פרסומת
דלג

במלאת חצי יובל יונצחו הרוגי אסון משאית התחמושת

מאת: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● צילום: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● 15/5/2019 18:54 ● ערב ערב 2915
במלאת חצי מאה לאסון משאית התחמושת בה נהרגו 19 חיילים וחמישה אזרחים עובדי צה''ל, תחנך אנדרטה לזכרם בכניסה לבסיס חיל הים באילת
במלאת חצי יובל יונצחו הרוגי אסון משאית התחמושת
לא הפסיקו לזכור גם אחרי 50 שנה. הסלע שבקרוב יהפוך לאנדרטה

בשנה הבאה צפויה חניכתה של אנדרטה נוספת בעיר אילת. הפעם המדובר באנדרטה לזכרם של 24 הרוגי אסון משאית התחמושת שארע בבסיס חיל הים באילת בינואר 1970, אז, במהלך פריקת נחתת בחוף הים באילת, בתום מבצע רודוס, התפוצצה משאית עמוסה בתחמושת, וכתוצאה מהפיצוץ נהרגו 19 חייל צה"ל וחמישה אזרחים עובדי צה"ל. בעוד שחייל צה"ל בארוע זכו להנצחה, נשכחו מלב חמשת האזרחים ואף משפחותיהם לא זכו לקבל את מלוא הפרטים על נסיבות מותם במשך שנים ארוכות.

האנדרטה תנציח את כל 24 הנספים באסון וזאת לקראת חצי יובל לקרות האירוע. על המשימה הופקדו יוצאי פלגת הנחיתה של חיל הים, שהחליטו להנציח את נספי האסון בסיועה של עיריית אילת. האנדרטה שתוצב תהיה בדמות סלע שיוצב ברחבה בפתח בסיס חיל הים באילת, עליו תוקם האנדרטה עצמה. שלט כבר הוצב במקום והאנדרטה צפויה להחנך בינואר 2020.

 

שלד המשאית שנותר לאחר הפיצוץ ● צילום: ויקיפדיה

 

"אין ספק שתושבי אילת יברכו על אתר מטופח ומכובד" מסרו יוצאי הפלגת בהודעתם. מעיריית אילת נמסר כי היא הקצתה שטח לטובת האנדרטה בכניסה הדרומית לבסיס חיל הים, ולבקשת יוצאי פלגת הנחיתה ומשפחות הנספים אף הובילה את האבן. כן נמסר מהעירייה כי לוח הזמנים תלוי בהמשך הפעולות שצריכים לבצע המנציחים.
במכתב שכתב למשפחות ההרוגים ולחבריהם אל״מ במיל' מייק אלדר - קצין לשעבר בחיל הים והיסטוריון שעוסק בהנצחת מורשת חיל הים ואחד מאלה שהובילו את המאבק להקמת האנדרטה – הוא עדכן אותם על ההתקדמות בהקמת האנדרטה: "לפני כמה ימים העבירה עיריית אילת, לרחבה שליד בסיס חיל הים, את הסלע שנועד לאנדרטה שתוקם לזכר הנספים באסון משאית התחמושת (24 ינואר 1970). היום הצבנו שם שלט המציין את האירוע העצוב ומכריז על ההקמה הצפויה. לפני כשעה, בזמן הצפירה, הדליק חברינו, סרן יוסי בדש, מפקד ביחידת הנחתות, נר זכרון, והניח זר על הסלע, בשם יוצאי יחידות הנחיתה, לזכר הנספים כולם. אני מודה מקרב לב ליוסי, שהקים את השלט, וכיבד את הנספים, לאדריכלים גבי מגן ויהודה פרחי, לעיריית אילת, ולכל חבריי שסייעו להגיע ליום זה, ויסייעו לסיים את ההפלגה הארוכה ולהגיע ליום המיוחל."


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש