספורט ימי? ● אמנות? מחשבים? תיאטרון? ● כגודל ההיצע כך גודל הבלבול ● עשינו לכם סדר בבלאגן
קייטנות או לא להיות?

בעוד חודש וחצי יוצאים הילדים לחופש הגדול. שמחה גדולה לילדים, כאב ראש להורים שצריכים להמשיך בשגרת היום יום והעבודה כאילו כלום בזמן שהילדים חוגגים. מה שבטוח שאם הילדים עדיין צעירים, לא נשארים לבדם בבית ובעיקר מטפסים על הקירות, הדבר הטוב ביותר עבורם הוא מסגרת שתשמור אותם איך שהוא מאופסים. אלא שאם חשבתם שלשלוח את הילד לקייטנה זה עניין של מה בכך, הרי שתופתעו לגלות כי המבחר העצום של הקייטנות שמוצע כיום רק מסבך לכם את העניינים. תוסיפו לזה את העובדה שבחודש אוגוסט כמעט ולא תמצאו קייטנות (מה ההורים אמורים לעשות?) ועדייין לא דיברנו על המחירים בשמיים, מה שאומר שכבר מהיום כדאי לכם להיערך ואוטוטו גם להירשם כדי שחלילה לא תתעוררו מאוחר מדי ותגלו שכל העמדות תפוסות. אז איך בוחרים קייטנה? על מה שמים דגש?. מדריך להורה המבולבל.

 

תחום עניין


הדבר החשוב ביותר כשבחורים קייטנה הוא להתאים את תחום העניין לילד. אין מישהו כמותכם שיודע מה ילדכם אוהב, לאיזה תחום הוא נמשך ומה יעשה לו הכי טוב גם בימי החופש. הרי לא תשלחו ילד שאוהב ספורט ועוד ספורט לחוג תיאטרון כי אז נכון לכם כישלון ועוגמת נפש לילד שלא ירצה ללכת לקייטנה כבר ביום השני שלה. בהחלט מומלץ להתייעץ עם הילד מראש, להעלות בפניו את רשימת האפשרויות המתאימה גם לכיס שלכם ולאפשר לו לבחור את התחום שהוא רוצה.
דעו- כדי שקייטנה תוגדר כקייטנת נושא, על הנושא המרכזי שלה להופיע לפחות ב- 50 אחוז מהתכנים שהיא מציעה.

 

 

משך הזמן


אם אתם יודעים שאתם תקועים בעבודה כל יום בין השעות 8:00-16:00 ואלי אפילו יותר, ואין מי שיכול לעזור לכם עם הילדים קודם, ברור שעליכם למצוא את הקייטנה שתענה על דרישות הזמן שלכם. הרי לא סביר שהקייטנה של הילד תסתיים בשעה 13:00 ולכם לא יהיה פיתרון עבורם עד לשעה בה אתם מסיימים את יום העבודה. קודם לכן בררו עם סבתא וסבא אולי להם יש פיתרון ויכולת לעזור. אם לא, הנה לכם עוד אמצעי סינון לקייטנות המוצעות. אגב, כדאי לכם לבדוק אפשרות של העברת הילד מהקייטנה לצהרון לשלוש או ארבע השעות הנותרות. שוב, זה בתנאי שיש מי שיסיע את הילדים ממקום למקום. אל תשכחו שבדרך כזו העלות תהייה גבוהה יותר מאשר מציאת קייטנה שתתחיל בשעה 8:00 ותסתיים בשעה 16:00 או 17:00.

 

מיקום


מיקום הקייטנה הורים יקרים לא פחות חשוב. אל תשכחו שמדובר בימי הקיץ הלוהטים, בעיקר באילת, ולכן חשוב שהקייטנה תציע לפחות לשעות החמות של הצהריים מקום מכורה וממוזג עבור הילדים. חשוב שתכירו את המקום בו מתרכזת הפעילות ותוודאו כי הוא תקין, תיקני ואין בו בעיות חריגות. חשוב לא פחות שיהיה לכם נוח להקפיץ את הילד לקייטנה בבוקר ומיקומה לא יסבך לכם את משך היום.

 

מחיר


עם כל הכבוד למה שהילד רוצה, אל תשכחו ששעות הבוקר הן רק תחילת היום ומן הסתם בחצי היום הנוסף עוד יהיו לכם הוצאות על הילד. לכן ובכל מקרה חשוב להגדיר מהו הסכום המקסימאלי שאתם מוכנים להשקיע על קייטנה, כמובן במסגרת המקובל. קחו בחשבון שבדרך כלל כשמדובר בקייטנה מתנ"סית העלות מסובסבדת ונמוכה יותר מאשר בקייטנה פרטית, אם כי לקייטנה פרטית יש את היתרונות שלה. בכל מקרה השוו, בדקו והחליטו מה משתלם ומה שווה לכם יותר. 

 

חברים


יש חשיבות משמעותית לעובדה שהילד שלכם יילך לקייטנה אליה נרשמו גם חבריו, כמובן כל עוד היא בגדר השעות המתאימות לכם וכזו שעונה על התקציב ועל תחום העניין של ילדכם. לכן אל תהססו לבדוק מול אמהות החברים של ילדיכם לאן הן רושמות את הילדים שלהם. קחו בחשבון שאם תתארגנו מראש כמה אימהות יחד, אולי תצליחו גם להשיג הנחה נוספת ברישום קבוצת הילדים ולא ילד בודד אחד (בדרך כלל בקייטנות פרטיות). כשהחברים יפגשו יחד בקייטנה יהיה לילדים הרבה יותר נוח, זורם והם ירגישו כבר מהיום הראשון יותר ביטחון בפעילות החדשה.

 

ארוחות


בררו איזה ארוחות מקבלים הילדים בקייטנה והאם יש צורך להביא איתם אוכל נוסף. לא כל ילד מתחבר ללחמנייה ולשוקו המיתולוגיים. בדקו האם אתם יכולים לשלוח עם הילד אוכל אחר, כל עוד זה עומד בקנה אחד עם מה שמקובל בקייטנה. ברור שאם תשלחו עם הילד פיצה לארוחת בוקר, תגרמו לבעיות עם הילדים האחרים, אבל סנדוויץ עם ממרח שהילד שלכם אוהב, מן הסתם לא יתקל בסירוב.

 

 

לו"ז


טייטל מקצועי לקייטנה זה טוב ויפה, אבל רגע לפני שאתם מתלהבים ורצים לרשום את הילד, חשוב שתבקשו לראות את לו"ז הקייטנה. תופתעו אולי לגלות כי קייטנה שהוגדרה כמקצועית בתחום אחד, כוללת יותר מדי ימי בריכה, בהם הילדים נאלצים בעיקר להעסיק את עצמם והמדריכים נחים. עודף ימי בריכה זה לא משהו שהילדים הכי אוהבים בעיקר כשמציעים להם קייטנת כדורגל, כדורסל או טניס אבל בפועל הם מגלים שהם כל היום שוחים.

 

מדריכים וכוח אדם


חשוב מאוד לברר מבעוד מועד מי יהיו חברי הצוות שיובילו את הקייטנה. חשוב שיהיו 'אבא ואמא’ בוגרים ומוסמכים וחשוב שהקייטנה לא תהייה מבוססת כולה על בני נוער, אלא רק תהייה מתוגברת בהם. ככל שכוח האדם מקצועי יותר וכזה שעוסק בתחום ההוראה, אתם יכולים להיות רגועים יותר שילדכם נמצאים בידיים טובות, מכוונות ומקצועיות. לא בטוח אם כדאי לכם לקחת סיכון ולשלחו את הילד לקייטנה שכולה מבוססת על בני נוער בחופשה עם כל הכבוד להם ויש כבוד. כמובן שאם מדובר בקייטנה נושאית או מקצועית, מדריכי הקייטנה חייבים לבוא מהתחום המוגדר. כך למשל בקייטנת כדורסל היינו מצפים שהמדריכים כולם יהיו מתחום הכדורסל, בעלי ניסיון.

 

רישיון וביטוח


חשוב לבדוק מבעוד מועד האם יש לקייטנה את הביטוח הנחוץ והמתאים על פי חוק. על מפעיל הקייטנה לקבל את אישור משרד החינוך ואישור הרשות המקומית להפעיל קייטנה המוכרת בביטוח. בפעילות הכוללת פעילות מים או פעילות אתגרית שונה, פעילויות אלו חייבות להיות מצויינות בפוליסה המבטחת את ילדי הקייטנה. גם אם לעיתים נדמה לכם שלרדת לקטנות כאלו זה לא נעים וקצת טורדני, שיהיה לכם ברור שאלו נתונים חשובים מאוד שחשוב לברר. ושלא נדע אסונות.

 

ביטול רישום


בררו מראש מה קורה במידה ויש משבר ועם כל הרצון הטוב הילד שלכם מסיבה כזו או אחרת לא יגיע בסופו של דבר לקייטנה. על פי חוק, אם לא הגעתם לקייטנה חובת הבעלים להחזיר לכם את מרבית הכסף ובכל מקרה יש לו זכות שלא להחזיר סכום מסויים בטענה כי המקום שוריין לילדכם ולכן לא נרשם ילד אחר. בררו מה יהיה הסכום שתפסידו במקרה כזה ותעשו את החישוב שלכם אם כדאי או לא כדאי. בכל מקרה שלא תגידו שלא ידעתם.

 

ומה אם הילד לא רוצה ללכת?


כבר לפני החופש הגדול הבהירו לילדכם שקייטנה זה לא עניין של רוצה או לא רוצה אלא עניין שהוא בגדר חובה כי אמא ואבא בעבודה. חשוב שתקבעו להם את סדר היום של תקופת החופש הגדול מראש. אז נכון שהם חושבים שחופש זה חופש ולמה הם בעצם צריכים להתעורר גם בחופש מוקדם, תבהירו להם שחופש בו אבא ואמא עובדים הוא לא חופש עבור הילדים. חוץ מזה שיהיה להם הרבה יותר נעים, מהנה ולא משעמם בקייטנה עם החברים. את הכייף שהם מחכים לו בחופש אתם יכולים לעשות יחד בשעות שלאחר העבודה- ללכת יחד לשפת הים לבריכה או לקניון.
ואחרי שסיימתם לתכנן את החודש הראשון של החופש הגדול (קחו בחשבון שהקייטנות אורכו תבדרך כלל שלושה שבועות ולא חודש), היכונו לתכנון החודש השני. כאן הבעייה הרבה יותר גדולה, כי היצע הקייטנות קטן יותר, משך שעות הפעילות קצרים יותר והמחיר למרבה הפלא גבוה יותר. 
ואם בכל זאת נשאר לכם רווח בין קייטנה לקייטנה, זה בדיוק הזמן לקחת שבוע חופש ולהיות עם הילדים. 


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש