פרסומת
דלג

סודות מהבטן

מאת: רותם ג'קסון ● 10/7/2019 08:43 ● מה נשמע 609
מכל הטיפולים בעולם ג'סיקה דץ בחרה להתמקצע בעיסוי רחם ● מסתבר שיש דבר כזה! ● אחרי שלמדה וחוותה בעצמה שלל טיפולים, היא חוזרת למיומנויות העתיקות של נשות השבט הקדמוניות ● דץ, אורוגוואית במקור, מגלה בראיון אישי-נשי סודות כמוסים מרחמן של נשים, מספרת על החוויה האישית שלה כמטפלת אלטרנטיבית, עולה חדשה בישראל וחושפת את הסיבות הגורמות בימינו לאי פריון ● ראיון נשי בעליל (גם גברים אמיצים יכולים)
סודות מהבטן

צילומים : ססיל רוזנפלד

עברתי הרבה טיפולים בחיי, אך אני מודה ומתוודה שמעולם לא עברתי עיסוי רחם. נשכבתי על המיטה בקליניקה של ג'סיקה לצלילי מוסיקה מרגיעה והתמסרתי למיומנות העתיקה שהרבו להשתמש בה פעם הנשים באוהל האדום. מגע מלטף ונעים של ידיים החלו לעסות את בטני ולעורר זיכרונות קדומים במקום שנוצר בחובו כל כך הרבה סודות. אחרי אי אלו סיבובים, משיכות וליטופים, הבנתי כמה אוצרות יכולים להשתחרר מטיפול שכזה. "הרבה דברים קורים בזמן ואחרי עיסוי רחם", מסבירה לי ג'סיקה במבטא אורגוואי רך ומתגלגל. "השמאנים מתרבות המאיה היו אומרים שהרחם זה מרכז האישה וכשהוא יוצא מאיזון גם האישה לא מאוזנת", היא מדגישה וממשיכה להסביר: "עיסוי רחם הגיע מהתרבויות הקדמוניות. לכל תרבות הייתה את הרפואה שלה, אבל בכולן הנשים היו אלה שדאגו לבריאות השבט. אני באופן אישי מאוהבת בטכניקה הזו שנותנת מענה לשלל פתרונות ולא רק לבעיות הורמונאליות. העיסוי החיצוני מאוד עדין ונעים והוא נועד להזרים אנרגיה לאזור. כשאנחנו מזרימים לשם אנרגיה, הסירקולציה של הדם מתעוררת והגוף מקבל הזדמנות לחזור לאיזון".

 

"הטיפול מצא אותי"


ג'סיקה דץ (47) נולדה וגדלה בעיר 'מונטה וידאו' במדינת אורגוואי. היא התחנכה בבית ספר יהודי אבל חלמה לראות עולם כבר מגיל צעיר. רק בגיל  31 אחרי שהתחתנה, החליט הזוג הצעיר לעלות לישראל "בתקווה שמכאן יהיה לי יותר קל להסתובב בעולם", היא מודה בחיוך, "הבחירה להגיע לאילת נבעה נטו מההחלטה לברוח מהקור. "עברנו חורף מאוד קשה וארוך באורגוואי וחיפשנו להגיע למקום חם בתור התחלה. אמרנו שאחר כך נחשוב לאן להמשיך, וככה חלפו להן חמש עשרה שנים", היא מחייכת. "בינתיים הבאתי לעולם את גדעון בן העשר שנולד באילת ומצאתי את ייעודי בעיסוי רחם שבטי". 

 

"אני לא חיפשתי את זה, זה מצא אותי". ג'סיקה דץ


איך מכל התחומים ברפואה משלימה הגעת דווקא לעיסוי רחם?  
"אני לא חיפשתי את זה, זה מצא אותי. הגעתי לארץ מאורגוואי אחרי שלמדתי שם עיסוי גוף לימפטי ורפלקסולוגיה. חיפשתי באילת עבודה בתחום שלי והתחלתי לעבוד בספא, אבל מהר מאוד קיבלתי שוק. אמנם דיברתי עברית כי למדנו בבית הספר, אבל לא ידעתי כלום על התרבות והמדינה. הגעתי עולה חדשה והופתעתי לגלות שהישראלים חושבים שעיסוי זה בשביל כייף וסקס. כל כך נעלבתי ממה שהציעו לי שברחתי משם בדמעות ולא חזרתי יותר למקצוע.  עזבתי את כל מה שאני מכירה באורגוואי- בית, משפחה, את אזור הנוחות שלי וחלמתי להתחיל דף חלק. כבדרך אגב, אני מאחלת לכל אחד לעבור דבר כזה כי זה מה שמאתגר אותך ללמוד על עצמך הכי הרבה. הגענו לכאן לבד לגמרי, בלי חברים בלי משפחה, כולם והכל חדשים בשבילך. דירה, שכונה, עבודה. אז לקבל כזה יחס בתור התחלה היה די מטלטל. אני באתי עם ההבנה שלגעת במישהו זה קדוש. את משחררת למישהו כאבים ורגשות ואת עושה את זה עם כבוד. חשבתי שאני אעזור לאנשים, ככה לימדו אותי, ופתאום אנשים מבקשים ממני לפרק אותם, לעשות חזק, לא הבנתי למה הם רוצים שאני יפרק אותם? איך אישה יכולה לפרק גבר  ששוקל 80 ק"ג? אז עזבתי את זה כי הבנתי שכמו שזה מתנהל פה אני לא יכולה לעשות את זה. זה כמו להשוות אוכל גורמה למזון מהיר. זה בכלל לא בר השוואה. אפשר לעשות את זה בקדושה ואפשר לעשות את זה כמו זבל. למי שלא רגיל למנטאליות הזו זה מאוד קשה". 
רגע אחרי שג'סיקה הבינה שלא תעסוק עוד במה שהכירה, היא התחילה לעבוד כשכירה בחנויות בעיר. "יום אחד טסתי לבת דודה שלי שגרה בגליל והיא סיפרה לי על מישהי שעושה את העיסוי הזה. עוד לא הבנתי שזו הייתה קריאה בשבילי. באותה תקופה  כבר לא זכרתי אפילו איפה שמתי את מיטת הטיפולים שלי. אמרתי לה, מה לי ולרחם? התודעה שלי עוד לא הייתה שם. אבל בת דודתי לא ויתרה והתקשרה לגלית בר אלי, המורה של הקורס, לברר פרטים נוספים". 

 

הטעות של הרפואה הקונבנציונאלית היום היא שמתייחסים אלינו כמו לאוסף של חלקים, במקום להתייחס אלינו כישות אחת בלתי נפרדת. העיסוי משחרר דברים. לפעמים אנחנו סוחבים כאב רגשי אבל ברגע שהוא משפיע על הגוף הוא כבר הופך לפיסי. בעיקרון, אנחנו סוחבים איתנו זיכרונות של שבע דורות אחורה באמצעות הזיכרון הגנטי שבתאים. ברגע שאני משחררת את זה אצל האישה, גם הזיכרונות האלה משתחררים

 

"אין כמו לעזור לאנשים"


"עיסוי הרחם המדובר נקרא בשפה המקצועית 'ארוויגו', על שם דוקטור רוזיטה ארוויגו, מטפלת טבעית אמריקאית שעברה לחיות בבליז שבמרכז אמריקה כדי ללמוד את הסודות של השאמאנים. במשך ארבעים שנה היא ריכזה את כל הידע בצורה כזו שתאפשר לתרבות המערבית בה אנשים גדלים בערים גדולות ללא מגע וקירבה לטבע ולצמחים, להשתמש בזה כטכניקה לכל דבר", משתפת ג'סיקה. "שם, במרכז אמריקה, ובכלל במקומות בהן התרבות העתיקה עדיין משחקת תפקיד משמעותי בחיים, מקצוע המיילדות עובר מדור לדור. את לא הולכת ללמוד את זה, את גדלה עם זה, ואת אפילו לא יודעת שזו טכניקה. ב 2013 נפתח בארץ הקורס הראשון למטפלים, הגיעו מורים מחו"ל ואני הייתי אחת מ- 18 המטפלות הראשונות בארץ של הטכניקה הזו. בגלל שזה היה הקורס הראשון והייתי צריכה לתת תשובה על המקום, פשוט אמרתי כן, בלי לדעת למה אני נכנסת. נסעתי לשבועיים לימודים ומאז זה מה שאני עושה באילת. ממש הרגשתי שמצאתי את הייעוד שלי. כיום אני המטפלת היחידה באילת ובערבה, כשיש בסך הכל כ -80 מטפלות בארץ בשיטה הזו שהיא פורצת דרך בעיניי. אין סיפוק יותר גדול מלעזור לאנשים. ברגע שהבנתי שאלו הכלים שלי, התחלתי לצלול לזה והמשכתי להעמיק בזה. המשכתי ללמוד עוד הרבה טכניקות שיתמכו את הטיפול הזה. בהתחלה חשבתי שהגעתי לפסגה, אבל אחר כך הבנתי שזה היה רק הצעד הראשון. המון דברים אני לומדת לבד בגלל המרחק. אני קוראת מלא, מזמינה ספרים ונוסעת להרבה קורסים בספרד. זה נושא מורכב אז אני צריכה להתעדכן כל הזמן. לצערי הרפואה הקונבנציונאלית קורסת. רופא רואה בן אדם בחמש דקות אז הוא לא יכול לראות כלום חוץ מאת הכאב שלו ולכן יש יותר מקום לשיטות רפואה אחרות שנותנות מענה יותר הוליסטי". 
עם הזמן, ככל שג'סיקה טיפלה יותר ויותר, היא החליטה שהיא עוזבת את העבודות האחרות ופותחת קליניקה לנשים, שנותנת מענה לבנות בגיל ההתבגרות, לילדות צעירות עם כאבים ראשונים, ועד לבעיות פריון של אמצע החיים ולגיל המעבר. 

אז במה מטפלת השיטה הזו של עיסוי רחם? 
"זה יכול לתת מענה להמון בעיות: כאבי וסת למשל, אישה לא אמורה לסבול בכלל מכאבי וסת. אם יש כאבים, סימן שהרחם לא במקום. מספיק שאת עוברת נפילה חזקה על עצם הזנב והדברים משתבשים. כמו גם ריצה על רצפה קשה, עקבים גבוהים, להחזיק תינוקות על הצד בתנוחה לא נוחה וכמובן שגם בגלל עניינים רגשיים. אנחנו לא חתיכת גוף. הטעות של הרפואה הקונבנציונאלית היום היא שמתייחסים אלינו כמו לאוסף של חלקים, במקום להתייחס אלינו כישות אחת בלתי נפרדת. העיסוי משחרר דברים. לפעמים אנחנו סוחבים כאב רגשי אבל ברגע שהוא משפיע על הגוף הוא כבר הופך לפיסי. בעיקרון, אנחנו סוחבים איתנו זיכרונות של שבע דורות אחורה באמצעות הזיכרון הגנטי שבתאים. ברגע שאני משחררת את זה אצל האישה, גם הזיכרונות האלה משתחררים. כשאמא שלך הייתה ברחם של סבתא שלך כבר היה לה רחם והיו לה ביציות ואחת מהן היא זו שיצרה אותך. מה שאומר שכולכן מחוברות. כשסיימתי ללמוד עיסוי באורגוואי אמרו לי שאסור לגעת בבטן כי זה מעורר רגשות ובן אדם יכול לבכות ולהיזכר בדברים שהוא שכח, עכשיו זה בדיוק מה שאני עושה. כל מה שאמרו לי שאסור לעשות בעיסוי רגיל עושים ב'ארוויגו', כי שם המטרה היא לעורר ולשחרר. על ידי העיסוי והזרמת האנרגיה עוזרים לרחם להתנקות ובאמצעות הניקוי הזה יש סיכוי טוב להיפטר מהרבה בעיות ולעבור את גיל המעבר ללא תסמינים".
בעיות נוספות שנפתרות באמצעות הטיפול הזה הן בעיות פריון למיניהן שנובעות ממספר גורמים. "ביניהם גם 'אנדומטריוזיס', כשרירית הרחם יוצאת מחוצה לה. זו תופעה שמלווה בהרבה כאבים והדיאגנוזה לזה יכולה לפעמים  לקחת 10 שנים", אומרת ג'סיקה. "אני יכולה להבין את זה רק מהתסמינים שהנשים מספרות לי. כשמתחילים טיפול, המצב מתחיל להשתפר. זה יכול לחסוך כמה שנים של סבל. הרבה פעמים את חושבת שככה זה כשיש מחזור. אי אפשר למדוד את רמות הסבל של החברות שלך, אבל כשאת מנסה להיכנס להריון ולא מצליחה, את מבינה שמשהו לא בסדר. אותו דבר עם שחלות פוליציסטיות. ברגע שאין ביוץ איך תכנסי להריון?".

 

אוכל, הורמונים ושאר מעכבים


אם תשאלו את ג'סיקה למה לדעתה יש היום כל כך הרבה בעיות פריון? תשמעו ממנה את האני מאמין שלה: "לסבתות שלנו היו בממוצע 8-10 ילדים ולנו, סך הכל, שני דורות אחר כך כבר קשה להביא ילד אחד לעולם. בעיניי זה קשור לתזונה שאנחנו אוכלים, לאוויר שאנחנו נושמים, ולכמות ההורמונים שאנחנו מקבלים במודע ולא במודע. הרפואה מפוצצת אותנו בהורמונים מתחילת החיים הביולוגים שלנו. אישה יכולה לעבור את כל הגיל ההורמונאלי שלה תחת הורמונים. קודם כל כדי לסדר את הווסת, אחר כך כדי להיכנס להריון. אחרי ההיריון, כדי לא להיכנס לעוד הריון, ואחר כך שוב בגיל המעבר. אין דבר כזה שאת לוקחת גלולות והמערכת שלך עובדת כי היא הרי נכבית עם ההורמונים. תוסיפי לזה את האנטיביוטיקה, הסטרס שאנחנו חיים איתו וכמות הפלסטיק בעולם. אנשים לא יודעים אבל הפלסטיק מזיק לנו כי הוא מפריש חומר שחוסם את הספיגה של אסטרוגן טבעי ואז הגוף מתבלבל. הכל עטוף בפלסטיק היום. ויש כמובן את הטלפונים בכיסים שמשפיעים על איכות הזרע אצל הגבר ואנחנו עדיין לא רואים את ההשלכות של כל הדבר הזה. כחברה, זה האתגר הבא שלנו, להמשיך להביא ילדים לעולם בצורה הטבעית". 


חדשות אילת - ערב ערב באילת  

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש