פרסומת
דלג

המכתש הקטן הוכרז כשמורת טבע

מאת: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● 26/6/2019 15:47 ● ערב ערב 2921
בתום שנות מאבק ארוכות ניצח הטבע את הפיתוח והמכתש הקטן במצפה רמון יוכרז כשמורת טבע ממש כמו אחיו "הגדול"
המכתש הקטן הוכרז כשמורת טבע
דווקא בשל קרבתו לקריה הגרעינית, הוא אידיאלי לקינון עופות דורסים. המכתש הקטן ● צילום:אסתר ענבר לויקיפדיה

 שר האוצר משה כחלון חתם על הכרזתו של המכתש הקטן הסמוך למכתש הגדול ולמכתש רמון, כשמורת טבע ששטחה ישתרע על פני 61 אלף דונמים. בכך באה לסיומה סאגה בת שנים בהן התנגדו ראשי מערכת הביטחון להכרזה וזאת משום שחלק משטח השמורה כולל את שטחי הקריה למחקר גרעיני (קמ"ג). אנשי רשות הטבע והגנים לא ויתרו עם זאת והמשיכו לנהל משא ומתן מול גורמי הביטחון לאורך השנים, ובשנה האחרונה אף ערכו עמם סיור בשטח במטרה להדגיש בפניהם את חשיבותם של ערכי הטבע המצויים במקום. המכתש הקן מקיים מערכת אקולוגית מיוחדת של בעלי חיים וצמחייה הכוללים תנים, יעלים ונשרים המצויים בסכנת הכחדה. את המקום פוקדים מידי שנה 400 אלף מטיילים. אנשי רשות הטבע והגנים מסבירים כי דווקא עובדת הימצאותו של המכתש בשטח הקמ"ג, הופכת אותו לשטח גידול אידיאלי שכן המדובר בשטח סגור לטיסות ובשל כך הוא משמש מקום מפלט עבור עופות דורסים הבוחרים לקנן באזור בשל כך. 

 


המכתש הקטן ידוע גם בשם מכתש חצרה והוא המכתש המזרחי בסדרת המכתשים שנוצרו בקמרי הר הנגב, ובהם 'מכתש רמון', 'מכתש גדול' ו'מכתשי עריף'. צורתו כמעט עגולה, אורכו המרבי כשמונה קילומטר, רוחבו כשישה קילומטר ועומקו מגיע לכ־400 מטר. בנוסף על היותו אזור קינון חשוב לנשרים ולעופות דורסים אחרים המצויים בסכנת הכחדה, במיקומו ובמאפייניו הוא מקשר בין אוכלוסיית יעלים ממרכז הנגב למדבר יהודה ומשמש אזור קינון חשוב ונדיר לנשרים ולעופות דורסים אחרים.

שאול גולדשטיין, מנכ"ל רשות הטבע והגנים, אמר כי: "מדינת ישראל התברכה בערכי טבע ומורשת ייחודיים, ולרשות יחד עם כל הגופים הציבוריים והממשלתיים הרלוונטיים יש חובה מוסרית להמשיך ולפעול למען הכרזת שמורות טבע וגנים לאומיים במטרה לשמר את הערכים האלו למעננו ולמען הדורות הבאים".


חדשות אילת - ערב ערב באילת  

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש