פרסומת
דלג

בלוז לחופש הגדול

מאת: מערכת ערב ערב ● צילום: מהאלבומים הפרטיים ● 26/6/2019 08:26 ● מה נשמע 606
שלומי בן עמי לא ישכח לעולם את הנסיעה לחו''ל בחופש הגדול שלפני הצבא ●יניב קרדי נוצר את הנסיעות בחופש לאילת או לכנרת ●גיל מויאל מתגעגע לשינה על שפת הכנרת עם המשפחה ● אוריה מזרחי לא ישכח את החופש הגדול בו עבר קורס מאמני כדורסל שהיוה עבורו פתח לעתיד ● גלית פרידמן לא תשכח את הנסיעה לשוויץ ומירב וויזגן בעיקר עבדה כדי לחסוך ולבזבז ● תושבי אילת חוזרים בזמן ונזכרים בחופש הגדול שלהם
בלוז לחופש הגדול

 

הנסיעה הראשונה לחו"ל


מי? שלומי בן עמי (38). נשוי ואב לשניים, הבעלים של האקדמיה המקצועית לטניס בעיר, נולד וגדל באילת. מתארגן בימים אלו לקראת הפעלת קייטנות הקיץ של האקדמיה.

 

“תחרויות הטניס היו חוויה אדירה”. שלומי בן עמי

 

זיכרונות מהחופשים הגדולים ?
"בילדותי ובנערותי לא היו קייטנות. כשהיינו קטנים היינו אני ואחותי (אתי בניטה, בהווה מנהלת בית ספר 'היובל') נשארים בבית. כשהגעתי לגיל 13 עבדתי בחופש כמו רבים מחברי ללימודים בבתי ספר בשיפוצים לקראת פתיחת השנה תמורת שכר. היו גם תקופות שנסעתי לדודים שלי בחיפה ובילית אצלם. כשהייתי בגילאי 12-13 השתתפתי גם בתחרויות טניס באזור הדרום שהתקיימו בבאר שבע. נסענו לתחרויות והתארחנו בבתים של הילדים המקומיים שהשתתפו גם הם בתחרויות. זו היתה חוויה לא רגילה עבורנו"..

החופש הגדול שאף פעם לא תשכח?
"החופש הראשון אחרי שסיימתי תיכון, לפני הגיוס. נסעתי עם חברים ליוון לשבוע. זו היתה הפעם הראשונה שלי בחו"ל והיתה הנאה מושלמת שלא אשכח אף פעם".

איך נראים בהשוואה החופשים הגדולים של הילדים שלך?
"להבדיל מתקופתי, היום יש הצע גדול מבחינת הקייטנות, ויש מענה לילדים מגיל הגן ועד לנוער – מענה להרבה נושאים שלא היה פעם. יש קייטנות מגוונות וילד יכול לבחור מבין קייטנת מחשבים ועד קייטנות ספורט במגוון גדול. אצלנו למשל באקדמיה לטניס אנו מקיימים קייטנה של שמונה שבועות ברצף המחולקת לשלושה מחזורים במגוון ענפי ספורט טניס, כדורגל, כדורסל ופעילות בריכה. תכליתה של הקייטנה להוציא את הילדים מהמסכים לפעילות גופנית". 

מה אהבת בחופש הגדול ומה לא?
"אהבתי את הביקורים של בני הדודים שהגיעו אלינו מחיפה בחופש. אהבתי את מסיבות החוף שעשו לבני נוער בחוף 'נביעות', שם קיימו מסיבות מיוחדות במועדון לבני נוער עד גיל 18 אליהן הגענו בהסעות מבתי הספר. אני לא חושב שהיה משהו בחופש שלא אהבתי. כמו כל הילדים אז והיום ספרנו את הימים עד לחופש הגדול".

איזה מין תלמיד היית?
"הייתי תלמיד בסדר גמור. מהתלמידים שאוהבים ספורט בעיקר, אבל אהבתי גם שיעורי היסטוריה".

מה אתה מאחל לילדים שיוצאים עכשיו לחופשה?
"שישמרו על עצמם בחופש הגדול בכבישים, בקייטנות ובים. צאו לחופש הגודל ותחזרו ממנו בשלום עם הרבה חוויות".

טיפ חשוב להורים?
"שיהיו תמיד עם העיניים על הילדים. חשוב שתדעו בדיוק עם מי ואיפה הם מסתובבים. לחופש הגדול יש תכונה שילדים חושבים שאפשר לעשות בו הכל. צריך להשתדל לשמור על המסגרות. חוגים שנמשכים משך השנה חשוב להמשיך גם ביולי אוגוסט. לשלב בין החוגים לבין ההנאה והמפגשים עם חברים, אבל הכי חשוב שתדעו כל הזמן איפה הילד". חיכתה וחיכתה


מי? מירב וויזגן, בת  49, נשואה פלוס 3, הגיעה לאילת בשנת 1992, בהווה מנהלת את הספריה העירונית.

 

אהבה את ההתחרדנות בים. וויזגן

 

מה בעיקר את זוכרת מהחופשים הגדולים? 
 "את ההמתנה הארוכה לחודשיים האלו. את ההמתנה לתוכניות הילדים שאין היום- 'האיים האבודים' בעיקר".

החופש הגדול שאף פעם לא תשכחי?
"החופש הגדול שלפני הגיוס. ממש רציתי לטרוף את החיים. לבסוף עבדתי וחסכתי כסף".

איך נראים בהשוואה החופשים הגדולים של הילדים של היום לעומת אלו שהיו לך? 
"בכל חופשה מגיל 12 עבדתי קשה ב'סטימצקי' כדי שיהיו לי דמי כיס משל עצמי, גם לעזור בהיחבא בתשלומי הבית וגם להתפנק כמו שילדות אוהבות....שופינג. היום אם לא לקחת את הילדים לחופשה בחו"ל, איזה הורה אתה?".

מה הכי אהבת בחופש הגדול ומה לא?
 בימים שלא עבדתי אהבתי את הקימה המאוחרת ואת ה"התחרדנות " בים"."

איזה תלמידה היית ועד כמה חיכית לחופש הגדול?
"הייתי תלמידה ממוצעת פלוס, ילדה טובה מבית טוב, חיכיתי לחופש הגדול כמו כל ילד שמחכה לחופשה הארוכה ובדיוק אחרי שבועיים בבית הייתי בוכה שאני מתגעגעת לביה"ס, כי אין כמו שגרה וסדר יום".

מה את מאחלת לילדים שיוצאים עכשיו לחופשה? 
"המלצה בריאותית- לקרוא כל השנה, שיישמרו על עצמם, ושיידעו שהספרייה העירונית פתוחה כמעט כל הקיץ, ממוזג, נעים, מכיל וכייף".

טיפ חשוב להורים?
"תאהבו, תאהבו את הילדים שלכם!!!".


 

די למסגרות


מי? יניב קרדי, בן 45 נשוי +3, מאמן כדורגל לילדים ונוער במסגרת בית הספר לכדורגל של המתנ"סים לילדים מגיל גן חובה ועד גיל 12. גדל בירושלים. מתארגן בימים אלו לקראת פרויקט המגרשים הפתוחים אותו הוא מנהל בעיר.

 

הסתובבתי הרבה בטבע. יניב קרדי

 

מה בעיקר אתה זוכר מהחופש הגדול ?
"מאחר ולא היו אז קייטנות, העברנו את ימי החופש במשחק כדורגל ובנסיעות לים עם המשפחה. הסתובבנו הרבה בטבע ביער ירושלים בגן סאקר, טיילנו טיולי שטח של המתנ"ס במסגרת של החברה להגנת הטבע ובעיקר שיחקנו בחוץ. חיכינו לחופש הגדול כדי להיות בחוץ עם חברים". 

החופש הגדול שאף פעם לא תשכח?
"יש יותר מאחד. אני זוכר לטובה במיוחד את החופשים הגדולים שבהם נסענו לכנרת או לאילת לשבוע או יותר עם המשפחה וישנו בחוץ או אצל בני משפחה ונהנינו מכל רגע. החופשות האלו היו בלתי נשכחות". 

איך נראים היום החופשים הגדולים של הילדים שלכם לעומת החופשים שלכם?
"היום ילדים לא מעסיקים את עצמם. צריכים לדאוג להם לתעסוקה והכל במסגרות קייטנות או בבית מול המחשב והטלוויזיה – פחות בחוץ. אנחנו בילינו כל היום בחוץ, לא היה לנו את הקטע של הישיבה לפני מסכים. נהנינו מהחופש כחופש בחוץ".

איזה מין תלמיד היית? 
"הייתי תלמיד ממוצע, ילד טוב ומנומס, כל היום הייתי עסוק במסגרות".

מה אהבת בחופש הגדול?
"אהבתי מאוד את החופש באופן כללי, שכן כל השנה הייתי בשעות בוקר במסגרות של מערכת החינוך ואחר הצהריים שיחקתי כדורגל במסגרת תחרותית עם אימונים יום יומיים. מה שאומר שחיכיתי לחופש הגדול שהיה שחרור מכל המסגרות – הנאה גרידא עם חברים ומשפחה".

מה אתה מאחל לילדים שיוצאים לחופשה?
"שישמרו על עצמם, שייהנו מהחופש עם המשפחה והחברים ויגיעו בכוחות מחודשים לאתגרים הצפויים להם במהלך שנת הלימודים".

טיפ להורים?
"להיות מעורבים במהלך החופש, לדעת איפה הילדים ועם מי הם מסתובבים".


 

מי מתרגש מהבריכה?


מי? גיל מויאל, בן 46 נשוי +1, יליד חיפה, הגיע לאילת בשנת 1993. מנהל מרכז 

 

גוגואים, סקייטבורד וטניס. גיל מויאל

 

מה בעיקר אתה זוכר מהחופשים הגדולים ?
"הרבה משחקי כדור וספורט בחוץ בשכונה, וגם כמובן משחקים אחרים כמו: סקייטבורד, גוגואים, גולות. כל הילדים של השכונה היו משחקים בחוץ כל היום עד הערב. אני זוכר שאמא שהיתה נותנת לי שקית פירות שתהייה איתי ולא הייתי חוזר הביתה עד שהתעייפתי. אז לא היו קייטנות כמו היום, אבל היה לנו מנוי לבריכה וזה היה הבילוי המרכזי והמסעיר ביותר. היום אף אחד לא מתרגש מבריכה, אבל כשאני הייתי ילד היינו מתרגשים בכל פעם שנכנסנו לבריכה. בגיל עשר התחלתי לשחק טניס ואז גם היו נסיעות למשחקי חוץ ולתחרויות".

החופש הגדול שאף פעם לא תשכח? 
"החלק שהכי אהבתי בחופש הגדול היה שבכל שנה היינו נוסעים לשבוע לכנרת. ישנים באוהלים, אוכלים בחוץ ונהנים עם המשפחה".

איך נראים החופשים הגדולים של הילד שלך לעומת החופשים שלך?
"לגמרי אחרת. נתחיל מזה שאני לא רואה ילדים צעירים משחקים לבד עם חברים. כולם בקייטנות, חוגים, נסיעות לחו"ל עם ההורים והרבה זמן מסכים".

מה הכי אהבת בחופש הגדול ומה לא?
"לא היה משהו שלא אהבתי. עצם העובדה שלא היו לימודים כבר היה כייף  גדול.

איזה מין תלמיד היית ועד כמה חיכית לחופש הגדול?
"הייתי שובב גדול, אבל עם פוטנציאל ולחופש הגדול חיכיתי תמיד מאוד".

מה אתה מאחל לילדים שיוצאים לחופשה?
"שיסיימו את החופש בשלום וישמרו על עצמם. שייהנו בחופש ויעשו גם קצת ספורט ויצאו לטיולים ולא רק ישבו מול המסכים ויתעסקו בסמארטפון".

טיפ חשוב להורים?
"תנסו להיות עם הילדים. לנצל את החופש ולבלות איתם כמה שאפשר, לצאת לטיול או אפילו סתם לבלות יחד אתם בבית. קחו חופש לעצמכם ותבלו עם הילדים".


 

לשחק כדורסל בלי מגבלה


מי? אוריה מזרחי. יליד אילת בן 31 נשוי +1, מאמן כדורסל, מרכז קייטנות הכדורסל של רשת המתנ"סים בעיר שתפתח אוטוטו (יחד עם עידו מלול).

 

קורס מדריכים בוינגייט. אוריה מזרחי

 

מה בעיקר אתה זוכר מהחופשים הגדולים?
"כל שנה, החל מגיל 6, נרשמתי לכדורסל וביליתי את החופש באולמות כדורסל – לשחק, לחוויות חוויות שונות מאלו שחווים בבית הספר, לפגוש חברים חדשים ולהשתתף בתחרויות ולהתרגש מחדש כל פעם".

החופש הגדול שאף פעם לא תשכח? 
"כשהייתי בן 16 עברתי בחופש הגדול את קורס מדריכי הכדורסל ב'וינגייט'. הקורס נמשך חודש וזו היתה חוויה מיוחדת במינה. רציתי להיות מדריך כדורסל מוסמך ועשיתי זאת כשגדלתי".

איך נראים בהשוואה החופשים הגדולים של הילדים היום לעומת החופשים שלך?
"היום יש מגוון גדול של קייטנות והילדים יכולים לבחור כל קייטנה בכל תחום שירצו. ובכל זאת יש ילדים רבים שמעדיפים להישאר בבית מול המסכים – דבר שלנו לא היה כשהיינו ילדים".

איזה תלמד היית?
"הייתי תלמיד טוב ובכל זאת חיכיתי בקוצר רוח לחופש הגדול".

מה הכי אהבת בחופש הגדול ומה לא? 
"הכי אהבתי לשחק כדורסל כמה שרציתי בלי שהייתי צריך לבלות לפחות חצי יום בבית הספר. לא אהבתי להכין את השיעורים שהייתי צריך להכין בחופש".

מה את מאחל לתלמידים שיוצאים לחופש הגדול?
"אני מאחל להם שייהנו, אבל שישמרו על עצמם, יזהרו ויחזרו מהחופש בריאים ושלמים".

טיפ להורים?
"חשוב שתשימו לב לילדים – לדעת לאן הם הולכים ועם מי הם מסתובבים. שתהיו מעורבים. אמנם זה חופש וצריך לשחרר קצת, אבל לא להפסיק להשגיח".


 

בלה בלה בלה 


מי? גלית פרידמן, ילידת אילת נשואה לעמית אמא ל-3, מנהלת תוכניות העשרה להורים וילדים במרכז הרב תחומי לגיל הרך ולמשפחה.

 

בחופש כמו בחופש בלי לימודים ומבחנים. גלית פרידמן

 

מה בעיקר את זוכרת מהחופשים הגדולים שלך?
"בעיקר זוכרת חופש. חופש מהלימודים, מהשיעורים, מהמבחנים, חופש מהמסגרת. זוכרת כמה אהבתי לשבת עם אחותי ולראות 'איים אבודים', זוכרת הרבה כייף בשכונה. הייתה לנו שכונה מקסימה עם ילדים נהדרים ב-   1132, יחד עם זאת אני זוכרת שתמיד היו שעות מסודרות לישון ולקום בבוקר" .

החופש הגדול שאף פעם תשכחי? 
"החופש הגדול שהכי זכור לי היה כשהייתי בת.16 נסעתי לשוויץ למשפחה שעשיתי להם בייביסיטר במשך שנתיים בכל פסח והם הזמינו אותי לעשות להם בייביסיטר בשוויץ.  נסעתי עם אחותי וזו היתה חוויה מיוחדת. כיום נסיעה לחו"ל לילדים נגישה ומקובלת יותר, אבל אז זו היתה חוויה מיוחדת שנהנינו ממנה מאוד".

איך נראים היום החופשים של הילדים שלך לעומת אלו שלך?
"החופשים של בני הצעיר בן 7 נראים בערך אותו דבר, הוא ילך לקייטנה כדי לשמור בכל זאת על מסגרת וכדי שיהיה לו עניין. אחר הצהריים יוכל להזמין חברים עד שעה יותר מאוחרת. לגבי המתבגרים שלי, זה בהחלט שונה אז לא היו מסכים. מחר, בתי יוצאת למשלחת לגרמניה וכשהיא תחזור היא תתחיל לעבוד, היא מאוד רוצה לצאת לעבודה בשנתה הראשונה. הבן שלי בן 13 יפגוש חברים, יהיה במסגרת מחנה כדורסל וכמובן יהיה הרבה באקסבוקס ובמסכים. אנחנו עושים שיחה משפחתית בתחילת החופשה וקובעים כללים כדי שבכל זאת יהיה סדר. זה חשוב לילדים. וגם להורים."


 איזו תלמידה היית ומה אהבת בחופש הגדול?
"הייתי תלמידה רצינית ולחוצה, לומדת המון ולא מקבלת ציונים הכי גבוהים. הכי אהבתי שבחופש אין שיעורים ומבחנים, ושאפשר ללכת לישון יותר מאוחר. לא אהבתי שהחופש נגמר".


מה את מאחלת לתלמידים שיוצאים לחופש הגדול בימים אלה?
"בראש ובראשונה שישמרו על עצמם! שישימו לב לזמן המסכים שיכולים לגזול את כל שעות היום מבלי לשים לב. להתנסות בדברים חדשים, לעשות פעילות גופנית, להכין רשימה של דברים שרצו לעשות ולא יכלו בגלל הלימודים ולעשות אותם אם אפשר".

 טיפ להורים?
"בתור סטודנטית להנחיית הורים במכון 'אדלר אחלק' את הטיפ לשניים:
לילדים קטנים, ממליצה על קייטנה או כל מסגרת ברורה וקבועה, ולהגמיש את החוקים.
אם מדובר בילדים גדולים הם זקוקים להנחיות כלליות .אני ממליצה להכין לכל אחד לוח ולסמן בכל יום את התוכנית לאותו יום.
בעניין המסכים: להגמיש, יחד עם זאת לא לאפשר צפייה ללא גבולות אך להגדיל את שעות הצפייה או לאפשר צפייה בשעה מאוחרת יותר.
נוכחות הורים חשובה תמיד. ודווקא בחופשה יש אפילו יותר זמן כי יש פחות לחץ ל"תקתק" הכל כדי שילכו לישון בזמן.
עם המתבגרים כדאי לנסות "לתפוס שיחה" להקשיב להם ולהראות שאנו מתאמצים להבין אותם ולא להילחם בהם, כך יגדל הסיכוי לשיתוף פעולה.
הכי חשוב: שהכל ייעשה בתאום עם הילדים. שבו דברו איתם ואל תנחיתו עליהם. הרצון שלנו הוא לעזור להם לשתף פעולה". 


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש