פרסומת
דלג

חיה ובועטת - חזרה ללימודים

מאת: מירב לוי דיאמנט למערכת ערב ערב באילת ● צילום: מערכת ערב ערב ● 7/8/2019 16:37 ● מה נשמע 612
והשבוע - מילא המחקרים שקובעים ששיעורי הבית בגיל צעיר לא נותנים לתלמיד כלום, אבל אולי שמישהו יסביר לי איך זה שבבתי הספר עדיין נותנים לתלמידים עבודות הגשה כשלכולם כבר מזמן ברור שההורים הם אלו שמכינים? ● וגם - אם המורים בחופש, למה התלמידים צריכים להכין שיעורים?
חיה ובועטת - חזרה ללימודים

אם תהיתם מה הספקתי בשנה שעברה, כדאי לכם לדעת: דגם של מערכת הכוכבים לשיעור מדעים וזה אחרי שרק לפני שנתיים עשיתי דגם כזה לבן הבכור אבל לא הייתי מספיק חכמה לשמור אותו לקטן. הכנתי דגם של חווה לשיעור אנגלית עם שלט עליו הופיע שם החיה באנגלית כמובן. הכנתי עבודה בתנ"ך לסיכום ספר שאול, עבודה על אילן רמון ולבטח שכחתי עוד כמה משימות.
אז נכון, אני מודה, במרבית המקרים לא הכנתי את עבודות בית הספר לבד אלא ביחד... עם עוד כמה אימהות שהילדים שלהן היו בקבוצה של הבנים שלי להכנת העבודות. הזוי. ומה עשו הילדים באותו זמן? שיחקו, כי הרי כישורים חברתיים בימינו זה לא פחות חשוב אם לא חשוב יותר.
ואתם יודעים מה הכי הורס אותי בכל העבודות האלו? שהמורים יודעים בוודאות שלא הילדים מכינים אותן, כי הרי הם עצמם הורים, וגם הם נאלצים להכין עבודות כאלו שהילדים שלהם הפרטיים מקבלים מהמורים שלהם. אז הלו, על מי אנחנו עובדים כאן ולמה?

 

הניחו להורים מעבודות

 

אז נכון, שכשהדגם מוכן הילדים נהנים, מסתכלים, אנחנו מדברים על זה וגם מסבירים להם כי אחרי הכל הם יצטרכו לשחק אותה בכתה שהם עצמם עשו את זה, אבל לא עדיף לחסוך את העבודה הזו מההורים ולמצוא דרכים יצירתיות יותר לגרום לילד להבין את הנושא?
מחקרים רבים כבר הוכיחו שאין כלום במתן שיעורי בית בגילאים הצעירים, על אחת כמה וכמה אין כלום במתן עבודות להורים ולא צריך להיות לשם כך פרופסור למדעי המוח אלא רק להבין בענייני כוח, הורים טרודים ומורים מעצבנים.
אז די, פשוט די. הבנו את זה כבר עם הילדים הבכורים, עברו הלאה ואל תלאו אותנו ההורים במיני עבודות מטרידות.


אבל מה עם החופשות?


אם לא די בעובדה שאפילו במשרד החינוך של העם הנבחר הבינו שאין טעם במתן שיעורי בית בכתות הנמוכות (למעט במתמטיקה ואנגלית), שמישהו יסביר לי למה המורים שנהנים משלל חופשות בשנה (ובואו לא ניכנס לסוגייה מרגיזה זו), מרשים לעצמם לתת לילדים ערימות של שיעורים, גם אם מדובר ביומיים שלושה בלבד של חופש, בזמן שהם ממצים את החופש, ומצפים שהתלמידים שלהם וגם ההורים (זוכרים), יקדישו את ימי החג לטובת השיעורים במקום לטיולים בחיק הטבע. ומה אם אתם נוסעים ולא רוצים להיסחב עם ערימות של ספרים ומחברות? נשבעת לכם- הם לא מתחשבים וזה הכי הכי, הכי, הכי, ועוד פעם הכי מכעיס. שחררו יא מורים. אנחנו והילדים בטח לא אשמים שלא הספקתם ללמד את החומר בכתה. על מה ולמה אנחנו נענשים? אולי הגיע הזמן שמישהו במשרד החינוך יקבל החלטה אמיצה ויקבע שעם כל הכבוד למורים, חופש זה חופש לקטנים וגם לגדולים ובחופש לא נותנים שיעורים. נקודה.

אתם מחזיקים בידכם את גיליון החזרה לבית הספר מבית 'מה נשמע'. אז אולי נדמה לכם שיש עוד זמן עד שזה יקרה, אבל נשבעת לכם, הזמן עובר מהר, ממש מהר כשנהנים. אז תקראו, תחכימו וגם תפנימו.

שנת לימודים מוצלחת שתהייה לכולם.


 

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש