פרסומת
דלג

אנשים עם מוגבלויות באילת מאשימים: ''שש שנים שעיריית אילת מקיימת את הביאנלה בניגוד לחוק הנגישות''

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● צילום: חיים דוד ● 3/7/2019 20:16 ● ערב ערב 2922
רגע לאחר שאורות הזרקורים כבו מהביאנלה השישית שהתקיימה בעיר ● ורגע לאחר התשבוחות לה זכה אירוע האמנות, מבהירים השבוע אנשים עם מגבלויות בעיר כי למרות שבעיריית אילת ובתאגיד התיירות מודעים מזה שש שנים לבעיית הנגישות לרחבה בה מתקיים האירוע, האירוע ממשיך להתקיים במקום בניגוד גמור לחוק הנגישות ● ''עיריית אילת חייבת להנגיש את המקום או להחליף את מיקום האירוע'', מבהירה השבוע רחלי רגב, יו''ר נגישות ישראל באילת ובערבה ● תגובות תאגיד התיירות ועיריית אילת לא התקבלו עד לסגירת הגיליון
אנשים עם מוגבלויות באילת מאשימים:  ''שש שנים שעיריית אילת מקיימת את הביאנלה בניגוד לחוק הנגישות''
שש שנים בלי נגישות וכולם שותקים

שרגע אחרי שנדמו השבחים הרבים לה זכתה הביאנלה השישית לאמנות שהתקיימה באילת בחג השבועות האחרון, עולה כי בניגוד לחוק המחייב את הרשויות המקומיות לקיים אירועים עירוניים אך ורק במקומות נגישים, הן בעיריית אילת והן בתאגיד התיירות מודעים מזה שש שנים, מאז תחילת קיום אירועי הביאנלה ברחבת גלריית אמני אילת ומוזיאון אילת עירי לעובדה כי המקום אינו נגיש לבעלי מוגבלויות ואף על פי כן, ממשיכות זו וגם זו לקיים את האירוע העירוני ברחבה שלא מאפשרת אליה נגישות. "זה ייפסק ככל הנראה רק ביום בו יחליט אחד מבעלי המגבלויות בעיר לתבוע את עיריית אילת ואת תאגיד התיירות העירוני על עבירה על החוק", הבהיר השבוע בן שאימו, בעלת מגבלה, אינה יכולה להגיע לפסטיבל האמנות אליו היא כך כך רוצה להגיע. "ניחא אם הנושא לא היה עולה אל שולחן העירייה, וניחא אם הנושא לא היה ברור", הוא מלין, "אבל כשעיריית אילת ותאגיד התיירות מודעים לבעיה מזה שש שנים והן לא עושות שום דבר כדי לשנות את המצב, זה כבר גובל בחוצפה", טוען הבן הכעוס. 

 

 

"שלא יגידו שלא הזהרנו"


מבדיקה שעשינו במקום עולה כי רחבת הכניסה למוזיאון אילת עירי אינה נגישה כלל. לא זו בלבד שאל הרחבה מובילות שורה של מדרגות, אלו אינן תקינות בפני עצמן, אין במקום מאחזי יד כנדרש ועל המדרגות אין סימון כנדרש על פי כללי הנגישות. עוד נמצא כי בניגוד לנדרש, המדרגות אינן במידות אחידות וחלקן אף שבורות ומקשות עוד יותר את הגישה לרחבה. ואם לא די בכל אלו, הרי שלא רק הדרך אל הרחבה אינה נגישה, אלא גם גלריית אמני אילת הממוקמת במעין מבנה ארעי אינה נגישה מאז הקמתה. בכניסה אל הגלרייה ישנה הגבהה שלא מאפשרת נגישות, ובתוך הגלרייה עצמה ישנם שינויי מפלסים שלא מאפשרים לבעלי מגבלויות תנועה חופשית במקום. ואם לא די באלו, הרי שהמארגנים, כאילו כדי להכעיס, הקשו עוד יותר על הגישה, כשהניוח קו חיווט בולט בכניסה לגלריה, כזה שבעלי מוגבלויות לא יכולים לעבור.
"זו בעיה מוכרת וידועה", הוסיפה לנושא תושבת אילת עם מוגבלות, "אלא שמאחר ומדובר במיליוני שקלים שנדרשים לטובת שינוי המצב, בכל שנה דוחה העירייה את הנושא, מאחר ואין באפשרותה למצוא את התקציב הנחוץ לטיפול בבעיית הנגישות במקום, וזה בסדר. מאחר וחוק הנגישות מאפשר לרשויות כמה שנים להתארגן על תקציבים ולמצוא פתרונות לבעיות", היא אומרת ומדגישה. "מה שלא בסדר בכל הסיפור הזה, שלמרות הכל ולמרות שמדובר בעבירה ברורה על החוק, עיריית אילת ותאגיד התיירות מתעלמות מהחוק וממשיכות לקיים את הפסטיבל הססגוני והיפה הזה ברחבה הלא נגישה כאילו כדי להכעיס. וכך עוברת שנה ועוד שנה, העירייה ממשיכה לקיים את האירוע ברחבה הלא נגישה, אנחנו ממשיכים להתלונן, ושום דבר לא משתנה. חבל שתביעה משפטית תגרום לעיריית אילת ולתאגיד להפנים שהגיע הזמן להתחשב בתושבי העיר עם המגבלויות ולהזיז את מיקום הביאנלה עד למציאת פתרונות תקציביים להסדרת הגישות במקום. ברור שכל הכוונה היא לקשור בין פסטיבל האמנות לגלריית אמני אילת, אבל לא אנחנו צריכים לשלם את המחיר", היא מוחה.

ואילו א. בעל מגבלויות מבהיר השבוע: "מישהו בעיר צריך לקום ולומר די, מספיק, תפסיקו למרוח אותנו. גם לנו מותר ליהנות מאירועי תרבות ואמנות שמתקיימים בעיר. יש להם מהיום שנה לטפל בבעייה. או להנגיש את הגישה לרחבה ולגלריית האמנות או להחליף לביאנלה מקום ושלא יגידו שלא הזהרנו".

רחלי רגב, יו"ר נגישות ישראל באילת ובערבה אישרה השבוע את התלונות ומסרה בתגובה: "המקום לא נגיש הן מבחינת הכניסה והמדרגות המובילות לרחבה. אכן במקום אין מאחזי יד כנדרש וגם לא סימון על המדרגות, מה שאומר שרחבת מוזיאון אילת עירי וגלריית האמנים של אילת אינן נגישות. מבחינת הטיפול בנגישות המבנה יש לעירייה זמן להנגיש ולטפל בבעייה, אבל אסור לה בתכלית האיסור על פי חוק לקיים אירועים עירוניים במקום לא נגיש. על העירייה לחפש מקום אחר לקיים בו בשנה הבאה את הביאנלה או לחליפין לשפץ ולהנגיש את המקום,] שכן היא לגמרי יכולה למצוא עצמה נתבעת על ידי תושבים עם מגבלויות שאינם יכולים להגיע לאירוע".

את תגובות עיריית אילת ותאגיד התיירות לא קיבלנו עד לסגירת הגיליון.


חדשות אילת - ערב ערב באילת  

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש