פרסומת
דלג

דוח הסנגוריה: תנאי הכליאה באילת מהווים פגיעה בכבוד האדם

מאת: אהובה מאמוס ● צילום: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● 15/5/2019 18:46 ● ערב ערב 2915
מדו''ח שפרסם משרד המשפטים, עולה כי תנאי הכליאה בבית המעצר באילת חורגים באופן ניכר מן הרף הנדרש ומהווים פגיעה חמורה בזכויות הכלואים ● שטח המחייה הממוצע לכלוא עומד בין 0.77 למטר אחד ● גם מתקני הכריעה (בול פגיעה) לעשיית צרכים מהווים פגיעה בזכויות הכלואים לכבוד ולתנאי מחייה בסיסיים ● ואף אין חצר טיולים והכלואים סגורים בתאים לאורך כל השהות שלהם בבית המעצר ● הפתרון לכל אלא טמון בבנייתו של בית המשטרה החדש בסמוך לבית העלמין, שמועד סיום העבודות בו אינו ידוע
דוח הסנגוריה: תנאי הכליאה באילת מהווים פגיעה בכבוד האדם
מתי תסתיים בנייתו של מתקן המשטרה החדש?

מדו"ח  שפרסם השבוע משרד המשפטים על תנאי המעצר והמאסר במתקן הכליאה באילת  לשנים 2018-2017 עולה תמונה עגומה: צפיפות קשה, ליקויים בתאי השירותים והמקלחות וקשיים במימוש הזכות להליכה באוויר הפתוח. משנת 1999 עורכת הסניגוריה הציבורית ביקורים רשמיים במתקני המעצר והמאסר השונים בישראל, ובכל שנה מפרסמת את הדוח שמוגש לנשיאת בית המשפט העליון, לשרת המשפטים, לשר לביטחון פנים, ליועץ המשפטי לממשלה, למ"מ נציב בתי הסוהר ולגורמים רלוונטיים נוספים. השנה מפרסמת הסנגוריה את הדוח ה-14 בנושא תנאי כליאה. מהדו"ח עולה כי על אף מאמצי שירות בתי הסוהר לשפר את תנאי הכליאה ולתקן את הליקויים שעלו בדו"חות קודמים בביקור במתקני המעצר באילת, טרם ניתן מענה הולם.
הדו"ח בדבר תנאי המעצר והמאסר במתקני הכליאה בישראל מהווה סיכום דו-שנתי של הליקויים המרכזיים שנמצאו בביקורים הרשמיים שערכו אנשי הסניגוריה הציבורית במהלך השנים 2018-2017 ב-29 מתקני כליאה המצויים באחריות שירות בתי הסוהר וב-13 מתקני מעצר המצויים בבתי המשפט. באילת ביצעה הסניגוריה הציבורית ביקור רשמי בבית מעצר המעצר באילת.

 

בעיית צפיפות בכל הארץ


הדוח עוסק בשאלות זכויות האסירים במתקני הכליאה והוא מחולק לנושאים מרכזיים, כשאחת הסוגיות הקשות היא סוגיית הצפיפות הקשה בבתי הסוהר ששבה ועולה בדוחות מדי שנה.  על פי נתוני שב"ס מן השנים האחרונות, שטח המחיה הממוצע לאסיר עומד על כ-3 מ"ר בלבד. ממוצע זה חורג באופן משמעותי מן הסטנדרט בתקנות בתי הסוהר לפיו שטח המחיה לכלוא לא יפחת מ-4.5 מ"ר. שטח המחיה המינימאלי לאסיר במתקני הכליאה בישראל רחוק אף מן הסטנדרט המקובל במדינות מערביות, שנע בין 6 ל-12 מ"ר, ובממוצע עומד על 8.8 מ"ר לאסיר. בעיית הצפיפות אינה מתמצה בשטח המחיה בלבד – היא באה לידי ביטוי גם במספר הכלואים השוהים בכל תא.
שאלת תחולתן של התקנות על כלל מתקני הכליאה בישראל ניצבה בליבת בג"ץ שטח המחיה. בעתירה שהגישו האגודה לזכויות האזרח בישראל והמרכז האקדמי למשפט ועסקים, נטען כי יש לפרש את התקנות באופן המחייב את הרשויות להקצות לכלואים את שטח המחיה המינימאלי הקבוע בהן. בפסק הדין מיום 13.6.2017 הכריע בג"ץ וקבע כי שטח המחיה המזערי לכל אסיר ועצור יועמד על 4 מ"ר ללא השירותים והמקלחת (או 4.5 מ"ר כולל שטח השירותים והמקלחת) תוך 18 חודשים מיום מתן פסק הדין, ושבתוך 9 חודשים יועמד על 3 מ"ר לפחות, ללא שטח השירותים והמקלחת.

 

באילת: פחות ממ"ר לעצור


מדוח הביקורת על בית המעצר אילת עולה כי:" בית המעצר באילת  מכיל שישה תאים אשר גודלם נע בין כ-3.5 מ"ר לכ-6 מ"ר, שנועדו לאכלס בין 4 ל-6 כלואים. משמעות הדבר, כי שטח המחיה הממוצע לכלוא עומד על פחות מ-1 מ"ר, ובתא הצפוף ביותר – 0.77 מ"ר לאדם. "התאים קטנים מאד ביחס למספר השוהים בהם, בעיה המתעצמת לאור העובדה כי המיטות יצוקות מבטון וחוסמות כמעט כל מרחב חופשי. תנאי המחיה בתאים אלה חורגים באופן ניכר מן הרף הנדרש על פי התקנות, ומהווים פגיעה חמורה בזכויות הכלואים, כעולה מפסיקת בית המשפט העליון", נכתב בדוח.  
כותבי הדוח מדגישים כי "סוגיית הצפיפות בבית המעצר באילת שבה ועולה בדוחות הביקורים הרשמיים מטעם הסניגוריה הציבורית. פעם אחר פעם נמסר למבקרים כי צפוי לקום בעיר בית מעצר חדש אשר יחליף את המתקן הקיים, אולם המועד להשלמת הבנייה הולך ונדחה. בביקור האחרון במתקן משנת 2018, נמסר כי בשל קיצוצים בתקציב משטרת ישראל לא ייבנה בית מעצר חדש במהלך שנת 2019. אשר על כן, עדכן מפקד המתקן לגבי היערכות לתכנית חלופית לטיפול בבעיית הצפיפות, שעניינה צמצום מקומות הכליאה ל-19 עצורים במקום 30 כיום. מהלך זה יצריך שיפוץ בתאים, הכולל שבירה של מיטות הבטון.  כן נמסר למבקרים כי בעקבות הדוח הקודם, הוחלט להפסיק להחזיק בתא מספר 6 (שגודלו 4.65 מ"ר) יותר משלושה כלואים במקביל". עם זאת ראוי לציין כי לאחרונה החלה בנייתו של בית המשטרה החדש, אף שתאריך סיום הבניה לא ידוע.

 

פגיעה בכבוד האדם 


בסעיף הנוגע לתנאי המקלחות והשירותים בתאי המעצר, נתגלו ליקויים המהווים פגיעה בכבוד האדם במסגרת זו נמצא, כי אין הפרדה מספקת בין תא השירותים והמקלחת לבין חלל המגורים כנדרש על-פי התקנות, באופן הפוגע קשות בפרטיותם של הכלואים. בבית מעצר אילת נמצא כי מותקנים שירותי "כריעה" (בול פגיעה) בכל תאי המתקן, המהווים פגיעה בזכויות הכלואים לכבוד ולתנאי מחייה בסיסיים. עוד נמצא כי השירותים והמקלחת מופרדים אמנם מתא המגורים בדלת או וילון, אולם אין כל הפרדה בין השירותים והמקלחת עצמם. 

 

אין באילת חצר טיולים


ב-13 מתקני כליאה בהם ביקרו אנשי הסניגוריה הציבורית, התעוררו בעיות שונות המקשות על מימוש הזכות להליכה באוויר הפתוח ולעתים אף מונעות לגמרי את מימושה. מהדוח עולה כי בבית מעצר אילת נמצא כי אין חצר טיולים במתקן, והכלואים המוחזקים במקום נשארים סגורים בתאם לאורך כל השהות שלהם בבית המעצר. בדוח מודגש כי: "מצב זה חזר ועלה לאורך כל הביקורים שנערכו על ידי הסניגוריה הציבורית לאורך השנים, אך טרם ניתן לכך מענה הולם". 


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש