פרסומת
דלג

תיירים שילמו 140 שקל על נסיעה במונית ממסוף רבין לתחנה המרכזית

מאת: אהובה מאמוס ● צילום: אילוסטרציה ● 5/6/2019 14:47 ● ערב ערב 2918
נהג מונית שהסיע תיירים ממסוף רבין לאזור התחנה המרכזית באילת גבה סכום מופקע של 140 שקל ● התיירים ההמומים טענו כי לא הפעיל מונה ורק לאחר שדרשו הדפיס להם חשבונית כשהוא מקליד את הסכום ● במקרה אחר טוענת תושבת העיר כי חויבה בסך של 99.5 שקל על נסיעה מנמל התעופה רמון לבית החולים יוספטל: "הנהג טען כי המחיר האחיד הוא עד הכניסה לעיר ומשם מחייבים מחיר נוסף עד ליעד בעיר" ● משרד התחבורה: "במידה והנהג מסרב להפעיל מונה, הנוסע רשאי לפנות למשרד התחבורה ולהגיש תלונה"
תיירים שילמו 140 שקל על נסיעה במונית ממסוף רבין לתחנה המרכזית
צילום החשבונית ששותפה בפייסבוק

זוג תיירים טוענים כי שילמו סכום מופקע בסך 140 שקל לנסיעה ממסוף  רבין (מעבר גבול ירדן) לאזור התחנה המרכזית באילת. הזוג העלה פוסט בפייסבוק.  בפוסט סיפרו כי הנהג לא הפעיל מונה וכי רק לאחר שדרשו הדפיס להם חשבונית כשהוא מקליד את הסכום לתשלום. בפוסט הציגו  את החשבונית, אך טענו כי מחקו את הפרטים של הנהג מחשש לשיימינג. הפוסט זכה לשיתופים רבים בקרב תושבי אילת ולמאות תגובות: "במצב הזה כבר לא משנה לאורח כמה הים באילת טוב וכמה יפה פה בהרי אילת. נהג מונית כזה שהורס ומשאיר טעם רע לאורח שהיה יכול להיות השגריר הכי טוב שלנו", כתב הגולש שלומי דעי. לדבריו: "זה צריך להיות פרויקט עירוני שהעירייה תוביל כמו שאנחנו גדלנו באילת עם הסלוגן "הסבר פניך לתייר"...אין דרך אחרת להביא תיירים ולא חשוב כמה משרד התיירות ישלמו לכל מושב בריינאייר...הכל מתחיל בשירות וביחס שהתייר מקבל מכל נותני השירות בעיר". גולשים רבים ביקשו לחשוף את שם הנהג: "למה להסתיר את שם הנהג? צריך לפרסם את שמו ואת התחנה בה הוא עובד ככה שאף אחד לא ייסע עם התחנה הזאת. בושה וחרפה, אחר כך נהגי המוניות בוכים שאין עבודה", כתב הגולש עודד הררי וזכה לתגובות אוהדות. הגולשת מרינה סיפרה על מקרה אחר בו ביקשו חבריה להגיע לתחנה המרכזית ממעבר טאבה: "כל נהגי המונית ביקשו 140 שקל על הנסיעה מטאבה לתחנה המרכזית למזלם של חברנו הגיע קו אוטובוס אחרון". גולשים נוספים שיתפו סיפורים דומים. היו שהתייחסו לחשבונית בחשדנות וטענו כי מדובר בפייק ניוז, היו גם כאלו שהגנו על נהגי המוניות. "לא כולם נוהגים בצורה כזאת. יש גם כאלו שהם הגונים וישרים . חבל שאחד שסרח פוגע באנשים ישרים שרק רוצים להתפרנס".

 

צילום החשבונית ששותפה בפייסבוק 

 

במקרה אחר סיפר ש' תושבת אילת כי נחתה בשדה התעופה רמון וכיוון שמיהרה, נאלצה להשתמש בשירות המוניות וביקשה להגיע לבית החולים יוספטל. היא נדרשה לטענתה לשלם סך של 99.5 שקל. לדבריה הנהג הודיע לה כי מרגע הכניסה לעיר הוא מפעיל מונה. "נחתי בשעות הבוקר בנמל התעופה רמון. אני יודעת כי על פי תקנות משרד התחבורה המחיר לנסיעה מרמון לאילת עומד בשעות היום על 85 שקלים ובתעריף לילה על 94 שקל", היא אומרת. "כשהגענו לעיר הודיע לי נהג המונית כי 85 שקל משלמים על נסיעה עד הכניסה לעיר ואילו מהכניסה הוא יפעיל מונה שיתחיל מ-85 שקל ומה שיתווסף יהיה הסך לתשלום". לדבריה "לא עזרו הטענות כי אני נוסעת קבועה במוניות ומעולם לא גבו ממני תוספת וכי מחיר נסיעה לאילת נלקח בחשבון עד ליעד של הנוסע בתוך העיר". ש' מוסיפה: "הייתי יכולה להבין אם היה מפעיל מונה במידה ורציתי לנסוע לטאבה אבל בתוך העיר זה לא הגיוני , גם ככה מדובר במחיר מופקע". 


ממשרד התחבורה נמסר: "על פי תקנות התעבורה, נהג מונית חייב להפעיל מונה בכל נסיעה מיוחדת (ספיישל), למעט נסיעות בינעירוניות שהוגדרו על ידי המפקח לתעבורה, ובהן קיים מחירון נסיעה ממוחשב. במידה והנהג מסרב להפעיל מונה, הנוסע רשאי לפנות למשרד התחבורה ולהגיש תלונה. אגף הפיקוח במשרד התחבורה מבצע בדיקות יזומות מדי שבוע במוניות ופועל נגד נהגים העוברים על תקנות התעבורה. בנוסף לכך, מטפל המשרד בכל תלונה המגיעה מנוסע שנפגע כתוצאה משירות לקוי במונית. כל תלונה נבדקת לעומק ובמידה ומתברר כי נהג המונית פעל בניגוד לתקנות, מוגש נגדו כתב אישום לבית המשפט, ומופעלות כנגדו סנקציות שונות בהן קנסות בגובה אלפי שקלים ושלילת רישיון המונית".

לדברי ישראל רודלמן מנהל תחנת מוניות טאבה: " הדבר הכי נכון זה להפעיל מונה עבור הנסיעה מנמל התעופה רמון . גם בית המשפט קבע כי המחיר שמופיע במונה הוא הקובע ולא מחיר קבוע, וזה הפתרון הכי טוב". לדבריו:" במידה ונוסע רוצה בכל זאת לשלם רק 85 שקלים מדובר בנסיעה עד מרכז העיר בלבד בערך בסביבות התחנה המרכזית או באזור האוניברסיטה אם פונים ימינה בכניסה לעיר. משם הנהג יכול לבקש תוספת. שאלתי את מנהל השדה 85 שקל עד לאן ? ומה אם הנוסע רוצה להגיע לטאבה? אנשים משחקים עם הדבר הזה , ולכן הכי בריא לכולם להפעיל מונה, ומה שיוצא זה מה שמשלמים, ועל זה מתווסף מחיר עבור נוסע שלישי ועוד מזוודות. בתוך העיר מוסיפים עוד 15-20 שקל כך שלמשל עד השחמון מחיר הנסיעה הוא בסביבות ה-100-110 שקל. אם מדובר בנוסע אחד הכי טוב לסכם מראש עם הנהג. מי שרוצה למשל לטאבה אז המחיר יכול להיות 85 שקל עד מרכז העיר, ועל זה ישנה תוספת שכוללת מספר אנשים , מזוודות המחיר לטאבה אמור להיות בין 120-130 שקל לא צריך עיניים גדולות". רודלמן מציג פסיקה של בית משפט לתעבורה בירושלים לפיה השיט השופט, על נהג מונית שקבע מחיר אחיד ולא הפעיל מונה , שנת פסילה מנהיגה ברכב ציבורי וקנס בסך 4000 שקל. השופט קבע כי "מחיר אחיד" עומד בסתירה לחוק וכי על נהג מונית חלה חובת הפעלת מונה בכל נסיעה ".


חדשות אילת - ערב ערב באילת