פרסומת
דלג

רופא הכפר

מאת: רותם ג'קסון ● צילום: רותם ג'קסון ● 26/6/2019 16:10 ● ערב ערב 2921
אחרי ארבע שנות התמחות בכירורגיית כלי דם, החליט ד'ר ארז אלקבץ לעזוב את חדר הניתוחים ולרדת אל העם ● בצעד חסר תקדים הוא עזב את המרכז וירד לאילת, כדי ללמד כאן אנשים איך לעבור לאורח חיים בריא ולהיפטר מהתרופות ● היום הוא מאייש את התפקיד הכי חדש בגזרת הבריאות באילת - "רופא לרפואה מונעת" (בקופת חולים הכללית), ומודה שהחיים באילת האירו לו פנים
רופא הכפר
"החיים הראו לי שאם אתה רוצה להצחיק את אלוהים ספר לו את התוכניות שלך". ד"ר אלקבץ

ד"ר ארז אלקבץ (44) הוא הטייפקאסט המושלם למה שקרוי היום "הרופא החדש" - נטול יוהרה וגינוני כבוד, ראש פתוח, משתף מידע, מדבר בגובה העיניים, מודע לקשר ההדוק בין הגוף לנפש ובעיקר רואה לנגד עיניו את הבן אדם ולא רק את המחלה. ההוכחה לכך היא הפנייה החדה שעשה מרפואה טיפולית-סטרילית, לרפואה מונעת-עממית. אפשר לומר שהיום, במקום לנתח את כלי הדם שמשפיעים על הלב, הוא פשוט מדבר ישירות ללב. 
"האג'נדה שלי היא רפואה מונעת ובגלל זה היה חשוב לי לעשות את המעבר. התמחיתי אצל פרופ' אריה בס מהמובילים בכלי דם בעולם והוא טען שללמד אותי לנתח ייקח לו 2-3 שנים, לאור הכישרון והיכולות המנואליות. ללמד אותי מתי לנתח ייקח לו 5-6 שנים, אבל ללמד אותי מתי לא לנתח, זה עלול לקחת כל החיים", מסביר ד'ר אלקבץ בסבלנות, ובאותה נשימה מודה שאת השיעור הזה הוא למד על בשרו. "במהלך ההתמחות גיליתי שבאמצעות שינוי תזונה, רפואה טבעית ואורח חיים נכון, לא מגיעים בכלל לניתוחים. זו גם הייתה הנקודה בה הבנתי שאני רוצה לשנות כיוון לרפואה מונעת במקום רפואה מטפלת".

 

אין חכם כבעל ניסיון


הוא עצמו שקל 116 ק"ג במשך  זמן רב. "לא חייתי נכון, ובטח שלא אכלתי נכון", הוא מודה. "באותה תקופה של ההתמחות, החלטתי לעשות שינוי ושנתיים לפני שממש עזבתי כבר הפכתי לטבעוני. זה שינה לי את החיים לגמרי. למעט העובדה שירדתי 40 ק"ג בלי שום דיאטה, גם הבראתי מכל המחלות מהן סבלתי. היה לי לחץ דם נוטה למעלה, כבד שומני, עודף משקל ,קושי בנשימה וכאבי פרקים. את יודעת מה זה לעמוד לנתח כשהידיים שלך כבדות, ולא בגלל שרירים אלא בגלל שאתה פשוט שמן?!  אחרי שראיתי מה קרה לי, רציתי להעביר את זה למטופלים שלי. החוויה הייתה כל כך עוצמתית שהיא גרמה לי לפקפק במה שאני עושה ומתוך הפקפוק התעורר הצורך להגיע למקום של יותר שלמות ואמונה בתפקיד שלי ולכן הרפואה המונעת נראתה לי הדבר הנכון לעשות". 

 


ד"ר אלקבץ, חי בזוגיות ואבא לעמנואל בן השנתיים וחצי. הוא נולד וגדל בהרצליה לצד עוד חמישה אחים, מה שמסביר את הצורך שלו במשפחתיות וחיבור לקהילה. במשך ארבע שנים הוא התמחה בבתי החולים "אסף הרופא" ו"בבלינסון" בתור מנתח כלי דם, אלא שבמקום לסיים את השנתיים האחרונות ולהפוך למנתח בעל שם, הוא החליט לעשות מעבר לרפואת משפחה ובתחום הזה גם סיים לבסוף את התמחותו. "התחלתי התמחות של רפואת משפחה בתל אביב במסגרתה צריך להשלים תקופה של שנתיים בבתי חולים, ומאחר וכבר היה לי ניסיון עשיר בבתי חולים במרכז חשבתי להגיע לבית חולים פריפרי ולנסות לתרום שם מהניסיון והידע שלי בכלי דם. רק שתביני מחלקת כלי דם זו המחלקה הכי קשה בבית חולים, אלו אנשים עם הכי הרבה מחלות כגון סוכרת, לחץ דם, בעיות לב וכדומה. הניתוחים מתבצעים בכלי דם בינוניים וגדולים בלבד כי כלי הדם הקטנים שלהם כבר מזמן מתו. בזכות סגן מנהל מחלקת כלי דם דר' רביד חן, שמגיע עד היום אחת לחודש לאילת, החלטתי לבוא לפה ולנסות לעזור על תקן של ההתמחות ברפואת המשפחה. רק שלא תיארתי לעצמי שאתאהב ככה בעיר ובאנשים. והעיר גמלה לי כאות תודה. גם במתנה הנפלאה ביותר שיכולתי לקבל, הילד שלי. הכרתי פה את זוגתי ועמנואל נולד זמן קצר אחרי זה. אחרי שסיימתי את שלב ההתמחות ב"יוספטל" באילת, חזרנו כמשפחה למחוז תל אביב, עמנואל למעשה נולד שם ורק לאחר תקופה החלטנו לשוב לאילת". 

מה משך אותך לחזור לאילת?
"קודם כל בת זוגי מאוד רצתה לגור פה, כי המשפחה שלה כאן, ולי באופן אישי היה רצון לשוב לעיר שהתאהבתי בה כל כך בתור מומחה לרפואת משפחה. העיר הזו קסומה בעיני. הנוף המדברי המדהים, מזג האוויר הנפלא, הים המהמם ומה שהכי משך אותי זה טוב ליבם של האנשים. אנשים פה באמת טובים יחסית למרכז ולמקומות אחרים. האילתים הרבה יותר פתוחים, כנים ואמיתיים". 

ואיך בפועל מיישמים את הרפואה המונעת בתוך קופת חולים, בתור רופא משפחה?
"התחום הזה של רפואה מונעת צובר תאוצה מיום ליום בקרב הרפואה הציבורית, כאשר חלק מהאג'נדה של רופא משפחה בעולם ובארץ בכלל ובקופת חולים "כללית" בפרט, הוא שינוי באורח החיים. רפואה מונעת היא נדבך בעל משמעות עצומה וכיום אנו ערים ומודעים להשפעה של שינוי אורחות חיים על המצב הבריאותי. מחקרים בנושא צצים בכל יום והנושא רק מתרחב. באילת, נותנים לי את כל החופש ואת כל האמצעים לבצע החלטות בהתאם ליכולת של המטופל לעשות את השינוי. 
יש לי לדוגמה מטופלים עם סוכרת, שהיא אחת המחלות שהכי תלויה באורח חיים, ואנשים שרוצים לעשות שינוי מקבלים ממני את הלגיטימציה ואת התמיכה הכוללת אפילו להפסיק תרופות. אני מראה להם את האופציות של איך לטפל במחלה, לא באמצעות תרופות. אני מלווה אותם בתהליך והליווי הזה, כולל הפנייה לצוות רפואי תומך כמו למשל דיאטנית, אחות מקצועית וכדומה. הליווי שלי הוא במפגשים שבועיים או דו שבועיים שבמהלכם אנחנו מעריכים את ההתקדמות וכאשר המטופל חש ביטחון להמשיך בתהליך בכוחות עצמו הוא יוצא ממעגל המעקב והופך לעוד דוגמה חיה שתשפיע על אנשים אחרים. המקום של הרופא בימינו השתנה לעומת שנים עברו. הרופא היום הוא כבר לא האיש שלוקח אחריות על הבריאות שלך. הכיוון היום, הוא להעביר את האחריות לבריאות, לאנשים עצמם. מה שנקרא, לקיחת אחריות אישית. לכן ההשקעה שלי במטופל צריכה להיות מילימטר מתחת למה שהוא עושה בשביל עצמו. אם אתה משקיע יותר ממנו, אתה משקיע הרבה מאמץ לריק ומעבר לכך, במישור של המטופל אתה עלול ליצור חרדה אם תפגין עודף אכפתיות. המטופל צריך לקחת אחריות ואם הוא לא לוקח אחריות אני לא יכול לדאוג במקומו". 

אז בניגוד לרופא רגיל המעודד צריכת תרופות, רופא לרפואה מונעת מעודד להפסקתן?  
"הקונוטציה הראשונית היא שאם אני לוקח את התרופות אני נשאר בריא וחי לנצח, למרות שכל המחקרים מראים שמגיל 65 ומעלה אתה כבר מוגדר גריאטרי. לכן ככל שמורידים תרופות, תוחלת החיים עולה ואיכות החיים משתפרת. עד כדי כך שמגיל 75 אפילו רצוי להפסיק כל טיפול ללא קשר למחלה. בגיל 80 אני כבר לא מטפל בסוכרת, כי אם המחלה לא הרגה אותו עד עכשיו, אז האינסולין בטח יעשה את זה, כי מהאינסולין אפשר להיכנס לתת סוכר שעלול לגרום לנפילה ונפילות בגיל הזה הן הרות אסון. 25 אחוז מהאנשים ששוברים אגן בגיל מבוגר מתים בשנה הראשונה ו-25 האחוז הנותרים מתים בתוך שנה מהאירוע". 

מה לדעתך הדבר הכי נורא שאנחנו עושים לעצמנו באורח חיים לקוי? 
"אם יש משהו אחד שאני סולד ממנו זה מוצרי חלב. זה גורם מספר אחד למחלות. בקהילה הרפואית ההבנה של מוצרי החלב ונזקיהם, הולכת וגוברת.  יש סרט "מה בשם הבריאות", שאני ממליץ בחום לראות".

אחרי ארבע שנים של חדרי ניתוח וניתוחים , התחום הזה לא חסר לך?
"התחום המנואלי מאוד חסר לי, אז כדי לחוש אותו ולממש אותו אני עוסק בהזרקות אסתטיות".

בתור רופא שמעודד הפסקת תרופות, אין לחומרים האלה שמזריקים השפעות רעות על הגוף?
"עד כה לא נמצא שום נזק, רובם חומרים טבעיים שמופקים אצלנו בגוף באופן קבוע אבל הם מרוכזים ומסונתזים במעבדות. בוטוקוס זה רעלן שמגיע במקור מחיידק וחומצה הילארונית היא חומצה שמופקת בגוף ולכן יש לזה כמעט אפס תופעות לוואי ואלרגיות". 

ואיך זה מסתדר עם רפואה מונעת?
"שאלה מצוינת. בעיניי חלק גדול מהרפואה המונעת הוא שיפור מצב הרוח והיכולת שלי לשפר את מצב הרוח של המטופל גם מובילה לחיזוק הנפשי שמוביל לחיזוק הגופני. אדם שנמצא במקום טוב יותר יכול לבצע שינויים שנראים לו ממקום אחר קשים יותר. אישה שנראית טוב יותר, מוצאת יותר מרץ לצאת להתאמן, לשמור על המשקל ולאכול נכון. זה גם מה שיפה ברפואה המונעת, שלא משנה במה אתה מתחיל- באוכל, ספורט, הפסקת עישון או יוגה, כל דבר יוביל לדבר השני והשלישי. זה ידוע שמי שעושה ספורט, מודע יותר לאוכל, מפחית עישון או מפסיק לגמרי. זה כמו כדור שלג של בריאות. מעגל של אורח חיים בריא".

איך מאזנים חיי משפחה עם מקצוע של רופא?
"בתחום שבחרתי יש את האפשרות הזו, וכשאני נמצא עם הבן שלי אני מקדיש לו מאה אחוז של הזמן. אולי אני לא נותן לו את כל ימות השבוע, אבל בימים שאני אתו אני מאה אחוז אתו ומפנה הכל כדי להיות אתו. בעיניי הגיל הזה זו תקופה קצרה של מספר שנים לא רב שבהן הוא יאפשר לי להיות אתו וסביבו. הרי ככל שהוא יגדל הרצון שלו לאוטונומיה ירחיק אותו ממני ואז אני כבר בטח אחזור יותר לעבודה. אני רואה את זה על ההורים שלי, ככל שגדלנו התפנה להם יותר זמן וזה היה הזמן שהם גם הרחיבו את העסקים. אני בא ממשפחה של שישה אחים - שלוש אחיות ושלושה אחים, כך שבבסיס שלי אני טיפוס מאוד משפחתי. כשהגעתי לאילת הצבתי לעצמי מספר יעדים: להיות עם הבן שלי, לנהל את הקליניקה, ובין היתר להגיע לקהל רחב ככל הניתן. אחד האמצעים לכך הוא כלי התקשורת ובאמת יש לי היום פינה קבועה ברדיו המקומי.

אתה רואה את עצמך נשאר פה או שאילת היא רק תחנה בדרך?
"בלב אני תמיד אשאר באילת. זה בטוח! לגבי העתיד, קטונתי מלנבא. החיים הראו לי שאם אתה רוצה להצחיק את אלוהים ספר לו את התוכניות שלך!". 


חדשות אילת - ערב ערב באילת