פרסומת
דלג

כדי שלא תתמודדו לבד

מאת: אביבה דקל ● צילום: מערכת ערב ערב ● 29/5/2019 10:02 ● מה נשמע 602
במרץ השנה נפתח באילת סניף 'שלובות' על ידי שתי נשים מקסימות, מיה-תהילה יוגב וירדנה מסדו, שחלו בסרטן שד גרורתי וחוו את הטיפולים הקשים, והבינו מניסיונן האישי עד כמה חשוב שיהיה לחולה או למחלימה, בין הטיפולים, או אחרי הטיפולים, מקום בו תוכל להיפתח, לספר בגילוי לב מה עובר עליה, ולדבר עם נשים שעברו או עוברות אף הן את המחלה, אבל לא רק על המחלה ● 'שלובות' הוא מקום שגם צוחקים בו ונהנים, שומעים הרצאות ופוגשים אנשים מעניינים ואם מרגישים צורך מדברים גם על המחלה ● העיקר שלא מרגישים לבד
כדי שלא תתמודדו לבד
אתכן ובשבילכן. מיה (ימנית) וירדנה

צילומים מהאלבום הפרטי

את 'שלובות' - קבוצות תמיכה לנשים המתמודדות עם סרטן, הקימה ברחבי הארץ שרון איתן, מרצה, סופרת, שחקנית, מחזאית ובמאית. וזהו סיפורה: "לפני 5 שנים הקמתי את 'שלובות'. הכל התחיל כשגיליתי שיש לי סרטן והחלטתי להפסיק לעבוד לתקופת הטיפולים. הרופאה בישרה לי שיש לי שנה לחיות, ואני החלטתי בשנה הזו לשמוח, ליהנות, לחוות חוויות חדשות, לטייל ולהשאיר אחרי זיכרונות נעימים. חיפשתי בעיר מגורי רחובות קבוצת תמיכה שנותנת חוויה כזו של הנאה ולא רק תמיכה כדי  לדבר על הקושי - ולא מצאתי. היו קבוצות תמיכה, אבל כאלו שמדברות על הקושי וההתמודדות ופחות נותנות ביטוי לאיכות החיים ושמחת החיים". 
מתוך הצורך האישי שלה וההבנה שאין מענה לה ולנשים כמותה המתמודדות עם סרטן ומחפשות מרחב תומך ומכיל שיאפשר לצאת משגרת הטיפולים והבדיקות, הרופאים והניתוחים, הזמינה שרון חברות מתמודדות שפגשה בטיפולים, אליה הביתה וחברה הציעה להצטרף וללמד את החבורה סריגת תכשיטים. "כשהיא הלכה פירסמתי פוסט בפייסבוק עם תודה לחברתי תמר שלימדה אותנו, וקיבלתי מעל 80 תגובות. חלקן רצו להצטרף לחוג וחלקן היו מנשים שרצו להתנדב אצלנו, ללמד אותנו יוגה, צילום, תזונה בריאה ועוד".


כי אפשר גם אחרת


הקבוצה הראשונה נוצרה ברחובות, ועם הזמן, וזיהוי הצורך של נשים נוספות במקומות שונים בארץ בקבוצות שכאלו, נפתחו קבוצות 'שלובות' נוספות בניהולן של נשים נוספות. כל הנשים המנהלות את הסניפים מתמודדות עם סרטן או מטפלות במתמודדים ומתמודדות עם סרטן. כולן עושות את עבודתן בהתנדבות מלאה מתוך הזדהות עם החזון של 'שלובות' - לאפשר לנשים להגיע למפגשי פנאי והנאה ללא עלות, כדי לשפר את איכות החיים בתקופת ההתמודדות. כולן מלאות שמחת חיים ואופטימיות ומשרות אווירה כזו על הנשים המגיעות למפגשים. "כל שבוע או שבועיים מגיעים אלינו מנחים/ות בהתנדבות להעביר פעילות בתחומי שונים - תרבות, ספורט, אמנות, בישול, יצירה, תנועה ועוד", מסבירה שרון. 
כיום יש ל'שלובות' 13 סניפים - מאילת ועד קריית ים. סניף פתח תקווה הוא הסניף הראשון המשותף לגברים ונשים. 'שלובות' מלווה כ- 500 נשים מדי שבוע במפגשים ואחת לתקופה יש טיול או מסיבה או אירוע לנשות כל הסניפים בארץ.

 

אתן לא לבד. פעילות שלובות

 

כששלובות הגיעה לאילת


לפני כשנתיים וחצי ראתה מיה- תהילה פוסט בפייסבוק ששרון מחפשת מנהלת לסניף תל אביב של 'שלובות'. "זה סיקרן אותי", היא מספרת השבוע, "ולמרות שאני גרה ביטבתה, קבעתי פגישה עם שרון ואז שמעתי לראשונה על הרעיון שעומד מאחורי 'שלובות', שמארגנת קבוצות תמיכה בחולות סרטן. בדיוק בתקופה זו אובחנתי בעצמי כחולת סרטן שד גרורתי שלב ארבע ועניין אותי לשמוע מה זה 'שלובות'  ומה יש לנשים להציע לי במצבי – בעיקר במצבי הרגשי. פגשתי את שרון כשהייתי עדיין במסגרת טיפולי הכימותרפיה והחלטתי שאין לי כוחות לנהל סניף, ובטח שלא בתל אביב. לפני כשנה התקשרתי לשרון והצעתי לה לפתוח סניף של 'שלובות' באילת. באותו זמן השתתפתי בסדנת תטא הילינג שם פגשתי את ירדנה מסדו והצעתי לה להצטרף אלי ויחד להקים סניף 'שלובות' באילת".
"אני פגשתי את הסרטן לפני ארבע שנים", משתפת ירדנה מסדו בהיכרותה האישית עם המחלה. "וחיפשתי מה יש לעיר להציע לאנשים כמוני שחלו בסרטן ומחפשים מקום שיוכלו ליצור בו קשר אישי יותר עם חברי קבוצה, שיוכלו לדבר על המחלה, על הבעיות, אבל לא רק. מקום בו אפגוש אנשים שיוכלו להכיל אותי בכל הבט של המחלה ובכל מצב רוח. הייתי אז בחופשת מחלה והחלטתי להתחיל ללמוד כדי לעבוד כמטפלת באורח חיים בריא וגם מטפלת ב- NLP . בו בזמן עשיתי תטא הילינג ושם פגשתי את מיה-תהילה. נוצר בינינו קליק מיידי והחלטנו להקים יחד קבוצת תמיכה לנשים שכמונו פגשו סרטן ומחפשות מקום מכיל וכתף להניח עליה את הראש, קבוצה המיועדת לכל מי שפגש סרטן בשלב כלשהו בחייו, ולא משנה איזה סרטן ולא מתי בחייו זה קרה. ביקשנו ממתנ"ס 'בית רובין' חדר לפעילות והתקבלנו בזרועות פתוחות". 
מה שהתחיל עם שתי נשים לפני כחודשיים, כבר מונה  15 נשים רשומות המגיעות למפגשים בין הטיפולים או אחריהם. "המפגשים מתקיימים אחת לשבועיים בתשע בבוקר ונמשכים כשעתיים. המפגשים והפעילות הם ללא תשלום וכל המרצים מגיעים להרצות בהתנדבות. המפגש מתחיל בארוחת בוקר בה כל אחת מביאה משהו ואוכלים ביחד ואחר כך יש זמן לפעילות כייפית", מתארת מיה- תהילה.  "הקבוצה הנוכחית של 'שלובות' שהוקמה באילת מיוחדת בזה שאנו נפגשות מדי שבועיים באופן רציף". 


איזה פעילויות עשיתן יחד במפגשים שהיו עד עכשיו?
מיה- תהילה: "בכל פגישה עשינו פעילות אחרת, בין אם זה יוגה, צילום, שירה, אמנות, קריאה בקלפים ועוד.  הייתה לנו הרצאה של דר' שי אורון, ביולוגית ימית המתגוררת באילת על היופי התת ימי, כולל הסרטנים החיים בים סוף. אלוף הארץ בצלילה חופשית, תושב אילת אלון ריבקינד, נתן לנו הרצאה מרגשת על צלילה חופשית. התזונאית לורי סלם הרצתה על תזונה נכונה וגם קיימנו סדנת פסיפס בסטודיו של עמית. לא תמיד מדברים על המחלה ולפעמים בכלל לא, אבל כל אחת מרגישה חופשית להביא את עצמה באופן פתוח ובטוח. ואם היא רוצה לדבר על המחלה- אנחנו שם כדי להקשיב".
הסניף האילתי מזמין אליו כל אחת המרגישה צורך בקבוצת תמיכה מכילה ומחזקת. "כל מה שאת צריכה לעשות אם את קוראת את הכתבה ורוצה להצטרף לקבוצה", אומרות מיה-תהילה וירדנה "זה לברר מתי המפגש, להכין סלט או משהו כייפי אחר ולהגיע לארוחת הבוקר בתשע בבוקר במתנ"ס 'בית רובין'. בהזדמנות זו פונות השתיים למרצים/ות המוכנים להתנדב לשעתיים בימי שלישי בבוקר ולהרצות בפני קבוצה של נשים רגישות ופתוחות המחפשות עניין משותף".


הפעילות מתקיימת במתנ"ס רובין ימי שלישי בבוקר בשעה 9, אחת לשבועיים. 
ליצירת קשר בטלפונים: מיה-תהילה יוגב 052-2446446, 
או ירדנה מסדו  053-42674561.


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש