פרסומת
דלג

שומעים שטוב יותר

מאת: אביבה דקל ● צילום: מערכת ערב ערב ● 26/6/2019 09:29 ● מה נשמע 607
בטי אני קלינאית תקשורת, האחראית על תחום השמיעה בבי''ח 'יוספטל' בעיר, נבחרה על ידי הנהלת קופת החולים 'הכללית' להיות ''הפנים של תחום השמיעה ומכשירי השמיעה'' בשבוע המודעות לקלינאי התקשורת ● כבוד גדול לבטי וכבוד למכון השמיעה של בי''ח 'יוספטל' ● בראיון אחד על אחד היא מבשרת על הקמתו של מכון חדש שיאפשר בדיקת ילדים מתחת לגיל 5
שומעים שטוב יותר

 

לפני כחודש הופיע בפורטל של 'הכללית' לקראת שבוע המודעות לקלינאות תקשורת הקטע הבא:


"...הכירו את בטי אני, קלינאית תקשורת במרכז הרפואי 'יוספטל'. בטי עובדת ב'כללית' כבר 30 שנה. תחילה, עבדה בבית החולים השיקומי 'בית לוינשטיין' וטיפלה בדיבור ובשפה במטופלים שסבלו מפגיעות ראש. בטי מספרת שהיא בחרה בקלינאוּת תקשורת משום שמדובר במקצוע שקשור למקצועות הרפואה והוא מעניק אפשרויות רבות של קשר למטופלים. לפעמים, במפגשים קצרי מועד כמו בבדיקת שמיעה, ולפעמים בקשרים ארוכי שנים, כמו במקרים של מטופלים בשפה ובדיבור לאחר פגיעות ראש או במקרים של מטופלים כבדי שמיעה. קלינאוּת תקשורת מאפשרת עבודה בתחומים של אבחון וטיפול בשפה, בדיבור, בקןל, בבליעה, בשמיעה ועוד. אין ספק שבטי משאירה חותם בחייהם של המטופלים והיא משנה את חייהם לטובה ולו במעט, וזו זכות גדולה".

 

"מרגש אותי להבין עד כמה אני משפרת את איכות החיים של המטופלים". אני בפעולה ● צילום: ד"ר בחרך


בעקבות הפרסום הזה קיבלה בטי אין ספור ברכות חמות ממטופלים רבים ביניהם מטופלים בהם טיפלה לפני שלושים שנה ויותר. "ריגשו אותי מאד התגובות שקיבלתי, ולהבין עד כמה הצלחתי לגעת במטופלים ולשפר את איכות חייהם," אומרת בטי השבוע. "ובכלל, יש הרבה רגעים מרגשים בעבודה הזו – מטופל שמתקשר לספר לך ששמע ציוץ של ציפורים לראשונה אחרי שנים, מטופל שהגיע אלי ללא יכולת דיבור ושלח לי במייל סרטון וידאו בו הוא מציע נישואין לחברתו ועוד. רבים מהמטופלים שהתחילו להשתמש במכשירי שמיעה מדווחים על שיפור משמעותי בחייהם הן בביטחון העצמי שלהם והן בקשר עם המשפחה והסביבה. ילד לקוי שמיעה אפילו הזמין אותי לכתתו בבית הספר, כדי לספר על מכשירי השמיעה שלו ועד כמה הם שינו את חייו. אין ספור רגעים מרגשים יש בעבודה שלי ואני מתרגשת כל פעם מחדש. חשוב לא פחות היה לי לשים את 'יוספטל' על המפה הארצית".

 

להיות בידיים הכי טובות


בחירתה של בטי אני, תושבת אילת ל'פנים של שבוע המודעות' היא לא הפעם הראשונה בה נבחרה בטי למלא פונקציה שכלל לא מובן מאליו שתינתן לקלינאית מהפריפריה. בשנת 2013-2014 נבחרה בטי אני  מכל קלינאי התקשורת בארץ לנהל מטעם הקופה את הפיילוט של יבוא מכשירי שמיעה של 'הכללית'. העבודה כללה בעיקר עבודה מול ההנהלה הראשית של הקופה, ומול היבואנים, ובניית מערך הדרכה שהכשיר קלינאי תקשורת בכל הארץ להתאמה של מכשירי שמיעה. מערך זה לימד קלינאים את נושא התאמות מכשירי השמיעה מהבסיס ובטי ליוותה אותם בצעדיהם הראשונים מול לקוחות 'הכללית' בכל הארץ. תפקיד זה חייב את בטי לנסוע למרכז ליומיים בשבוע, והיא עשתה זאת ובמקביל גם הצליחה להמשיך לטפל במטופליה באילת במכון שבבי"ח 'יוספטל'.  עד היום נמצאת בטי בקשר הדוק עם המרכזים הרפואיים הגדולים – בילינסון, שניידר, לווינשטיין, קפלן, סורוקה, ובהיכרות אישית וחברית עם מנהלי המכונים, אתם היא נפגשת מדי חודש בפורום המתכנס בתל אביב בו מתייעצים בנושאים מקצועיים, מתעדכנים בחידושים ובונים פרוטוקולים של עבודה.
במרכז הארץ יש  כמובן רבים שלא שמעו על בטי אני לפני בחירתה ל'פנים של הכללית' בשבוע המודעות לקלינאות תקשורת, אבל באילת אין מישהו שסבל מבעיות שמיעה כאלו או אחרות שלא הגיע אליה לקליניקה הפרטית שלה או לבית החולים 'יוספטל'. החיוך הרחב שלה והחום שהיא משדרת, מנפץ מיד את החששות, והמטופלים מתמסרים לה בביטחון שהם בידיים טובות..".

 

שיתוף פעולה פורה. עם מנהל בי"ח ד"ר ברקוביץ' ● צילום: הדר ומקס

 

נגועה ב'חיידק' האהבה לאילת


בטי נולדה בעפולה. כשהייתה בת 6 עברה משפחתה להוד השרון שם גדלה. בגיל 18 שמעה באקראי על מקצוע חדש - קלינאית תקשורת, מקצוע שעדיין לא היה מוכר ולמדו אותו רק בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב. בטי החליטה שזה מה שהיא רוצה ללמוד אחרי שתסיים את שירותה הצבאי.
את שירותה הצבאי המשמעותי העבירה בטי ביחידת 'נערי רפול' – הפרויקט שיזם רפול כדי לעזור לנוער במצוקה ללמוד, לרכוש השכלה ולשתלב בצה"ל. היא שרתה ביחידה כמש"קית תנאי שירות (ת"ש), וביחידה המובנית על חיילים במצוקה היא שקעה בעבודה עד צוואר. מיד כשסיימה את שירותה הצבאי נרשמה ללימודי קלינאי תקשורת, מחזור אליו התקבלו 30 סטודנטים בסך הכל ללימודי תואר ראשון. "כבר בתקופת הלימודים החלטתי שנושא פגיעות ראש הוא התחום בו אעבוד," מספרת בטי, " שכן זו עבודה בתחום המוח האנושי - החלק המרתק ביותר בגוף האדם. גם את התואר השני שלי, אליו התקבלו אז רק 10 סטודנטים מכל הארץ, עשיתי בנושא פגיעות ראש, ומשסיימתי את הלימודים התקבלתי לעבודה ב'בית לווינשטיין' כמטפלת בדיבור בפגועי ראש".
בשנת 1992 הגיעה לאילת  עם בעלה יוסי (בעברו איש מלונואות ומי ששימש כמנהל המצפה התת ימי בעיר), והתחילה את עבודתה בבית החולים 'יוספטל', שם היא עובדת עד עצם היום הזה. 
"תשעה חודשים אחרי שהגענו לאילת נולד בננו תום ומהר מאוד התברר לי שאני שוב בהריון והפעם עם תאומות – הפתעה שהייתה בעיני שנינו מתנה מופלאה. כשנודע לי שאני שוב בהריון כבר הייתי די זמן באילת כדי לדעת עד כמה נוח וקל לגדל כאן ילדים, והחלטנו להישאר 'עוד קצת'".  היום  הילדים כבר אנשים מבוגרים  ואף אחד מהם לא גר באילת - תום לומד בבין תחומי בהרצליה, מור לומדת רפואה בצ'כיה ולי לומדת תיאטרון, אבל כבר אי אפשר להזיז אותי מאילת. אחרי שניהלתי את הפיילוט של הקופה בנושא יבוא מכשירי שמיעה, קיבלתי אין ספור הצעות להישאר במרכז בתפקידים מפתים, אבל כבר הייתי נגועה 'בחיידק' האהבה לאילת ואני מאמינה שלא אוכל לחיות בשום מקום אחר".

 

בדרך: מכון שמיעה חדש לילדים מתחת לגיל חמש


בהווה משמשת בטי אחראית על מכון השמיעה בבית החולים 'יוספטל' והיא גם בעלת מכון פרטי שעוסק בהתאמות מכשירי שמיעה למבוטחי כל קופות החולים בעיר, משרד הבריאות ומשרד הביטחון. בחצי השנה האחרונה חזרה לעבוד עם 'הכללית' גם בנושא ההתאמות באילת, משום שנוצרה בעיה של מכונים מהמרכז שפתחו סניפים באילת ונסגרו לאחר שנה שנתיים כשהם מותירים את לקוחותיהם ללא שירות. 


יש דיבורים על הקמת מכון שמיעה חדש לילדים. האמנם?  
"המכון שלנו נותן שירות ללקוחות כל הקופות וגם לתיירים - (פעמים רבות לנפגעי תאוות צלילה). החדר הוא אולי כבר בן שלושים, אבל ציוד הבדיקה הוא חדיש וזהה לקיים בבתי חולים כמו 'בלינסון', 'סורוקה' ובתי חולם אחרים. בימים אלו אנו נמצאים בתהליך של בניית מכון חדש. התוכניות כבר אושרו, במכון החדש יהיה תא חדש שיאפשר בדיקת ילדים מתחת לגיל חמש וזו למעשה בשורה. במשך כל השנים בדקנו ב'יוספטל' מטופלים חברי כל הקופות מלידה ועד 120. לפני שלוש שנים יצאה הנחייה חדשה של משרד הבריאות שילדים מתחת לגיל חמש צריכים להיבדק עם שני קלינאי תקשורת ובתא גדול ייעודי לבדיקות ילדים. מאחר והתא שלנו לא עומד בתקן החדש, הוזמן תא חדש והוא ישובץ במסגרת הבניין החדש של מרפאות החוץ שנבנה בימים אלה. עד שיהיה התא מוכן נוסעים ילדים מתחת לגיל חמש לבית החולים 'שניידר' או לכל מכון אחר שעובד עם הכללית – (כולל פרטי). בדיקת שמיעה לתינוקות שרק נולדו אני עדין מבצעת. אני מתייצבת רגע אחרי הלידה במחלקת יולדות ב'יוספטל' ועורכת מבדקי שמיעה ראשונים לתינוקות הרכים"


ומה בקשר לבעיית זמינות התורים? 
"זמינות התורים ב'יוספטל' היא הכי טובה בארץ, ויש לנו לקוחות המגיעים לבדיקת שמיעה מכל הארץ. מנהלי מחלקות מכל הארץ מפנים אלינו לקוחות לבדיקות שמיעה בשל השם הטוב שרכש לעצמו מכון השמיעה ב'יוספטל', ויש רבים המגיעים, חלקם אפילו משלבים חופשה באילת עם בדיקות שמיעה".

 

"בשני העשורים האחרונים הודגם במחקרים רבים הקשר בין ירידה בשמיעה לירידה קוגניטיבית. אנשים שלא מרכיבים מכשירי שמיעה, ממשיכים להידרדר מבחינת תפיסת הדיבור שלהם. נמצא שמבוגרים שמרכיבים מכשירי שמיעה סובלים מפחות דמנציה. יש מחקרים שאפילו גורסים שהתאמת מכשירי שמיעה יכולה להאט ירידה קוגניטיבית ואפילו לשפר אותה. המכשירים גם תורמים להפחתה של דיכאון ובידוד חברתי."
צילום: ליאורה נאור


מה את אוהבת בעיקר בעבודתך?
"מה שאני אוהבת בעבודה יותר מכל היא העובדה שבכל יום אני פוגשת סוג אחר של אנשים, מבצעת סוג אחר של טיפולים וכל טיפול שונה לחלוטין מזה שקדם לו או מזה שיבוא אחריו. בבית החולים 'יוספטל' העבודה היא טכנית לחלוטין - פגישה אחת, בה מתבצעת בדיקת שמיעה. לעומת זאת, בהתאמת מכשירי שמיעה, יש לי קשר של שנים רבות עם המטופלים. התהליך הראשוני הוא לשכנע את המטופל שהוא זקוק למכשיר שמיעה, לקבל את העובדה שהוא לקוי שמיעה. משהצלחתי, לעיתים אחרי פגישות לא מעטות במשימה זו, מגיע הזמן להתאים לו מכשיר שמיעה בצורה אופטימאלית – דבר שאף הוא דורש פגישות אחדות. אבל הקשר לא מסתיים כשנמצא המכשיר המתאים, משום שבמשך השנים צריך שוב ושוב לכוון את המכשירים בהתאם לשינויים בשמיעה. אבל, התחום שחשוב לי ביותר מאז ומתמיד הוא הטיפול בפגועי ראש. זה סוג טיפולי שונה לחלוטין. למשל עבודה על הדיבור. אצל פגועי ראש, משנפגע מרכז הדיבור, יש להם בעיה בהגיית המלים או בשפה. כל מקרה הוא שונה, ולכל מקרה צריך להמציא דרך טיפול שונה לחלוטין, ואין לתאר את הסיפוק אותו מרגיש המטפל ביום שהמטופל מחלים".
את בדיקות השמיעה מבצעת בטי בבית החולים 'יוספטל', בפגועי ראש היא מטפלת בעיקר בבית המטופל ואילו את התאמות מכשירי השמיעה היא עושה במכון הפרטי שלה הממוקם בקומת הכניסה של מלון 'פירסט קלאב' (מעונות 'מכבי' לשעבר). למכון של בטי הסדרים עם כל קופות החולים. מחירי המכשירים ירדו בעקבות סבסוד של סל הבריאות, ומטופלים מעל גיל 65 נהנים כיום מסבסוד של  3704 ₪ לכל אוזן.  


איזה מכשירי שמיעה את מציעה למטופלים במכון הפרטי שלך?
"בחרתי לעבוד עם 3 החברות המובילות בתחום מכשירי שמיעה בעולם: סימנס מגרמניה, וידקס מדנמרק ופונאק משוויץ. האפשרות לעבוד עם חברות שונות מאפשרת לי להתאים לכל מטופל את המכשיר הכי מתאים לליקוי השמיעה שלו ולצרכיו. הבחירה לעבוד עם המכשירים הטובים בעולם היא לטובת הלקוחות וגם לטובתי, שכן מכשירי שמיעה באיכות ירודה מזמנים תקלות וקלקולים. אני מקפידה לנסוע לפחות ליומיים בחודש למרכז למעבדות כדי ללמוד את השכלולים החדשים בתחום. היום יש מכשירים שמכוונים דרך אפליקציות בטלפונים הניידים, יש מכשירים שנטענים באמצעות מטען  ועוד. בכל שנה אני טסה לפחות לשני הכנסים החשובים באירופה בתחום, משום שאני מאמינה שגם ללקוחות באילת מגיע כל הטוב הזה. חשוב לי שהאילתים יידעו שגם באילת אפשר למצוא מכשירי שמיעה מהטובים בעולם, וגם שציוד הבדיקה בבית החולים 'יוספטל' הוא מעולה וחדיש".


ולסיום?
"המסר שלי הוא שמי שנותן עם כל הלב נתרם ומרוויח לא פחות מהמטופלים שלו. להגיע לעבודה שיש בה תחושה של משמעות, זה בעיני אחד ממרכיבי האושר".


חדשות אילת - ערב ערב באילת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש