פרסומת
דלג

אשה טובה באמצע הדרך

מאת: אביבה דקל ● צילום: מהאלבומים הפרטיים ● 5/6/2019 08:19 ● מה נשמע 604
בהחלטה של רגע אחד כתבה עופרה ניר, מורה בפנסיה לחינוך מיוחד והוראה מתקנת, הודעה בפייסבוק בה הציעה את שירותי ההוראה שלה חינם אין כסף במהלך חודש יוני ● ''לימדו אותי בבית להיות ערנית לצרכי הקהילה'', היא אומרת השבוע ומשנסת מותניים לקראת העבודה
אשה טובה באמצע הדרך

“שלום לאילתים. שמי עפרה, מורה לחינוך מיוחד, הוראה מתקנת, ליקויי למידה....
אשמח לעזור וללמד ילדים הזקוקים לעזרה, בגילאי בי"ס יסודי: כתות א'-ו' כישורי שפה ומתמטיקה והקניית קריאה ללא תמורה. ב ח י נ ם!!!
צריך להגיע רק עם מוטיבציה ללמידה. במהלך חודש יוני!". להודעה הזו שהעלתה עופרה ניר בפייסבוק עשרות אילתים לא נשארו אדישים.

איך מגיעים להחלטה כזו?
 אני תוהה בפניה בקול ועופרה משיבה: "החלטתי שזו הדרך שלי לתרום לחברה. אני מורה לחינוך מיוחד בפנסיה והרגשתי שאני עדיין יכולה לתרום לחברה בה אני חיה. אני הבת הבכורה של משפחת בית הלחמי האילתית הוותיקה וחונכתי מילדותי שחשוב לעזור בכל דרך שאפשר ולא להישאר בקובייה שלך – לימדו אותי שצריך להיות פתוח וערני לצרכים של הסובבים אותי. התלבטתי איך אני יכולה לתת מעצמי והחלטתי לעשות את מה שאני יודעת לעשות הכי טוב – ללמד.  החלטתי שזה יהיה המעשה שאעשה למען הילדים וההורים והחברה בכלל. אני יודעת שהרבה ילדים זקוקים לעזרה ולהרבה הורים קשה לתת להם עזרה כזו מבחינה כלכלית  והחלטתי שזו תהיה הדרך שלי לתרום. זו היתה החלטה ספונטנית  ואני שמחה שעשיתי אותה. אילו הייתי מתחילה להתלבט ולהתעמק אולי הייתי עדיין עושה זאת אבל הייתי מתמהמהת. כך זה קרה מהר".

איך הייתה ההיענות?
"ההיענות הרבה גרמה לי להבין עד כמה אנשים זקוקים לסוג זה של עזרה ועד כמה ההחלטה שלי היתה הכי נכונה. עד היום עדיין מגיעות פניות. אנשים מזהים אותי בכל מקום ופונים אלי. קיבלתי פניות אפילו בסופר. בחודש יוני אזכה לעזור ל- 22 ילדים ואעשה הכל כדי שיתקדמו ושהם, הוריהם ואני, נהיה מרוצים".

והכל בחינם?
"הכל בחינם ללא תשלום. זו הייתה הדרך לעזור. זה בדיוק העניין. אם אלמד את הילדים בתשלום אהיה כמו כל מורה פרטית אחרת שנותנת שיעורים פרטיים". 

ואת עדיין חושבת שזו הייתה הבחירה הנכונה של הדרך לעזור לחברה?
"זו בדיוק הדרך הנכונה בשבילי לעזור. מרגש להכיר ילדים ואמהות מכל גווני החברה.... קשת מעניינת של ילדים ואמהות...לשמחתי הרבה כל הילדים שהגיעו עד כה מלאי מוטיבציה. השיעורים מתנהלים בשיתוף פעולה מלא, ברוח טובה ומצב רוח נהדר. בסוף השיעור יש ילדים שקשה להם להיפרד ממני", אומרת עופרה בחיוך.

מדוע לדעתך בשנים האחרונות גדל כל כך הצורך במורות עזר?  
" לדעתי רוב המורות משתדלות למד ולתת מעצמן כנדרש, אלא שיש הרבה פחות שיתוף פעולה מצדם של הרבה מההורים. ילדים עסוקים בחוגים ואינם מתפנים ללמידה מינימלית בבית, ומקבלים על כך גבוי מלא מהוריהם. בחיי היום יום הרבה הורים מתעכבים על הסוגייה האם לילד היה כייף בבית הספר. רובם אינם מעוניינים שמורה תתריע ותעיר על כך שהילד לא הכין שיעורים/ לא הביא ציוד כנדרש. יש להם תמיד הסברים וצידוקים. ילדים לא קוראים היום יותר מאשר את ההודעות בטלפון הנייד. ספר??? בודדים נוהגים לקרוא. בכתות הנמוכות קריאה היא תרגול. אם לא מתרגלים כמו בכל לימוד לא שולטים. גם כדי לרכוב על אופניים צריך לרכוב הרבה, גם כדי לשלוט ביישומי הטלפון צריך להתעסק אתו הרבה, כך אמור להיות גם בקריאה. אם היו לי שעות ויכולת לקלוט ילדים על פי הדרישות והפניות, גם 100 שעות ביום לא היו מספיקות. זה מאוד עצוב....."
 
איך מתנהלים השיעורים?
"השיעורים מתנהלים אחד על אחד. כל ילד מקבל שעה שבועית אחת. אני מלמדת הרבה מאוד בהקניית קריאה. עצוב לי לראות שילדים בכתה ד' עוד לא יודעים לקרוא מכל מיני סיבות. בשיעור שלי אני רואה עד כמה הילדים נפתחים, מבינים מה אני מסבירה ומתחילים לקרוא. אני גם מלמדת אותם הבנת הנקרא. כשילדים קוראים ולא מבינים מה הם קוראים, צריך לבנות בשבילם אסטרטגיה מיוחדת כדי שיבינו מה הם קוראים, ולי יש את הכלים לעזור להם. אני מלמדת גם מתמטיקה". 

את מתכוונת להמשיך עם זה?
"בוודאי. הורים התעניינו לגבי יולי ונעניתי להמשיך. אבל ביולי כל הורה ישלם כמה שידו משגת. אני לא אקבע מחיר ולא אבדוק מה משלמים. תהיה קופה וכל הורה ישלשל לקופה כמה שידו משגת, כך שאף אחד לא יהיה במבוכה או יתבייש בסכום ששם". 

את ממשיכה עם אותם ילדים?
"חלק מהילדים שאני עובדת אתם וירצו בכך ימשיכו, וחלק יהיו חדשים. אני כבר בונה את המערכת ליולי".

מה נותנת לך הנתינה הזו?
"השמחה בלב כשאתה נותן משהו היא יותר משכר. כשאתה עסוק בנתינה אתה ישן טוב בלילה. לתת משהו מעצמך  עושה  לך טוב וזה מה שהנתינה הזו עושה לי – גורמת לי להרגיש טוב עם עצמי".

עד מתי את מתכוונת להמשיך בעשיה זו?
"אני אמשיך לתת לילדים להורים ולחברה באותה מתכונת כל עוד יהיו ילדים שירצו להמשיך ללמוד".


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש