פרסומת
דלג

בית קברות פיראטי למשלוחים חיים התגלה בסמוך למושב צופר

מאת: רותם נועם למערכת ערב ערב באילת ● 25/7/2019 16:46 ● ערב ערב 2925
פעילי ארגון 'ישראל נגד משלוחים חיים' תיעדו שטח קבורה המוני של עגלים שמתו במהלך הבאתם לישראל דרך נמל אילת, בסמוך למושב צופר ● דובר הארגון: ''מדובר בעבירה על החוק שמחייב שריפה מוסדרת של גופות עגלים במשרפות ייעודיות, מי יודע אילו מחלות הפיצו הפגרים הללו באמצעות טורפים ואוכלי פגרים'' ● במשרד החקלאות מתעקשים כי מדובר באתר שאינו פעיל משנת 2012, אך בארגון חושפים תגי אוזן של פגרים מפורטוגל שהיבוא שלהם החל רק מ-2016
בית קברות פיראטי למשלוחים חיים התגלה בסמוך למושב צופר
פגרי עגלים מושלכים בשטח קבורה פיראטי בסמוך למושב צופר

צילום: ארגון ישראל נגד משלוחים חיים 

פעילי ארגון 'ישראל נגד משלוחים חיים' תעדו לאחרונה אתר הממוקם בסמוך למושב צופר בערבה, ובו עשרות שרידי פגרים של עגלים וטלאים שיובאו לישראל דרך נמל אילת ומתו במהלך המשלוח או במהלך שהותם בהסגר. בארגון טוענים כי באתר נמצאו "גופות עם עור עצמות ובשר", ולטענתם התגלו בו גם פגרים של עגלים שייבואם החל רק בשנת 2016, כך שטענת המשרד לפיה מדובר באתר ישן מ-2012 פשוט אינה נכונה, מה גם שלרבים מתגי האוזן היו מחוברות אוזניים שטרם התכלו. 


בשיחה שערך 'ערב ערב' עם ירון לפידות - דובר הארגון הסביר זה: "אנו מתעדים את המשלוחים החיים כבר חמש שנים, וגילינו שמחוץ למושב צופר קיים שטח של 200 על 200 מטר שמלא בצואה ובגופות של עגלים וטלאים שפשוט הושלכו בשטח, על חלק מתגי האוזן שמצאנו היו חתיכות בשר שטרם התכלו. כאשר הפנינו את תשומת משרד החקלאות לנושא, הם טענו שזה משהו ישן מלפני הרבה שנים, אלא שזה שקר גס, שכן אנחנו תעדנו בין היתר תגי אוזן של טלאים מפורטוגל, ישראל התחילה לייבא עגלים מפורטוגל רק ב-2016, זה אולי גם ישן, אבל זו הוכחה שבמשרד החקלאות משקרים, כמה הם משקרים קשה לי לדעת". 

 

אתר קבורת הפגרים ותגי האוזן 

 

עגלים תמיד מתים במשלוח או בהסגר, אז מה הבעיה עם זה שלקחו אותם לקבורה בסמוך?
"לפי החוק יש לקחת בעלי חיים שמתו לכילוי ולא לקבורה, יש מכון כילוי בעין המפרץ שאליו מביאים את כל העגלים והטלאים שמתים ברפתות ובמשקים בישראל ורק שם מותר לבצע השמדה של הגופות באמצעות שריפתן. הבעיה היא שכילוי של עגל עולה 500 שקל, וכשההסגרים מנוהלים על ידי היבואנים עצמם ומשרד החקלאות לא ממש מקפיד, אז בנאדם היה שמח לחסוך את העלות הזו. אז נניח בחשיפה האחרונה שלנו מצאנו שמתו 30 עגלים, אז בטוח שהיבואן היה שמח לחסוך 15,000 ₪. זה כמו מזבלות לא חוקיות רק של פגרים. עכשיו יש כאן עוד משהו שמאוד צורם, שכן הסגר מטרתו לשמש כתצפית מחלות, כלומר שלהגדרתי, כל בעלי החיים שם מוגדרים כחולים עד שיוכח אחרת. החוק קובע שאסור להכניס ואסור להוציא שום דבר מההסגר בלי אישור של המינהלת, אז מה קורה לבעלי חיים שמתו בהסגר ואתה רואה גופות שלמות שבטוח לא נבדקו מושלכות בשטח, למעשה הם משליכים גופות של בעלי חיים חולים. אנחנו בתיעוד האחרון שלנו בתחנת ההסגר בקיבוץ אילות, שזה הרבה יותר קרוב לאילת, תעדנו תן אוכל פגר של עגל מת, אבל העגל לא נבדק, לא נותח, אנחנו לא יודעים ממה הוא מת, אולי הוא מת ממחלה ועכשיו התן שאכל ממנו מפיץ את המחלה בכל רחבי הערבה, כשאנחנו שאלנו הווטרינר שאחראי על ייבוא ויצוא במשרד החקלאות כמה בעלי חיים נותחו בהסגרים הוא התחמק מתשובה ולפי מידע שיש בידינו מעולם לא נותח בעל חיים שמת בהסגר. זאת אומרת שאנחנו מדברים כאן על פצצה מתקתקת. באיזה שהוא שלב, בעל חיים שמת בהסגר ייטרף על ידי תן, או שועל או על ידי עורבים שחוגגים שם על הגופות ויביא את המחלות שלו לאילת". 


במשרד החקלאות טענו השבוע ל-YNET בהתייחס לטענות המועלות בכתבה, כי: "לא ניתן להתחקות אחר מועד הגעת בעלי החיים לאתר הקבורה על פי התמונות שצולמו על ידי הארגון במקום וכי קשה להעריך את הנסיבות שקרו לפני ואחרי המקרים המצולמים. מהמספרים שכן הצלחנו לאתר, נראה שמדובר בפגרים ישנים מאוד, חלקם משנת 2012. הנושא עודנו בבדיקה", עוד הוסיפו במשרד. "בכל מקרה, תמותת בעלי חיים באוניות ובתחנות ההסגר הוא זעום ועומד על מתחת לאחוז, הכולל גם מוות באופן טבעי. ככלל, כדי להימנע מהעברת מחלות בין בעלי החיים, השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות חייבו באמצעות חקיקה את מגדלי הבקר בישראל ואת היבואנים להעביר את הפגרים לאחת מהאפשרויות הבאות: למכון הכילוי או במקום ספציפי להאכלת טורפים (באמצעות רשות הטבע והגנים). זאת ועוד, מאז התקנת התקנות קיימת פוליסת ביטוח של יבואני הבקר מול הקרן לנזקי טבע, המאפשרת פינוי כל פגר ללא עלות למתקן מתאים. כך שאין כל סיבה להטמנה בצורה השונה מהמותר".


חדשות אילת - ערב ערב באילת