פרסומת
דלג

חוזרים לשיגרה

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● צילום: מערכת ערב ערב ● 7/8/2019 16:32 ● מה נשמע 612
גם אצלכם הילד ישן עד הצהריים ונרדם לפנות בוקר? ● ומה על המסכים, גם אצלכם הילד הפך לחלק אינטגרלי מהמחשב או הפלייסטיישן? ועדיין לא דיברנו על הררי הג'אנק פוד... ● הבשורה הטובה- אתם לא לבד ● הבשורה הפחות טובה- בעוד שלושה שבועות תצטרכו להחזיר אותו לשגרה ● מה עושים?
חוזרים לשיגרה

על זה בדיוק נאמר- מי מפחד מהחופש הגדול? על פניו הכייף בעיצומו, אלא שאם במהלך כל חודשי הלימודים הילד הורגל לשגרה מסויימת, הרי שחודשיים של חופש בבית, בלי מסגרות ובלי סדר יום מובנה, הפכו אותו לנגד עיניכם ממש לחיית לילה, מפלצת מחשבים בלתי ניתנת לריסון, כזו שאוכלת כל הבא ליד. אז נכון שכל עוד מדובר בחופש, מעלימים עין וזורמים עם המצב כי חופש זה חופש ולמה להציק אם אין למה להתעורר מוקדם בבוקר? אלא שבעוד שלושה שבועות החופש יישאר מאחור ושגרת בית הספר תחזור לתפוס פיקוד. מה עושים? איך מחזירים את הילד למוטב? 

  • ראשית תנשמו עמוק. נכון שזה לא נעים לגלות שהילד שלכם השתנה בחופש מקצה לקצה אבל אולי תנחם אתכם העובדה שכמעט אצל כולם זה ככה. הרי למה להעיר את הילד מוקדם אם אין לו לאן למהר? למה לנתק אותו מהחברים כבר בערב אם החגיגות, בתנאי שהן לא מאבדות פרופורציות, נמשכות אל תוך הלילה בשיחות צ'אט ארוכות? תנו לו ליהנות לפחות עוד שבועיים ואז תרשמו לפניכם שהגיע הזמן לחתום על שינוי.
  • הופכים יום ולילה- הדבר החשוב ביותר בהחזרת הילד לשגרה הוא להרגיל אותו שוב שבבוקר ערים ובלילה ישנים. לא פשוט, אבל שבוע של עבודת הכנה לקראת בית הספר יעשו את שלהם. אל תצפו שהוא יילך פתאום לישון מוקדם- העירו אותו מוקדם ותעשו את זה בהדרגה. בבוקר הראשון תעירו אותו בשעה 9:00, בבוקר השני חצי שעה קודם וכן הלאה, ותגלו להפתעתכם שילד שמתעורר מוקדם, הולך לישון בלילה מוקדם יותר. כדי שזה יצליח, תוסיפו לסדר היום פעילות גופנית או ים ובריכה, ותהפכו לילד בחזרה את היום ליום ואת הלילה לשעה הזו ביום שיישנים בה.
  • ארגנו מחדש את החדר- אין משהו שמכין את הילד טוב יותר לקראת שנת הלימודים מאשר אירגון מחדש של החדר שהפך במהלך ימות הקיץ לזירת בטלה. סדרו את המגרות יחד איתו, מיינו מה מהחומר הלימודי הקודם כבר אפשר לזרוק ומה עוד צריך לשמור. מקמו בארונות ובשידת המגרות את המחברות והציודים החדשים, סדרו יחד את פינת הלימודים, עצבו משהו חדש בחדר שיתן לו אנרגיות חדשות וכמובן שאם מדובר בילד שעולה לכתה א', עיצוב החדר הוא טררם גדול, שכן לא עוד חדר משחקים בלבד, אלא החדר הופך גם לחדר לימודים עם פינת כתיבה ועבודה אותה מומלץ שתעצבו יחד. הכנה זו תגרום לילד הכנה נפשית מתאימה לקראת החזרה לבית הספר.
  • הכינו את התיק- אל תחכו ללילה שלפני בית הספר כדי להכין את התיק ליום הראשון. עשו את זה כמה ימים לפני. מלאו יחד את הקלמר, עטפו את הספרים והמחברות ותנו לילד להרגיש את החגיגיות שבחזרה ללימודים. כך או כך, ההכנה הזו שלפני, כבר תעזור לו להתכונן נפשית לעובדה שאוטוטו חוזרים אל ספסל הלימודים.
  • שננו את החומר- גם אם במהלך החופש כולו הנחתם לילד ליהנות ולא קדחתם לו בענייני לימודים, שבוע לפני החזרה לבית הספר, זה בדיוק הזמן המתאים לחזור יחד על החומר הלימודי של השנה שעברה. חשוב ביותר לעשות את זה במתמטיקה, שפה ואנגלית. קראו יחד ספרים והכינו את הראש ואת הנפש לקראת השגרה המתקרבת.
  • שגרת אוכל, לא פחות חשובה- תודו שגם הילדים שלכם חתמו על כאוס תזונתי בחופש הגדול. אם הצלחתם לשמור אותם במסגרת התזונתית אשריכם ואם לא, זה בדיוק הזמן להחזיר גם את הבטן לשגרה. לא עוד חטיפים במקום אוכל. עם ההשכמה המוקדמת יותר, הקפידו גם על ארוחת בוקר מסודרת ושאר הארוחות. מומלץ לאכול 5-6 ארוחות מסודרות ביום- בוקר, צהריים וערב ובנוסף 2-3 ארוחות ביניים במרווחים של 3-4 שעות. הארוחות המסודרות יגרמו לכך שהילדים יהיו שבעים יותר לאורך היום ולא פחות חשוב- מרוכזים יותר. אל תוותרו בשום שלב על ארוחות הבוקר שהיא מספקת לילד לאחר 'צום הלילה' את האנרגייה החיונית לתחילת היום. היא גם מסייעת למניעת רעב ומניעת השמנה במהלך היום כתוצאה מחטיפה של כל הבא ליד.

 

 

  • החזירו את הילד לפעילות גופנית סדירה - נכון שבמהלך החופש אין חוגים והילד הפך ל'בטטת כורסה' (ותודה לתמר על הביטוי המושלם), אבל רגע לפני החזרה לבית הספר זה בדיוק הזמן להוציא מהבוידעם את נעלי הספורט ואת הכדור ולהפוך את הבילוי הבלתי נגמר בבית מול המסך ליציאה לפארק ופריקת אנרגיות. זה לא רק בריא לגוף אלא גם לנפש. וכדי שזה יצלח, תקבעו עם חבר או שניים של הילד ושיעשו את זה יחד. ככה זה יעבוד הרבה יותר טוב.
  • ביי ביי מסכים- שיהיה לכם ברור, זו המשימה הכי קשה. להפריד בין הילד לבין המסך שהפך לחלק בלתי נפרד ממנו בימי החופש. אבל לכל דבר טוב יש סוף וגם במקרה הזה הפרידה בלתי נמנעת. עשו את זה לאט ובהדרגה. בכל יום תפחיתו שעות מסכים, אבל כדי שזה יקרה ובהצלחה, ברור לכם שמשהו אחר צריך לקרות במקום ואל תצפו שהילד ישאר בבית ויבהה על הקירות כשבפורטנייט מתחוללת מלחמה של ממש. אם אתם יכולים לקחת שבוע חופש ולהישאר בבית בשבוע האחרון של החופש הגדול אשריכם. נצלו את החופש הזה שלכם להעיר את הילדים מוקדם יותר, להקפיד על התזונה שלהם ובעיקר להוציא אותם החוצה אף על פי ולמרות הטענות והתלונות. אל תחשבו שזה יהיה פשוט, אבל אם תחשבו שזה ישתנה מעצמו כשהשגרה תגיע, תגלו שלא תמיד זה עובד ואז המשימה תהייה קשה הרבה יותר. כשמבלים בחוץ בים, בבריכה או בכל מקום אחר, יש פחות זמן בבית והמחשב או הפלייסטיישן קורצים פחות. זה הסוד הגדול. עשו זאת.
  • הכינו לו"ז לשנה הקרובה- שבוע לפני החזרה לבית הספר שבו יחד עם הילדים ותכננו איך ייראה הלו"ז שלהם עם החזרה לבית הספר. מה עושים רגע אחרי שחוזרים הביתה? אוכלים, מכינים שיעורים, משחקים שעה בפלייסטיישן, ממשיכים לחוג וכך הלאה. בחרו כבר את החוגים הפוטנציאליים כדי שתוכלו לברר כבר עכשיו פרטים ולשלוח את הילד עם תחילת השנה לניסיון ואז לרשום. אל תוותרו לפחות על חוג אחד במהלך השנה. כשלו"ז שנת הלימודים מוכן, תלו אותו במקום בולט בבית, כך שיזכיר לכם וגם לילד שהשגרה אוטוטו כאן.
  • תתפללו- לא פחות חשוב, שכל מה שכתבנו כאן יעבוד גם לכם. אל תוותרו. תזכרו ששיגרה היא הדבר הכי בריא לכם ולילדים.

שנת לימודים מוצלחת.


חדשות אילת - ערב ערב באילת  

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש