פרסומת
דלג

להעביר את החופש במגרשים הפתוחים

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● צילום: חיים דוד ● 3/7/2019 18:33 ● מה נשמע 607
12 שנים מפעילה עיריית אילת יחד עם רשת המתנ"סים בעיר את תוכנית 'המגרשים הפתוחים' בימי החופש הגדול ● אלא שרק בשנים האחרונות הבינו ההורים שהפעילות הזו שמקבלים הילדים חינם אין כסף היא הפיתרון המושלם עבור הצעירים המשועממים בשעות הערב ● לא עוד שיטוטים חסרי מעש ברחובות ובפארקים ● אז מה הפלא שיותר ויותר בני נוער ממלאים את המגרשים במתחם בית הספר 'רבין' ● ימים אחדים אחרי שהפעילות התחילה, מספר יניב קרדי, רכז הפעילות, על הרעיון שמאחורי התוכנית, על הנערות שמקבלות ימי פעילות משלהן "והלוואי ויגיעו יותר", ועל החזון הגדול שלו- "להפוך את מגרשי הספורט של 'רבין' למתחם פעילות לנוער ולא רק סביב הספורט”
להעביר את החופש במגרשים הפתוחים

אם תהיתם לאן נעלמים בני הנוער בשעות הערב במהלך ימי החופש הגדול, כדאי שתחפשו אותם במתחם מגרשי הספורט של בית הספר 'רבין'. שם החל מהשבוע הזה ועד ל-15/8, הם ימצאו את מקומם בפעילות ספורט כזו או אחרת המוצעת להם חינם אין כסף במסגרת פרויקט המגרשים הפתוחים שמפעילה עיריית אילת יחד עם רשת המתנ"סים בעיר.
הייתה זו התוכנית 'עיר ללא אלימות' שהולידה לפני כ - 12 שנים באילת את רעיון המגרשים הפתוחים מתוך תפיסה שאם תתנו לבני הנוער בעיר המשועממים בשעות הערב פעילות ספורט חופשית, הם יעדיפו את זה על שיטוטים חסרי מעש באזור התיירות או בפארקים. "ככה זה התחיל", מספר השבוע יניב קרדי, רכז התוכנית באילת כמעט מאז ראשיתה. אלא שמה שהתחיל בתחילת הדרך כמגרשים פתוחים בלבד ללא ליווי והכוונה במתחם בית הספר 'גולדווטר' לא נחל הצלחה בלשון המעטה. משהו היה חסר שם. ואם לא די בזאת, הרי שקירבת בית הספר לאזור התיירות גרם לצעירים הלא רבים שהגיעו למגרשים, לסיים את הפעילות הספורטיבית ולהמשיך בשיטוטים באזור התיירות, בדיוק הדבר אותו ביקשו למנעו  מהם הוגי התכונית.
מהר מאוד הגיעו בעיריית אילת וברשת המתנ"סים בעיר, בניצוחו של יואב יצחק הלוי, מנהל אגף הספורט והנוער ברשת לשתי מסקנות ברורות: האחת- יש להרחיק את בני הנוער ואת הפעילות מאזור התיירות. החלטה שנייה הייתה שחייבים ללוות את המגרשים הפתוחים במדריכים שהיו שם לטובת בני הנוער. וככה יצאה לדרך התוכנית המחודשת שמשנה לשנה מוכיחה את עצמה כהצלחה גדולה.

 

מחכים לכם. צוות המגרשים הפתוחים 

 


 

שלא תגידו שלא ידעתם


ימים ושעות פעילות הבנים במסגרת המגרשים הפתוחים:
ימים – ראשון, שלישי וחמישי.
שעות 18:30-20:00 פעילות בנים מכתות ג',ד',ה'.
שעות 20:00-22:00- פעילות בנים מכתות ו', ז', ח'.
שעות 22:00-02:00- פעילות בנים מכתות ט'- י'ב.

ימים ושעות פעילות הבנות במסגרת המגרשים הפתוחים:
ימים שני ורביעי:
שעות 18:30-20:00 בנות מכתות ג',ד',ה'.
שעות 20:00-21:30- בנות מכתות ו'-ח'.
שעות 21:30-23:00- בנות מכתות ט'- י'ב.

ימים ושעות רחצה לילית בבריכה העירונית-
ימים שני ורביעי בין השעות 19:00-22:30. 
מיועד לבוגרי כתות י'- י'ב. 


 

ואז הגיע יניב


אם בתחילת דרכה של התוכנית היו בה בעיקר פעילויות כדורגל וכדורסל, הרי שלפני 9 שנים התווסף לפעילות הפוציוואלי על מגרש החול בבית הספר 'רבין', יחדמ עם ענפי הטניס שולחן, טניס רגל, "ומשנה לשנה הגדלנו את מגוון פעילויות הספורט המוצעות במתחם 'רבין' לצעירים ואגב כך גם הגדלנו את כמות הילדים שמגיעים", מספר השבוע בגאווה יניב קרדי, ביום יום מאמן כדורגל בבית הספר לכדורגל של רשת המתנ"סים לעיר, שגם אם היה מאוד רוצה להיות בימים אלו של חופש גדול בחופש מכל פעילות, הוא לא מוותר מזה כ – 11 שנים על תפקידו כרכז הפרויקט, בעיקר מתוך אמונה מלאה בפעילות ומתוך תחושת שליחות אמיתית. "אם בגולדווטר הפעילות התקיימה בין השעות 20:00 ועד השעה 01:00 לפנות בוקר והיא הייתה מיועדת רק לתלמידי השכבות הבוגרות, הרי שעם המעבר לבית הספר 'רבין', הרחבנו את הפעילות גם לצעירים מכתתות ג'- ה' בשלושה שכבות גיל בחלוקה לשעות שונות. אם בתחילת הדרך רק מעט צעירים הכירו את הפעילות שלנו, הרי שהיום בני הנוער בעיר וגם ההורים למדו להכיר את הפעילות והם מחכים לה בקוצר רוח. יצרנו פירמידת גילאים של ילדים שפעילים אצלנו היום", הוא אומר בגאווה. "בני נוער שהתחילו אצלנו בפעילות כשהיו צעירים והיום הם כבר משתייכים לקבוצה הבוגרת ומביאים איתם את אחיהם הצעירים".
עד כדי כך הרעיון תפס, שבשנה שעברה היו ערבים בהם נרשמו כמויות של כ- 300 בני נוער שהגיעו במהלך ערב ולילה אחד לפעילות במגרשים. "זה הפך למעיין מקום מפגש לבני הנוער בעיר", מתאר יניב את התופעה, "גם אם לא כולם מגיעים להתאמן בפועל, הם מסתובבים במתחם עם החבר'ה, וזו בדיוק הייתה הכוונה- להרחיק את בני הנוער ממקומות שליליים".

 

הנוער מצביע ברגליים בעד. תמונה מקיץ שעבר

 

משמעת ללא פשרות


אם תהיתם איך זה עובד בפועל, הרעיון פשוט מאוד. בכל יום במהלך חמישה ימים בשבוע, יכולים בני הנוער על פי חלוקה לגילאים שונים ובהתאמה על פי חלוקה לשעות נפרדות, להגיע למתחם מגרשי הספורט בבית הספר 'רבין'. כאן ממתינים להם בכל יום ובכל אולם מדריכים מקצועיים שונים שלא אמורים אמנם להפעיל אותם אבל בהחלט מייעצים, מכוונים ובעיקר משגיחים. "הכוונה היא שהצעירים ישחקו כאן משחקים חופשיים", מסביר קרדי, "אבל באותה נשימה גם חשוב שתהייה כאן דמות. הפעילות במקום מלווה במשמעת ללא פשרות. אמנם אנחנו לא נמנע את הגעתם של צעירים המסומנים על ידינו כבעיתיים, אבל לא נאפשר להם לעשות צרות. אם יש צורך אנחנו מפסיקים במקום את פעילותם, מדברים עם ההורים שלהם וזה יכול להגיע גם לענישה ולהרחקה מהמקום".
למרות ההצלחה ההולכת וגדלה של המתחם בערבי הקיץ, עדיין יש לקרדי את התחושה שמי שמגיעים בעיקר הם שחקני כדורגל וכדורסל צעירים שיש להם יותר מודעות לנושא. "וחבל שכך. הפעילות הזו נותנת מענה מקצועי, מוגן, בטוח ומסודר לילדים המשועממים בשעות הערב. דרך מושלמת להרחיק אותם מהמסכים, לאפשר להם לצאת, להיות עם החבר'ה ולעשות פעילות גופנית והכל בחינם. יש הורים שכבר הבינו את הרעיון שזה טוב יותר מבייביסיטר והם מביאים לכאן את הילדים בזמן שהם הולכים לקניות, לחדר כושר או לשאר סידורים. "למרות שהדמויות שאנחנו בוחרים בהם ללוות את הפעילות הם מאמנים או מדריכים מוסמכים, לא מדובר באימונים אלא במשחקים", מדגיש יניב שמציין : "8 אנשי צוות מלווים את פעילות הבנים ו- 2 אנשי צוות את פעילות הבנות ושלא נשכח את פעילות המגרשים הפתוחים שמגיעה גם לבריכה העירונית פעמיים בשבוע במסגרת רחצה ליילית המיועדת לבני נוער בלבד, גם היא ללא עלות. איש צוות אחד של התוכנית מתלווה למציל בבריכה ולדויקו. שם אנחנו על תקן נוכחות בלבד", מבהיר יניב, "כי המילה בבריכה היא אך ורק של דויקו". בין אנשי הצוות של התוכנית הפועלים לצידו של יניב, תמצאו את: שחר זיתון בענף בפוציוואלי, סלים אשקר בכדוגל, מתן דוידי בכדורסל, יובל, מורה לספורט ברבין בכדורסל, אלעד, שרון ורון סער בכדורגל, סרדר אפג'אן בטניס שולחן וטל אוחנה לבנות".

 

חולם רחוק. יניב

 

איך זה שהגעתם למסקנה שבנות צריכות גם?
"עד לפני שלוש שנים הן היו מגיעות לפעילות הבנים. ראינו שמתחילה דרישה מצידן וגם להן משעמם והן מחפשות פעילות גופנית אז החלטנו לייעד להן ימים משלהן עם פעילות מותאמת עבורן כמו כדורשת, כדורסל, כדורעף, משחקי שכונה, ריקוד ועוד. אין לי בכלל ספק שהבנות צמאות לפעילות אבל הן עדיין פחות נוהרות למקום וזו אחת המטרות לגרום ליותר בנות להגיע בימים שני ורביעי שמוקדשים רק להן".

והפעילות הזו צמצמה בפועל את השוטטות?
"עצם זה שיש לבני הנוער מקום אחר ללכת אליו צמצמה את השוטטות. אצלנו אין אלימות, לפעמים יש תאקלים טבעיים כמו שיכולים לקרות בכל מקום אחר, אבל הצוות ממהר לטפל בבעייה ואלו נפסקים מיד".
אם לא די בפעילות הספורטיבית, הרי שבכניסה לאולם הספורט מתמקמים חיילים, שינשיני"ם (שנת שירות) ובני נוער מתנדבים ופותחים פינות זולה לטובת משחקי חברה, מוסיקה טובה או סתם דיבורים לטובת בני הנוער שמחפשים משהו קצת אחר".

מאיפה אתה שואב את הכוחות להמשיך בפעילות גם בימי החופש הגדול?
יניב מחייך ומספר שאישתו המורה שומעת לא פעם מבני הנוער שהם העבירו את החופש הגדול בנעימים "אצל בעלה", מה שגורם לה עצמה להאמין בתוכנית ולחרר אותו גם בחופש בשעות הערב והלילה. "מעבר לזה", מדגיש יניב, "מה שנותן לי את הכוחות להמשיך זו העובדה שאני מאמין בתוכנית, אני מלווה אותה כל כך הרבה שנים שהיא כבר הפכה ל'בייבי' שלי". יניב מספר על תקן אבא גאה של התוכנית שלאורך הפעילות יש גם צ'ופרים שמחולקים לצעירים: "פעם בשבוע על פי בחירה אנחנו מפנקים את הצעירים בפיצות על חשבוננו והשנה ממן תרם אלף קרטיבים לטובת פינוק הצעירים. מפליא אותי", הוא ממהר להוסיף, "שעד היום בכל הארץ לא למדו מאיתנו איך מפעילים טוב יותר את רעיון המגרשים הפתוחים. גורמי חינוך מכל הארץ צריכים להגיע לאילת ולראות מקרוב את הצלחת התוכנית אצלנו. אני לגמרימפרגן לאיריס כהן, מנהלת רשת המתנ"סים בעיר, ליואב יצחק הלוי, מנהל אגף הנוער והספורט ולעופרה בוארון שמאמינים בתוכנית ודואגים לנו לתקציבים כי בלעדיהם זה לא היה קורה. החל מציוד, מדריכים בתשלום, תנאי עבודה ועוד".

 

מה החזון?
"אני רוצה להגיע למצב שהמתחם הזה של 'רבין' יהפוך במהלך החופש הגדול לסוג של מועדון לצעירים שיתחיל בפעילות ספורט אבל גם יימשך לתחומים אחרים כמו למשל צפייה בסרטים ופעילויות נוספות גם למי שלא רוצה לעסוק בספורט ואין לי בכלל ספק שהפעילות הזו עוד תלך ותגדל. אם כבר היום ילדים פוגשים בי במהלך העונה ושואלים מתי זה יקרה ומתי זה יתחיל, כבר מראה על כך שהמגרשים הפתוחים הפכו לחלק בלתי נפרד מחופשת הקיץ הארוכה של הצעירים בעיר".
 


חדשות אילת - ערב ערב באילת  

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש