פרסומת
דלג

די לפלסטיק בים האדום

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● 5/6/2019 08:21 ● ערב ערב 2919
כחלק משמירה על משאבי הטבע הנדירים של אילת, ביניהם מפרץ אילת הקסום, ולצד פעולות הסברה, ניקיון ואכיפה לאורך החופים, יוצאת עיריית אילת בקריאה ''די לפלסטיק בים האדום'' ● כפעולה ראשונה בשיתוף פעולה עם מפעילי החופים, ובהובלה של היחידה האזורית לאיכות הסביבה בשיתוף עמותת הברים והמסעדות, תתבצענה פעולות הסברה בעסקים לאורך החופים, למניעת השימוש בקשי פלסטיק ● הצעד הבא הינו תיקון לחוק העזר העירוני לאילת (רחצה על שפת הים), במסגרתו ייאסר שימוש במוצרי פלסטיק חד פעמיים בחופי הים, לרבות מכירה בפלסטיק בתחומי החופים ● בחג השבועות, במסגרת אירועי הביאנלה לאומנות המתקיימת זו השנה השמינית באילת, תיפתח תערוכה ייחודית של אמנים מאילת ומהארץ הקוראים גם הם בציור, צילום ובפיסול - ''די לפלסטיק בים האדום''
די לפלסטיק בים האדום
צילום : נועם קוורטלר

"מוצרי פלסטיק חד פעמיים מתפרקים ביבשה ובים לחלקיקים בגדלים שונים ובכך פוגעים בבעלי חיים ימיים ויבשתיים הטועים לזהות את הפלסטיק כמזון או לחילופין מסתבכים בו ומתים כתוצאה מחנק או מפגיעה פנימית. בנוסף, מוצרי פלסטיק חד פעמיים מהווים מפגע חזותי לאורך החופים, בציפה על פני הים, ובשקיעה על קרקעיתו", מסביר אסף אדמון - מנהל היחידה האזורית לאיכות הסביבה בעירייה. זו הסיבה שבעידודו של ראש העירייה, פועלת העירייה לקדם תיקון לחוק, לפיו ייאסר שימוש בפלסטיק בחופים. זאת לצד פעולות ניקיון של העירייה בחופים וצלילות ניקיון בשיתוף תנועות הנוער הייחודיות לאילת "שומרי המפרץ" ו"אילטבע" וצוללים מתנדבים ולצד פעולות הסברה ואכיפה. 
התערוכה "די לפלסטיק בים האדום" שתוצג בגלריה העירונית אילת במסגרת אירועי הביאנלה השמינית במהלך חג שבועות בסוף השבוע הקרוב, כוללת יצירות של למעלה מ-40 אמנים מקצועיים מכל רחבי הארץ, בהם קבוצה נבחרת של אמנים מהעיר אילת. האמן הישראלי צביקה ליבנת - צלם תת ימי הלוחם כל חייו לניקיון הים והאמנית הבובנאית האמריקאית מקנזס - התר ניסבט לווינשטיין,  יזמו את הפרויקט, במטרה ליצור פלטפורמה חינוכית תרבותית, שתמחיש את הצורך הדחוף בדאגה לניקיונו של הים מפני פסולת של פלסטיק ובמיוחד מפני השימוש הגואה בשקיות ניילון. הפרויקט נתמך על ידי השגרירות האמריקאית בישראל, בחסות עיריית אילת, ובשיתוף גורמי איכות הסביבה והתיירות בעיר. אל צביקה ליבנת והתר ניסבט לווינשטיין חברו האוצר הישראלי הבינלאומי - דורון פולק מ"מוזיאון האמנים הבינלאומי", ואוצרת הגלריה העירונית באילת - האמנית שרית נחשון. קבוצה זו אספה מגוון של יוצרים מכל מדיות האמנות, בהן כלולים הציור, הצילום, הפיסול, הבובות, ההדפס והתחריט וכן עבודות בווידיאו ובמיצג.

 

כל אחד והזווית שלו


"בתערוכה קשת נרחבת של יצירות העוסקות בים האדום בכלל ובצורך על שמירתו מפני שקיות הניילון בפרט", מציינים פולק ונחשון – אוצרי התערוכה ומספרים, כי יצירות האמנים הנודעים מנשה קדישמן, יגאל תומרקין, ישראל רבינוביץ' ואיתמר בגליקטר (המושפע מעבודתו של מרסל ינקו),  עוסקים בים הנקי ובנוף הימי הקלאסי הטהור והאידיאלי. חלק נכבד מן האמנים עוסק במאפייניו החזותיים הריאליסטיים והייחודיים של הים האדום, בהם עבודותיהם של הצלמים האמנים: צביקה ליבנת, בועז סמוראי, נועם קורטלר, מורי חן ושמוליק תגר, כולם פעלו וצילמו את הים באילת ותיעדו אותו באופן יוצא דופן. אינטרפרטציה מקבילה, מציגים ציירים אילתיים כמו שרית נחשון, סילבי פרי יובל ואהרון בן אשר,  כל אחד מהם מצייר את הים בשפתו הייחודית. חלק נכבד מאמני התערוכה התייחסו ספציפית לפסולת מפלסטיק המאיימת על בעלי החיים בים. יצירתה של ליזה מורשקובסקי,  פסל האדם של האמנית דפנה מרגולין שגופו כולל אריזות ישנות, עבודתו של הנס פלדה המתייחסת לאיש מן הפלסטיק, פסלו של רפי קרסו – פח האשפה האנושי העשוי מפלסטיק, יצירתה של טליה ימיני המתייחסת לספוג השחור מן הים ויצירותיהן של אופירה אבישר, ברכה גיא ושל נחמה גולן העוסקות בחלקן של שקיות הניילון עצמן בסכנה האקולוגית. עינת שטקלר – אמנית סביבתית מאילת מתייחסת לזיהום מי הים בפלסטיק ויוצרת מיצבים מצולמים בנושא, אבי אלה פסל אילתי המציג פסל מטאפורי מברונזה העוסק בכוס מים עם שקית ניילון שמימיה נשפכים החוצה. גישה הומוריסטית ביקורתית מסוימת, ניתן למצוא בעבודותיהן של קרן שפילשר ועליזה אולמרט, היוצרות בדרך כלל בשימוש בחומרים ממוחזרים. ממולן ראשל לברטובסקי המציירת את חוף הים בצורה סוריאליסטית, עבודת הפוטוקולאז' של האמנית נורמה דרימר וכמוה האמנית אוולין אקטה, שיצרה עבודות סביבתיות משאריות של חומרי פלסטיק על החוף עצמו. האמן הסביבתי הבינלאומי דורון גזית מציג תצלומי מיצבים שיצר על חוף הים באמצעות בלונים עצומים שיצרו הד נרחב בציבור.
"התערוכה "פלסטיק לא בים האדום" מביאה עוצמה ויזואלית מרתקת ומחאתית של אמנים, היוצרים כל אחד בשפתו האישית, מפגן של צורך אמיתי במלחמה על ניקיונו של הים. התערוכה הינה חלק ממאמץ רב ומתמשך לאורך שנים של צביקה ליבנת הפועל באילת אך גם ברחבי העולם לשמור על ניקיון החופים והים ושל התר ניזבט לוינשטיין המשתמשת בבובותיה המעוצבות להעביר רעיונות ומסרים מורכבים בדרך התיאטרון לשמירת מערכת המים העולמית", מסכמים אוצרי התערוכה. 

 

קמפיין לצד התערוכה


במקביל לפתיחת התערוכה, יושק קמפיין עירוני נרחב בנושא שמטרתו להגביר את מודעות התושבים והנופשים הפוקדים את חופי אילת לנזק הרב הנגרם לשוניות האלמוגים, לדגים ולבעלי החיים הימיים כתוצאה מהגעת פלסטיק ומוצריו לים, והוא יופץ על גבי פלטפורמות של מדיות חברתיות, שלטי חוצות, מכוונים וערוצי תקשורת נוספים ברחבי העיר.
הקמפיין הינו פרי שיתוף פעולה בין היחידה הסביבתית של עיריית אילת עם רשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע, המשרד להגנת הסביבה, עמותת הסביבה וגורמים התנדבותיים הפועלים לשמירה על ניקיון הים: we sea מועדוני צלילה, ריף הדולפינים, המצפה התת ימי ועוד.
פתיחת התערוכה והשקת הקמפיין העירוני שחלים ביום האוקיינוסים הבינלאומי, מהווים את יריית הפתיחה לתכנית כוללת, שתחל לפעול באילת בחודש אוקטובר 2019, בתמיכה של הנשיונל ג'אוגרפיק העולמי, אשר העביר תמיכה כספית בסך 62,000 $ ואשר מטרתו כאמור למנוע ככל שניתן את הגעת הפלסטיק ומוצריו לים זאת לצד פעולת החקיקה והמשך פעולות ההסברה, הניקיון והאכיפה. 


התערוכה תוצג בין התאריכים 8.6.19-12.8.19 בגלריית אמני אילת שבפארק המרכזי (שעות פעילות 10:00-22:00). הכניסה חינם.

 

חגיגת שבועות אמנותית באילת

 

ולא רק התערוכה 'די לפלסטיק בים האדום תמתין לכם במסגרת אירועי הבינלאלה. עיריית אילת ותאגיד התיירות העירוני מזמינים את הנופשים בעיר ותושביה לחגיגת שבועות אמנותית לכל המשפחה ובה שלל אירועים בכניסה חופשית - מופעים אקוסטיים של דני בסן ואסף אמדורסקי. בבינאלה לאמנות שמתקיימת זו השנה השמינית בה, לראשונה, הקהל יהיה שותף ליצירת האומנות יחד עם האמנים; אמן הסביבה דורון פולק, דובי פריגר מאפר אמנותי ומומחה בציורי גוף ובן רוטנברג המתמחה בציורי קיר ענקיים. 
השנה לראשונה בבינאלה לאמנות הקהל יהיה חלק מהיצירות. האמן דורון פולק, אוצר התערוכה ואמן סביבה ידוע יקיים סדנת עיתונים, בניית ספינת ענק מעיתונים ועוד יצירות עיתון קטנות שיעטרו אותה, עליהן הקהל אחראי. דובי פריגר, מאפר אמנותי ישראלי המתמחה בציורי גוף ובאפקטים מיוחדים יעטר את גופה של דוגמנית בצבעים זוהרים בחושך, גם בן רוטנברג, צייר תל אביבי המתמחה בסגנון סוריאליסטי וציורי ענק יגיע ויצייר על קיר ענק אל מול עיני הקהל.


הבינאלה לאמנות אילת - ימים שבת - ראשון, 8-9 ביוני 2019, בשעות 20:00-23:30
ברחבת הגלריה לאמנות ומוזיאון אילת עירי. הכניסה חופשית!


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש