פרסומת
דלג

נכים היכונו - הנכות שלכם מתחת ל- 90 אחוז? וועדת התחבורה תבטל לכם את החנייה ליד הבית

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● צילום: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● 3/7/2019 20:14 ● ערב ערב 2922
בוועדת התחבורה בראשותו של היו''ר החדש יהודה פרץ, מתכוונים להילחם בריבוי חניות הנכים שחולקו עד כה בעיר, ולהיצמד לתיקון החדש בחוק שקובע כי רק מגובה של 90 אחוזי נכות ומעלה ניתן לקבל חניית נכה ליד הבית ● לא זו בלבד אלא מי שכבר קיבל חנייה שכזו עלול לגלות עם בקשת חידוש המספר כי אינו זכאי עוד לחנייה ליד הבית ● את ההחלטה החדשה גילו כבר כמה וכמה נכים בעיר שרכשו רכב חדש וביקשו לעדכן את מספר הרכב המופיע על השלט ● הנכים זועמים: ''קיבלנו את ההיתרים על פי החוק'' ● יו''ר וועדת התחבורה: ''אנחנו פועלים על פי התיקון החדש שבא לעשות סדר בבלאגן'' ● עו''ד לירון אורון, מומחה לדיני תעבורה: ''אין כל בעייה חוקית לבטל את החניות, אבל אם משנים מדיניות ומבטלים זכויות- תבצעו זאת באופן גורף''
נכים היכונו - הנכות שלכם מתחת ל- 90 אחוז? וועדת התחבורה תבטל לכם את החנייה ליד הבית
חניית נכה ליד הבית? רק מעל 90%

תושב אילת שמחזיק בידו תעודת נכה בגובה של 50 אחוז, נהנה בשנתיים וחצי האחרונות מחניית נכה שנסללה עבורו בקרבת הבית, בשל הצורך שלא להיות חשוף לשמש. לאחרונה רכש א. רכב חדש ומיהר לבקש את עידכון מספר הרכב המופיע על שלט חניית הנכה שלו, אלא שלהפתעתו הגדולה גילה עכשיו א. כי על פי שינוי שהוכנס בשנת 2017 בחוק חניית נכים ליד הבית, אם אינו מחזיק באישור נכות של מעל 90 אחוז הוא אינו זכאי עוד להחזיק בחניית נכים ליד הבית. עוד לפני שהבין על מה ולמה השתנו ככה הדברים, הגיעו נציגי מחלקת התחבורה אל חניית הנכים שלו ומחקו אותה ולא הועילו לו כל הפניות אל וועדת התחבורה העירונית או ניסיונות לשנות את רוע הזגירה.  בהמשך רק יבין א. כי השינוי בהחלטה בא בעקבות השינוי בחוק שנכנס לתוקפו על פי החלטת ממשלה משנת 2017, אז הוחלט לעשות סדר בבלאגן שנעשה במדינה כולה בעניין אישור חניות נכים ליד הבתים. אם עד אז על פי החוק זכאי היה כל נכה בעל 60 אחוזי נכות ומעלה לקבל חניית נכה ליד ביתו והעניין היה מצוי בידי העיריות, החליט המחוקק לעשות סדר בבלאגן ושינה את הנהלים כשהחלטת הממשלה החדשה לא רק העלתה את גובה הנכות לזכאות מ- 60 אחוז ל – 90 אחוז, אלא אף קבעה כי מי שיש לו חנייה פרטית לא יוכל לקבל חנייה נוספת.
החלטה זו של הממשלה תאמה בדיוק את הלך הרוחות שהביא איתו יו"ר וועדת התחבורה החדש יהודה פרץ לתפקידו. השבוע הבהיר פרץ: "הגיע זמן לעשות סדר בבלאגן בעיקר בעיר כמו אילת שאינה שופעת מקומות חניה. אני לא בא להעביר ביקורת על דברים שנעשו בעיר לפני, אבל בהחלט אני בא לשנות מכאן ואילך את הדברים. לא יתכן שאנשים שיש להם חניה פרטית מבקשים גם חניית נכה. לא יתכן שאנשים שיש להם אחוזי נכות נמוכים במיוחד יקבלו חנייה ליד הבית. אין פלא שבעיר נשמעות על כך תלונו תרבות".

 

אבל למה ככה?


עד כאן הכל טוב ויפה, אלא שא. לא מצליח להבין על מה ולמה מבטלת וועדת התחבורה העירונית את חניות הנכים שניתנו על פי חוק בשנים עברו, בעוד שהתיקון החוק לדבריו אמור להתייחס לבקשות עתידיות. עוד מלין א. כי אם כבר הוחלט לבטל את חניות הנכים, מדוע לא עושים זאת באילת באופן גורף אלא ממתינים שהנכים יגיעו לחדש את מספרי הרכב שעל העמודים ורק אז זורקים עליהם את 'הפצצה' כהגדרתו. "זו החלטה שערורייתית עבור מאות נכים אילתים", הוא מוחה. "כולם ללא יוצא מן הכלל קיבלו אישורים כדת וכדין לחניית נכה מוועדת התחבורה בעבר. לא ברור על מה ולמה הם מכילים את התיקון החוק על מה שכבר נעשה בעבר. מי קבע ולמה שרק נכות מעל 90 אחוז תקנה את הזכות לחנייה ליד הבית? בעוד שיש נכים עם אחוזי נכות בגובה של 70-80 אחוז שצריכים לא פחות את החנייה קרובה לבית. הרי לא יעלה על הדעת שנכה עם 78 אחוזי נכות יקבל סירוב מוועדת התחבורה רק בגלל שחסרים לו 3 אחוזים על פי התיקון החדש בחוק. ואם לא די בזה הרי שלא יעלה על הדעת שהדבר יישמר בסוד ויוודע לנכה רק כשהוא מגיע לחדש את מספר הרכב על השלט. אני מתכוון לפנות לגורמים בכירים במשרד התחבורה כדי למצות את הנושא עד תום כי לדעתי מדובר בנזק הפיך לנכים באילת ובארץ בכלל".

לטענה מדוע ממתינה כיום וועדת התחבורה העירונית לפניות הנכים לחידוש מספר הרכב על השלט כדי לקחת מהם את החנייה הסביר יהודה פרץ: "בדרך כזו אף אחד לא ירגיש שמחפשים אותו. מאחר וכל אחד מחליף רכב תוך פררק זמן של כשלוש שנים, אין לנו ספק שכל אחד יגיע אלינו לבקשת החידוש ואז נוכל לבטל לו את החנייה על פי צורך. מהיום יש תיקון לחוק, יש צוות חדש ונאכוף את מה שנדרש. אני מבטיח שתוך זמן קצר ייעשה סדר בעיר בעניין זה".

פנינו לוודא את העניין מול עו"ד לירון אורון, מומחה לדיני תעבורה במשרד עו"ד אילון אורון האם מותר להכיל את התיקון בחוק אחורנית על מה שכבר קיים והאם זה בסדר להמתין שהנכים יגיעו לבקש חידוש ורק אז יגלו כי איבדו את זכאותם. בתגובה השיב עו"ד אורון: "על פניו אין כל בעיה חוקית לבטל את החניות, כיון שהחוק השתנה לחומרה כאמור. אבל כן עולה ריח לא טוב כשהפגיעה היא נקודתית ורק באלו שפונים באופן אקטיבי לעירייה לתיקון / שינוי מספר הרכב. אם אתם משנים מדיניות ומבטלים זכויות- תבצעו זאת באופן גורף". 


חדשות אילת - ערב ערב באילת