פרסומת
דלג

בית ספר ממד חב"ד - בית ספר שהוא בית

מאת: אביבה דקל ● צילום: מערכת ערב ערב ● 7/8/2019 15:59 ● מה נשמע 612
יותר ויותר הורים שאינם דתיים, רושמים בשנים האחרונות את ילדיהם ללימודים בבית הספר היסודי של חב"ד ● אחת הסיבות המרכזיות היא- הדגש ששמים בבית הספר בניהולה של הרבנית לאה אייזנבך על החינוך לערכים ביחסים שבין אדם לחברו: ערכים של כבוד, דרך ארץ, חברות והכלת השונה ● אבל לא רק החינוך לערכים - בית הספר מעודד למצוינות ותלמידיו מגיעים למקומות ראשונים בתחרויות עירוניות וארציות במקצועות רבים, ביניהם מתמטיקה ולימוד השפה ותופשים מקומו בראש הטבלה גם באנגלית ● משהו טוב קורה
בית ספר ממד חב''ד - בית ספר שהוא בית
נהנים בגינת התבלינים בביה"ס. עם המנהלת אייזנבך

במבנה בו שכן בזמנו בית הספר ימין הרצוג, פועל כיום בית הספר היסודי של חב"ד. בבית הספר המקרין אווירה משפחתית וביתית, לומדים ילדים בכתות א'-ו'  בכתות גדולות ומרווחות, בכל שכבה שתי כתות - כיתת בנים וכיתת בנות, כשבכל כתה עד עשרים תלמידים - דבר המאפשר למורה להגיע לכל תלמיד וליצור קשר הדוק וחם עם כל אחד ואחת. קשר זה עם התלמידים חשוב מאוד לרבנית לאה אייזנבך, מנהלת בית הספר ולצוות המסור שלה. 

 

הגיעה לאילת במצוות הרב


הרבנית אייזנבך שהצעידה בשנים האחרונות את בית הספר חב"ד קדימה, ובעלה הגיעו לאילת לפני כ-33 שנה בשליחותו של הרבי מחב"ד. כאן נולדו עשרת ילדיהם. "חמישה מהם כבר נשואים. שני הזוגות הצעירים גרים באילת, שלושת הגדולות גרות במרכז הארץ, כאשר מרבית הנכדים רחוקים מאיתנו" - מספרת הרבנית. בעלה הוא רב שכונת השחמון בעיר ומכהן כרב בית הכנסת המרכזי 'נצח ישראל'. מלבד עיסוקה כמנהלת בית הספר, משמשת הרבנית כמדריכת כלות, פעילה במספר אירגוני נשים בעיר ומרצה בנושאי יהדות באילת ומחוצה לה.
את דרכה המקצועית כמורה התחילה הרבנית בבית הספר 'ימין הרצוג', ומזה שמונה שנים שהיא מכהנת בבית הספר (שהיום הוא בית ספר ממ"ד חב"ד) כמנהלת. לרבנית תואר ראשון בחינוך מיוחד ותואר שני ביעוץ זוגי ובקרוב היא מסיימת את לימודיה בייעוץ חינוכי, והיא גם מחזיקה בתעודה של מטפלת זוגית ומשפחתית. אבל לא הידע הפדגוגי והתארים הם שעוזרים לה לנהל את בית הספר בדרכה המיוחדת - יש משהו ברבנית אייזנבך ובאופיה, וביחס שלה לילדים, שגורם לכל ילד להרגיש טוב בבית הספר ולעשות הכל כדי להצטיין בלימודים.
"בכל בוקר אני מחכה בשער בית הספר ומקבלת את הילדים כאילו זה יומם הראשון ללימודים", מספרת הרבנית לאה אייזנבך. "אני מקבלת את פניו בחיוך ובברכת בוקר טוב וקוראת לו בשמו ומעלה חיוך על פניו כבר בכניסה לבית הספר. בסוף היום אני נפרדת מהילדים ליד השער ביציאה בדרכם הביתה. אני מיד מרגישה אם יש בעיה לילד ומשתדלת במשך היום לרדת לעומקה ולנסות לפתור אותה בעצמי או לעדכן מישהו מהצוות לטפל בבעיה. וזו יכולה להיות גם בעיה פשוטה כמו ילד שאיבד את בקבוק השתייה שלו. תמיד יש לנו מלאי של דברים שיכולים להישבר או ללכת לאיבוד והילד מקבל בקבוק חדש והבעיה נפתרת. האווירה בבית הספר שלנו מכוונת לכך שהילדים ירגישו בבית: על הקירות בכל חודש תלוי לוח עם שמות הילדים שיש להם יום הולדת באותו חודש, וכל מי שרואה את שמם על הלוח מברך אותם ליום הולדתם. התלמידים אוהבים את בית הספר עד כדי כך שכשהם חולים, צריך להכריח אותם להישאר בבית ולא להגיע לבית הספר", היא מספרת בחיוך.

 

מובילה את בית הספר להצלחות. הרבנית לאה אייזנבך

 

לא רק לימודי דת


צוות בית הספר חדור תחושת שליחות - החל במזכירה, דרך אב הבית וכל המורים - כולם מרגישים שבית הספר הוא כאן למען הילדים. "המוטו שלנו הוא - לא מוותרים על אף אחד ולא מוותרים לאף אחד", מבהירה אייזנבך, "אצלנו כל תלמיד הוא בן יחיד ואנו עושים הכל כדי שימצה את היכולות שלו. זו הסיבה שבשנים האחרונות הגענו למקומות הראשונים בארץ ובעיר בלימוד שפה ומתמטיקה וגם באנגלית אנחנו בעליה מתמדת. בית הספר זכה בפרס החינוך של עירית אילת ותלמידי בית הספר זוכים בפרסים ארציים ומחוזיים בתחרויות שונות וקוצרים מקומות ראשונים בתחומי הספורט, כתיבה יוצרת, הנואם הצעיר ועוד. כמו כן זכה בית הספר השנה בשלושה כוכבי בריאות. אנו מקפידים כאן על אורח חיים בריא והנהגנו בבית הספר הפסקות בנושאי בריאות, כמו גם ימי שיא בנושא בריאות. בנוסף יש לנו גינה שבה ערוגות בהם מגדלים ירקות ועשבי תיבול אורגניים ואותם אוכלים בבית הספר בארוחות בריאות".

 

ארוחת בוקר ומדליות הצטיינות

 

האם לימודי הקודש שלומדים בבית הספר באים על חשבון לימודי הליבה?


"ברור שלא. בבית חינוך חב"ד לומדים את לימודי הקודש על פי תוכנית הלימודים של משרד החינוך, ובנוסף מעשירים את התלמידים בלימודי העשרה תורנית לאותם תלמידים שהוריהם מבקשים להעלות את רמת הלימודים התורניים לרף גבוה יותר כדי שאם ירצו להתקבל ללימודים בישיבות הם יגיעו לרמה הנדרשת.  בלימודי היהדות אנו שמים דגש עיקרי על ערכי חב"ד בכל הנוגע לנימוס ודרך ארץ וקבלת האחר. מדי יום אחרי הלימודים מתקיימים בין השעות אחת וחצי עד שלוש וחצי לימודי קודש לכל המעוניין, לימודים אלה אינם חובה. כמו כן אנו דואגים גם ללימודי העשרה בנושאים שונים כמו שעורי מוסיקה לכתות ג'-ו' עם המורה לגיטרה רועי לביא, מקהלת בית הספר, שיעורי רובוטיקה, שיעורי ספורט, אמנות, תנועה ועוד. ילד המסיים את בית הספר היסודי של חב"ד, יכול להשתלב בהצלחה ובהצטיינות בכל בית ספר או בישיבה, הבחירה בידיו, דבר אחד מובטח לו: הבסיס הלימודי והערכי שהוא מקבל בבית החינוך של חב"ד, יעזור לו להצליח בכל בית ספר שבו ימשיך ללמוד".
בבית הספר חב"ד פועלת גם תוכנית מוכנות לכתה א'. ילדי הגן מגיעים לבית הספר לתוכנית אותה מעבירה הגננת המפורסמת סמדר כהן המכינה את הילדים במשך עשרה מפגשים, כדי שהכניסה לבית הספר והמעבר מהגן לבית הספר יהיו רכים וטבעיים.

 

טקס מצטיין מירוץ הצבי


אורית טמסות, יו"ר וועד ההורים של בית הספר שמשתתפת בשיחה מוסיפה: 
"בית הספר הזה הוא קודם כל בית חינוך. ילדים הלומדים כאן מקבלים ערכים שהם ערך מוסף שלא מקבלים בבית ספר אחר, כמו התמסרות לשונה ולאחר, הכלת כל אדם באשר הוא, וזה משהו שמלווה אותם אחר כך כל החיים. היחס בבית הספר לכל ילד הוא יחס אבהי ואישי וכל ילד מקבל את תשומת הלב הראויה לו, את ההכוונה לקידומו ולמיצוי היכולת האישית שלו. ראוי לציון הקשר ההדוק של בית הספר עם ההורים. המדיניות בבית הספר היא מדיניות של דלת פתוחה. המנהלת והצוות מוכנים לקבל אותנו כדי לעזור בכל בעיה בכל זמן.  הקשר עם ההורים הוא חזק ביותר וראויים לציון ההפנינגים לקראת החגים בו ההורים מכינים כמעט הכל".
בבית הספר כתת חינוך מיוחד המשולבת בכתות הרגילות במהלך היום בדרכים שונות: על ידי כך שילדים מכתות רגילות חונכים ילדים עם צרכים מיוחדים - ילד בכתה ב' חונך ילד בכתה א' ולומד לקבל ולהכיל את האחר והשונה מעצם הקשר שנוצר. 
עידוד למצוינות אף הוא בראש רשימת היעדים של בית הספר. בכל שבוע מקבל כל ילד מסרון נחת או מסרון שיפור שהוא מוסר להורים לחתימה. ילד שצבר שלושה מסרוני נחת בחודש אחד, זוכה לאכול ארוחת בוקר עם המנהלת בחדר המורים ומקבל מדליית כבוד. אחת לחודש מתקיים טקס מצטיינים אליו מוזמנים ההורים. המסרונים הלאה מהווים תקשורת שבועית רציפה עם ההורים והם יודעים בדיוק איפה הילד שלהם עומד – "המסרונים הם דרך לקדם את המתקשים ולציין את המצטיינים", מסבירה מנהלת בית הספר. 


חדשות אילת - ערב ערב באילת  

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש