פרסומת
דלג

המצילים הלאומיים

מאת: אביבה דקל ● צילום: מהאלבומים הפרטיים ● 31/7/2019 09:43 ● מה נשמע 611
אז נכון שהסבתות והסבים של ימינו הם כבר לא הסבא וסבתא של פעם, ונכון שיש להם חיים עצמאיים גם לאחר גיל הפנסיה, אבל בכל חופש גדול הם עולים על מדי ההצלה ונרתמים לעזרת הילדים שלא יודעים איך שורדים את החופש כשהם בעבודה והילדים הקטנים חוגגים ● בשיאו של החופש הגדול נפגשנו עם סבים וסבתות שמחזקים בימים אלו את הקשרים עם הנכדים
המצילים הלאומיים

 

קייטנת סבתא


מי? מיכל הרלינג, בת 60, נשואה. אם לשבעה ילדים וסבתא לעשרים וארבעה נכדים שהקטן שבהם בן חצי שנה והגדול כבר חייל.

 

קטן עליה 24 נכדים. מיכל הרלינג


עבודה ותחביבים של סבתא?
"אני סבתא עובדת. כותבת ספרי ילדים אותם אני גם מוכרת, עובדת כדיילת ב"שחרון" - עמותה מקצועית המתמחה בארגון כנסים, וגם מרצה בפני גופים פרטיים ובפרויקטים עירוניים על חינוך ילדים, תקשורת בן אישית וגם על פרשת השבוע ואקטואליה, ויש לי  שתי קבוצות קבועות שלפניהן אני מרצה במסגרת בית הספר לוותיקים. חוץ מזה גם לי יש לי תחביבים- כשהעיקרי הוא ציור. אני לומדת ציור כבר שלוש שנים אצל מרק בוגנים וגם מציגה בתערוכות".

 

יש לו"ז מסודר


למה לעזור עם הנכדים?
"גדי בעלי ואני מאמינים שהטוב והכוח של האהבה שאנו מעבירים לילדים ולנכדים, והאמונה שבלב, מזרימים את הילדים קדימה. מאחר שהילדים והנכדים מפוזרים בכל הארץ והם לא מעטים, ישבנו וחשבנו מה אנחנו יכולים לעשות כדי שכל הילדים והנכדים יפגשו, ועל ידי כך שיפגשו אצלנו כולם אנחנו עוזרים לילדים. כך קורה שכל הילדים שלנו מתאמים איתנו מתי מסתיים המעון, הגן, או בית הספר, ולפי זה אנחנו מתאמים מי ומתי מגיעים אלינו. הילדים הגדולים, מגיל 11, שיודעים כבר לנסוע לבד באוטובוס, מגיעים אלינו בקבוצות מכל קצות הארץ. הקבוצה הראשונה מגיעה מרמת הגולן ואחריה קבוצה מבאר שבע וכך הלאה. בכל קבוצה בין שלושה לארבעה ילדים. ב-15 באוגוסט מגיעים כולם אלינו ל'קייטנת סבתא'.
יש בקייטנה שלי סדר יום מאורגן. אנחנו מבלים באטרקציות, הולכים לים, יש טיול ג'יפים עם סבא גדי שהוא בעל החברה לטיולי ג'יפים- 'חוויה בהרי אילת עם התנ"ך'. כל בוקר יש תפילת ילדים עם סבא ואחר כך פעילויות שונות: יום אחד אטרקציה ימית, יום של יצירות, יום של מסטר שף, בו הילדים מבשלים בקבוצות ויש תחרות ושופטים, יש יום משימת שטח שבו כל קבוצה מקבלת משימה כשהילדים הגדולים הם ראשי קבוצות. אחרי המשימות עושים "על האש". הקייטנה הגדולה היא ממש חגיגה משפחתית. בשישי שבת מגיעים גם ההורים ומצטרפים לחגיגה".

 

פעילות משותפת. זה כל העניין


איך ישנים?
"עושים מחנה בתוך הבית וארבעים איש ישנים צפוף צפוף. זה כל הכייף. הקייטנה הגדולה נמשכת חמישה ימים וכוללת כלות וחתנים  - כולם משתתפים. בעבודה כבר יודעים שיש אצלנו קייטנת סבתא ואני בחופש. כשהתחלנו היו ארבעה נכדים והיום כבר יותר מעשרים וארבע ואנחנו לא מוותרים. כולם מתאמים הגעות והכל נקבע מראש".


ואיך מתארגנים על כל כך הרבה אוכל?
"בפעמים הראשונות בישלתי, אבל כעת אני מזמינה קייטרינג ואפילו מקבלת הנחת קייטנה", היא צוחקת.


עד כמה זה קשה?
."צריך לדעת להתארגן. כשמתארגנים מראש ויש סדר יום הכל מסתדר"


יש לך ילדים גם באילת?
"אחד הבנים חי באילת ולו יש ארבעה ילדים. בתו הבכורה מגיעה אלינו בצהריים אחרי הלימודים. כל האחרים רחוקים מכדי להגיע אלינו על בסיס קבוע".


וזמן פנוי לעצמך יש?
"נשאר לי מספיק זמן. אני הולכת לים כל יום לפני העבודה ומעבירה שיעור קבוע בשישים פלוס, וגם מתנדבת בויצ"ו ב"שעה טובה" עם ילד. אם אתה עושה יש מספיק זמן, אם לא עושים, הזמן נגמר מהר".


מה דעתך על סבא וסבתא שלא עוזרים?
"זכותם לעשות מה שטוב להם. לעזור עם הנכדים צריך מתוך אהבה, רצון ורגש, ואם לא מרגישים צורך לעזור אז לא. נפגשים בחגים".

 

סלט חצילים עם עגבניות של סבתא מיכל


מטגנים חצילים חתוכים לפרוסות, מוספים עגבניות חתוכות עם הרבה שום ופטרוזליה. מוסיפים פלפל ומלח ובסוף מעט מים וחומץ. אפשר לאכול את זה בפיתות או בלפות ואפשר לשמור במקרר מספר ימים.


 

סבתא במשרה מלאה


מי? ליליאן מנוס, בת 58, אם לשניים וסבתא לחמישה. טוהר בת שמונה, נהוראי בן שש, נתאל ויאיר בני ארבע ותהל בת השלוש.

 

"כל אחד צריך לעשות מה שהוא מרגיש ויכול". ליליאן מנוס


עוזרת ביום יום או רק בחופשות?
"אני סבתא במשרה מלאה. מאז נולדו הילדים אני לא עובדת. הבכורה נולדה פגית במשקל 1.100 ק"ג ואני טיפלתי בה עד גיל שלוש, עד שהגיעה זמנה ללכת לגנון, והמשכתי לטפל גם בכל האחרים מאז נולדו עד שהלכו לגנון בגיל שלוש".


יש לך תחביבים?
"התחביב שלי הוא עיצוב בתים וחידוש רהיטים ישנים. תחביב נוסף שלי הוא אפיה ובישול אותו אנחנו עושים יחד - אני והנכדים. להיות סבתא זו באמת משרה מלאה".

 

הנכדים של ליליאן


למה לעזור?
"כי הם הנכדים שלי והם משוש לבי. לצערי, בעלה של בתי נפטר מסרטן והשאיר אחריו את בתי עם שלושה ילדים וזה קשה. לגמרי טבעי היה שהחלטתי לטפל בילדים ולעזור ואני עושה את זה מכל הלב".


כמה זה קשה?
"לי זה לא קשה. זה הכייף שלי. אני עושה את זה בחום ואהבה. קורים מקרים, כמו עכשיו, ששברתי את הצלע, וזה קצת קשה, אבל הם בקייטנה עד ארבע ואחר הצהריים הם אצלי. אני מתכוונת להמשיך לטפל בהם ולעזור כמה שאני יכולה. אני לא יכולה להיות בלי הנכדים שלי. הם רוצים את סבתא, ואני רוצה אותם אפילו יותר משהם רוצים אותי".


זמן פנוי לעצמך ולתחביבים שלך נשאר?
"אני מוציאה את הנכדים בכל יום למוסדות החינוך ולקייטנות ואחר הצהריים הם אצלי בבית, כך שכל הבוקר פנוי  לתחביבים שלי, לסידורים, ולטיפול במטלות הבית הרגילות".


מה עושים בקייטנה של סבתא?
"יש לי בריכה בבית, כך שאנחנו מבלים הרבה בבריכה. לפעמים הולכים ל'אייס מול' למתחם המשחקים, או הולכים לפארק החבלים בשחמון, או לאכול גלידה. לפעמים מציירים על אבנים מהגינה או יוצרים דמויות מפלסטלינה. לא משעמם לנו אף לא לרגע".


מה דעתך על סבתות שלא עוזרות?
"קשה לי לקבל את זה, כי אני עצמי עושה את זה באהבה. אבל בחיים כל אחד צריך לעשות מה שהוא מרגיש ויכול".

הפנקייקס של סבתא ליליאן
מערבבים היטב שתי ביצים, שלושת רבעי כוס חלב, שלוש כפות סוכר, כף סוכר וניל, כוס ורבע קמח, כפית אבקת אפיה ועשרים וחמישה גרם חמאה מומסת. מחממים מחבת משומנת ומטגנים בה עיגולים טיגון קצר מכל צד ומגישים.


 

הוא הכייף שלי


מי? לינדה מימון, בת 51, גרושה, אם לשניים וסבתא לליאם בן השנה ושלושה חדשים.
תחביבים?

 

הנכד הוא התחביב העיקרי. לינדה מימון


"התחביב העיקרי שלי הוא להיות עם הנכד".


למה לעזור?
"הבן שלי הוא שוטר בשיטור הימי, שזו עבודה במשמרות, ונכדתי עובדת. מדי פעם כשקשה לה אני עם ליאם".


עד כמה זה קשה?
"זה לא קשה בכלל. לפעמים אני אפילו לוקחת אותו לישון אצלי בסופי שבוע וזה הכייף שלי. יש לי הרבה זמן עם ליאם ולהורים שלו יש זמן לעצמם".


עוזרת רק בחופש?
"עוזרת כל הזמן. כשצריך אותי אני שם".


מה סדר היום שלכם ביום יום?
"בבוקר אני לוקחת אותו 'למשפחתון של טלי' ואת אמא שלו לעבודה. אוספת אותו כל יום מהמשפחתון והוא אתי עד שאמא שלו אוספת אותו ממני בשלוש וחצי. כשההורים נוסעים לחופשה בארץ או בחו"ל הוא תמיד אצלי".


מה קורה בחופש, כשאין גן?
"הגן שלו מסתיים ב-10/8 אז שבוא הוא אצלי, שבוע עם אבא ואמא, ובשבוע השלישי מגיעה הסבתא שלו מאשקלון כדי להיות אתו".


מה דעתך על סבא וסבתא שלא עוזרים?
"אני לא שופטת אותם. היום אני מבינה שיכול להיות שאילו הייתי נשואה ועובדת והיו לי תחביבים, אולי לא הייתי סבתא במשרה מלאה, אבל במצבי הנוכחי אני שמחה להיות סבתא במשרה יותר ממלאה, וכל רגע עם ליאם הוא מתנה בשבילי".

 

גזר גמדי עם קנמון של סבתא לינדה 


המאכל האהוב על ליאם. בריא טעים וקל


המצרכים הדרושים:
שקית גזר גמדי קפוא, בצל בינוני חתוך לקוביות קטנות, מעט שמן, 2 כוסות מים, כפית אגוז מוסקט, כפית קנמון, קורט כורכום.


אופן ההכנה:
מטגנים את הבצל בסיר במעט שמן.
כשהבצל מזהיב מכניסים לסיר את הגזר הגמדי, מוסיפים את המים ואת התבלינים ומביאים לרתיחה.
כשהתבשיל רותח מנמיכים את הלהבה וממשיכים לבשל עד שהנוזלים מתאדים.


 

התחביב - להיות סבא למופת


מי? שמעון זוהר, בן 62, נשוי פלוס ארבעה ילדים. לשמעון שלושה נכדים מבתו אילנית. אורי - לירם, כמעט בן חמש, אלין אוטוטו בת ארבע, ואלרועי בן שנה ושבעה חודשים. שני ילדיו הנוספים של שמעון עדיין לא נשואים.

 

סבא יש אל תתייאש. סבא שמעון והנכדים


מה התחביב שלך?
"התחביב שלי הוא להיות סבא למופת. אילנית עובדת בחוף של מוש כמנהלת חשבונות ובעלה עובד ארקיע. הם הורים מקסימים ומסורים אבל צריכים קצת עזרה עם הילדים וכשצריך אותי אני מתייצב".


עוזר רק בחופש?
"אני עוזר כל השנה וגם בחופש".


מה בתוכנית?
"אני יוצא עם הילדים לטיולים בפארקים, למופעים, לסרטים והצגות. אילנית צריכה את עזרתי ואני עוזר בשמחה. אשתי, סבתא אסתר, מטפלת בהם בבית, ובתי הצעירה ליזה העובדת בבית הספר 'אורים' כסייעת, עוזרת גם היא. משחקים בבית, מאכילים ומבלים עם הילדים. כשלאילנית קשה, סבא כאן, נותן מענה בכל פעם שצריך. אמנם גם האבא משחק איתם, מטייל ועוזר בשיעורים, וגם הסבא והסבתא השניים בתמונה ועוזרים, אבל אני כל כולי לנכדים. אני לא עובד ואני גם לא צריך זמן פרטי. האושר שלי והכייף שלי זה הנכדים. עכשיו מסתיימת הקייטנה, הגדולים יהיו אתי, והקטן יהיה עם עופרה, אמא של אפי בעלה של אילנית, גם סבא אורי עוזר".


מה דעתך על סבא וסבתא שלא עוזרים?
"זה לא בסדר. סבא וסבתא צריכים להיות מענה ראשון לכל צורך של הילדים והנכדים".


יש משהו שהנכדים אוהבים לאכול במיוחד?
"הם אוהבים כל מה שאני מכין. אני מטגן המבורגר שאני קונה מוכן, עם צ'יפס ומגיש עם קטשופ, או מטגן להם שניצל מחזה עוף עם פסטה או פתיתים, ולפעמים מכין סטיקים שאורי- לירם אוהב יותר מכל. סבא אורי מכין שקשוקה מדהימה שהם אוהבים ואוהבים מאוד כשהוא עושה על האש ליד הבריכה שאצלם בבית".


חדשות אילת - ערב ערב באילת