פרסומת
דלג

לעבור את המעבר בשלום

מאת: מערכת ערב ערב ● צילום: מערכת ערב ערב ● 7/8/2019 16:53 ● ערב ערב 2927
מי מאיתנו לא מכיר את הרגע בו צריך להיפרד ולעבור למשהו חדש, שונה, אלא שבעוד לנו כבוגרים יש את הכלים להתמודד מול המעבר והשינוי, אצל הילדים כל מעבר כזה עלול להיות מבהיל ● פה בדיוק נכנסים אנחנו כהורים לתמונה ● איך עושים את זה נכון? מה משדרים לילדים? טיפים למעבר המוצלח
לעבור את המעבר בשלום
תגרמו לילדים מעבר קל ונוח

מאת: גלית פרידמן בנעים

המעבר הוא למעשה שינוי מישן לחדש או מתקופה לתקופה. יציאה משגרה אחת והסתגלות לשגרה חדשה. שגרה מרגיעה אותנו, שומרת עלינו יציבים. עצם הידיעה מה הולך לקרות, גם אם זה לא מה שחלמנו עליו, מאוד מרגיעה. 
כאשר יש שינויים עלינו לגייס כוחות נפשיים על מנת להתמודד עם מה שלא צפוי, לא מוכר ולא ידוע. 
בכל מעבר קיימת תקופה של אי ודאות שיכולה להפוך לפוטנציאל לשיפור, צמיחה והתקדמות, מצד שני לכל מעבר יש פוטנציאל משברי.
כולנו מתמודדים עם מעברים במהלך חיינו: מעבר דירה, מעבר לעיר\ ארץ אחרת, מעבר מזוג למשפחה, גירושין, המעבר לכיתה א', מעבר מפעוטון לגן עירייה, מעבר מבית הספר היסודי לחטיבה ועוד. ישנם מעברים שנכפים עלינו, ומעברים שהם חלק מהחיים. גם גמילה ממוצץ או מעבר מטיטול לשירותים הם סוג של מעברים. התמודדות עם שינויים ומעברים בחיינו מעמידה אותנו בפני קשת של רגשות- מצד אחד השינוי יכול להיות מבורך ומשמח, ומצד שני ישנם חששות מהלא נודע.

 

שימו לב, הגנת יתר לא מוסיפה אלא גורעת

 

הכל תלוי בהעצמה


האופן הסוביקטיבי לפיו האדם חווה את השינוי\ המעבר בחיים, הוא זה שייקבע אם המעבר יהפוך למשהו טוב או למשבר. בתור הורים יש לנו תפקיד חשוב לעזור לילדינו להתמודד עם המעברים מבלי שיהפכו למשברים, כך גם הילד יקבל כלים להתמודדות בהמשך חייו עם מעברים בהם יפגוש בדרך.
הכלים שירכשו ילדינו קשורים בראיית העולם שלנו:

 •  ילדים שיגדלו עם גמישות מחשבתית, יקבלו בקלות רבה יותר את המעבר, לעומת ילדים שלמדו להתנהל בעולם מוגדר מאוד ומובנה. 
 •  הורים שיסמכו על ילדיהם, יתנו להם להתנסות ולחוות את העולם תוך שמירה על ביטחונם כמובן, יגדלו ילדים עם מסוגלות וחוסן שירגישו במעברים ובקשיים הזדמנות לצמיחה וגדילה.

כל אלו לעומת הורים שהגנו על ילדיהם והשתמשו בדרכי חינוך של חסות יתר.
כל ילד זקוק לחסות. ילד שמרגיש מוגן, יכול לגדול עצמאי ואחראי ובעל תחושת ערך טובה. אולם חסות יתר הוא מצב שבו ההורה מגן על הילד יותר מכפי שנדרש: 

 •  ילד שגדל בחסות יתר, יאמין כי דרישות החיים הן למעלה מיכולותיו, כי ההורה תמיד עשה עבורו וסלל עבורו את הדרך וכל קושי בחיים.
 •  הגנה מעצימה את הילד, אך הגנת יתר גורמת לו להרגיש ולהבין שהוא חלש, קטן ואינו מסוגל להסתדר בכוחות עצמו, לכן הגנת יתר שכזו מחלישה אותו במקום להעצים אותו.

אם זיהיתם שאתם מעניקים לילדיכם חסות יתר, הזכירו לעצמכם כי כל ילד זקוק להגנה וכוונתכם הייתה טובה. עתה כשאתם מבינים שהבעיה היא היתר, שמחלישה, החליפו את המשפטים למשפטים מעצימים כך לדוגמא: ילד שפונה אליכם ומספר לכם שילד אחר לא משתף אותו במשחק, במקום לומר לו: "אני אדבר עם הגננת", אשאל את הילד: "האם יש לך רעיון איך תוכל להצטרף למשחק?".

 

מנהלת תוכנית העשרה להורים וילדים במרכז הרב תחומי לגיל הרך ולמשפחה ברשת המתנ"סים. סטודנטית במכון 'אדלר' במסלול מומחה הורים ומשפחה - הדרכת הורים פרטנית וקבוצתית.

 

כל מעבר הוא שינוי. מה נעשה בתור הורים כדי להקל על ילדינו את המעברים? 

 

 •  בראש ובראשונה נעצור וננשום עמוק. זה באמת מבהיל לחשוב איך הבן הקטן והמתוק שלי יעבור למסגרת של מעון וממעון \ פעוטון לגן עירייה או איך הבת העדינה שלי תכנס לחטיבת הביניים.
 •  אחרי שנשמנו ועצרנו לרגע, בואו נזכר במעברים שלנו כשאנחנו היינו ילדים. איך בכל זאת עברנו את זה? איזה מעבר היה קל לנו לצלוח ואיזה פחות ולמה? 
 •  תמיד נוכל להזכיר לילדנו מעברים שהיו מוצלחים עבורם: "זוכר איך נכנסת לגן החדש והכרת חברים חדשים וגננת חדשה? כך יהיה גם בכיתה א'". חברו אותם והזכירו להם מעבר מוצלח שקרה. 
 • הכינו אותם לקראת המעבר, הכנה פיזית ורגשית: אפשר לעבור ממש את הדרך לגן מספר ימים לפני המעבר, לציין מקומות בדרך, כדי שהדרך תהייה מוכרת, זה יפיג את הלחץ והחרדה ביום הראשון, הדרך תראה מוכרת.
 •  דברו על המוכר ועל החדש ביחד: "הגננת החדשה וודאי תספר סיפורים שאתה מכיר ואוהב"....
 • סמכו על הילדים שלכם- הם יתמודדו. תסמכו עליהם, ותמיד תזכירו להם שבסיום היום אתם תגיעו לאסוף אותם ותדברו איתם על היום שהיה.
 • תנו לגיטימציה לכל רגש, תחושה או חשש שעולה אצל ילדכם. שתפו אותם גם בתחושות שעברתם אתם בזמן מעבר שהיה לכם. מותר ומומלץ לספר לילד: "גם כשאני הייתי קטנה חששתי, זה טבעי, ואני כאן כדי שנשתף ונדבר על זה". 
 •  וכמובן עודדו את הילד כמה שיותר. 
 •  הימים הראשונים מאוד חשובים במסר שתעבירו לילדכם. סמכו על הגן שבחרתם \ קיבלתם. כל מילה והרגשה שלכם מועברת לילד גם אם לא דיברתם לידו. ילדים מרגישים. זכרו שברוב המקרים קשיי פרידה של ילדים מתפתחים על רקע קשיי פרידה של ההורים. 
 •  במעבר למעון, הידיעה שלא ניקח חלק במה שהילד חווה במהלך היום, הקשיים וההישגים שלו אינה קלה לנו ההורים. לעיתים אף מעבר זה אף מעורר חרדות בנו. בדקו מתי הזמן הנוח לגננת ליצור קשר ולבדוק מה שלום ילדכם. בדרך כלל במעון/ פעוטון המעבר נעשה בהדרגה. סמכו על הצוות שאם הם התקשרו בימים הראשונים וביקשו מכם שתגיעו לאסוף את הילד כבר אחרי כמה שעות, כנראה שזה הספיק לו להתחלה. תהיו סבלניים ותתארגנו עם עזרה לימים הראשונים. הימים האלו חשובים מאוד להסתגלות ילדכם למסגרת. 
 •  קחו בחשבון- במעברים עלולים להיווצר בעיות התנהגות, ירידה בהישגים, התגברות חרדה וכו'. תהיו ערים לתופעות, קבלו אותם. חבקו את הילד ותענו על צרכיו בצורה הטובה ביותר מבחינתכם. זכרו שזה עובר!!!! 
 •  המעבר מבית הספר היסודי לחטיבת הביניים הינו מעבר כפול ממסגרת לימודית אחת לשנייה ובמקביל מעבר מילדות לתחילתו של גיל ההתבגרות. מעבר שיכול להיות מורכב ומאתגר. שווה לקרא על מאפייני גיל ההתבגרות ולהיזכר בעצמנו שהיינו שם. בהתנהלות נכונה לא חייבים להגיע למשבר. 

לסיכום: השינויים והמעברים הם חלק מחיינו ויקרו תמיד. הם אמנם יכולים להיות תקופה של קושי, אבל גם מהווים הזדמנות לצמיחה, גדילה והתפתחות. אם נדע לגדל ילדים עצמאיים, אחראים, ובעלי דימוי עצמי גבוה, הם יידעו להתמודד עם המעברים בחייהם הבוגרים.   
הבחירה תמיד נמצאת בידינו כיצד לנהל את המעבר/ השינוי. 
תזכרו שתמיד אפשר גם אחרת, ואם עד היום חשבתם כך ועכשיו אתם חושבים אחרת, זה בסדר. 
ניתן לעשות שינוי בכל רגע נתון. 


בהצלחה. 


חדשות אילת - ערב ערב באילת  

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש