פרסומת
דלג

בעלי עסקים בשדרות התמרים: "הוצאת השדה מאילת פגעה בנו קשה"

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● צילום: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● 3/7/2019 20:18 ● ערב ערב 2922
כאילו שלא הספיקה לבעלי העסקים ברחוב שדרות התמרים באילת התקופה הקשה בה התקיימו עבודות שינוי הכבישים במקום, עכשיו הם מגלים שהוצאת שדה התעופה מאילת, פגעה שוב קשה בעסקים ● "האמת שלא הבנו עד כמה הדבר עלול לפגוע בנו", אומרים השבוע בעלי עסקים שמדברים על פגיעה קשה שמגיעה לעיתים עד ל – 30 אחוז מההכנסות ● "מי שהוציא את השדה מאילת ולא צייר לנו את התמונה נכונה כי ככה התאים לו, צריך למצוא לנו עכשיו את הפתרונות", דורש השבוע אחד מבעלי העסקים
בעלי עסקים בשדרות התמרים: ''הוצאת השדה מאילת פגעה בנו קשה''
“הבטחות סרק הרדימו אותנו בשמירה”. בעלי החנויות בשדרות התמרים

במשך שנים מתלוננים בעלי העסקים ברחוב המרכזי של אילת- שדרות התמרים כי פרנסתם נפגעה מאז הרה אורגניזציה של נתיבי התנועה שנעשתה במקום. הכבישים הצרים מדי, הפקקים שנגרמים שם על לא כלום והיעדר מקומות חנייה, גורמים לטענתם של בעלי העסקים לתושבי אילת להעדיף שלא להגיע לרחוב. אלא שאם עד היום חשבו בעלי העסקים שמצבם קשה, הרי שמאז סגירת שדה התעופה באילת ופתיחתו של שדה התעופה רמון, מגלים בעלי העסקים ברחוב הראשי של אילת שמצבם עכשיו חמור כפליים. הנפגעים העיקריים הם לאוו דווקא בעלי העסקים המבוססים על התושבים המקומיים, אלא דווקא בתי הקפה, הצ'יינג'ים ואפילו סניף הספורפארם, שנאלצים להתמודד עכשיו עם ירידה בהכנסות בסדר גדול שלטענתם נע בין 10-30 אחוז במקרה הטוב.
"לאורך כל הדרך מרחו אותנו בשלל הבטחות", אומר אחד מבעלי העסקים ברחוב בתחום המזון. "כל הזמן תיארו לנו מה יקרה כשהשדה ייצא וייפתח כביש גישה רציף מהרחוב שלנו לכיוון אזור התיירות. דובר על החייאת הרחוב שנפגע עוד קודם ואנחנו היינו אופטימיים. אני יכול לספר לך שיש כאן כמה וכמה בעלי עסקים שרצו למכור את הנכסים אבל חיכו כי באמת האמנו כולנו שהוצאת השדה מאילת תשתלם לנו סוף".
אלא שבפועל מגלים עכשיו סוחרי שדרות התמרים שהבטחות לחוד ועד שהביצוע יקרה בפועל, אם יקרה, הם תקועים עכשיו עם גוש עפר סתמי שחוסם עוד יותר את הקשר בינם לבין אזור התיירות. "אם קודם לכן נהנינו מתנועה כזו או אחרת של אנשים שהיו מגיעים לטיסות או יוצאים משדה התעופה, הרי שהיום גם אין לנו את זה", מלין אחד מבעלי הצ'יינג'ים. "יש כאן יובש נוראי. תיירים עדיין לא מגיעים וגם אם ידיעו לעיר, בספק אם יעצרו כאן או ימשיכו ישר לאזור התיירות".
בעלי עסקים בחום המזון נאלצים כבר היום לקצץ דרסטית בשעות הפתיחה של העסקים. אם עד לפני מספר חודשים הם היו פתוחים עד שעות הערב, הרי שהיום כבר בשעות אחר הצהריים הם סוגרים. "כי המקום מת", הם אומרים בכאב. "כשהשדה היה פתוח היו מגיעים אלינו בשעות בוקר מוקדמת רופאים ושאר אנשי מקצוע שהיו מגיעים לאילת מוקדם בבוקר והיו נאלצים להמתין עד לפתיחת מקומות העבודה שלהם. אנשים בדרך לטיסה היו יושבים ומחכים על כוס קפה או אוכלים משהו. כשהיו עיכובים בטיסות, אנשים היו יוצאים לכאן, בגלל המחירים היקרים בשדה, אוכלים ושותים. עכשיו אנחנו מבינים שכבר אין לנו את כל אלו והפגיעה קשה".
גם עסקים שנהנו דווקא מהעובדים האילתים בשדה התעופה, נפגעים עכשיו מחוסר התנועה באזור. "תוסיפי לזה את העובדה שהבנקים היום עושים הכל על מנת להוריד את כמות האנשים שמגיעים לבנק על ידי שלל אפליקציות ודרכים למונעות את הגעת הלקוחות לבנק, והנה עוד סיבה לכך שפחות ופחות אנשים מגיעים היום לשדרות התמרים", מציין א. בעל עסקים וותיק ברחוב ומתאר את המצב ברחובה הראשי של אילת כקטסטרופאלי. "קיווינו כולנו שכשהשדה יוצא מחוץ לאילת, המצב שלנו ישתפר, משום מה לא הצלחנו להבין את המצב האמיתי שיקרה כאן. תושבי העיר לא היו אמורים לעלות לאוהל מחאה בתל אביב, אלא היו צריכים להקים את אוהל המחאה מול השדה של אילת שנסגר, כי עיקר הפגיעה בנו התושבים ובעלי העסקים בעיר, מתחילה ונגמרת בשדה שהוצא מהעיר, מתחת לרדאר שלנו. אני באופן אישי מתעורר עכשיו בכל בוקר למצב קשה של העסק ולא מצליח להבין מה חשבנו לעצמנו ואיך הצליחו להרדים אותנו ככה".

לשאלה מה האפשרויות הקיימות היום כדי לנסות להחיות את העסקים ברחוב השומם הבהיר א. "אנחנו לא אמורים למצוא פתרונות. מי שגרם לבעייה הזו והצליח לזרות לנו חול בעיניים לאורך כל התקופה עם שלל הבטחות, הוא זה שצריך עכשיו למצוא את הדרך להחיות את המרכז הראשי של העיר שגוסס עוד יותר מתמיד. לא נעים ולא ראוי יהיה שהמרכז הראשי של עיר התיירות המובילה בישראל יהפוך למרכז רפאים נטוש. ואם תעשי סיבוב ברחוב, כבר תגלי כמה וכמה עסקים שנסגרו וכאלו שמוצאים להשכרה. השאלה מי ולמה ישכירו אותם בכלל".

על שאלת החייאת מרכז שדרות התמרים השיב בעל עסק בתחום המזון: "לא יקרה כלום אם חלק מהאירועים העירוניים שמתקיימים דרך קבע על טיילת התיירות, יתקיימו גם כאן באזור".


חדשות אילת - ערב ערב באילת  

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש