פרסומת
דלג

תכנית הממשלה לשיפור מערכת הבריאות בעיר מתייחסת לארבע שנים בלבד, וביוספטל תוהים מה יהיה ביום שאחרי?

מאת: אהובה מאמוס ● צילום: מערכת ערב ערב ● 8/8/2019 09:55 ● ערב ערב 2927
במסגרת התוכנית הממשלתית, המעניקה סיוע לעיר אילת בתחומים שונים, בהם תחום הבריאות, הוחלט להקים באילת חדר אקוטי, בו ניתן טיפול ראשוני לנפגעי תקיפה מינית ● אלא שבית החולים יוספטל סירב להקמת החדר האקוטי בטענה כי המענה הניתן בסורוקה מספק, לאור מיעוט המקרים המטופלים מידי שנה ● ביוספטל מודאגים בעיקר מכך שתקציב שכר הרופאים ומימון המסוק שהובטח לפני מספר שנים, מתייחס לארבע שנים בלבד, ושואלים מה יהיה ביום שאחרי
תכנית הממשלה לשיפור מערכת הבריאות בעיר מתייחסת לארבע שנים בלבד, וביוספטל תוהים מה יהיה ביום שאחרי?
"יש דברים שנצטרך להתפשר". ד"ר ברקוביץ

בישיבת הממשלה המיוחדת שנערכה ביום ראשון באילת, הובטחו הבטחות והוצגו תכניות המיועדות לסייע לפיתוח ושיקום העיר אילת בתחומים שונים, לרבות תחום הבריאות. אך נראה כי עוד בטרם החלה התכנית לקרום עור וגידים, וכבר מתגלים בה סדקים רבים. כך למשל כוללת התוכנית תקציב להקמת חדר אקוטי באילת, חדר שמטרתו מתן טיפול ראשוני לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית. במסגרת החדר האקוטי ניתן לנפגעים טיפול וסיוע נפשי לצד טיפול תרופתי הכולל גלולת היום שאחרי, למניעת הריון, חיסונים ובדיקות מעקב מנע ממחלות מין. על פי הצעת הממשלה הוקצה סך של כ-75 אלף שקלים להקמת החדר והכשרת צוותים שיתנו מענה מידי, אך בבית החולים יוספטל לא בטוחים כי יש צורך בחדר כזה וסבורים כי המענה הניתן בבית חולים סורוקה בבאר שבע מספק. על פי נתוני משרד הבריאות בשנת 2017 ניתן מענה לכ-8 נפגעי תקיפה מינית ואילו בשנת 2018 פנו ליוספטל כ-14 נפגעי ונפגעות תקיפה מינית.

מבית החולים יוספטל נמסר: "המענה שניתן כרגע לנפגעות ולנפגעי אונס מספק לאור מספרם המועט יחסית. בשנת 2018 פנו ליוספטל 14 נפגעות. יש לציין כי במקרים מורכבים או בתקיפה של קטינות הנפגעות מופנות לסורוקה, ביתר המקרים מתבצע נוהל שימוש בערכה מיוחדת הכוללת בדיקות ייעודיות (בשבועות הקרובים יקבלו הצוותים בביה"ח הכשרה ע"י צוות המנהל את החדר האקוטי בסורוקה בשיתוף עם המכון לרפואה משפטית)". בבית החולים יוספטל מביעים דאגה היות והתקציב הממשלתי מתייחס לארבע שנים בלבד ושואלים מה יהיה לאחר מכן? ד"ר אלדר ברקוביץ מנהל בית החולים אמר ל'ערב ערב': "עוד לא עשינו דיון לעומק של משמעות התקציב וההחלטות". לדבריו: "מה שמתגבש כרגע לפי הבנתי זה שעל פניו לצערי יש פערים בין מה שאנחנו חשבנו שצריך בעדיפות ראשונה ושניה ובין סדר העדיפות שהוצג לאישור ממשלה. התמיכות שראינו מתחילות מ-2020 ואנחנו זקוקים לתקציב במידי. כבר בשנת 2019 גדלה ההוצאה של בית החולים עבור הבאת רופאים ומימון נסיעות מטופלים למרכז הארץ". 


האם התייעצו אתך, או עם הצוותים בבית החולים בנוגע לצרכי בית החולים? 
"התבקשתי להגיש את הצרכים והערכות. הכללית הגישו מסמך מסודר לממשלה על צרכי בית החולים. כמו כן הצגתי את עיקרי המסמך למנכ"ל משרד ראש הממשלה בביקורו באילת". 


לדברי ד"ר ברקוביץ: "כל התקציב כאמור מתייחס לארבע שנים, מה יקרה אחרי? יש דברים שנצטרך להתפשר", לדבריו: "קיבלנו מענקים לרופאים ותקצוב למענקים למקצועות הבריאות, אך יש פערים בצרכים. כך למשל עבור תחום אחיות, מומחים ופיזיותרפיה, קיבלנו תקציב שלהערכתנו הוא קטן בהרה מהצרכים ומנגד עבוד טלה-רפואה (רפואה בשלט רחוק) קיבלנו תקציב גדול מידי לצורך הנעת התהליך כשחלק מזה כבר מתקיים באילת. כאמור עוד לא עשינו דיון לעומק המשמעות של ההחלטה הזאת". 
גורם בבית החולים יוספטל הוסיף כי כאמור הדאגה העיקרית היא מה יהיה ביום שאחרי: "הממשלה הציגה חבילת סיוע לרופאים הכוללת מענק של מיליון שקלים, אך לא התייחסה בכלל לנושא השכר באופן כללי ותוספות השכר לאורך השנים. על מנת לשמר את הרופאים מרכיב השכר צריך להיות פקטור, אחרת יבואו רופאים למספר השנים שנקבע לקבלת המענק יקבלו בסוף את מיליון השקלים ויינטשו. בנוסף, דיברו בהחלטה על כך שלבית החולים יהיה מסוק קבע שישמש להעברת חולים, אולם התקצוב עבורו מתייחס אף הוא לארבע שנים בלבד". 


חדשות אילת - ערב ערב באילת  

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי השימוש